Cookie Consent by Free Privacy Policy website

Online informace pro lékárnyVÝSLEDKY TESTOVÁNÍ ZVLHČUJÍCÍCH OČNÍCH KAPEKPři syndromu suchého oka dochází ke snížení produkce slz nebo k nesprávnému složení slzného filmu. Potíže provázející vysychání očí jsou v populaci stále častější, pravděpodobně největším viníkem je permanentní používání monitorů či displejů při práci a jejich sledování i v době volna. Proto patří syndrom suchého oka k nejčastějším potížím, se kterými se lidé obracejí na oční lékaře, nebo hledají pomoc a radu v lékárně.

V průběhu září mělo sedm našich čtenářů - zaměstnanců lékáren - možnost vyzkoušet na vlastní kůži (tentokrát spíš oči), zda se diskomfort v podobě únavy, řezání a pálení očí zlepšil po aplikování Očních kapek se zvlhčujícím účinkem VIZIK.

Kritéria hodnocení:

1/ Snadnost manipulace a aplikace (lahvička/kapátko)

2/ Pocit komfortu po aplikaci kapek do očí

3/ Pocit rozmazaného vidění po aplikaci

4/ Jak rychle nastalo zlepšení potíží?

Hodnocení na škále spokojenosti od 1 do 5, kde 5 je maximální spokojenost.

...................................................

Z. T. (lékárník, Ostrava)

1. Snadnost manipulace a aplikace (lahvička/kapátko) 5 - Velmi jednoduchá manipulace pootočením uzávěru a mírným tahem vzhůru. Jde to velmi lehce.

2. Pocit komfortu po aplikaci kapek do očí 5 - Po kápnutí kapky do oka, je potřeba si uvědomit, že obsahují kyselinu hyaluronovou, tím pádem je kapička hustší konzistence, ale neliší se od konkurenčních produktů, podobného složení. Výhoda kape rychleji než konkurence. Rychlá úleva suchého a podrážděného oka.

3. Pocit rozmazaného vidění po aplikaci 4 - Po kápnutí je na krátkou dobu rozmazané vidění. Vhodné je po kápnutí kapky do oka oko zavřít a chvilku nechat zavřené, dostaví se pocit úlevy a po opětovném otevření oka a promrkání, je vše v pořádku. Oko je hydratované a pocit je to příjemný.

4. Jak rychle nastalo zlepšení potíží? 5 - Po kápnutí kapky je zlepšení okamžité, jen je potřeba na chvilku oko zavřít, dojde k lepšímu přilnutí kapky.

Celkové hodnocení: Vizik kapky mě příjemně překvapily. Celkově jsem velmi spokojena. Příznivá cena a příjemný účinek. Děkuji za možnost tento produkt vyzkoušet.

I. P. (lékař, Františkovy Lázně)

1. Snadnost manipulace a aplikace (lahvička/kapátko) 5

2. Pocit komfortu po aplikaci kapek do očí 5

3. Pocit rozmazaného vidění po aplikaci 5

4. Jak rychle nastalo zlepšení potíží? 5

Celkové hodnocení: Oční kapky VIZIK zvlhčující dle mého soudu požadavky kladené na tento přípravek splňují. Poskytují patřičnou úlevu namáháním očí u monitoru PC, stejně jako při čtení či řízení automobilu. Dokáží eliminovat nežádoucí vlivy venkovního prostředí, jako je vítr, podzimní ochlazení apod. 

J. V. (lékárník, Týniště nad Orlicí)

1. Snadnost manipulace a aplikace (lahvička/kapátko) 5

2. Pocit komfortu po aplikaci kapek do očí 5

3. Pocit rozmazaného vidění po aplikaci 5

4. Jak rychle nastalo zlepšení potíží? 5

Celkové hodnocení: Kapky jsem testovala cca 3týdny. Nebylo potřeba kapat každý den, proto vidím velkou výhodu v době použitelnosti 12měsíců. Po snadné aplikaci došlo k rychlé úlevě, kterou jsem pociťovala po dlouhou dobu. Tento produkt budu ráda dále doporučovat i sama používat. 

H. D. (lékárnice, Velké Meziříčí)

1. Snadnost manipulace a aplikace (lahvička/kapátko) 3

2. Pocit komfortu po aplikaci kapek do očí 4

3. Pocit rozmazaného vidění po aplikaci 5 - nedochází k rozmazanému vidění

4. Jak rychle nastalo zlepšení potíží? 5

Celkové hodnocení: U zkoušených kapek, jako nositelka kontaktních čoček, oceňuji, že se dají aplikovat i na ně. Výhodou je i půlroční doba použitelnosti po otevření kapek. Jako obtížnější se mi jeví aplikace kapek, lahvička se deformuje a jde hůře zmáčknout. 

