Cookie Consent by Free Privacy Policy website

Online informace pro lékárnySPORT JAKO SOUČÁST TERAPIE DIABETUPro diabetiky, zejména 2. typu, je sport zásadní součástí léčby. Přesto na ně při pohybových aktivitách číhá několik nástrah. Co s tím? Pohyb je doporučován jako součást balíčku prevence aterosklerózy, obezity, diabetu a řady dalších nemocí, které řadíme mezi civilizační. Problém je v tom, že už se jaksi vytrácí z činností, které jsou pro člověka samozřejmé. Sedavý způsob života nepředstavuje jen sedavé zaměstnání, nedostatek tělesného pohybu máme i ve volném čase. Nemalý počet dětí a mladých lidí sport doslova nesnáší, a i spousta starších (nejen) diabetiků ho vnímá jako otravnou nutnost.

Krok za krokem

Chcete běhat? Začněte rychlou chůzí. Ale ne na pásu. Vyrazte na výlet, rozhlížejte se kolem sebe a užívejte si krajiny. Ještě zrychlete a pak občas popoběhněte indiánskou chůzí. Až se vaše plíce za čas roztáhnou, intervaly běhu postupně prodlužujte. Nyní jste už zralí i na cvičení pro posílení středu těla (core). Už totiž cítíte, že pro běh potřebujete posílit i zevnitř, jinak vás začnou bolet záda. A jste tam - sportujete! Podobně krok za krokem můžete postupovat u nejrůznějších sportů.

Dobrý trenér poradí

Nejlepší je kombo fyzioterapeut-trenér. Abyste nastartovali proměnu, stačí několik návštěv, při kterých si necháte vysvětlit pár základních cviků. Natočte si cviky na mobil i s komentářem fyzioterapeuta či trenéra. Vytvoříte si tak sérii cviků pro domácí trénink.

Proč to hned nepřepálit

Každý sport vyžaduje jiné postupy k udržení normoglykémie a prevenci hypoglykémie. „Buďte opatrní, protože musíte počítat s tím, že váš první trénink bude pravděpodobně provázen hypoglykémií," vysvětluje doc. MUDr. Zdeněk Rušavý, Ph.D., vedoucí Diabetologického centra FN v Plzni.

Tělo si musí postupně zvyknout na nečekanou nadprodukci inzulinu. Záleží také (sport od sportu), která část těla je nejvíce namáhaná. Obyčejně se totiž (v klidu) inzulin nejrychleji vstřebává z břicha a rukou a nejpomaleji ze stehna. Jenže když běžíte nebo jedete na kole, místem nejrychlejšího vstřebávání je naopak stehno. Rozdíly jsou pak i v rovnoměrnosti toho, jak se inzulin vstřebává, záleží na preparátu.

Je to ještě mnohem komplikovanější; jde o intenzitu i délku pohybu. I proto ta doporučená počáteční konzultace s odborníky. Pár čísel a podrobnějších rad najdete také v dokumentu Sport při diabetu, který vydala Fakultní nemocnice Královské Vinohrady. Vysvětlí vám také to, jak začít řešit problém tréninkového stravování a správného načasování dávek jídla. 

Kdy radši nesportovat

Diabetici 1. i 2. typu by se měli fyzické aktivitě vyhnout v případě hypoglykémie (pod 4 mmol/l), hyperglykémie (nad 15 mmol/l) a ketoacidózy (ketolátky v krvi nad 1,5 mmol/l). A kdykoli, kdy se prostě necítí dobře. Zejména pro diabetika 2. typu je sport úplně zásadní druh terapie. Podle některých lékařů ještě důležitější než dieta. A celkovou úpravou životního stylu, která zahrnuje oboje, lze dokonce diabetes 2. typu téměř vyléčit. Fyzickou zátěží si zlepšíte kondici a kompenzujete i další civilizační choroby. Naopak nedostatek pohybu znamená oslabení imunitního systému a dlouhodobě horší zdravotní stav.

Jak začít?

