
Hrad z písku je miniatura reálné nebo fantaskní stavby vyrobená z písku, kamínků nebo mušlí za pomoci vody, kyblíků a lopatiček. Staví se pro radost a zábavu dětí i dospělých na všech plážích světa. Údajně největší hrad všech dob byl postaven na německém ostrově Rujana. Jeho "hradby" dosáhly délky 27,3 kilometru, což bezpečně stačilo na zápis do Guinnessovy knihy rekordů. Dílo na pláži u obce Glowe pomáhalo stavět 11 tisíc lidí. O tom, že hrady z písku jsou důležité (nejen pro malé děti), svědčí i seriózní zájem vědců. Ti z Nizozemska například zjistili, že na opravdu pevný hrad z písku je zapotřebí optimální směs písku a vody v poměru 99 : 1. Tedy, když směs obsahuje 1 % vody.
Do hradu na pláži se také dá ledacos schovat...
...třeba poklad, vzácná mušle nebo tatínkovy sluneční brýle či maminky opalovací krém.
Naše hrady z písku slouží jako pokladnice informací. Pod 7 hrady najdete tipy pro pohodové prožití dovolené bez zdravotních komplikací. A když už nějaká nepříjemnost nastane, je dobré vědět, po jakém prostředku sáhnout. Ideálně si jím rovnou v předstihu vybavit cestovní lékárničku.
Přečtěte si informace o produktech a vyzkoušejte své znalosti v testu. Na 7 z vás, kteří správně odpoví na všech 7 testových otázek, budou čekat výhry od Magazínu v podobě oblíbených e-poukázek.
VSTUPTE DO LETNÍ LÉKÁRNIČKY ZDE
Nákup, losování a rozesílka cen probíhá plně v režii společnosti Health communication s. r. o. Ceny se se nijak nevztahují k partnerům soutěže.
Ministr zdravotnictví představil 12. června výsledky mezinárodního projektu Patient Reported Indicator Surveys (PaRIS). Projekt mapuje zkušenosti a spokojenost chronicky nemocných pacientů s primární zdravotní péčí v 19 státech OECD (Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj). Česká republika v něm dosáhla nadprůměrných výsledků. Do šetření se zapojilo 4 136 českých pacientů ze 110 ordinací praktických lékařů. Mezi pacienty ve věku 45 let a více má 85,2 % alespoň jedno a 53,3% dvě a více chronických onemocnění. Až 96 % chronicky nemocných pacientů hodnotilo kvalitu péče v Česku jako dobrou. Češi uvádějí nadprůměrnou spokojenost s kvalitou péče, duševním zdravím i dlouhodobým vztahem se svými lékaři. Celkem 72 % českých pacientů uvedlo, že své fyzické zdraví hodnotí jako dobré či velmi dobré. Tento výsledek je mírně nad průměrem všech 19 zapojených zemí, který činí 70 %. Dále pak 87 % českých respondentů označilo své duševní zdraví za dobré. Průměr mezi zeměmi OECD činil 83 %, což řadí ČR mezi země s nejvyšší mírou spokojenosti v této oblasti. Více než čtyři z pěti osob (87 %) se třemi nebo více chronickými onemocněními v ČR uvádějí, že jejich léky byly v posledních 12 měsících zkontrolovány zdravotnickým pracovníkem, což je o 12 procentních bodů více, než činí průměr OECD. Český zdravotní systém vykazuje nadstandardní výsledky i v oblasti koordinace péče, ve schopnosti lékařů sladit péči o pacienta napříč různými službami.
Cena PhDr. Alice Garrigue Masarykové, udílená od roku 2022, nese jméno dcery prezidenta T. G. Masaryka, která se zasloužila o rozvoj ošetřovatelství a sociální péče u nás. Na slavnostním ceremoniálu, který se uskutečnil ve spolupráci Ministerstva zdravotnictví a Výboru pro zdravotnictví Senátu Parlamentu České republiky, předal náměstek ministra zdravotnictví Jakub Dvořáček ocenění těm, kteří svým dlouhodobým přínosem dělají dobré jméno českému ošetřovatelství. Cenu v roce 2025 získaly: prof. PhDr. Valérie Tóthová, PhD., Dr.h.c. za celoživotní akademickou a odbornou činnost v oblasti ošetřovatelství; PhDr. Martina Šochmanová, MBA za dlouholetou aktivní činnost ve vedení profesní organizace; Lenka Vaculová za výjimečné nasazení v každodenní přímé péči o pacienty, lidský přístup a trvalý přínos k důstojnosti a kvalitě poskytované zdravotní péče. Zvláštní poděkování patří rodině Jiřiny Meissnerové, která se celý profesní život s hlubokým nasazením věnovala péči o pacienty na plicním oddělení nemocnice v Krnově.