Cookie Consent by Free Privacy Policy website

Online informace pro lékárnyVÝVOJ LÉKU (NEJEN) NA OPIČÍ NEŠTOVICEVědci z Ústavu organické chemie a biochemie AV ČR (ÚOCHB) rozluštili strukturu bílkoviny metyltransferázy z viru opičích neštovic. Právě díky ní vir uniká lidské imunitě a přenáší nemoc. Na základě tohoto objevu pak připravili látky, které dokážou funkci metyltransferázy zablokovat. Výsledky výzkumu tak můžou být prvním krokem k vytvoření zcela nové skupiny antivirotik pro léčení řady infekčních chorob. Netýká se to přitom jen opičích neštovic, ale i nemocí způsobovaných jinými viry, včetně covidu šířeného koronavirem SARS-CoV-2.

Článek s výsledky práce vědeckých skupin vedených Evženem Bouřou a Radimem Nenckou  otiskl prestižní vědecký časopis Nature Communications. Oba týmy zkoumají viry, které způsobují závažná onemocnění, už řadu let. V minulosti se věnovali viru Zika ze skupiny flavivirů nebo viru SARS-CoV-2 ze skupiny koronavirů.

.............................

Opičí neštovice způsobuje vir opičích neštovic (MPXV), vir pravých neštovic patřící do rodiny Poxviridae.

Klinicky se podobající vymýceným neštovicím.

Až donedávna byl výskyt onemocnění omezen na střední a západní Afriku, ale nyní se objevují na všech kontinentech. Jejich šíření velmi pravděpodobně usnadnilo ukončení očkování proti pravým neštovicím v 80. letech 20. století.

Úmrtnost je nižší než smrtelné neštovice, ale mnohem vyšší než COVID-19 způsobený SARS-CoV-2. První přenos viru opičích neštovic na člověka byl zaznamenán v roce 1970 a od té doby propuklo již několik menších epidemií, hlavně v Demokratické republice Kongo, kde je tento virus již endemický a od roku 2005 je každoročně zaznamenáno více než 1000 případů.

.............................

 

Virus opičích neštovic se podobně jako jiné viry rozmnožuje v hostitelské buňce. Ta se napadení zvenku brání a aby to dokázala, potřebuje rozpoznat, které molekuly RNA jsou její vlastní a které ne. 

„Domácí molekuly RNA nesou kvůli snadnějšímu rozlišení speciální značku, tzv. čepičku. Neoznačená molekula spustí v infikovaných buňkách vrozenou protivirovou imunitu. Viry se proto snaží lidský organismus oklamat a třeba právě virus opičích neštovic ho mate tím, že na svoji RNA taky přidává čepičku," vysvětluje Mgr. et Mgr. Evžen Bouřa, Ph.D. 

Příznaky opičích neštovic připomínají už vymýcené pravé neštovice. Virus, který je způsobuje, se donedávna vyskytoval jen ve střední a západní Africe. Tam jsou jeho přirozeným rezervoárem hlodavci a primáti. U člověka může vyvolat onemocnění s odhadovanou úmrtností mezi 3 až 6 procenty. To je sice míň než v případě pravých neštovic, nicméně mnohem víc než třeba u covidu. Poměrně nedávno se virus opičích neštovic rozšířil po celém světě, a tak není divu, že nejen odborná, ale i laická veřejnost a úřady sledují hrozbu další globální virové pandemie s nervozitou.

„Kolegové skvěle kombinují strukturní biologii a špičkovou medicinální chemii. Díky tomu jsme blíž objevu nových virostatik," říká prof. RNDr. Jan Konvalinka, CSc., ředitel ÚOCHB.

Výzkum zaměřený na opičí neštovice z laboratoří ÚOCHB spolufinancuje Národní institut virologie a bakteriologie (NIVB), což je unikátní platforma sdružující špičková vědecká pracoviště z celého Česka. Jeho cílem je přispět k urychlení vývoje léčiv a vakcín proti virovým a bakteriálním onemocněním. Projekt NIVB je podporován z Programu EXCELES financovaného z prostředků Evropské unie NextGenerationEU. Program EXCELES podporuje výzkum tam, kde se jedná o nejvyšší prioritu veřejného zájmu.

Zdroj: Oddělení komunikace AV ČR

Publikace:
Silhan, J., Klima, M., Otava, T. et al. Discovery and structural characterization of monkeypox virus methyltransferase VP39 inhibitors reveal similarities to SARS-CoV-2 nsp14 methyltransferase. Nat Commun 14, 2259 (2023). https://doi.org/10.1038/s41467-023-38019-1


Vakcinace proti pravým neštovicím chrání i před nákazou virem opičích neštovic?
Inkubační doba u opičích neštovic (MPX) obvykle trvá 6 až 16 dní, ale může být až 21 dní?
U nedávno zjištěných případů onemocnění mezi muži (MSM) byla hlášena převaha lézí v oblasti genitálií? Vyrážka prochází různými fázemi vývoje a může se podobat planým neštovicím nebo syfilis. 
Do Severní Ameriky byla infekce zavlečena v roce 2003 dovozem exotických zvířat (psounů) ze Západní Afriky do tzv. „pet shopů"?

 

Zpět

SVĚTOVÝ DEN DÁRCŮ KRVE

Mezinárodní federace Červeného kříže a Červeného půlměsíce, Mezinárodní federace dárců krve a Mezinárodní společnosti transfúzního lékařství se spojily a vznesly myšlenku vyhlášení Světového dne dárců krve. 14. června veřejně děkují těm, kteří darují krev, protože právě dárci krve zachraňují denně mnoho životů po celém světě. V tento den se narodil držitel Nobelovy ceny Karl Landsteiner, který objevil Rh faktor v krvi. Odběr plné krve trvá přibližně 5 až 10 minut, odebírá se 450 ml. Přístrojové odběry krevních složek trvají kolem hodiny, nejčastěji se tímto způsobem odebírá plazma a krevní destičky.

MIKROBIOM LIDSKÉHO TĚLA V SOUVISLOSTECH

Ojedinělý on-line kongres s problematikou lidského mikrobiomu, který připravila společnost Healthcomm Professional a akreditovala ho u ČLnK, končí 7. června. Nyní můžete lektorům zasílat své doplňující otázky k jejich sdělením. Odpovědi zveřejníme v prostředí kongresu a následně na Magazínu. Na akci, která byla ohodnocena 10 body do systému CV, se můžete přihlásit přes banner na Magazínu nebo na stránkách www.healthcomm.cz

MIGRENIKŮM DVEŘE OTEVŘENÉ

Dny otevřených center pro léčbu migrény se letos odehrají v šesti regionech. První specializované centrum otevře své dveře 1. června v 15:00 v Městské poliklinice Praha. Od 15:00 do 18:00 budou k dispozici také individuální konzultace s odborníky přímo na místě. 14. června bude akci následovat centrum v Nemocnici Teplice. Do podzimní vlny se zapojí další čtyři nemocnice. Na akci se představí i pacientská organizace Migréna-help. Detaily k akci na www.omigrene.cz.

DOPORUČUJEME


JAKÉ TÉMA BY VÁS ZAUJALO V ČLÁNKU ČI PŘEDNÁŠCE?

verbální komunikace
neverbální komunikace
empatie