
Farmakoekonomika je poměrně mladý vědní obor, který je součástí ekonomie zdravotnictví. Stanovuje hodnotu léčivých přípravků nebo léčebných postupů porovnáním nákladů na léčbu s jejími přínosy. PharmDr. Tomáš Arndt si v sérii článků připravil letos pro čtenáře Magazínu informace o základních faktorech sledovaných ve farmakoekonomice. Po uvedení do problematiky, které čtenářům představil v únoru, se v druhé kapitole věnuje několika termínům, s kterými se můžeme ve farmakoekonomice setkat.
Výdaje
Farmakoekonomika je dělí na přímé a nepřímé.
Přímé výdaje jsou ty na zdravotní péči, které zahrnují léky, hospitalizace, ambulantní péči, laboratorní a přístrojové vyšetření a další.
Nepřímé výdaje jsou: pracovní neschopnost, ztráta schopnosti odvádět kvalitní práci (definovaná jako produktivita práce), ošetřovatelská péče, invalidizace, lázeňské pobyty apod.
QALY
Pod touto zkratkou se skrývá anglický název "quality adjusted life years". To znamená kvalitně, plně, prožité roky života bez významnějších zdravotních omezeních. Například v tzv. generické škále EQ-D5 (používané hlavně v Evropě) je kvalita života hodnocena v 5 kritériích (mobilita, soběstačnost, běžné denní aktivity, bolest/ diskomfort, úzkost/deprese). Ta jsou ještě rozdělena podle 3 možných stupňů (žádný problém; nějaký problém; významný problém).
Jak se sbírají ve farmakoekonomice data?!
Farmakoekonomika potřebuje data. Ta se dají pořídit různými způsoby:
Efficacy
Do češtiny se překládá jako účinnost s upřesněním za "ideálních podmínek". Tato účinnost se při hodnocení úspěšnosti léčby posuzuje jen u pacientů, kteří respektovali pravidla léčby a dobře spolupracovali s lékařem (to je označováno anglicky jako compliance). Pak víme, jak je opravdu účinné podávání léku, protože jsou dodržována všechna pravidla. Zde se jedná o termín používaný v klinickém výzkumu, zejména v randomizovaných kontrolovaných studiích. Randomizovaná klinická studie je typická tím, že terapie v obou ramenech probíhá paralelně a každý pacient je léčen jen jednou z vybraných léčebných metod. Pacienti jsou náhodně rozdělení do obou těchto ramen, aby nedošlo ke zkreslení výsledků (randomizace = náhodný výběr). Časový horizont studií je tudíž krátkodobý a jako sledované parametry jsou používané často krátkodobé markery. Zdroje dat tedy vycházejí z ideálních, umělých podmínek během klinických studií.
Effectiveness
I tento pojem se dá anglicky přeložit jako "účinnost" (též "působnost"), nicméně zde se, na rozdíl od předcházejícího pojmu, jedná o vlastnost léčivé látky (léku) způsobit požadovaný efekt i v podmínkách běžné klinické praxe (tedy běžný pravidelný účinek u všech pacientů, kterým je lék podáván bez ohledu na míru ochoty spolupracovat), tedy někdy též označovaná jako "medicínská účinnost". Jde o dlouhodobý časový horizont v podmínkách běžné klinické praxe. Tento termín se používá v observačních a kohortových studiích. Sledované parametry mají charakter širších údajů, tzv. patient-reported outcomes (PRO).
Observační studie (observational studies) jsou studie deskriptivní (ale také analytické), u kterých badatel jen zaznamenává data, ale nemění situaci.
Kohortová studie (cohort study, longitudinal study) v epidemiologii je longitudinální studie odhalující rizika.
PRO (patient-reported outcomes) je výraz pro výsledky léčby z pohledu samotného pacienta, jako protiklad clinician-reported outcomes (pohled lékaře) a podobně.
