
Maliny, borůvky nebo ostružiny jsou oblíbenou dobrotou, na kterou můžeme narazit při procházkách v českých lesích. V jejich plodech se ale ukrývá mnohem více než jen lahodná chuť.
Maliník
Odvar z listů maliníku má blahodárné účinky na ženské pohlavní orgány. Doporučuje se proti bolestivé menstruaci, při potížích s otěhotněním a jeho pití v devátém měsíci těhotenství by mělo přinést snazší a méně bolestivý porod. V období přechodu pomáhá tlumit potíže, které toto období hormonálních změn obvykle provázejí. Připisují se mu také příznivé účinky na kardiovaskulární systém a zabraňuje ukládání tuku. Léčivá síla maliníku se nejvíce koncentruje v pupenech, ze kterých se vyrábí tinktura. V podobě gemmoterapeutika, tedy tinktury z pupenů, se používá na úpravu endokrinní rovnováhy, také proti menstruačním poruchám, ovariálním cystám a gynekologickým zánětům.
Ostružiník
Čaj z listů ostružiníku se pro protizánětlivé a zklidňující účinky doporučuje pít proti chrapotu, kašli a zánětu dýchacích cest. Vymačkaná šťáva z plodů je vhodným prostředkem proti průjmu. Tinktura z pupenů má blahodárné účinky na cévy i pohybový aparát.
„Gemmoterapeutikum z pupenů ostružiníku působí antiskleroticky a antidegenerativně. Pomáhá při revmatismu a dně. Účinný je také při osteoporóze," vysvětluje bylinkářka Mgr. Jarmila Podhorná.
Borůvka
Plody, jimž se hovorově říká borůvky, rostou na rostlině s názvem brusnice borůvka. Jde o nízký keř, který je rozšířený v mírném pásmu po téměř celé severní polokouli. Tmavomodré sladko-kyselé plody obsahují velké množství vitamínů, minerálů a účinných látek. V lidovém léčitelství se doporučují proti průjmu, zánětům a také pro přirozenou regulaci tvorby inzulinu. Patří mezi oblíbené potraviny pilotů, protože jim zajišťují ostrý zrak. Gemmoterapeutikum z pupenů borůvky zlepšuje vidění ovlivněním sítnice a zrakového nervu. Také zlepšuje stav cévních stěn.
Brusinka
Brusinky jsou v naší přírodě spíše vzácností. Jejich chuť je trpká a bobule jsou drobné. Nejčastěji se s nimi setkáváme jako s přílohou ke klasické české svíčkové. Americká odrůda brusinek má jemnější chuť a plody až ve velikosti oliv. Oba druhy jsou však plné vitamínů a dalších výživných látek a používají se pro své léčivé účinky. Odvar či tinktura z pupenů brusnice brusinky jsou spolehlivým prostředkem proti zánětům močového ústrojí. Napomáhají také zdravému fungování prostaty a proti vzniku ledvinových kamenů. Brusinky prospívají rovněž zdraví kardiovaskulárního systému, protože působí proti usazování tuku v cévách, a dezinfikují střeva.
Černý rybíz
Rybíz máme sice spojený především s pěstováním na zahradách, ale můžeme ho najít i ve volné přírodě. Všechny druhy rybízu obsahují velké množství antioxidantů. Pokud se zaměříme na černý rybíz, právě jeho bobule patří mezi největší zdroje vitamínu C. Tinktura z jeho pupenů s koncentrovanou léčivou silou pomáhá na celou řadu obtíží.
„Gemmoterapeutikum z černého rybízu zlepšuje činnost nadledvinek. Má vynikající protialergické účinky při senné rýmě, ekzému, astmatu. Pomáhá také zmírnit otoky, například při adenomu prostaty," radí Jarmila Podhorná.
Firma Naděje, kterou Mgr. Jarmila Podhorná založila, dodává do lékáren i do předních velkoobchodů po celé ČR i v zahraničí. Výrobky jsou certifikovány jako potravinové doplňky. V září 2016, při příležitosti oslav Univerzity Palackého v Olomouci, byla Jarmila Podhorná oceněna za reprezentaci Univerzity Palackého v České republice i v zahraničí.
Více na http://www.nadeje-byliny.eu
Mezinárodní federace Červeného kříže a Červeného půlměsíce, Mezinárodní federace dárců krve a Mezinárodní společnosti transfúzního lékařství se spojily a vznesly myšlenku vyhlášení Světového dne dárců krve. 14. června veřejně děkují těm, kteří darují krev, protože právě dárci krve zachraňují denně mnoho životů po celém světě. V tento den se narodil držitel Nobelovy ceny Karl Landsteiner, který objevil Rh faktor v krvi. Odběr plné krve trvá přibližně 5 až 10 minut, odebírá se 450 ml. Přístrojové odběry krevních složek trvají kolem hodiny, nejčastěji se tímto způsobem odebírá plazma a krevní destičky.
Ojedinělý on-line kongres s problematikou lidského mikrobiomu, který připravila společnost Healthcomm Professional a akreditovala ho u ČLnK, končí 7. června. Nyní můžete lektorům zasílat své doplňující otázky k jejich sdělením. Odpovědi zveřejníme v prostředí kongresu a následně na Magazínu. Na akci, která byla ohodnocena 10 body do systému CV, se můžete přihlásit přes banner na Magazínu nebo na stránkách www.healthcomm.cz
Dny otevřených center pro léčbu migrény se letos odehrají v šesti regionech. První specializované centrum otevře své dveře 1. června v 15:00 v Městské poliklinice Praha. Od 15:00 do 18:00 budou k dispozici také individuální konzultace s odborníky přímo na místě. 14. června bude akci následovat centrum v Nemocnici Teplice. Do podzimní vlny se zapojí další čtyři nemocnice. Na akci se představí i pacientská organizace Migréna-help. Detaily k akci na www.omigrene.cz.