Bruxismus, známý také jako nevědomé skřípání a zatínání zubů, postihuje velké množství lidí a často může vést k vážným zdravotním problémům. Ačkoliv si ho mnoho lidí neuvědomuje, tento stav může způsobit dlouhodobé potíže s čelistmi a zuby. Může ale ovlivňovat i celkovou kvalitou života.
Bruxismus lze rozdělit na dva základní typy: spánkový bruxismus a bdělý bruxismus. Spánkový bruxismus se vyskytuje během spánku a zůstává často nepozorován, dokud se neobjeví jeho následky, jako jsou bolesti zubů, čelistních kloubů či migrény.
MUDr. Petr Chalupa, MBA, vedoucí lékař specializace stomatologie Canadian Medical a odborník na problematiku bruxismu, uvádí: „Bruxismus může mít různé příčiny, od stresu a úzkosti až po vedlejší účinky léků. Je proto důležité důkladně diagnostikovat, o jaký typ bruxismu se jedná - zda primární, nebo sekundární, tedy spánkový či bdělý."
Zdravotní dopady a léčba bruxismu
Nevědomé skřípání zubů může způsobit nejen poškození zubní skloviny a citlivost zubů, ale také trvalé poškození čelistních svalů a kloubů. K tomu se často přidávají další problémy, jako jsou spánkové poruchy, neustálé napětí a celkové nepohodlí. Zvláště nebezpečné je dlouhodobé zatínání čelistních svalů, které může vést k jejich ztuhnutí a chronickým bolestem.
......................
Bruxismus spadá do kategorie parafunkcí, které zahrnují také kousání rtů nebo žvýkání jazyka.
Až 30 procent pacientů se spánkovým bruxismem uvádí jako jednu ze svých obtíží bolesti v ústech nebo v obličeji, která se projevuje především při probuzení. Může se objevit během spánku nebo v bdělém stavu.
Výskyt v dětském věku je udáván mezi 20-30 %.
......................
Pokud trpíte bolestmi čelistí, zubů nebo máte podezření na bruxismus, doporučuje se konzultace se zubním lékařem nebo čelistním chirurgem. Tito specialisté jsou schopni přesně diagnostikovat příčinu bruxismu a navrhnout vhodné řešení, které vám může přinést dlouhodobou úlevu. Léčba bruxismu může zahrnovat různé metody, například nošení tzv. nočních chráničů zubů, nácvik uvolnění obličejového svalstva nebo léky na snížení stresu nebo úzkosti apod.
„Jednou z nejnovějších a nejúčinnějších metod, jak bruxismus léčit, je aplikace botulotoxinu. Tento prostředek, známý především jako estetický nástroj, dokáže uvolnit čelistní svaly a snížit frekvenci a intenzitu skřípání zubů. „Aplikace botulotoxinu je rychlá a neinvazivní metoda, která pacientům přináší úlevu již během několika dnů," dodává MUDr. Chalupa.
Účinky botulotoxinu přetrvávají několik měsíců, po kterých může být nutné ošetření opakovat.
Výhody léčby botulotoxinem:
Zdroj: Tiskové oddělení EUC
Na 12. říjen připadá Světový den artritidy. Během osvětových akcí mají pacienti i veřejnost možnost zdarma promluvit si o svých potížích s revmatology, osteology, dermatology nebo fyzioterapeuty aj. Mottem letošního ročníku je „Včasná péče - silnější obrana.“ Osvětový den startuje v pražské Spojce Karlín 6. října v 10 hodin. Jeho součástí bude i křest prvního komiksu pro teenagery s revmatem. Právě možnost osobních konzultací přilákala loni na obdobnou akci stovky pacientů. Odborníci na ní poskytli přibližně 120 konzultací. Organizátorem je pacientská organizace Revma Liga ČR.
K poslednímu zářijovému dni bylo letos nahlášeno celkem 32 090 případů pertuse. Naštěstí počty nakažených klesají. Nejvíce případů bylo u nás mezi 14. a 18. týdnem roku, tedy v dubnu a v květnu 2024. V posledních 4 týdnech bylo evidováno průměrně 673 nových případů za týden. Nejvíce případů pertuse v roce 2024 zatím hlásí kraje: Moravskoslezský (3 766x), Středočeský (3 665x), Ústecký (3 353x) a hl. m. Praha (3 011x). Státní zdravotní ústav (SZÚ) připomíná, že po období pandemie COVIDu-19, kdy se vzhledem k opatřením snížil výskyt respiračních infekcí včetně pertuse, byl v ČR od září 2023 postupně registrován nárůst potvrzených onemocnění černého kašle ve všech věkových skupinách. Podle aktuálně dostupných dat a studií SZÚ předpokládá, že se budou vyskytovat epidemie černého kašle v intervalech 3 až 6 let.