
Nová kniha MUDr. Františka Koukolíka, DrSc. „Krása" je určena širšímu okruhu čtenářů a pokouší se najít odpověď na otázku, proč je něco krásné.
Autor sám přiznává, že publikace je osobní, neúplná a je v ní jistě mnoho sporného. Kamínky patřící do její mozaiky sbíral v průběhu své celoživotní snahy porozumět lidské nátuře.
Proč se nám některé objekty a události líbí, máme je rádi, toužíme po nich a chceme je mít? Proč jiné naopak odmítáme? A do jaké míry je hodnocení objektivní nebo subjektivní? To jsou staleté otázky...
V textu se pozorný čtenář dozví například o estetické senzitivitě a vztahu krásy a pravdy, může najít odpovědi na otázky, co je politický kýč, co aktivují krásné rovnice v mozku matematiků, proč pozornost přitahují hezké ženské tváře, nebo zda má krása svoji neuronovou síť. Nechybí ani věčné téma: je krásné zároveň dobré?
František Koukolík je lékař se specializací patologická anatomie a neuropatologie. Věnuje se především vztahu mezi mozkem a chováním. Vydal několik desítek odborných publikací u nás i v zahraničí. Dr. Koukolík se zabývá popularizací výsledků věd o mozku, za což získal řadu ocenění: cenu rozhlasového vysílání Meteor za publikaci Mozek a jeho duše, cenu Nadačního fondu Dr. Paula Janssena za přínos v oblasti popularizace vědy, Vondráčkovu cenu České psychiatrické společnosti (2003, spolu s R. Jirákem za monografii Demence) či Medaili Vojtěcha Náprstka Akademie věd ČR za zásluhy v popularizaci vědy a řadu dalších cen. V březnu 2018 byl pasován na rytíře českého lékařského stavu za rok 2017.
Tématem autorových článků i přednášek je také často problematika psychopatie, sociopatie nebo morálky. Na kongresech Healthcomm Professional přednášel farmaceutům téma „Ekonomické a morální rozhodování" o tom, že rozhodování je ovlivňováno pocitem hodnoty, pocitem nejistoty a sociální interakcí a že v mozku tomu odpovídají proměny činnosti neuronálních sítí velkého rozsahu. Že existují i riskantní rozhodnutí s charakteristickou odezvou v mozku a psychosomatickými důsledky, které jsou dílem stresu.
Naposledy měli možnost lékárníci vidět Františka Koukolíka v loňském roce na pražském kongresu Healthcomm Professional, kde přednášel téma, které popsal ve své knize „Bulšit"(2021) - nebezpečné žvanění v organizacích, na sociálních sítích i ve vědě. Připomněl, že žvanilové mívají rysy psychopatie, rádi se chlubí, a hlavně nepřijímají žádnou odpovědnost za svá sdělení.
František Koukolík
Krása
Od paleolitu ke kýči
První vydání
Galén, 2023
179 s., 125x190 mm, brožované, černobíle, 300 Kč
ISBN 978-80-7492-640-2
..........................................................................................................................
SOUTĚŽ O 5 KNIH „KRÁSA"
Zapojte se do naší soutěže o knižní novinku Františka Koukolíka.
Odpovězte správně na otázku a máte šanci stát se jedním z pěti šťastných výherců.
Své odpovědi můžete posílat na magazin@hcom.cz, heslo v předmětu KRÁSA.
Soutěž končí 20. 3. 2023!
Soutěžní otázka:
V loňském roce vydalo nakladatelství Galén knihu Františka Koukolíka
a) Odolnost
b) Slabost
Od 1. ledna 2024 bude očkování proti lidskému papilomaviru (HPV) plně hrazeno z veřejného zdravotního pojištění mnohem větší skupině „náctiletých“. Doposud proplácely zdravotní pojišťovny vakcíny jenom 13letým, od nového roku je uhradí všem dívkám a chlapcům ve věku od 11 do dovršení 15 let. Vakcínami proti HPV zdravotníci očkují již od roku 2006.
Od poloviny října hlásí severní Čína nárůst chřipce podobných onemocnění ve srovnání se stejným obdobím v předchozích třech letech. Čína má zavedené systémy pro zachycování informací o trendech v oblasti chřipky, chřipce podobných onemocnění, RSV a SARS-CoV-2 a hlášení do sítí jako je Global Influenza Surveillance and Response System. Předpokládá se, že původcem u velkého počtu případů je Mycoplasma pneumoniae. U aktuálně se vyskytujícího onemocnění nicméně nejsou příznaky zcela typické pro infekci M. pneumoniae, u případů není popisován kašel a je přítomna vysoká teplota a nález nodulů na rentgenovém snímku plic. Čínské úřady připisovaly toto zvýšení nemocnosti zrušení omezení COVID-19 a příchodu chladného období. WHO pozorně sleduje situaci a je v úzkém kontaktu s národními úřady v Číně.
Sněmovna schválila novelu Zákona o léčivech. Jde o největší propacientskou změnu za posledních 15 let. Stěžejní změnou je povinnost dodavatelů léčiv zajistit dodávky pro české pacienty 1 až 2 měsíce po nahlášení přerušení nebo ukončení dodávek jejich léku. Distributoři budou mít nově povinnost každý pracovní den poskytovat SÚKLu informaci o aktuálních skladových zásobách přípravků s omezenou dostupností. Jejich aktuální stav budou hlásit i lékárny, a díky tomu bude Ministerstvo zdravotnictví přesně vědět, kolik je daného přípravku v distribuci, k dispozici pro dodání do lékáren a kolik je ho ještě v lékárnách. Plošné rozdělení mezi lékárny má zajistit povinnost objednávat léčivý přípravek s omezenou dostupnosti pouze v množství obvyklém pro danou lékárnu, namísto vytváření neúměrných zásob. Schváleny nebyly návrhy týkající se zařazení léčiv do strategických rezerv státu a zavedení automatizovaných boxů pro léčivé přípravky s výdejem bez lékařského předpisu.