Cookie Consent by Free Privacy Policy website

Online informace pro lékárnyVÝZNAM SUPERVITAMINU K2 POTVRZENÝ NOBELOVOU CENOUPůvodně se předpokládalo, že tento v tuku rozpustný vitamín je jen jednou z variant vitamínu K1, který působí jako srážecí faktor krve. Později byl pojmenován jako vitamín K2 a poslední výzkumy ukázaly, že má v našem organismu jedinečnou biologickou funkci, jakou je vychytávání vápníku z extracelulárního prostoru a jeho vázání do kostí. Z výzkumů vyplynulo, že vitamín K2 pomáhá ukládat vápník přímo do kostí a zubů, a tím zabraňuje jeho usazování v cévách - snižuje tak riziko jejich kalcifikace a možného vzniku aterosklerózy. 

Vždy v tandemu s vitamínem D3, vápníkem a hořčíkem

Vitamín K2 dokáže usměrňovat vápník zpět do kostí, a proto jeho nedostatek způsobuje narušení stavby kostí a poruchy růstu u dětí. V kombinaci s vitamínem D3, který napomáhá udržování optimální hladiny vápníku i jeho správnému využití kostním systémem, je zárukou, že tělo vápník efektivně zužitkuje a předejde tak na jedné straně vzniku osteoporózy - úbytku kostní tkáně, či na druhé straně dalším poruchám struktury kostí.

Svoji úlohu při využívaní vápníku organismem sehrává i hořčík. Přijímá-li jej tělo v dostatečném množství, dokáže vápník zužitkovávat o mnoho lépe. Tyto dva minerály totiž na sobě přímo závisí. Proto je vhodné, když jsou v těle zastoupeny v rovnovážném poměru. Hořčík pomáhá formovat kost a je nepřímo propojený s hormony, které regulují kostní metabolismus. Klinickými studiemi bylo prokázáno, že doplňování hořčíku spolu s vitamíny K2, D3 a vápníkem pozitivně ovlivňuje hustotu kostí při postmenopauzální osteoporóze.

Neoddělitelnou součástí struktury kostí je též kolagen, který posiluje pevnost a celistvost kostí. Jeho nedostatek v důsledku přirozeného úbytku se zvyšujícím se věkem vede ke zhoršení stavu kostí. Kolagen také dohlíží na kondici kloubů, vazů, šlach i chrupavek, zajišťuje jejich elasticitu i v pokročilém věku.

Nedávná studie holandských výzkumníků zdokumentovala, že vitamín K2 působí vysoce účinně při zvyšování hladiny osteokalcinu, který řídí budování kostí. Je nejen prevencí osteoporózy, ale i její negativních důsledků - fraktur kostí, t.j. dokáže zabránit 60 % zlomenin páteře, 77 % zlomenin kyčelního kloubu. Povzbuzující jsou též výsledky klinických studií japonských vědců, kteří prokázali, že vitamín K2 v kombinaci s vitamínem D3 úplně zastavuje úbytek kostní hmoty a v některých případech se dokonce dokáže postarat o nárůst kostní hmoty u lidí s osteoporózou. 

Odkud vitamín K2 načerpat?

Většinu potřebného vitamínu K2 získává náš organismus aktivitou střevních bakterií, které tento vitamín produkuji - pro jeho optimální příjem je proto důležité správné složení střevní bakteriální flóry. Z potravy získáme pouze asi 20 % vitamínu K2. Nachází se zejména ve fermentovaných a živočišných potravinách - ovšem pouze maso, vejce a mléčné produkty od zvířat, které se volně pásly, mají dostatečný obsah vitamínu K2. Z fermentovaných výrobků obsahuje vitamín K2 japonský sójový výrobek natto.

Pokud vám tyto zdroje nejsou dostupné, doporučuje se doplňovat si vitamín K2 ve formě kvalitních doplňků stravy, i v kombinaci s dalšími živinami potřebnými k podpoře zdravých kostí. Můžete sáhnout po originálních přírodních přípravcích


Firemní prezentace

Náročná kritéria na čistotu, kvalitu vstupných surovin, jakož i standardizované výrobní postupy, splňuje například jedinečná značka Jamieson, která již celé století pomáhá lidem na celém světě směrovat ke zdraví. 

