Cookie Consent by Free Privacy Policy website

Online informace pro lékárny



SOUTĚŽ O NOVOU KNIHU FRANTIŠKA KOUKOLÍKA



Nová kniha MUDr. Františka Koukolíka, DrSc.Krása" je určena širšímu okruhu čtenářů a pokouší se najít odpověď na otázku, proč je něco krásné.

Autor sám přiznává, že publikace je osobní, neúplná a je v ní jistě mnoho sporného. Kamínky patřící do její mozaiky sbíral v průběhu své celoživotní snahy porozumět lidské nátuře.

Proč se nám některé objekty a události líbí, máme je rádi, toužíme po nich a chceme je mít? Proč jiné naopak odmítáme? A do jaké míry je hodnocení objektivní nebo subjektivní? To jsou staleté otázky...

V textu se pozorný čtenář dozví například o estetické senzitivitě a vztahu krásy a pravdy, může najít odpovědi na otázky, co je politický kýč, co aktivují krásné rovnice v mozku matematiků, proč pozornost přitahují hezké ženské tváře, nebo zda má krása svoji neuronovou síť. Nechybí ani věčné téma: je krásné zároveň dobré?

 František Koukolík je lékař se specializací patologická anatomie a neuropatologie. Věnuje se především vztahu mezi mozkem a chováním. Vydal několik desítek odborných publikací u nás i v zahraničí. Dr. Koukolík se zabývá popularizací výsledků věd o mozku, za což získal řadu ocenění: cenu rozhlasového vysílání Meteor za publikaci Mozek a jeho duše, cenu Nadačního fondu Dr. Paula Janssena za přínos v oblasti popularizace vědy, Vondráčkovu cenu České psychiatrické společnosti (2003, spolu s R. Jirákem za monografii Demence) či Medaili Vojtěcha Náprstka Akademie věd ČR za zásluhy v popularizaci vědy a řadu dalších cen. V březnu 2018 byl pasován na rytíře českého lékařského stavu za rok 2017.

Tématem autorových článků i přednášek je také často problematika psychopatie, sociopatie nebo morálky. Na kongresech Healthcomm Professional přednášel farmaceutům téma „Ekonomické a morální rozhodování" o tom, že rozhodování je ovlivňováno pocitem hodnoty, pocitem nejistoty a sociální interakcí a že v mozku tomu odpovídají proměny činnosti neuronálních sítí velkého rozsahu. Že existují i riskantní rozhodnutí s charakteristickou odezvou v mozku a psychosomatickými důsledky, které jsou dílem stresu.

Naposledy měli možnost lékárníci vidět Františka Koukolíka v loňském roce na pražském kongresu Healthcomm Professional, kde přednášel téma, které popsal ve své knize „Bulšit"(2021) - nebezpečné žvanění v organizacích, na sociálních sítích i ve vědě. Připomněl, že žvanilové mívají rysy psychopatie, rádi se chlubí, a hlavně nepřijímají žádnou odpovědnost za svá sdělení. 

František Koukolík
Krása
Od paleolitu ke kýči


První vydání
Galén, 2023
179 s., 125x190 mm, brožované, černobíle, 300 Kč
ISBN 978-80-7492-640-2

..........................................................................................................................

SOUTĚŽ O 5 KNIH „KRÁSA"

Zapojte se do naší soutěže o knižní novinku Františka Koukolíka.

Odpovězte správně na otázku a máte šanci stát se jedním z pěti šťastných výherců.

Své odpovědi můžete posílat na magazin@hcom.cz, heslo v předmětu KRÁSA.

Soutěž končí 20. 3. 2023!

Soutěžní otázka:

V loňském roce vydalo nakladatelství Galén knihu Františka Koukolíka

a) Odolnost

b) Slabost

Zpět

DOBRÉ VÝSLEDKY PROJEKTU PACIENTSKÉ SPOKOJENOSTI V ČR

Ministr zdravotnictví představil 12. června výsledky mezinárodního projektu Patient Reported Indicator Surveys (PaRIS). Projekt mapuje zkušenosti a spokojenost chronicky nemocných pacientů s primární zdravotní péčí v 19 státech OECD (Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj). Česká republika v něm dosáhla nadprůměrných výsledků. Do šetření se zapojilo 4 136 českých pacientů ze 110 ordinací praktických lékařů. Mezi pacienty ve věku 45 let a více má 85,2 % alespoň jedno a 53,3% dvě a více chronických onemocnění. Až 96 % chronicky nemocných pacientů hodnotilo kvalitu péče v Česku jako dobrou. Češi uvádějí nadprůměrnou spokojenost s kvalitou péče, duševním zdravím i dlouhodobým vztahem se svými lékaři. Celkem 72 % českých pacientů uvedlo, že své fyzické zdraví hodnotí jako dobré či velmi dobré. Tento výsledek je mírně nad průměrem všech 19 zapojených zemí, který činí 70 %. Dále pak 87 % českých respondentů označilo své duševní zdraví za dobré. Průměr mezi zeměmi OECD činil 83 %, což řadí ČR mezi země s nejvyšší mírou spokojenosti v této oblasti. Více než čtyři z pěti osob (87 %) se třemi nebo více chronickými onemocněními v ČR uvádějí, že jejich léky byly v posledních 12 měsících zkontrolovány zdravotnickým pracovníkem, což je o 12 procentních bodů více, než činí průměr OECD. Český zdravotní systém vykazuje nadstandardní výsledky i v oblasti koordinace péče, ve schopnosti lékařů sladit péči o pacienta napříč různými službami.

PŘEDÁNY CENY A. MASARYKOVÉ ZA OŠETŘOVATELSTVÍ

Cena PhDr. Alice Garrigue Masarykové, udílená od roku 2022, nese jméno dcery prezidenta T. G. Masaryka, která se zasloužila o rozvoj ošetřovatelství a sociální péče u nás. Na slavnostním ceremoniálu, který se uskutečnil ve spolupráci Ministerstva zdravotnictví a Výboru pro zdravotnictví Senátu Parlamentu České republiky, předal náměstek ministra zdravotnictví Jakub Dvořáček ocenění těm, kteří svým dlouhodobým přínosem dělají dobré jméno českému ošetřovatelství. Cenu v roce 2025 získaly: prof. PhDr. Valérie Tóthová, PhD., Dr.h.c. za celoživotní akademickou a odbornou činnost v oblasti ošetřovatelství; PhDr. Martina Šochmanová, MBA za dlouholetou aktivní činnost ve vedení profesní organizace; Lenka Vaculová za výjimečné nasazení v každodenní přímé péči o pacienty, lidský přístup a trvalý přínos k důstojnosti a kvalitě poskytované zdravotní péče. Zvláštní poděkování patří rodině Jiřiny Meissnerové, která se celý profesní život s hlubokým nasazením věnovala péči o pacienty na plicním oddělení nemocnice v Krnově.

DOPORUČUJEME