Cookie Consent by Free Privacy Policy website

Online informace pro lékárnyTROPICKÉ NEMOCI JSOU NÁM BLÍŽI Evropa se stává rizikovou

Komáří bodnutí jsme zažili všichni opakovaně a myslíme si, že o nic nejde. Ale opak je pravdou. Původně tropické nemoci se kvůli oteplování rychle dostávají z jihu na sever, do Evropy, a tedy i k nám.

Odborník na cestovní a tropickou medicínu a děkan LF Ostravské univerzity - doc. MUDr. Rastislav Maďar, PhD., MBA, FRCPS, upozorňuje: „Nejčastější do naší země importovanou exotickou nákazou je horečka dengue. Přenáší ji infikované samičky komára (Aedes aegypti a Aedes albopictus). Projeví se vysokou horečkou, výraznou bolestí kloubů a svalů, a také vyrážkou. A k tomu se ještě objeví neobvyklé vyčerpání a nechutenství."

Kde se s nimi můžeme setkat?

Podle údajů zveřejněných Evropským centrem pro prevenci a kontrolu nemoci (ECDC) je už komár domestikovaný v Itálii, ve Slovinsku a Chorvatsku, v Řecku, ve Francii a ve Španělsku. To jsou všechno destinace, kde většina z nás plánuje letní dovolenou. Ale pozor, výskyt by zaznamenám i ve Švýcarsku, Německu, Rakousku i u nás v České republice.

Očkování proti horečce dengue

Očkování je od loňska dostupné i u nás; jde o živou vakcínu, která se podává ve dvou dávkách v rozmezí tří měsíců, a tak je nutné myslet na ně včas.

Další nebezpeční komáři

U nás se už téměř běžně vyskytuje komár rodu Culex. Ten může přenášet západonilskou horečku, která je zejména pro starší osoby životu nebezpečná. 

„Na našem území, konkrétně na Moravě, jsme už zaznamenali i úmrtí. Virus může způsobit i meningitidu, encefalitidu nebo mimo jiné poškození jater," říká doc. Maďar.

 

Zejména ve středomořských oblastech, které turisté rádi navštěvují, se může vyskytnout horečka papatači, způsobená virem Phlebovirus. Příznaky jsou podobné - bolest svalů, kloubů, únava a výjimečně i zánět mozkových blan, zejména u dětí. 

Prevence je možná, a je poměrně jednoduchá

Nezapomeňte si přibalit do kufru kvalitní repelenty s účinnou ověřenou látkou, jako je DEET, ale v ne příliš silné koncentraci kvůli vlivu na kůži. Místa, na která je třeba nejvíc pamatovat, jsou oblast kolem kotníků a zadní strana paží. Repelenty do pokojové zásuvky, které si obvykle vozíme, mají malou účinnost - vliv klimatizace, průvanu v pokoji apod.

 

Základní pravidla při cestování

Infekční nemoci jako spalničky, zarděnky, plané neštovice nebo černý kašel jsou infekční dřív, než se objeví první příznaky. Uzavřený prostor v letadle a v podstatě i v jiných dopravních prostředcích a k tomu blízký kontakt se spolucestujícími může být zdrojem nákazy.

...................

Doc. Maďar rozhodně nedoporučuje cesty s dětmi do šesti měsíců věku, děti do dvou let by neměly cestovat do exotických oblastí.

Jejich imunita ještě není vyzrálá a nedoporučují se jim ani potřebná očkování.

Delší cesty by měly uvážit i těhotné.

...................

Opatrnost ve stravování je na místě i v luxusních hotelových komplexech. I když všechno, kam dohlédneme, vypadá bez poskvrnky, nevíme, jak pečlivě si kdo myje ruce a kde se nakupují potraviny. Doc. Maďar varuje i před tepelně neupravenými, jako je syrová zelenina, majonéza, zmrzlina, nakonec i vajíčka mohou být problém. Ani led do nápojů není bez rizika, vodu si kupujme v uzavřeném balení a raději sycenou.

Prevence na míru

Cestovatelé s některými nemocemi a všichni, kteří směřují mimo vyspělé země, by měli být hodně opatrní. Vzhledem k odlišným zdravotním rizikům v různých zemích je vhodné poradit se s lékařem o vhodné prevenci doslova „na míru". Všechno podstatné o očkování i prevenci se dozvíte především u odborníků v centrech cestovní medicíny.