Jamieson Vitamíny K2 120 µg a D3 1 000 IU

Tento doplněk stravy využívá synergické účinky obou vitamínů k podpoře zdraví kostí, má též silný antioxidační potenciál - zmírňuje působení volných kyslíkových radikálů a aktivuje imunitní systém.

Přítomnost vitamínu K2 je neocenitelná zvlášť pro zpětné ukládání vápníku do kostí v pokročilejším věku.

Především u žen po menopauze, jakož i u mužů a žen při osteoporóze je vhodné užívat ho dlouhodobě, nejlépe v kombinaci s vápníkem a vitamínem D3 ve formě kombinovaných doplňků stravy.

 

Jamieson MEGA CALTM (vápník 650 mg a vitamín D3 400 IU), jakož i Jamieson Ca + D3 (vápník 500 mg a vitamín D3 1 000 IU)

Tato dvojkombinace spolu s vitamínem K2 podporuje zpětnou resorpci vápníku do kostí a přispívá k optimální látkové proměně, která je důležitá pro tvorbu energie.

Podporuje zdravou regeneraci i činnost svalů a současně příznivě ovlivňuje přenos nervových vzruchů.

Díky obsahu vitamínu D3 má přípravek významnou úlohu i při zvyšovaní imunity.

 

Jamieson Ca + Mg + D3 (vápník 333 mg, hořčík 167 mg a vitamín D3 200 IU)

Super trojkombinace, která společně s vitamínem K2 účinně pomáhá v boji proti řídnutí kostí, má strategický význam i pro správnou činnost svalů, zdravý růst a udržení zdravých zubů i posilování imunity.

Hořčík v ní obsažený pomáhá odstraňovat únavu a vyčerpání, příznivě působí na psychickou rovnováhu, jakož i na optimální činnost nervového systému a přiměřené svalové napětí. Vyvážený obsah účinných látek nevyvolává žádné nežádoucí účinky, ani těžkosti při trávení.

 


Věděli jste o vitamínu K2, že...

  • Chrání srdce a cévy? Pomáhá vyplavovat nadměrné usazeniny z cév a předcházet tak kalcifikaci věnčitých tepen, což má velký význam v prevenci kardiovaskulárních onemocnění. Podporuje dosažení optimálního stavu, kdy se vápník ukládá do kostí a neusazuje se v cévách. 
  • Snížením hladiny vápníku v cévách pomáhá zabránit degradaci elastinu a pozitivně tak ovlivňuje pružnost tkání? Příjem K2 je proto mimořádně důležitý při onemocnění Covid-19, které může vést k různým plicním komplikacím. 
  • Aktivací proteinů, které kontrolují růst buněk v organismu, příznivě ovlivňuje ochranu před onkologickými onemocněními? Je též prospěšný pro pacienty po radioterapii. 
  • Na jeho nedostatek jsou citlivé mozkové buňky? Jeho absence může být faktorem přispívajícím k Alzheimerově nemoci - podporuje totiž mozkovou aktivitu i vývoj paměťových schopností. 
  • Je důležitý pro správnou funkci ledvin a pomáhá při léčbě žaludečních vředů? 
  • Zlepšuje citlivost na inzulin? 
  • Je účinný antioxidant, posiluje imunitu a vitalitu?

Článek je firemním sdělením společnosti Jamieson Laboratories Ltd.

Reference:
1. Myneni VD, Mezey E. Regulation of bone remodeling by vitamin K2. Oral Dis. 2017 Nov;23(8):1021-1028. doi: 10.1111/odi.12624. Epub 2017 Apr 5. PMID: 27976475; PMCID: PMC5471136.
2. Caraballo PJ, Gabriel SE, Castro MR, Atkinson EJ, Melton LJ (1999). "Changes in bone density after exposure to oral anticoagulants: a meta-analysis". Osteoporosis International. 9 (5): 441-8. doi:10.1007/s001980050169. PMID 10550464. S2CID 12494428.
3. Koos R, Mahnken AH, Mühlenbruch G, Brandenburg V, Pflueger B, Wildberger JE, Kühl HP (September 2005). "Relation of oral anticoagulation to cardiac valvular and coronary calcium assessed by multislice spiral computed tomography". The American Journal of Cardiology. 96 (6): 747-9. doi:10.1016/j.amjcard.2005.05.014. PMID 16169351
4. Vermeer C. Gamma-carboxyglutamate-containing proteins and the vitamin K-dependent carboxylase. Biochem J. 1990;266: 625-636.

