Cookie Consent by Free Privacy Policy website

Online informace pro lékárny



SOUTĚŽ: KDE SE VZALY ŠKOLNÍ TAŠKY?



Když se děti začaly vzdělávat, potřebovaly v něčem nosit své školní pomůcky. Původně se používaly jednoduché drátěné nosiče na knihy, známe i kresby, jak mají děti knížky ovázané provázkem nebo řemínkem. Až později, s rozšířením sešitů a dalších pomůcek, se začaly vyrábět jednoduché brašny z pevného kartonu nebo kůže. Tyto brašničky měly jeden nedělený prostor a byly poměrně těžké.

Jako první na světě zavedlo povinnou školní docházku na konci šestnáctého století vévodství Pfalz-Zweibrücken na území dnešního Německa. V Čechách byly základy školní docházky položeny za vlády Marie Terezie roku 1774.

Během 20. století se začaly vyrábět aktovky a batohy z lehčích materiálů a získaly více vnitřních kapes pro lepší organizaci věcí. Dnešní školní batohy se vyrábějí z moderních materiálů, jsou ergonomicky tvarované a mají mnoho praktických funkcí. Důraz se klade na pohodlí při nošení a zdraví páteře.

Jak vybrat správný školní batoh:

  • Neměl by být těžší než 10-15 % hmotnosti dítěte.
  • Měl by mít široké, polstrované ramenní popruhy, které se dají výškově nastavit. Zádová část by měla být pevná a polstrovaná, aby rozložila váhu rovnoměrně.
  • Objem batohu by měl odpovídat množství věcí, které dítě do školy nosí.
  • Batoh by měl být vybaven reflexními prvky pro lepší viditelnost v šeru.
  • Materiál batohu by měl být odolný, voděodolný a snadno se čistící.

Při výběru školního batohu, zejména pro prvňáčka, je důležité, aby si ho dítě vybralo samo. Měl by se mu líbit a měl by být pohodlný. Rodiče by se pak měli zaměřit na splnění výše uvedených kritérií.

Každý školní batoh ukrývá spoustu informací v knížkách a sešitech, nějakou dobrotu na svačinu, něco na cvičení a často i nějaký osobní talisman pro štěstí. 

I naše batohy v nové 3D soutěži jsou plné zajímavých informací. Stačí je jen otevřít!

Přečtěte si informace o produktech a vyzkoušejte své znalosti v testu. Na 8 z vás, kteří správně odpovíte na všech 8 testových otázek, budou čekat výhry od Magazínu v podobě oblíbených e-poukázek.

Nákup, losování a rozesílka cen probíhá plně v režii společnosti Health communication s. r. o. Ceny se se nijak nevztahují k partnerům soutěže.

Účastí v soutěžích na Magazínu souhlasíte s pravidly.

VSTUPTE DO ZÁŘIJOVÉ SOUTĚŽE ZDE

Zpět

DOBRÉ VÝSLEDKY PROJEKTU PACIENTSKÉ SPOKOJENOSTI V ČR

Ministr zdravotnictví představil 12. června výsledky mezinárodního projektu Patient Reported Indicator Surveys (PaRIS). Projekt mapuje zkušenosti a spokojenost chronicky nemocných pacientů s primární zdravotní péčí v 19 státech OECD (Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj). Česká republika v něm dosáhla nadprůměrných výsledků. Do šetření se zapojilo 4 136 českých pacientů ze 110 ordinací praktických lékařů. Mezi pacienty ve věku 45 let a více má 85,2 % alespoň jedno a 53,3% dvě a více chronických onemocnění. Až 96 % chronicky nemocných pacientů hodnotilo kvalitu péče v Česku jako dobrou. Češi uvádějí nadprůměrnou spokojenost s kvalitou péče, duševním zdravím i dlouhodobým vztahem se svými lékaři. Celkem 72 % českých pacientů uvedlo, že své fyzické zdraví hodnotí jako dobré či velmi dobré. Tento výsledek je mírně nad průměrem všech 19 zapojených zemí, který činí 70 %. Dále pak 87 % českých respondentů označilo své duševní zdraví za dobré. Průměr mezi zeměmi OECD činil 83 %, což řadí ČR mezi země s nejvyšší mírou spokojenosti v této oblasti. Více než čtyři z pěti osob (87 %) se třemi nebo více chronickými onemocněními v ČR uvádějí, že jejich léky byly v posledních 12 měsících zkontrolovány zdravotnickým pracovníkem, což je o 12 procentních bodů více, než činí průměr OECD. Český zdravotní systém vykazuje nadstandardní výsledky i v oblasti koordinace péče, ve schopnosti lékařů sladit péči o pacienta napříč různými službami.

PŘEDÁNY CENY A. MASARYKOVÉ ZA OŠETŘOVATELSTVÍ

Cena PhDr. Alice Garrigue Masarykové, udílená od roku 2022, nese jméno dcery prezidenta T. G. Masaryka, která se zasloužila o rozvoj ošetřovatelství a sociální péče u nás. Na slavnostním ceremoniálu, který se uskutečnil ve spolupráci Ministerstva zdravotnictví a Výboru pro zdravotnictví Senátu Parlamentu České republiky, předal náměstek ministra zdravotnictví Jakub Dvořáček ocenění těm, kteří svým dlouhodobým přínosem dělají dobré jméno českému ošetřovatelství. Cenu v roce 2025 získaly: prof. PhDr. Valérie Tóthová, PhD., Dr.h.c. za celoživotní akademickou a odbornou činnost v oblasti ošetřovatelství; PhDr. Martina Šochmanová, MBA za dlouholetou aktivní činnost ve vedení profesní organizace; Lenka Vaculová za výjimečné nasazení v každodenní přímé péči o pacienty, lidský přístup a trvalý přínos k důstojnosti a kvalitě poskytované zdravotní péče. Zvláštní poděkování patří rodině Jiřiny Meissnerové, která se celý profesní život s hlubokým nasazením věnovala péči o pacienty na plicním oddělení nemocnice v Krnově.

DOPORUČUJEME