Cookie Consent by Free Privacy Policy website

Online informace pro lékárnySOUTĚŽ O NOVOU KNIHU FRANTIŠKA KOUKOLÍKANová kniha MUDr. Františka Koukolíka, DrSc.Krása" je určena širšímu okruhu čtenářů a pokouší se najít odpověď na otázku, proč je něco krásné.

Autor sám přiznává, že publikace je osobní, neúplná a je v ní jistě mnoho sporného. Kamínky patřící do její mozaiky sbíral v průběhu své celoživotní snahy porozumět lidské nátuře.

Proč se nám některé objekty a události líbí, máme je rádi, toužíme po nich a chceme je mít? Proč jiné naopak odmítáme? A do jaké míry je hodnocení objektivní nebo subjektivní? To jsou staleté otázky...

V textu se pozorný čtenář dozví například o estetické senzitivitě a vztahu krásy a pravdy, může najít odpovědi na otázky, co je politický kýč, co aktivují krásné rovnice v mozku matematiků, proč pozornost přitahují hezké ženské tváře, nebo zda má krása svoji neuronovou síť. Nechybí ani věčné téma: je krásné zároveň dobré?

 František Koukolík je lékař se specializací patologická anatomie a neuropatologie. Věnuje se především vztahu mezi mozkem a chováním. Vydal několik desítek odborných publikací u nás i v zahraničí. Dr. Koukolík se zabývá popularizací výsledků věd o mozku, za což získal řadu ocenění: cenu rozhlasového vysílání Meteor za publikaci Mozek a jeho duše, cenu Nadačního fondu Dr. Paula Janssena za přínos v oblasti popularizace vědy, Vondráčkovu cenu České psychiatrické společnosti (2003, spolu s R. Jirákem za monografii Demence) či Medaili Vojtěcha Náprstka Akademie věd ČR za zásluhy v popularizaci vědy a řadu dalších cen. V březnu 2018 byl pasován na rytíře českého lékařského stavu za rok 2017.

Tématem autorových článků i přednášek je také často problematika psychopatie, sociopatie nebo morálky. Na kongresech Healthcomm Professional přednášel farmaceutům téma „Ekonomické a morální rozhodování" o tom, že rozhodování je ovlivňováno pocitem hodnoty, pocitem nejistoty a sociální interakcí a že v mozku tomu odpovídají proměny činnosti neuronálních sítí velkého rozsahu. Že existují i riskantní rozhodnutí s charakteristickou odezvou v mozku a psychosomatickými důsledky, které jsou dílem stresu.

Naposledy měli možnost lékárníci vidět Františka Koukolíka v loňském roce na pražském kongresu Healthcomm Professional, kde přednášel téma, které popsal ve své knize „Bulšit"(2021) - nebezpečné žvanění v organizacích, na sociálních sítích i ve vědě. Připomněl, že žvanilové mívají rysy psychopatie, rádi se chlubí, a hlavně nepřijímají žádnou odpovědnost za svá sdělení. 

František Koukolík
Krása
Od paleolitu ke kýči


První vydání
Galén, 2023
179 s., 125x190 mm, brožované, černobíle, 300 Kč
ISBN 978-80-7492-640-2

..........................................................................................................................

SOUTĚŽ O 5 KNIH „KRÁSA"

Zapojte se do naší soutěže o knižní novinku Františka Koukolíka.

Odpovězte správně na otázku a máte šanci stát se jedním z pěti šťastných výherců.

Své odpovědi můžete posílat na magazin@hcom.cz, heslo v předmětu KRÁSA.

Soutěž končí 20. 3. 2023!

Soutěžní otázka:

V loňském roce vydalo nakladatelství Galén knihu Františka Koukolíka

a) Odolnost

b) Slabost

Zpět

MIKROBIOM LIDSKÉHO TĚLA V SOUVISLOSTECH

Zveme vás na ojedinělý on-line kongres s problematikou lidského mikrobiomu, který připravila společnost Healthcomm Professional a akreditovala ho u ČLnK. Existuje standardní zdravý mikrobiom? Co o mikrobiomu vlastně víme? Od 9. 5. do 7. 6. 2023 můžete vystudovat přednášky 9 lektorů, přenést se do Paříže – kolébky mikrobiologie, a to díky prostředí Pasteurova ústavu. Na akci, která byla ohodnocena 10 body do systému CV, se můžete přihlásit přes banner na Magazínu nebo na stránkách www.healthcomm.cz

MIGRENIKŮM DVEŘE OTEVŘENÉ

Dny otevřených center pro léčbu migrény se letos odehrají v šesti regionech. První specializované centrum otevře své dveře 1. června v 15:00 v Městské poliklinice Praha. Od 15:00 do 18:00 budou k dispozici také individuální konzultace s odborníky přímo na místě. 14. června bude akci následovat centrum v Nemocnici Teplice. Do podzimní vlny se zapojí další čtyři nemocnice. Na akci se představí i pacientská organizace Migréna-help. Detaily k akci na www.omigrene.cz.

DOPORUČUJEME


JAKÉ TÉMA BY VÁS ZAUJALO V ČLÁNKU ČI PŘEDNÁŠCE?

verbální komunikace
neverbální komunikace
empatie