
Bruxismus, známý také jako nevědomé skřípání a zatínání zubů, postihuje velké množství lidí a často může vést k vážným zdravotním problémům. Ačkoliv si ho mnoho lidí neuvědomuje, tento stav může způsobit dlouhodobé potíže s čelistmi a zuby. Může ale ovlivňovat i celkovou kvalitou života.
Bruxismus lze rozdělit na dva základní typy: spánkový bruxismus a bdělý bruxismus. Spánkový bruxismus se vyskytuje během spánku a zůstává často nepozorován, dokud se neobjeví jeho následky, jako jsou bolesti zubů, čelistních kloubů či migrény.
MUDr. Petr Chalupa, MBA, vedoucí lékař specializace stomatologie Canadian Medical a odborník na problematiku bruxismu, uvádí: „Bruxismus může mít různé příčiny, od stresu a úzkosti až po vedlejší účinky léků. Je proto důležité důkladně diagnostikovat, o jaký typ bruxismu se jedná - zda primární, nebo sekundární, tedy spánkový či bdělý."
Zdravotní dopady a léčba bruxismu
Nevědomé skřípání zubů může způsobit nejen poškození zubní skloviny a citlivost zubů, ale také trvalé poškození čelistních svalů a kloubů. K tomu se často přidávají další problémy, jako jsou spánkové poruchy, neustálé napětí a celkové nepohodlí. Zvláště nebezpečné je dlouhodobé zatínání čelistních svalů, které může vést k jejich ztuhnutí a chronickým bolestem.
......................
Bruxismus spadá do kategorie parafunkcí, které zahrnují také kousání rtů nebo žvýkání jazyka.
Až 30 procent pacientů se spánkovým bruxismem uvádí jako jednu ze svých obtíží bolesti v ústech nebo v obličeji, která se projevuje především při probuzení. Může se objevit během spánku nebo v bdělém stavu.
Výskyt v dětském věku je udáván mezi 20-30 %.
......................
Pokud trpíte bolestmi čelistí, zubů nebo máte podezření na bruxismus, doporučuje se konzultace se zubním lékařem nebo čelistním chirurgem. Tito specialisté jsou schopni přesně diagnostikovat příčinu bruxismu a navrhnout vhodné řešení, které vám může přinést dlouhodobou úlevu. Léčba bruxismu může zahrnovat různé metody, například nošení tzv. nočních chráničů zubů, nácvik uvolnění obličejového svalstva nebo léky na snížení stresu nebo úzkosti apod.
„Jednou z nejnovějších a nejúčinnějších metod, jak bruxismus léčit, je aplikace botulotoxinu. Tento prostředek, známý především jako estetický nástroj, dokáže uvolnit čelistní svaly a snížit frekvenci a intenzitu skřípání zubů. „Aplikace botulotoxinu je rychlá a neinvazivní metoda, která pacientům přináší úlevu již během několika dnů," dodává MUDr. Chalupa.
Účinky botulotoxinu přetrvávají několik měsíců, po kterých může být nutné ošetření opakovat.
Výhody léčby botulotoxinem:
Zdroj: Tiskové oddělení EUC
Zveme vás na další, tentokrát tematický online kongres z dílny Healthcomm Professional. Hlavním tématem bude SENIOR jako specifický pacient v lékárně, ale dozvíte se spoustu dalších zajímavých informací. Kongres bude přístupný 30 dní v období od 7. 5. 2025 do 5. 6. 2025. Budete mít opět možnost vystudovat odborné přednášky akreditované u ČLnK, ČKFA, POUZP a SKMTP a získat tak nejen nové poznatky pro praxi, ale také bodové ohodnocení do systému celoživotního vzdělávání. Akce je určena lékárníkům, farmaceutickým asistentům a dalším nelékařským profesionálům z ČR a SK. Přednášky si připravili: prof. MUDr. Eva Topinková, CSc., RNDr. Pavel Suchánek, doc. MUDr. Iva Holmerová, PharmDr. Marek Lžičař, PharmDr. Jana Matušková a další osobnosti farmacie a medicíny. Registrace je již spuštěna: https://www.healthcomm.cz/okjaro/
Odstartoval další, již 24. ročník prestižní oborové soutěže Sestra roku. Přihlašování kandidátů je možné prostřednictvím webu soutez-sestraroku.cz či e-mailem na registrace@soutez-sestraroku.cz.
Od začátku ledna bojují němečtí, rakouští, maďarští a slovenští veterináři s extrémně nakažlivým virem slintavky a kulhavky. Od 26. března, kdy se potvrdila nákaza v chovu tří tisíc kusů skotu v Maďarsku a následně na konci března i na Slovensku, zavádí čeští veterináři ochranná opatření. Do Česka se nesmí dovážet skot, ovce, kozy, prasata a další druhy zvířat vnímavých ke SLAK z Maďarska, Slovenska a částí Rakouska. Týká se to také jakýchkoliv živočišných produktů, včetně krmiv nebo sena. Nově Státní veterinární správa (SVS) zpřísňuje od 4. dubna 2025 podmínky vjezdu vozidel nad 3,5 tuny do ČR z SK. Nákladní vozidla bez rozdílu vezeného nákladu budou moci pro vjezd na území ČR použít pouze pět hraničních přechodů se Slovenskem. Všechna vozidla nad 3,5 tuny zde budou podrobena dezinfekci. Také se dočasně omezuje provádění kontrol vyžadujících vstup veterinárních inspektorů do českých chovů hospodářských zvířat jen na neodkladné případy. SLAK je sice považována za zoonózu, nicméně výskyt nemoci u člověka je velmi vzácný. Aktuální informace k nákaze včetně platných mimořádných veterinárních opatřeních, třeba zákazu vstupu do některých obor nebo ZOO koutků, jsou k dispozici na webu SVS.