 • Skvělé je využívat senzor pro měření hladiny glukózy a pravidelně svůj stav monitorovat - pomůže vám to se správným nastavením režimu, právě i toho sportovního
 • Měřit si můžete i krevní tlak
 • Základní přehled poskytnou také různé sportovní náramky a aplikace v mobilu zaměřené na aktivitu
 • Nepřestávejte! Předpokládá se, že počáteční fáze „z nuly" trvá obecně šest týdnů, během kterých si postupně prodlužujete dobu cvičení. Po této době byste se měli dostat na optimálních 45 až 60 minut denně 
 • V počáteční šestitýdenní době neřešte, kolik toho spálíte, ani intenzitu pohybu. Jen dobu trvání a svůj dobrý pocit
 • Sportujte jen v dokonale padnoucí obuvi
 • Dbejte na pitný režim, a to zvlášť v horku a pokud cvičení překračuje třicet minut
 • Začínejte s vytrvalostním pohybem. Nic silového!
 • Pokud jste obézní (dvacet procent nadváhy a více), určitě nezačínejte během. Hrozí vám přetížení kloubů. Ideální je plavání, většina cvičení ve vodě, rotoped a trenažéry imitující chůzi. Dál je pak skvělý nordic walking (s hůlkami) v měkkém terénu
 • Nesportujte nalačno.Hrozí vám, že hladina cukru klesne na nebezpečné hodnoty. Dejte si něco malého k jídlu před cvičením i po něm

Doporučené sporty pro začátek:

 • Chůze
 • Pomalejší jízda na kole
 • Lehčí aerobní cvičení
 • Jóga
 • Míčové sporty (rekreačně)
 • Brusle a in-line brusle
 • Plavání
 • Cvičení s vlastní vahou
 • Cvičení s lehkými činkami

Méně vhodné sporty jsou ty z kategorie adrenalinových nebo bojových. O vhodnosti zvolené sportovní aktivity je vhodné se poradit s lékařem. 

Mít přehled o hladině glukózy je při léčbě cukrovky zásadní. Pro diabetiky je k dispozici systém FreeStyle Libre, který ji měří průběžně, a to bez nutnosti vpichů do prstu. Malý senzor o velikosti padesátikorunové mince umístěný na zadní straně paže měří hladinu glukózy každou minutu, a to až po dobu 14 dnů. Čtečka snímá hodnoty i přes oblečení a ukládá data z měření. Systém diabetikům poskytuje vizuální představu o hodnotách hladiny glukózy, jejich trendech a časovém průběhu. S pomocí specializovaného softwaru je možné z dat generovat exporty a přehledy, které diabetikovi i jeho lékaři pomohou precizněji nastavit léčbu. Více na freestylelibre.cz.

 

Glukózové senzory přinášejí nové a do značné míry revoluční možnosti ve snaze zlepšit kompenzaci pacientů s diabetem. Senzory lze s úspěchem použít v situacích, ve kterých glukometry běžně selhávají, a to i v případech, kdy si pacient měří glykémii mnohokrát denně. Ani časté měření pomocí glukometrů totiž nedokáže dostatečně postihnout trend budoucího vývoje glykémie, navíc k řadě ‚poklesů' a ‚vzestupů' glykémie dochází bez povšimnutí mezi jednotlivými měřeními," uvádí diabetolog MUDr. Jan Šoupal, Ph.D., ze 3. interní kliniky VFN a 1. LF UK v Praze.

Zdroje: freestylelibre.cz. Zdravý život s cukrovkou

Zpět

MIKROBIOM LIDSKÉHO TĚLA V SOUVISLOSTECH

Zveme vás na ojedinělý on-line kongres s problematikou lidského mikrobiomu, který připravila společnost Healthcomm Professional a akreditovala ho u ČLnK. Existuje standardní zdravý mikrobiom? Co o mikrobiomu vlastně víme? Od 9. 5. do 7. 6. 2023 můžete vystudovat přednášky 9 lektorů, přenést se do Paříže – kolébky mikrobiologie, a to díky prostředí Pasteurova ústavu. Na akci, která byla ohodnocena 10 body do systému CV, se můžete přihlásit přes banner na Magazínu nebo na stránkách www.healthcomm.cz

MIGRENIKŮM DVEŘE OTEVŘENÉ

Dny otevřených center pro léčbu migrény se letos odehrají v šesti regionech. První specializované centrum otevře své dveře 1. června v 15:00 v Městské poliklinice Praha. Od 15:00 do 18:00 budou k dispozici také individuální konzultace s odborníky přímo na místě. 14. června bude akci následovat centrum v Nemocnici Teplice. Do podzimní vlny se zapojí další čtyři nemocnice. Na akci se představí i pacientská organizace Migréna-help. Detaily k akci na www.omigrene.cz.

DOPORUČUJEME


JAKÉ TÉMA BY VÁS ZAUJALO V ČLÁNKU ČI PŘEDNÁŠCE?

verbální komunikace
neverbální komunikace
empatie