P. A. (zdravotník, Olomouc)

1. Snadnost manipulace a aplikace (lahvička/kapátko) 3

2. Pocit komfortu po aplikaci kapek do očí 4

3. Pocit rozmazaného vidění po aplikaci 5

4. Jak rychle nastalo zlepšení potíží? 5

Celkové hodnocení: Pracuji s počítačem a ráda odpočívám s pěknou knížkou. Často tak trpím na unavené oči. Kapky Vizik jsem vyzkoušela párkrát při pocitu pálení a řezání očí. Neměla jsem pocit rozmazaného vidění a ulevilo se mi prakticky hned po použití. Jediným úskalím bych jmenovala systém aplikace. Nedařilo se mi uvolňovat kapky tak, abych se jednoduše trefila do oka. Možná to chce s tímto druhem kapátka více zkušeností. 

Z. G. (lékárník, Ostrava)

1. Snadnost manipulace a aplikace (lahvička/kapátko) 3

2. Pocit komfortu po aplikaci kapek do očí 2

3. Pocit rozmazaného vidění po aplikaci 4

4. Jak rychle nastalo zlepšení potíží? 4

Celkové hodnocení: Jsem zvyklá na jiný druh aplikátoru, ale překvapivě mi změna tolik nevadila. Obecně nemám ráda aplikaci kapek do očí, těším se na vývoj účinného spreje. Velmi vítaná je u Viziku doba použití po otevření a poměr cena-účinnost. 

E. Š. (lékárník, Liberec)

1. Snadnost manipulace a aplikace (lahvička/kapátko) 5

2. Pocit komfortu po aplikaci kapek do očí 5

3. Pocit rozmazaného vidění po aplikaci 5

4. Jak rychle nastalo zlepšení potíží? 5

Celkové hodnocení: Aplikace kapek i jejich používání bylo zcela bez problémů. Neštípaly a přinášely slibovanou úlevu. 

Zpět

ZMĚNY V OČKOVACÍM KALENDÁŘI 2024

Od 1. ledna 2024 bude očkování proti lidskému papilomaviru (HPV) plně hrazeno z veřejného zdravotního pojištění mnohem větší skupině „náctiletých“. Doposud proplácely zdravotní pojišťovny vakcíny jenom 13letým, od nového roku je uhradí všem dívkám a chlapcům ve věku od 11 do dovršení 15 let. Vakcínami proti HPV zdravotníci očkují již od roku 2006.

WHO ŽÁDÁ ČÍNU O PODROBNÉ INFORMACE O DĚTSKÉM ZÁPALU PLIC

Od poloviny října hlásí severní Čína nárůst chřipce podobných onemocnění ve srovnání se stejným obdobím v předchozích třech letech. Čína má zavedené systémy pro zachycování informací o trendech v oblasti chřipky, chřipce podobných onemocnění, RSV a SARS-CoV-2 a hlášení do sítí jako je Global Influenza Surveillance and Response System. Předpokládá se, že původcem u velkého počtu případů je Mycoplasma pneumoniae. U aktuálně se vyskytujícího onemocnění nicméně nejsou příznaky zcela typické pro infekci M. pneumoniae, u případů není popisován kašel a je přítomna vysoká teplota a nález nodulů na rentgenovém snímku plic. Čínské úřady připisovaly toto zvýšení nemocnosti zrušení omezení COVID-19 a příchodu chladného období. WHO pozorně sleduje situaci a je v úzkém kontaktu s národními úřady v Číně.

NOVELA ZÁKONA O LÉČIVECH

Sněmovna schválila novelu Zákona o léčivech. Jde o největší propacientskou změnu za posledních 15 let. Stěžejní změnou je povinnost dodavatelů léčiv zajistit dodávky pro české pacienty 1 až 2 měsíce po nahlášení přerušení nebo ukončení dodávek jejich léku. Distributoři budou mít nově povinnost každý pracovní den poskytovat SÚKLu informaci o aktuálních skladových zásobách přípravků s omezenou dostupností. Jejich aktuální stav budou hlásit i lékárny, a díky tomu bude Ministerstvo zdravotnictví přesně vědět, kolik je daného přípravku v distribuci, k dispozici pro dodání do lékáren a kolik je ho ještě v lékárnách. Plošné rozdělení mezi lékárny má zajistit povinnost objednávat léčivý přípravek s omezenou dostupnosti pouze v množství obvyklém pro danou lékárnu, namísto vytváření neúměrných zásob. Schváleny nebyly návrhy týkající se zařazení léčiv do strategických rezerv státu a zavedení automatizovaných boxů pro léčivé přípravky s výdejem bez lékařského předpisu.

DOPORUČUJEME


JAKÉ TÉMA BY VÁS ZAUJALO V ČLÁNKU ČI PŘEDNÁŠCE?

verbální komunikace
neverbální komunikace
empatie