Cookie Consent by Free Privacy Policy website

Online informace pro lékárny



ZDRAVÍ Z LESA



Maliny, borůvky nebo ostružiny jsou oblíbenou dobrotou, na kterou můžeme narazit při procházkách v českých lesích. V jejich plodech se ale ukrývá mnohem více než jen lahodná chuť.

Maliník

Odvar z listů maliníku má blahodárné účinky na ženské pohlavní orgány. Doporučuje se proti bolestivé menstruaci, při potížích s otěhotněním a jeho pití v devátém měsíci těhotenství by mělo přinést snazší a méně bolestivý porod. V období přechodu pomáhá tlumit potíže, které toto období hormonálních změn obvykle provázejí. Připisují se mu také příznivé účinky na kardiovaskulární systém a zabraňuje ukládání tuku. Léčivá síla maliníku se nejvíce koncentruje v pupenech, ze kterých se vyrábí tinktura. V podobě gemmoterapeutika, tedy tinktury z pupenů, se používá na úpravu endokrinní rovnováhy, také proti menstruačním poruchám, ovariálním cystám a gynekologickým zánětům.

Ostružiník

Čaj z listů ostružiníku se pro protizánětlivé a zklidňující účinky doporučuje pít proti chrapotu, kašli a zánětu dýchacích cest. Vymačkaná šťáva z plodů je vhodným prostředkem proti průjmu. Tinktura z pupenů má blahodárné účinky na cévy i pohybový aparát.

„Gemmoterapeutikum z pupenů ostružiníku působí antiskleroticky a antidegenerativně. Pomáhá při revmatismu a dně. Účinný je také při osteoporóze," vysvětluje bylinkářka Mgr. Jarmila Podhorná

Borůvka

Plody, jimž se hovorově říká borůvky, rostou na rostlině s názvem brusnice borůvka. Jde o nízký keř, který je rozšířený v mírném pásmu po téměř celé severní polokouli. Tmavomodré sladko-kyselé plody obsahují velké množství vitamínů, minerálů a účinných látek. V lidovém léčitelství se doporučují proti průjmu, zánětům a také pro přirozenou regulaci tvorby inzulinu. Patří mezi oblíbené potraviny pilotů, protože jim zajišťují ostrý zrak. Gemmoterapeutikum z pupenů borůvky zlepšuje vidění ovlivněním sítnice a zrakového nervu. Také zlepšuje stav cévních stěn.

Brusinka

Brusinky jsou v naší přírodě spíše vzácností. Jejich chuť je trpká a bobule jsou drobné. Nejčastěji se s nimi setkáváme jako s přílohou ke klasické české svíčkové. Americká odrůda brusinek má jemnější chuť a plody až ve velikosti oliv. Oba druhy jsou však plné vitamínů a dalších výživných látek a používají se pro své léčivé účinky. Odvar či tinktura z pupenů brusnice brusinky jsou spolehlivým prostředkem proti zánětům močového ústrojí. Napomáhají také zdravému fungování prostaty a proti vzniku ledvinových kamenů. Brusinky prospívají rovněž zdraví kardiovaskulárního systému, protože působí proti usazování tuku v cévách, a dezinfikují střeva.

Černý rybíz

Rybíz máme sice spojený především s pěstováním na zahradách, ale můžeme ho najít i ve volné přírodě. Všechny druhy rybízu obsahují velké množství antioxidantů. Pokud se zaměříme na černý rybíz, právě jeho bobule patří mezi největší zdroje vitamínu C. Tinktura z jeho pupenů s koncentrovanou léčivou silou pomáhá na celou řadu obtíží.

„Gemmoterapeutikum z černého rybízu zlepšuje činnost nadledvinek. Má vynikající protialergické účinky při senné rýmě, ekzému, astmatu. Pomáhá také zmírnit otoky, například při adenomu prostaty,"  radí Jarmila Podhorná. 

Firma Naděje, kterou Mgr. Jarmila Podhorná založila, dodává do lékáren i do předních velkoobchodů po celé ČR i v zahraničí. Výrobky jsou certifikovány jako potravinové doplňky. V září 2016, při příležitosti oslav Univerzity Palackého v Olomouci, byla Jarmila Podhorná oceněna za reprezentaci Univerzity Palackého v České republice i v zahraničí. 

Více na http://www.nadeje-byliny.eu

Zpět

SENIOR V LÉKÁRNĚ

Zveme vás na další, tentokrát tematický online kongres z dílny Healthcomm Professional. Hlavním tématem bude SENIOR jako specifický pacient v lékárně, ale dozvíte se spoustu dalších zajímavých informací. Kongres bude přístupný 30 dní v období od 7. 5. 2025 do 5. 6. 2025. Budete mít opět možnost vystudovat odborné přednášky akreditované u ČLnK, ČKFA, POUZP a SKMTP a získat tak nejen nové poznatky pro praxi, ale také bodové ohodnocení do systému celoživotního vzdělávání. Akce je určena lékárníkům, farmaceutickým asistentům a dalším nelékařským profesionálům z ČR a SK. Přednášky si připravili: prof. MUDr. Eva Topinková, CSc., RNDr. Pavel Suchánek, doc. MUDr. Iva Holmerová, PharmDr. Marek Lžičař, PharmDr. Jana Matušková a další osobnosti farmacie a medicíny. Registrace je již spuštěna: https://www.healthcomm.cz/okjaro/

NAVRHNĚTE SESTRU ROKU

Odstartoval další, již 24. ročník prestižní oborové soutěže Sestra roku. Přihlašování kandidátů je možné prostřednictvím webu soutez-sestraroku.cz či e-mailem na registrace@soutez-sestraroku.cz.

OPATŘENÍ PROTI SLAK

Od začátku ledna bojují němečtí, rakouští, maďarští a slovenští veterináři s extrémně nakažlivým virem slintavky a kulhavky. Od 26. března, kdy se potvrdila nákaza v chovu tří tisíc kusů skotu v Maďarsku a následně na konci března i na Slovensku, zavádí čeští veterináři ochranná opatření. Do Česka se nesmí dovážet skot, ovce, kozy, prasata a další druhy zvířat vnímavých ke SLAK z Maďarska, Slovenska a částí Rakouska. Týká se to také jakýchkoliv živočišných produktů, včetně krmiv nebo sena. Nově Státní veterinární správa (SVS) zpřísňuje od 4. dubna 2025 podmínky vjezdu vozidel nad 3,5 tuny do ČR z SK. Nákladní vozidla bez rozdílu vezeného nákladu budou moci pro vjezd na území ČR použít pouze pět hraničních přechodů se Slovenskem. Všechna vozidla nad 3,5 tuny zde budou podrobena dezinfekci. Také se dočasně omezuje provádění kontrol vyžadujících vstup veterinárních inspektorů do českých chovů hospodářských zvířat jen na neodkladné případy. SLAK je sice považována za zoonózu, nicméně výskyt nemoci u člověka je velmi vzácný. Aktuální informace k nákaze včetně platných mimořádných veterinárních opatřeních, třeba zákazu vstupu do některých obor nebo ZOO koutků, jsou k dispozici na webu SVS.

DOPORUČUJEME