Cookie Consent by Free Privacy Policy website

Online informace pro lékárnySRDEČNÍ ČERVIV posledních letech na Slovensku výrazně stoupl počet psů nakažených tzv. srdeční dirofilariózou - nemocí, kterou způsobuje červ - vlasovec psí - usídlený v plicích nebo v srdci. Ukazuje to studie, která už 15 let mapuje výskyt tohoto nebezpečného parazita u slovenských psů. V roce 2021 už to bylo téměř 5 % testovaných zvířat, což specialisté na parazitární nemoci již považují za vážné zdravotní riziko.

„Dosud jsme se s tímto parazitárním onemocněním setkávali v rámci Evropy spíše v jižních státech. Červ, přesněji hlístice, který ho má na svědomí, nese název Dirofilaria immitis a může dorůstat až délky 30 cm," vysvětluje MVDr. Martina Miterpáková, DrSc., z Parazitologického ústavu Slovenskej akadémie vied v Košicích, jedna z autorek studie.1

 .......................................

Dirofilariózy patří k tzv. nově hrozícím infekcím („emerging infectious diseases").

Jde o infekční onemocnění, jejichž šíření je pozorováno celosvětově a je spojeno s cestováním lidí, přemisťováním zvířat a s globálními klimatickými změnami.

.......................................

 

Hostitelské druhy zahrnují psy a řadu jiných druhů, například kočku, lišku, vlka nebo medvěda. Nicméně, u těchto zvířat většinou nedojde k rozmnožení parazita a ten zahyne ve stádiu dospělce. Pes je tedy ideálním hostitelem a dirofilariózu obvykle vnímáme jako onemocnění psů, které se stalo běžnou součástí veterinárních diferenciálních diagnóz. Nakažení psi mohou působit unaveně a apaticky, zhorší se jim dýchání a po fyzické námaze se u nich vyskytuje chronický kašel (někdy s krví).

Zákeřného parazita přenášejí komáři a důsledky neléčeného onemocnění bývají fatální: „Pokud z larev, které přenesl na psa komár, dospěje větší množství červů a přesunou se do srdce, brání jejich přítomnost pohybu srdeční chlopně," vysvětluje MVDr. Miterpáková.

Zákeřnost onemocnění spočívá v tom, že rozvoj infekce zabere řadu měsíců. Larvy, jež do krve psů přenese komár, se totiž musejí vyvinout v dospělce. Nemoc se tak u psa může projevit i za více jak půl roku.

Vývojový cyklus Dirofilaria immitis:

Larva migruje přes ústní ústrojí komára do těla psa. Místo po kousnutí asi týden po infekci pelichá. V podkoží se vyvíjí 4. larvální stádium a vede k dalšímu pelichání (asi 2 měsíce po infekci). Během 3. až 4. měsíce po infekci mladí dospělci migrují do cílového orgánu psa (plicní tepny, pravého srdce, duté žíly). Někteří dospělci mohou také migrovat do břicha, CNS, očí, průdušek a dalších orgánů.

Prevence a léčba

Léčba dirofilariózy je komplikovaná a zdlouhavá. Parazit, kterého usmrtí předepsané léky, totiž může způsobit ucpání cévy, tzv. embolii. Kromě léčivých přípravků, které zničí samotného červa, tak majitelé musí svým psům podávat i přípravky na potlačení zánětu a také antibiotika. Léčba trvá i několik měsíců, kdy je třeba zajistit, aby byl pes v klidovém režimu.

Nemoci se přitom dá účinně předcházet, a to preventivními léky, které dokážou larvy v krvi zvířete zahubit ještě dříve, než dospějí. Při cestách do endemických oblastí s výskytem Dirofilaria immitis je prioritou také používání repelentních přípravků, které odpuzují potenciálně nakaženého komára.

Podle odborníků lze v budoucích letech očekávat, že se infekce rozšíří i do Česka, například kvůli cestování psů, které si s sebou jejich majitelé berou na dovolenou.

„Pokud majitel se svým psem navštívil oblast se zvýšeným výskytem těchto parazitů a preventivně psa nijak neošetřil, je vhodné přibližně za 6-10 měsíců navštívit veterináře a požádat ho o krevní test, který odhalí, zda byl pes infikován," radí parazitolog prof. MVDr. David Modrý, Ph.D.

Na Slovensku podle studie hrozí zvýšené riziko nákazy především v oblastech Podunajské, Záhorské a Východoslovenské nížiny, které již parazitologové považují za tzv. endemické, tedy s trvale vysokým výskytem onemocnění.

