Ať chceme nebo ne, je a bude tu s námi. AI (artificial intelligence) bude v menší nebo ve velké míře využívat řada oborů, v několika odvětvích medicíny, například v mamografii, je již prakticky běžnou metodou práce.
Oblastí, ve kterých s ní úspěšně pracují, je už mnoho; odborníci dokladují, že je ideálním nástrojem všude tam, kde se pracuje s velkým množstvím dat. Právě administrativa lékaře neúměrně zatěžuje, na komunikaci s pacienty a na řešení složitých výzkumných úkolů jim zbývá málo času.
AI a radiologie
O radiologii, která se v posledních letech velmi rychle rozvíjí, se mluví jako o jednom z nejdůležitějších odvětví medicíny. AI umí zdokonalit diagnostiku - přesně rozeznává patologii na snímcích, segmentuje zobrazované struktury, optimalizuje dávky záření během CT a radiografie. Doc. Andrea Burgetová, přednostka Radiodiagnostické kliniky 1. LF UK a VFN, k tomu říká:
„Moderní algoritmy umělé inteligence, které využíváme, identifikují vzory na radiologických snímcích tím, že jsou trénovány na rozsáhlých souborech dat a mohou postupně zlepšovat svůj výkon. AI analyzuje obrovské množství snímků rychleji než radiolog. Lékaře nenahradí, ale pomáhá s rutinními úkoly."
AI a lékařská genetika
Lidská DNA obsahuje asi 3,5 miliardy nukleotidů a takové množství dat nelze běžnými způsoby a metodami zpracovat.
„AI pomáhá jak při zpřesnění technického zpracování dat, tak při identifikaci genetických variant zodpovědných za onemocnění a predikuje jejich dopad na zdravotní stav pacienta. S velkou přesností potom bude umět rozlišit řadu syndromů a genetických onemocnění. Technologický vývoj nám pravděpodobně umožní uvolnit ruce pro zásadní část práce klinického genetika - pro komunikaci s pacienty a jejich rodinami," vysvětluje prof. Ondřej Šeda, přednosta Ústavu biologie a lékařské genetiky 1. LF UK a VFN.
AI a léčiva
V klinické oblasti se pracuje na využití AI i v předvídání a předcházení nežádoucích účinků léčiv a optimalizaci farmakoterapie.
.....
Metody strojového učení mohou výrazně snížit čas, úsilí a náklady spojené s vývojem nových léčiv. Prof. Dr. Ing. Jan Kybic z katedry kybernetiky Fakulty elektrotechnické ČVUT vyvinul se svými spolupracovníky postup, který je s využitím nástrojů umělé inteligence schopen z mikroskopických snímků vyhodnotit účinek vybraných léčiv na kulturu nádorových buněk.
https://doi.org/10.1016/j.compbiomed.2022.106171
.....
AI a publikace: důraz na etická pravidla
Na toto téma odborníci hodně diskutují. Jak se AI může zapojit do tvorby vědeckých publikací, odborných článků nebo bakalářských, magisterských a diplomových prací? Obavy ze zneužívání AI se objevují velmi často, ale například vydavatelství tvrdí, že texty vytvořené tímto způsobem umějí rozpoznat. Mnoho vědců využívá AI k jazykovým úpravám nebo zpracování dat, což je v pořádku, ale nesmí se používat k interpretaci výsledků nebo dokonce k vytváření dat. To by byl podvod.
MUDr. Martin Vejražka, Ph.D. z Ústavu lékařské chemie a laboratorní diagnostiky 1. LF UK a VFN se zabývá moderními výukovými trendy a tvrdí, že AI vytváří tlak na zkvalitňování vysokoškolských prací: „AI může pomoci s návrhem a popisem experimentu, statistickým zpracováním dat nebo s rutinními činnostmi při psaní, ale laboratorní měření, dotazníkové šetření atp. umělá inteligence neudělá."
Změna role pedagoga
Dr. Vejražka se navíc domnívá, že stoupne tlak na oponenty, kteří budou muset posuzovat práce mnohem pečlivěji, a také na to, že se změní funkce pedagoga: „Jeho úkolem nebude předávat informace, ale pomáhat studentům vybírat je, motivovat a organizovat. Umělá inteligence nezmění nutnost naučit se nejrůznější klinické dovednosti a konkrétní výkony ze všech lékařských oborů."
Jakési poselství, které odborníci v tomto smyslu předávají, je umění správně AI využívat jako asistenta, rádce a možnost uvolnění kapacity pro práci s pacientem. A být poctiví - využívat, ale nezneužívat.