Mgr. Jana Ulíková

POZOR NA INVAZIVNÍ DRUHY KOMÁRŮ

SRDEČNÍ ČERVI

NOVÁ GENERACE ANTIVIROTIK PROTI KLÍŠŤOVÉ ENCEFALITIDĚ

Zpět

NOVÁ HLAVNÍ HYGIENIČKA ČR

Vláda 12. 6. 2024 rozhodla, že na pozici hlavní hygieničky nastoupí ředitelka Státního zdravotního ústavu (SZÚ) MUDr. Barbora Macková. Jejím hlavním úkolem je realizace transformace hygienické služby ke stabilnímu a funkčnímu systému ochrany veřejného zdraví. Nadále také zůstane v pozici ředitelky SZÚ. Podle ministra Válka je vzhledem k úzké spolupráci obou institucí volba Mackové velkou výhodou. Barbora Macková vystudovala 3. lékařskou fakultu UK v Praze a do SZÚ nastoupila v roce 1995 jako klinická mikrobioložka. V rámci praxe prošla všemi odbornými centry SZÚ, klinickou laboratoří v nemocnici i praxí na krajské hygienické stanici. V období pandemie Covidu-19 působila v Integrovaném centrálním řídícím týmu jako koordinátor vyšetřujících laboratoří.

PREVENCE KARDIO-VASKULÁRNÍCH CHOROB ONLINE

Od 29. května do 27. června 2024 můžete vystudovat odborný program kongresu KARDIO 2024, osvojit si aktuální poznatky z problematiky kardiovaskulárního zdraví, obohatit vaše poradenské programy v lékárně, seznámit se s novinkami lékárenského trhu nebo posílat své dotazy na přednášející tak, abyste měli takové informace, které pro vás budou využitelné v praxi. Na akreditovanou akci pro zaměstnance lékáren (celkem můžete získat 13 bodů do systému CV), kterou pořádá Healthcomm Professional, se můžete stále registrovat na www.healthcomm.cz/online-akce

SVĚTOVÝ DEN DÁRCŮ KRVE

Poselstvím Světového dne dárců krve, který připadá na 14. 6., je upozornit na pacienty potřebující transfuzní přípravky a zdůraznit nezastupitelnou roli dárců krve nebo krevní plazmy. V České republice daruje v nemocničních transfúzních zařízeních každoročně přibližně 225 tisíc dárců krve, přesto je jich stále nedostatek. Například ve Fakultním transfuzním oddělení Všeobecné fakultní nemocnice v Praze (VFN) by jich potřebovali až o 10 000 více. VFN nejvíce bojuje s nedostatkem krevních skupin A a 0, rovněž stále chybí krev krevních skupin RhD negativních. U příležitosti Světového dne dárců připravila VFN v Praze setkání a zároveň malé poděkování pravidelným dárcům i těm, kteří přijdou darovat poprvé. Od 7:00 do 10:00 hodin čeká 14. 6. 2024 všechny dárce v prostranství před Fakultním transfuzním oddělením VFN káva a malé občerstvení, kolo štěstí i drobné dárky. Darovat krev může každý zdravý člověk, muž či žena ve věku 18–65 let. Tělesná hmotnost dárce krve by měla být minimálně 50 kg. Bližší informace k podmínkám darování krve na stránkách Fakultního transfuzního oddělení VFN (vfn.cz)

2. ČÁST ZÁKONA O LÉČIVECH VSTOUPILA V PLATNOST

Od června by se měla díky novele zákona o léčivech č. 456/2023 Sb. výrazně zvýšit ochrana pacientů před dopady výpadků dodávek léčiv a zpřísní se i pravidla exportu léčiv do zahraničí. Kombinace povinnosti distributorů držet zásoby vybraných léčiv a držitelů licence dodávat léčiva ještě v období po nahlášení výpadku také povede k překlenutí kratších výpadků a poskytne čas pro řešení výpadků dlouhodobějšího charakteru. Zásadní změnou, která vstupuje 1. 6. 2024 v účinnost, je povinnost držitele rozhodnutí o registraci zajistit pro pacienty v ČR dodávky léčivého přípravku, pro který oznámil přerušení nebo ukončení uvádění na trh v ČR, v množství odpovídajícím 1-2 průměrným měsíčním dodávkám, příp. léku, který jej může nahradit. SÚKL bude omezeně dostupná léčiva a nahrazující léčiva označovat příznakem „omezená dostupnost“. Ministerstvo zdravotnictví může nařídit distributorům vytvoření jednoměsíčních rezervních zásob. Více na mzd.gov.cz

DOPORUČUJEME


JAKÉ TÉMA BY VÁS ZAUJALO V ČLÁNKU ČI PŘEDNÁŠCE?

ANDROPAUZA
MODRÉ SVĚTLO A STÁRNUTÍ KŮŽE
CHRONICKÉ ZÁNĚTY