„Nemyslím si, že by se do Česka v budoucnu nemoc dostala prostřednictvím infikovaných komárů, kteří přeletí hranice. Mnohem pravděpodobnější je, že se tu objeví pes, kterého si někdo dovezl z útulku ze zahraničí, nebo pes, který vycestoval se svým majitelem a parazita si pak přivezl domů. Červi, kteří se u nich postupně vyvinou, v jejich těle produkují nové larvy, které kolují v krvi infikovaného psa. Takové zvíře je zdrojem infekce pro místní komáry - nakazí jich stovky. Jejich prostřednictvím se pak larvy přenesou na další psy v nejbližším okolí," myslí si prof. Modrý.

Rizika pro člověka

Srdeční červ se může usídlit i v těle člověka, podle lékařů jsou však takové případy zoonózy velmi výjimečné. Místo po bodnutí komárem bývá bolestivé, teplé a oteklé. Kožní noduly (ohraničené okrouhlé útvary, hrbolky) se mohou objevit až za 12 měsíců po bodnutí a začátku infekce. K dalším příznakům u člověka patří horečka a otok mízních uzlin.

Častěji lidi napadá rodový příbuzný Dirofilaria repens, který je ve střední Evropě obecně rozšířenější. Je to menší červ, který se usídluje v podkoží v oblasti hlavy, krku a příležitostně proniká do očí - může se vyskytovat přímo ve spojivkovém vaku či pod víčky. Stejně jako u srdečního červa se však lidé nemohou nakazit přímým kontaktem s nemocným psem. Přenašečem larev Dirofilaria repens je vždy pouze komár. V letech 2010-2020 bylo popsáno celkem 6 případů dirofilariózy u lidí v ČR, z toho 4 osoby se prokazatelně nakazily v oblasti jižní Moravy.

Odborníci proto vyzývají majitele psů, aby je během cest a pobytu v oblastech, kde je riziko tohoto onemocnění, preventivně chránili přípravky proti vnitřním parazitům. Předejdou tak u svých mazlíčků vážným zdravotním komplikacím.

.......................................


Téma rozebírá prof. Modrý také v podcastu Dogtoři, jenž se věnuje veterinární problematice.

.......................................


Zdroj: Tisková zpráva: Psí parazit se může šířit ze Slovenska do Čech, MaVe PR

Literatura:

1. MITERPÁKOVÁ, M., VALENTOVÁ, D. Dirofilaria immitis a Dirofilaria repens v teritoriálním boji. Veterinářství. Praha: Profipress. 2023. 73(3): 128-132. ISSN 0506-8231.

Zpět

SVĚTOVÝ DEN DÁRCŮ KOSTNÍ DŘENĚ

Třetí zářijovou sobotu si připomínáme Světový den dárců kostní dřeně. Slaví se ve více než 50 zemích na všech kontinentech jako poděkování všem dárcům krvetvorných buněk. Český červený kříž oceňuje humánní přístup a obětavost těch, kteří darovali krvetvorné buňky za účelem záchrany zdraví či života, a letos počtvrté předal 43 dárcům Plaketu prof. Haška – významného českého imunologa, který svými mezinárodně uznávanými objevy vytvořil teoretické předpoklady pro úspěšné transplantace kostní dřeně. Slavnostní oceňování se odehrálo 16. září v prostorách Kaiserštejnského paláce.

NOVÁ ŘEDITELKA SÚKL

Státní ústav pro kontrolu léčiv (SÚKL) povede Mgr. Kateřina Podrazilová, Ph.D., která vystřídá dosavadní ředitelku Mgr. Irenu Storovou, MHA. 19. 9. 2023 to oznámilo ministerstvo zdravotnictví. Podrazilovou vybral do čela ústavu ministr zdravotnictví Vlastimil Válek na základě výsledků výběrového řízení. Podrazilová je předsedkyní lékové komise Svazu zdravotních pojišťoven České republiky, kde měla na starost agendu lékové politiky. V minulosti v SÚKL působila na postu ředitelky sekce cen a úhrad. Jejím úkolem bude zajistit bezproblémové fungování ústavu a zaměřit se především na dostupnost léků.

VII. 3D 360° KONGRES HEALTHCOMM PROFESSIONAL

6. 9. 2023 odstartoval další 3D online kongres, tentokrát z Polska. 30denní kongres je určen lékárníkům, farmaceutickým asistentům a dalším nelékařským zdravotnickým profesionálům. Na programu budou mj. témata: management v lékárně, novinky v antibiotické terapii, nedostatek léků v lékárnách, ovlivnění mikrobiomu pomocí fytoterapie, cévní věk nebo historie polských lékáren. K vidění bude srdce ve virtuální místnosti a na své expozice zvou kongresoví partneři. Každý odborný blok VII. 3D 360° kongresu Healthcomm Professional je ohodnocený 7 body do systému CV, takže dohromady za oba vystudované bloky můžete získat od ČLnK 14 bodů. Registrujte se na www.healthcomm.cz

DOPORUČUJEME


JAKÉ TÉMA BY VÁS ZAUJALO V ČLÁNKU ČI PŘEDNÁŠCE?

verbální komunikace
neverbální komunikace
empatie