Cookie Consent by Free Privacy Policy website

Online informace pro lékárnyÚCTYHODNÁ ČINNOST – 500 ŽIVOTNÍCH FUNKCÍHepatitida, cirhóza, karcinom jater - to většina lidí zná. Ale málokdo ví, že jedním z nejrozšířenějších onemocnění tohoto druhého největšího orgánu v těle je NAFLD.

Játra plní stovky funkcí souvisejících s metabolismem, ukládáním energie nebo filtrací odpadních látek. Vytvářejí žluč, přeměňují živiny ze stravy na energii, odbourávají tuky, alkohol a léky, regulují hladinu cukru a hormonů. Jsou jakousi čističkou toxických látek. 

Nejčastější onemocnění jater

Non-Alcoholic Fatty Liver Disease neboli nealkoholové ztukovatění jater je nejčastějším onemocněním i nejčastější příčinou úmrtí související s játry.

„Čísla nemocných rostou doslova alarmujícím tempem," tvrdí doc. MUDr. Jiří Slíva, Ph.D., přednosta Ústavu farmakologie 3. LF UK v Praze.

„Odhadovalo se, že je jich 25 procent, ale ukazuje se, že tímto onemocněním trpí více než 30 procent osob na světě." 

 

Takže nikoliv „propitá játra", jak se traduje ještě jadrnějším českým slovem, ale steatóza - ztukovatělá játra, kdy postupně může dojít k zánětům a jizvení a nakonec k cirhóze a hepatocelulárnímu karcinomu.

S čím NAFLD souvisí?

Značný vliv má hypertenze, vysoká hladina cholesterolu, obezita, a také diabetes 2. typu. Nealkoholovým ztukovatěním jater se potýká téměř 80 procent obézních a tři čtvrtiny diabetiků.

Obezita je základní problém

Potíže s játry mohou být způsobeny i některou infekcí, poškozením určitými léky nebo toxiny, vliv má i genetika a autoimunitní procesy. Popsané problémy často souvisí s životním stylem, s nezdravou stravou.

A opět se vracíme k problému, kterým je obezita. V naší republice je obézní každá čtvrtá žena a téměř každý třetí muž. Jeden z deseti našich občanů se léčí s diabetem.

„NAFLD má původ v životním stylu, do něhož počítáme sedavý způsob života, nedostatek pohybu a nezdravou stravu," říká MUDr. Markéta Kubíčková, vedoucí Diabetologického centra 3. interní gerontometabolické kliniky FN Hradec Králové. Domnívá se navíc, že se postoj naší populace ke zdravému životnímu stylu nepříznivě změnil od covidového roku 2021. Podle údajů agentury Ipsos z letošního ledna lidé víc konzumují alkohol a cukr, proti dřívějším údajům ze stejného roku víc navštěvují fastfoody. A nehýbou se.

Játra dlouho nebolí

Nápadnější projevy nemoci, jako je ztráta chuti k jídlu, hubnutí, zežloutnutí kůže nebo svědění se mohou objevit až v době, kdy je poškození jater velké, když je onemocnění v pokročilém stádiu. V České republice jsou játra dokonce druhým nejčastěji transplantovaným orgánem.

Co pomáhá, ale včas!

Ideální je udržet si normální hmotnost, jíst zeleninu, ovoce, celozrnné výrobky, bílkoviny (ryby, luštěniny, drůbež) a dostatečně se věnovat oblíbené pohybové aktivitě. Podpořit přirozenou regeneraci jaterních buněk je možné i některými přírodními látkami, například esenciálními fosfolipidy. Léčivé přípravky pomáhají napravovat poškozenou jaterní tkáň.

Užitečné opakování

Játra se dokážou velmi dobře regenerovat, tato jejich schopnost ale není neomezená. Co nejvíc poškozuje játra a čemu se raději vyhnout?

  • Obezita

Je to známý nepoměr mezi vysokým kalorickým příjmem a nízkým energetickým výdejem. Vzniklá steatóza nemocnému nezpůsobuje většinou žádné problémy, ale může se časem vyvinout ve fibrózu jater a podobně jako v případě alkoholového poškození až v cirhózu.

  • Alkohol

Játra metabolizují více než 90 procent alkoholu a jen malé množství se vylučuje ledvinami, plícemi a kůží. Jakýkoli alkohol játrům škodí; jsou schopna bez poškození odbourat přibližně 30 gramů čistého alkoholu denně, což odpovídá 2 decilitrům vína, 2 skleničkám destilátu nebo 2 malým pivům. Při pravidelné konzumaci velkého množství alkoholu tuto zátěž přestávají zvládat, jaterní buňky postupně odumírají a dochází k zánětu a jizvení jaterní tkáně, což vede k nevratnému a fatálnímu stadiu poškození jater - k cirhóze.