Efficacy vs. effectiveness
Effectiveness při porovnání s efficacy představuje celkovou prospěšnost dané metody, protože bere do úvahy nejen samotnou účinnost terapie, ale zahrnuje navíc všechny faktory, které mohou nějakým způsobem narušit jak terapii, tak i compliance (ochotu pacienta spolupracovat). Jako příklad je možné zmínit nevhodný způsob dávkování léku nebo horší chirurgická technika.
Efficiency
I tento termín by se dal také přeložit jako "účinnost" (léčivé látky), nicméně dal by se také chápat jako "efektivita". A zde už se jedná o termín klíčový pro farmakoekonomické studie, protože vyjadřuje nákladovou efektivitu léku, tedy jeho vlastnost dosáhnout požadovaný účinek (efekt) při takových nákladech, které jsou pro společnost ještě finančně přijatelné (ale také by se dalo říct "únosné"). Někdy se v tomto ohledu používá synonymum "cost-effectiveness". Porovnávají se náklady léčby ve srovnání s přínosy jak pro pacienta, tak pro společnost. Používají se data z běžné klinické praxe.
PharmDr. Tomáš Arndt
Těšte na na další vydání Magazínu! Další kapitola vysvětlí důležitost farmakoekonomické analýzy, jak se zaměřuje na odhalení efektivní léčebné technologie.
FARMAKOEKONOMIKA NEJSOU JEN NÁKLADY NA LÉČBU
V březnu, konkrétně 5. a 6. 3. 2010, se v Brně konal vůbec první kongres Health communication. Z dochovaného programu se dozvíme, že mezi lektory byli PhDr. MUDr. Miroslav Krejčíř, Mgr. Jiří Jedelský nebo PhDr. Jarmila Daxnerová Kvapilová. Témata byla tedy nasnadě: Co vše je možné na první pohled zjistit o klientovi v lékárně, Stres v lékárně nebo Optimální komunikace farmaceutického asistenta. Vzpomínku Miroslava Krejčíře na začátky spolupráce se společností Health communication najdete mezi dalšími v článku BEZ SPOLUPRÁCE SE SKVĚLÝMI LIDMI SKVĚLOU AKCI NEUDĚLÁŠ! na aktuálním Magazínu. Historické fotografie z prvního brněnského kongresu si pak můžete prohlédnout na https://www.healthcomm.cz/ v oddíle ARCHIV. Ať jste již byli účastníky brněnského kongresu před 15 lety, nebo jste v té době zatím jen studovali, můžeme se opět v Brně všichni setkat toto jaro, a to v Quality Hotel Brno Exhibition Centre 9. 4. 2025, kde v jeden den proběhnou dva Pharmacy eventy - dopolední a odpolední, z nichž každý je samostatně akreditován u ČLnK.
Srdečně vás zveme na první, prezenční kongres roku 2025, který se bude konat 9. dubna 2025 v Brně, v Quality Hotelu Brno Exhibition Centre. Kongres bude rozdělený na dopolední a odpolední část, každá bude samostatně akreditována. Kongres je určený pro lékárníky, farmaceutické asistenty a další nelékařské zdravotnické profesionály. Opět se můžete těšit na kvalitní odborný program a na setkání s lektory, partnery i kolegy z lékáren. Registrovat se můžete již nyní na stránce organizátora: https://www.healthcomm.cz/. Při registraci můžete využít volný vstup přes kód Magazínu: MAG25BR
Zveme lékárníky a farmaceutické asistenty k účasti na jubilejním, desátém 3D 360° online kongresu Healthcomm Professional – BERN. Společně se od 20. března do 22. dubna 2025 podíváme do Švýcarska, speciálně do jeho hlavního města. Během 30dní můžete studovat v jedinečném konceptu kongresu ve virtuálním světě 3D prostoru. Na účastníky čeká pečlivě vybraný odborný i doprovodný program. Program kongresu bude rozdělen do dvou samostatně akreditovaných bloků přednášek, což vám umožní flexibilně si přizpůsobit účast podle vašich časových možností. Kongres se uskuteční online na platformě www.healthcomm.cz, kde se můžete již nyní zaregistrovat a získat všechny důležité informace. Pokud při registraci zadáte kód PHAR25BE, získáte bezplatný přístup.