Redakční tip: Oslavte s Jamieson Laboratories 100 let a zapojte se v průběhu září do soutěže v rubrice SOUTĚŽE A TESTY! ZDE

Mohlo by vás také zajímat:

SELEN - MINERÁL IMUNITY I PLODNOSTI

RESVERATROL - VÝZNAMNÝ BIOFLAVONOID

TESTOVÁNÍ DOPLŇKU STRAVY JAMIESON VITAMÍNY C A D3 S TŘEŠŇOVOU PŘÍCHUTÍ

Zpět

ATRAKTIVNÍ TÉMATA BŘEZNOVÉHO ON-LINE KONGRESU

První letošní akreditovanou akcí pro lékárníky a farmaceutické asistenty je VIII. 3D 360° kongres Healthcomm Professional – Berlin, v jehož on-line prostředí můžete studovat přednášky od 13. března 2024 až do 14. dubna 2024. Registrace je dostupná prostřednictvím tlačítka "Přihlášení" na webu www.healthcomm.cz v sekci „ONLINE AKCE“. Máte možnost vybrat si mezi slovenskou nebo českou registrací. S registrací vám také pomůže manuál, který naleznete v článku na Magazínu: NOVÉ STRÁNKY HEALTHCOMM PROFESSIONAL. Kongres bude spuštěný online na dobu 30 dní, a odborný obsah bude akreditován u ČLnK, ČKFA, SKMTP a POUZP. Velkým lákadlem jsou atraktivní témata přednášek: Jarní detoxikace pomocí léčivých hub a rostlin, Imunologie člověka s důrazem na alergický zánět, Doplňky stravy pro kojící ženy, Regulace reklamy na léčivé přípravky či problematika funkční zácpy aj. Předešlého on-line kongresu se zúčastnilo přes 1500 účastníků. Využít můžete také kód MAG24 pro volný vstup. ČLnK ohodnotila celý odborný program celkem 13 body, vystudovat ale můžete i samostatné bloky za příslušný počet bodů do systému CV.

ČERNÉHO KAŠLE RAPIDNĚ PŘIBÝVÁ

Do Informačního systému infekčních nemocí (ISIN) bylo od začátku roku 2024 do 13. 2. nahlášeno již 698 případů černého kašle. Onemocnění zasahuje všechny věkové skupiny, nejvíce případů je hlášeno ale u teenagerů ve věku 12 až 18 let. Znepokojující je už 16 infekcí černým kašlem u dětí do jednoho roku. Černý kašel ohrožuje zejména novorozence a plně neočkované kojence. Jde o vysoce nakažlivé onemocnění respiračního traktu způsobené bakterií Bordetella pertussis. Patří mezi vůbec nejzávažnější onemocnění dětského věku.Podobnou situaci hlásí podle ECDC i další evropské země, jako například Dánsko, Chorvatsko, Belgie či Nizozemí. Trápí vás kašel a zhoršuje se v noci? Nechte se vyšetřit! Vyšetření probíhá stejně jako odběr z nosu na covid-19. Více na stránkách https://szu.cz/aktuality/

SOUTĚŽ OD SRDCE PRO SRDCE

Na Educommu probíhá celý únor soutěž o 4 tlakoměry prémiové značky microlife. Výherci si navíc budou moci vybrat barvu tohoto užitečného pomocníka pro domácí diagnostiku. Prvního výherce vylosují v Educommu již 14. února - na svátek sv. Valentýna!

SUCHEJ ÚNOR

Český národ pije nad míru. Suchej únor je česká osvětová kampaň, která již od roku 2013 podporuje a propaguje měsíční abstinenci od alkoholu. Akci pořádá organizace Suchej únor (dříve Liga otevřených mužů). Vyzývá lidi k měsíčnímu odepření si alkoholických nápojů a zvědomění si svého vztahu k alkoholu, případně též poukazuje na jeho rizikové užívání. Podle průzkumu ResSOLUTION Group a Nielsen se každoročně do výzvy hlásí kolem 900 000 lidí. Heslo letošního ročníku je “Suchou cestou“. Lákadlem pro registrované je mj. únorový bylinkovo-čajový kalendář naplněný českými čaji Leros. Více na https://suchejunor.cz/.

DOPORUČUJEME


JAKÉ TÉMA BY VÁS ZAUJALO V ČLÁNKU ČI PŘEDNÁŠCE?

verbální komunikace
neverbální komunikace
empatie