Mgr. Jana Ulíková
V září (24.-26. 9. 2024) proběhne v Amsterdamu summit AI pro farmacii a zdravotnictví za účasti více než 30 nejzkušenějších a nejstarších farmaceutických a zdravotnických společností? Na programu bude představení reálných případů použití AI při objevování léků, při optimalizaci klinických studiích, jak pomůže v dodavatelských řetězcích a výrobě.
„Platformy řízené umělou inteligencí nám například umožňují testovat a vytvářet nové molekuly za zlomek času, který by zabraly tradiční metody, což ušetří týdny až měsíce v časové ose vývoje," říká Renee Bailey Iacona, viceprezidentka pro onkologickou biometrii, onkologický výzkum a vývoj společnosti AstraZeneca, která se rovněž kongresu v Amsterdamu zúčastní.
UMĚLÁ INTELIGENCE POMÁHÁ DIABETIKŮM
CERTIFIKACE PRO AI DIAGNOSTIKU OČÍ
UMĚLÁ INTELIGENCE POMÁHÁ S NEPLODNOSTÍ
PROČ ŽENY TRPÍ ALZHEIMEREM ČASTEJI NEŽ MUŽI?
Zveme lékárníky a farmaceutické asistenty k účasti na jubilejním, desátém 3D 360° online kongresu Healthcomm Professional – BERN. Společně se od 20. března do 22. dubna 2025 podíváme do Švýcarska, speciálně do jeho hlavního města. Během 30dní můžete studovat v jedinečném konceptu kongresu ve virtuálním světě 3D prostoru. Na účastníky čeká pečlivě vybraný odborný i doprovodný program. Program kongresu bude rozdělen do dvou samostatně akreditovaných bloků přednášek, což vám umožní flexibilně si přizpůsobit účast podle vašich časových možností. Kongres se uskuteční online na platformě www.healthcomm.cz, kde se můžete již nyní zaregistrovat a získat všechny důležité informace. Pokud při registraci zadáte kód PHAR25BE, získáte bezplatný přístup.
Do ISIN bylo v období od 1.ledna 2024 do 5.ledna 2025 nahlášeno celkem 37 510 případů pertuse. Počet hlášených případů dosáhl svého maxima v 18. kalendářním týdnu roku 2024, pak lze pozorovat setrvale klesající trend nákazy. V posledních 4 týdnech bylo evidováno průměrně 226 nových případů za týden. Nové případy onemocnění se stále vyskytují ve všech věkových skupinách, ale nejvíce ve věkové skupině 15 až 19 let. Nejvíce případů pertuse zatím s novým rokem hlásí kraje: Moravskoslezský, Středočeský a Ústecký. Z celkového počtu případů hlášených v roce 2024 a 2025 bylo 27 480 osob očkováno, 3 096 osob neočkováno a u 6 934 osob informace o očkování chybí. Podle ISIN bylo onemocnění 86x přivezeno Čechy ze zahraničí.
Čtyři nově zjištěné případy HIV, pět případů syfilis a dvacet devět možných záchytů žloutenky typu C, které se dále vyšetřují. To odhalily testy v rámci listopadového Evropského týdne testování na HIV a žloutenky na 90 odběrových místech ČR. Počet zájemců o testování dosáhl čísla 2.220. Akce oslovila také osoby jiných národností, včetně Ukrajinců pobývajících na našem území. Nabídky testování využilo celkem 307 cizinců. Všem pozitivně testovaným se otevřela rychlá cesta k zahájení potřebné léčby. Web věnovaný problematice HIV/AIDS www.tadyted.com poskytuje nadále základní informace přeložené do devíti jazyků.
Healthcomm Professional děkuje všem účastníkům, lektorům i partnerům dalšího úspěšného on-line kongresu - BOLEST lidského těla v souvislostech, který proběhl od 20. 11. do 19. 12. 2024. 2D tematický online kongres přilákal lékárníky a farmaceutické asistenty z celé ČR i ze Slovenska. Do studia 11 přednášek se pustilo celkem 1380 odborníků! Vyhodnocení naleznete v článku na Magazínu. V průběhu akce mohli účastníci zasílat své dotazy týkající se léčby bolesti MUDr. Marku Haklovi. Jeho odpovědi naleznete na Educommu. Další odbornou akcí z dílny Healthcomm Professional bude březnový X. 3D 360° kongres – Bern. Přihlášení bude spuštěno od 1. 1. 2025.