  • Metabolické nemoci

Metabolický syndrom (hypertenze, vysoký cholesterol, obezita, diabetes) je spojen s rozvojem mnoha zhoubných i nezhoubných onemocnění. Nejčastějším jaterním onemocněním u pacientů s metabolickým syndromem je již zmiňované ztukovatění jater.

  • Infekce a viry

Játra jsou hlavním orgánem, který filtruje krev, a jsou proto náchylná k infekcím přenášeným krví. Nejčastěji je poškozuje virová hepatitida B a C, ale mohou být poškozena i infekcemi, které primárně postihují jiné tkáně než játra.

...............................

V souvislosti s koronavirovou pandemií byl zkoumán i vliv viru SARS-CoV-2 na játra.

Jak se ukazuje, těžká forma COVID-19 postihuje ve vyšší míře lidi s obezitou, diabetem či hypertenzí, tedy ty, kteří již často trpí i ztukovatěním jater.

A právě u pacientů s jaterní steatózou se objevuje vyšší zánětlivá reakce na infekci koronavirem a častější poškození jater.

...............................

  • Toxické látky

Játra jsou detoxikační orgán, proto přes ně projdou i veškeré toxické látky, které dostáváme do našeho těla, ať už úmyslně, nebo neúmyslně. Rizikem může být i současné užívání velkého množství léků. 

Prevence je i tady základ

Kromě správného životního stylu je dobré nezapomínat na pravidelné preventivní prohlídky u lékaře spojené s odběrem krve.

Mgr. Jana Ulíková 

..................................................................

K problematice jsme také psali:

POŠKOZENÍ JATER ODHALÍ VČASNÉ A CÍLENÉ VYŠETŘENÍ

Zpět

PREVENCE KARDIO-VASKULÁRNÍCH CHOROB ONLINE

Od 29. května do 27. června 2024 můžete vystudovat odborný program kongresu KARDIO 2024, osvojit si aktuální poznatky z problematiky kardiovaskulárního zdraví, obohatit vaše poradenské programy v lékárně, seznámit se s novinkami lékárenského trhu nebo posílat své dotazy na přednášející tak, abyste měli takové informace, které pro vás budou využitelné v praxi. Na akreditovanou akci pro zaměstnance lékáren (celkem můžete získat 13 bodů do systému CV), kterou pořádá Healthcomm Professional, se můžete registrovat již nyní na www.healthcomm.cz/online-akce

NEJATRAKTIVNĚJŠÍ ZAMĚSTNAVATEL V OBLASTI FARMACIE 2024

Společnost GSK získala ocenění Randstad Award 2024, když byla vyhlášena nejatraktivnějším zaměstnavatelem v České republice v oblasti farmacie a zdravotnictví. Výsledky vzešly z veřejného mínění a hodnocení zaměstnanců v nezávislém průzkum Randstad Employer Brand Research. V letošním roce se do průzkumu zapojilo 165 zaměstnavatelů v ČR. V kategorii farmacie & zdravotnictví se na dalších místech po vítězné společnosti GSK umístily společnosti Zentiva a Roche.

TÝDEN ŠTÍTNÉ ŽLÁZY 25.–31. KVĚTNA

Letošní 16. ročník osvětové kampaně Týden štítné žlázy nese podtitul „Táhneme za jeden provaz“. Dlouhodobým cílem kampaně je zvýšit povědomí veřejnosti o různých formách poruch štítné žlázy, což může následně pomoci lépe a včas diagnostikovat ty, kteří o své nemoci nevědí. Onemocnění štítné žlázy je často bezpříznakové, ale včasný záchyt a léčba předejdou možným komplikacím. Endokrinologů je nedostatek, proto se o nemocné stará čím dál víc praktiků. Do jejich péče přejde až pětina pacientů. V České republice je Týden štítné žlázy odborně zaštítěn Českou endokrinologickou společností ČLS JEP a podpořen společností Merck.

DOPORUČUJEME


JAKÉ TÉMA BY VÁS ZAUJALO V ČLÁNKU ČI PŘEDNÁŠCE?

ANDROPAUZA
MODRÉ SVĚTLO A STÁRNUTÍ KŮŽE
CHRONICKÉ ZÁNĚTY