Cookie Consent by Free Privacy Policy website

Online informace pro lékárny



VITAMÍNY: KDY KTERÝ BRÁT A KTERÉ SPOLU NEKOMBINOVAT?



Kombinování vitamínů a minerálů není jen o tom vzít si první tabletku, která vám přijde pod ruku. Správná synergie mezi jednotlivými látkami může výrazně zvýšit jejich účinky, zatímco špatné kombinace vás mohou připravit o žádoucí benefity.

Jak se vyhnout nejčastějším chybám a jak pomocí nich skutečně podpořit zdraví?

Kombinování vitamínů a minerálů je tak trochu věda, která ale v případě nedostatečných znalostí neohrozí člověka na životě. Většinou jde o to, že se různé látky užívané souběžně mohou vzájemně ovlivňovat. Pokud například jedna látka brání vstřebatelnosti té druhé, užíváme ji prakticky zbytečně bez užitku pro náš organismus. Snahou ale je, abychom ze všech vytěžili maximum.

„Pro lidské tělo jsou vyvážené hladiny vitamínů a minerálů nutností. Ovšem jen málokdy vám je předepíše přímo lékař, proto byste si o jejich doplňování měli postarat nejlépe sami, což obzvláště v době, kdy je na trhu k dostání mnoho různých suplementů, může být poměrně složité. Lidé je většinou začnou užívat, když se u nich začnou projevovat chronické problémy, jako únava, stres, oslabená imunita nebo nespavost. To většinou naznačuje, že hladina některé důležité látky nemusí být úplně v pořádku," vysvětluje biochemička Mgr. Soňa Talacko, Ph.D. ze společnosti Chromozoom.

Synergie pro maximální užitek

Optimální synergii při souběžném užívání mají například vitamín C a železo, protože první jmenovaný významným způsobem posiluje vstřebatelnost druhého. Podobně si „rozumí" i vitamíny D a K s vápníkem. „Déčko" pomůže tělu vápník lépe vstřebat a „káčko" následně odpovídá za to, že se vápník dostane do kostí, nikoliv do měkkých tkání. Synergie mezi látkami funguje, stačí se podívat na složení běžných doplňků stravy. Jasným příkladem je B-komplex, kombinace osmi vitamínů skupiny B. Každý z nich má své vlastní účinky, zároveň se vzájemně doplňují a v některých případech podporují i stejné metabolické procesy v těle. Právě proto se často podávají společně. Podobných kombinací existuje více, ale u některých je složitější určit, jak přesně se budou v těle ovlivňovat.

Neužitečné kombinace

Příkladem špatné kombinace je třeba zinek a měď, vápník a železo či vitamíny C a B12 nebo E a K. Tyto látky ve vzájemné interakci většinou snižují vstřebatelnost jedné z nich, nicméně obzvláště komplikovaný je vztah mezi posledními dvěma jmenovanými. Vitamín K hraje totiž důležitou roli v procesu srážení krve a vitamín E podávaný v příliš vysokých dávkách tuto jeho schopnost poměrně efektivně nabourává. Na rozdíl od většiny jiných kombinací, kdy bohatě stačí si užívání rozdělit do odlišných časových úseků během dne, v tomto případě se velmi doporučuje konzultace s praktikem. Zejména pokud navíc pacient užívá léky na ředění krve.

„Například podávání vápníku nebo potravin bohatých na vápník, jako jsou mléčné výrobky, snižuje absorpci železa, vysoké dávky zinku mohou narušit absorpci mědi, příliš vysoké dávky vitamínu E mohou ovlivnit funkci vitamínu K a vysoké dávky vitamínu C mohou snížit hladinu mědi. Proto je důležité přizpůsobit příjem vitamínů a minerálů individuálním potřebám pomocí specifických doplňků stravy a také užívat doplňky v různých časech během dne," shrnuje biochemička.

Jednoduchá poučka

  • Vitamíny rozpustné ve vodě je nejlepší užívat ráno nebo v dopoledních hodinách, ideálně s jídlem nebo před. Je také třeba myslet na jejich pravidelnou suplementaci - tělo je totiž vylučuje močí.
  • Vitamíny rozpustné v tucích (A, D, E a K) lze doplňovat v průběhu celého dne nebo třeba k večeři. Jak už jejich název napovídá, tuky pomáhají s jejich vstřebáváním, proto je důležité je aplikovat s jídlem, které tyto makroživiny obsahují.
  • U minerálů se časování řeší až následně a individuálně podle požadovaného efektu tak, aby zapadalo do rozvrhu a nepůsobilo nežádoucí interakce. Například hořčík můžete užívat jak ráno, tak večer, přibližně půl hodinu před spaním.

