
Vážené slečny, dívky, dámy, maminky, babičky - zkrátka ženy,
určitě jste každá za svůj život zažila období, kdy jste se „tam dole" necítila úplně fit. Ať už se jednalo o drobné svědění, pálení nebo jen neobvyklý výtok. Pochva neboli vagina je velice živoucí prostředí (stejně jako například střeva), které svým složením vytváří specifickou vaginální mikroflóru podle toho, z čeho se převážně skládá (co v tomto prostředí dominuje).
Už před 130 lety objevil německý gynekolog Albert Dőderlein pod mikroskopem vaginální laktobacily, kterým se od té doby říkalo Dőderleinovy (a někdo jim tak trochu archaicky říká dodnes). Mezi nimi hraje významnou roli kmen Lactobacillus crispatus, jenž je klíčový pro udržení zdravé vaginální mikroflóry. Tento probiotický kmen poskytuje ochranu před různými infekcemi a zdravotními komplikacemi. Zjistilo se, že pokud je ve vagině dostatek těchto přátelských laktobacilů, má to velice pozitivní vlivy na jeho nositelku.
Před čím vším umí chránit vaginální probiotický kmen CRISPATUS?
Díky tomu, že Crispatus umí mimo jiné produkovat kyselinu mléčnou a bránit kolonizaci vaginy různými patogeny a infekcemi, chrání svou nositelku - a tady jsem naprosto v úžasu - před následujícími potížemi: bakteriální vaginóza, infekce močových cest, prevence předčasných porodů a potratů, ochrana před sexuálně přenosnými infekcemi, kapavka, Trichomoniáza, Chlamydie, Mykoplazmata, Ureaplazmata, Herpes simplex virus, Lidský papilomavirus (HPV) a rakovina děložního čípku, HIV/AIDS.
Přijde mi až neuvěřitelné, jak moc je důležitý stav vaginální mikroflóry pro celkové fungování zdravého ženského organismu!
GYNIMUN DUAL je moderní probiotikum třetí generace, které obsahuje jak střevní, tak vaginální patentované kmeny laktobacilů.
Nabízí ženám pomoc při harmonizaci jejich osobité mikroflóry jak v zažívacím ústrojí, tak v intimních partiích.
Vhodné i při nebo po podávání antibiotik.
Stejně jako pečujete o svou pokožku, vlasy či nehty, je prostě třeba pečovat i o svou vaginu. Udržování zdravé vaginální mikroflóry s dominancí Lactobacillus crispatus je tedy klíčové pro prevenci mnoha infekcí a zdravotních komplikací. Podpora tohoto kmene prostřednictvím probiotik a zdravého životního stylu významně přispívá k ženskému reprodukčnímu zdraví. Zkrátka, vagina osídlená kmen Lactobacillus crispatus je zdravá vagina, připravená ubránit se vnějším negativním vlivům.
Článek je firemním sdělením společnosti Onapharm, s.r.o.
Ministr zdravotnictví představil 12. června výsledky mezinárodního projektu Patient Reported Indicator Surveys (PaRIS). Projekt mapuje zkušenosti a spokojenost chronicky nemocných pacientů s primární zdravotní péčí v 19 státech OECD (Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj). Česká republika v něm dosáhla nadprůměrných výsledků. Do šetření se zapojilo 4 136 českých pacientů ze 110 ordinací praktických lékařů. Mezi pacienty ve věku 45 let a více má 85,2 % alespoň jedno a 53,3% dvě a více chronických onemocnění. Až 96 % chronicky nemocných pacientů hodnotilo kvalitu péče v Česku jako dobrou. Češi uvádějí nadprůměrnou spokojenost s kvalitou péče, duševním zdravím i dlouhodobým vztahem se svými lékaři. Celkem 72 % českých pacientů uvedlo, že své fyzické zdraví hodnotí jako dobré či velmi dobré. Tento výsledek je mírně nad průměrem všech 19 zapojených zemí, který činí 70 %. Dále pak 87 % českých respondentů označilo své duševní zdraví za dobré. Průměr mezi zeměmi OECD činil 83 %, což řadí ČR mezi země s nejvyšší mírou spokojenosti v této oblasti. Více než čtyři z pěti osob (87 %) se třemi nebo více chronickými onemocněními v ČR uvádějí, že jejich léky byly v posledních 12 měsících zkontrolovány zdravotnickým pracovníkem, což je o 12 procentních bodů více, než činí průměr OECD. Český zdravotní systém vykazuje nadstandardní výsledky i v oblasti koordinace péče, ve schopnosti lékařů sladit péči o pacienta napříč různými službami.
Cena PhDr. Alice Garrigue Masarykové, udílená od roku 2022, nese jméno dcery prezidenta T. G. Masaryka, která se zasloužila o rozvoj ošetřovatelství a sociální péče u nás. Na slavnostním ceremoniálu, který se uskutečnil ve spolupráci Ministerstva zdravotnictví a Výboru pro zdravotnictví Senátu Parlamentu České republiky, předal náměstek ministra zdravotnictví Jakub Dvořáček ocenění těm, kteří svým dlouhodobým přínosem dělají dobré jméno českému ošetřovatelství. Cenu v roce 2025 získaly: prof. PhDr. Valérie Tóthová, PhD., Dr.h.c. za celoživotní akademickou a odbornou činnost v oblasti ošetřovatelství; PhDr. Martina Šochmanová, MBA za dlouholetou aktivní činnost ve vedení profesní organizace; Lenka Vaculová za výjimečné nasazení v každodenní přímé péči o pacienty, lidský přístup a trvalý přínos k důstojnosti a kvalitě poskytované zdravotní péče. Zvláštní poděkování patří rodině Jiřiny Meissnerové, která se celý profesní život s hlubokým nasazením věnovala péči o pacienty na plicním oddělení nemocnice v Krnově.