„Multivitamíny často neodrážejí individuální potřeby a mohou mít nežádoucí interakce s jinými vitamíny, nebo dokonce léky. Pokud člověk neví, jaké látky mu chybí, mohou být užitečné v případě nevyvážené stravy, zvýšené fyzické aktivity nebo při cestování. Ideální je ale zjistit konkrétní deficit pomocí krevních testů nebo DNA analýzy. Někteří lidé mají genetickou predispozici k nedostatku určitých vitamínů nebo minerálů - obecný multivitamín je v této situaci tedy neefektivní," říká Mgr. Talacko.

„Určité varianty genů mohou významně ovlivnit schopnost těla vstřebávat, metabolizovat a využívat konkrétní vitamíny a minerály. Proto se množství, které je pro jednoho člověka vhodné, může u jiného ukázat jako nedostatečné nebo nadměrné. To platí i pro volbu aktivních látek. Sestavení suplementů na základě DNA testování může být užitečný způsob, jak přizpůsobit množství a formu živin genetickým predispozicím těla, a podpořit tak jeho specifické potřeby. Zároveň pomocí testů dostává člověk informace o konkrétních živinách, které jsou pro něj kritické. Výsledky nás například informují o vysokém riziku nedostatku aktivní formy vitamínu B9 nebo omezené schopnosti vstřebávat zinek, uzavírá Mgr. Talacko, která se mimo jiné v Chromozoom podílí na vývoji personalizovaných suplementů.

Zdroj: MEDIA:LIST

Zpět

15 LET OD PRVNÍHO KONGRESU

V březnu, konkrétně 5. a 6. 3. 2010, se v Brně konal vůbec první kongres Health communication. Z dochovaného programu se dozvíme, že mezi lektory byli PhDr. MUDr. Miroslav Krejčíř, Mgr. Jiří Jedelský nebo PhDr. Jarmila Daxnerová Kvapilová. Témata byla tedy nasnadě: Co vše je možné na první pohled zjistit o klientovi v lékárně, Stres v lékárně nebo Optimální komunikace farmaceutického asistenta. Vzpomínku Miroslava Krejčíře na začátky spolupráce se společností Health communication najdete mezi dalšími v článku BEZ SPOLUPRÁCE SE SKVĚLÝMI LIDMI SKVĚLOU AKCI NEUDĚLÁŠ! na aktuálním Magazínu. Historické fotografie z prvního brněnského kongresu si pak můžete prohlédnout na https://www.healthcomm.cz/ v oddíle ARCHIV. Ať jste již byli účastníky brněnského kongresu před 15 lety, nebo jste v té době zatím jen studovali, můžeme se opět v Brně všichni setkat toto jaro, a to v Quality Hotel Brno Exhibition Centre 9. 4. 2025, kde v jeden den proběhnou dva Pharmacy eventy - dopolední a odpolední, z nichž každý je samostatně akreditován u ČLnK.

V DUBNU V BRNĚ

Srdečně vás zveme na první, prezenční kongres roku 2025, který se bude konat 9. dubna 2025 v Brně, v Quality Hotelu Brno Exhibition Centre. Kongres bude rozdělený na dopolední a odpolední část, každá bude samostatně akreditována. Kongres je určený pro lékárníky, farmaceutické asistenty a další nelékařské zdravotnické profesionály. Opět se můžete těšit na kvalitní odborný program a na setkání s lektory, partnery i kolegy z lékáren. Registrovat se můžete již nyní na stránce organizátora: https://www.healthcomm.cz/. Při registraci můžete využít volný vstup přes kód Magazínu: MAG25BR

JUBILEJNÍ X. ON-LINE KONGRES HEALTHCOMMU

Zveme lékárníky a farmaceutické asistenty k účasti na jubilejním, desátém 3D 360° online kongresu Healthcomm Professional – BERN. Společně se od 20. března do 22. dubna 2025 podíváme do Švýcarska, speciálně do jeho hlavního města. Během 30dní můžete studovat v jedinečném konceptu kongresu ve virtuálním světě 3D prostoru. Na účastníky čeká pečlivě vybraný odborný i doprovodný program. Program kongresu bude rozdělen do dvou samostatně akreditovaných bloků přednášek, což vám umožní flexibilně si přizpůsobit účast podle vašich časových možností. Kongres se uskuteční online na platformě www.healthcomm.cz, kde se můžete již nyní zaregistrovat a získat všechny důležité informace. Pokud při registraci zadáte kód PHAR25BE, získáte bezplatný přístup.

DOPORUČUJEME