
Proč je dobré dbát o zdraví jater nejen o vánočním čase?
V lidském těle mají játra nezastupitelnou funkci. Dokáží to, co jiné orgány ne - filtrují krev, podporují tvorbu žluči a mají také detoxikační funkci. Pokud nefungují tak, jak mají, hrozí řada vážných komplikací. Činnost jater je proto důležité dlouhodobě podporovat - především správnou životosprávou. Případný problém pomůže odhalit laboratorní vyšetření.
Játra jsou největším orgánem v lidském těle. Je to zároveň orgán, který se umí sám zregenerovat - nahrazuje novými buňkami poškozené nebo chybějící části tkáně, ze kterých pak vznikají jaterní buňky - hepatocyty. Játra detoxikují jedovaté látky, filtrují krev, vytváří hormony, podporují tvorbu žluči, ukládají některé vitaminy a železo, a probíhá zde také syntéza bílkovin.
Faktorů, které ovlivňují správné fungování jater, je mnoho, a setkáváme se s nimi v každodenním životě. Patří mezi ně stres, kouření, alkohol, životní styl či užívání některých léků, například antikoncepce.
„Játrům škodí vysoké dávky alkoholu, některé druhy hub nebo rostlinných jedů, ale i viry, nejčastěji viry hepatitid, ale i další - například EB virus a cytomegalovirus. Přejídání a vyšší příjem alkoholu v období vánočních svátků představuje riziko nejen pro zdraví jater, ale i dalších orgánů," vysvětluje MUDr. Petr Podroužek, CSc., odborný ředitel EUC Laboratoří.
Při špatné péči o játra jim hrozí například steatóza (ztukovatění) či cirhóza (tvrdnutí jater). Vůbec nejčastějším onemocněním je hepatitida, tedy zánět jater.
„Jedná se o onemocnění virového původu. Rozlišujeme pět typů - A, B, C, D, E. Hepatitida typu A je známá jako nemoc špinavých rukou, zákeřnější jsou ale nejčastější hepatitidy typu B a C, které se přenášejí krví a tělesnými sekrety," dodává MUDr. Podroužek.
Neléčená hepatitida může výrazně poškodit játra, možnou následnou komplikací je pak cirhóza nebo jaterní selhání. Nejzávažnějším onemocněním je rakovina jater, kterou mnohdy doprovází již probíhající chronické onemocnění. Do jater mohou metastazovat i nádory z jiných orgánů, často ze střev, žaludku a plic.
„To, že je s játry něco v nepořádku, se může projevovat nejrůznějšími způsoby - například silnou únavou, se kterou souvisí i nižší výkonnost. Může se objevit nevolnost či zvracení, ztráta chuti k jídlu nebo nevysvětlitelné hubnutí," vysvětluje MUDr. Podroužek a dodává: „Onemocnění se může projevovat i plynatostí, průjmy nebo zácpou. Varovným signálem je rovněž opakující se bolest pod pravým žebrem. Problém s játry můžeme poznat i při změně barvy stolice, která je až nápadně světlá nebo moči, která je naopak příliš tmavá. V pozdější fázi dochází k typickému ikteru, tedy žlutému zabarvení kůže."
Vánoční svátky se zdravými játry
Kliniky EUC nabízí konzultace s Lékařem online 24/7 pacientům, kteří mají akutní potíže, případně i těm, kteří si nejsou jistí svým zdravotním stavem. Pacientům, kteří mají podezření na onemocnění jater, nebo nepříznivou rodinnou anamnézu, nabízí EUC Laboratoře balíček testů na míru s názvem „Fungují mi játra správně?", který dokáže odhalit probíhající základní poruchy jaterní funkce. Jedná se o komplexní krevní test hladiny jaterních enzymů a dalších látek, který podá základní informaci o stavu jater. Laboratorní vyšetření probíhá na základě krevního odběru, který se většinou provádí ráno nalačno. Před vyšetřením by pacienti neměli alespoň 12 hodin jíst ani kouřit. Rovněž se doporučuje vypít alespoň čtvrt litru vody nebo neslazeného čaje. Výsledky jsou k dispozici již následující pracovní den a vyhodnocuje je lékař. Pacienti je mohou s lékařem konzultovat i na dálku, prostřednictvím služby Lékař online 24/7, pomocí chatu nebo videohovoru.
..........................................
Kdy neváhat s jaterními testy?
..........................................
„Včasným vyšetřením lze odhalit poškození jaterních buněk - hepatocytů, které může být způsobené akutním nebo chronickým onemocněním. V případě pozitivního nálezu je potřebné poradit se s lékařem a doplnit základní vyšetření o další testy," uzavírá MUDr. Podroužek.
Zdroj: Tisková zpráva EUC
Senát schválil 12. června novely zákonů o veřejném zdravotním pojištění a elektronizaci zdravotnictví. První z nich výrazně podporuje prevenci prostřednictvím bonusů poskytovaných pojištěncům z fondů prevence zdravotních pojišťoven, umožňuje čerpat hrazené zdravotní služby v zahraničí do výše tamní úhrady i pro opakované nebo dlouhodobé případy a přináší úhradu moderních metod ve stomatologii. Novela zákona o elektronizaci zdravotnictví pak zavádí nové funkce jako elektronický očkovací průkaz, e-Žádanky a centrální registr preventivních vyšetření. Obě novely nyní zamíří k podpisu prezidenta republiky. Novela zákona vytvoří základ pro plné rozvinutí systému elektronického zdravotnictví (eHealth) v Česku, například sdílený zdravotní záznam bude rozdělen na dvě části – emergentní záznam s klíčovými údaji (např. krevní skupina, alergie) a záznam o výsledcích preventivních a screeningových vyšetření. S účinností novel se počítá od 1. 1. 2026.
Ministr zdravotnictví představil 12. června výsledky mezinárodního projektu Patient Reported Indicator Surveys (PaRIS). Projekt mapuje zkušenosti a spokojenost chronicky nemocných pacientů s primární zdravotní péčí v 19 státech OECD (Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj). Česká republika v něm dosáhla nadprůměrných výsledků. Do šetření se zapojilo 4 136 českých pacientů ze 110 ordinací praktických lékařů. Mezi pacienty ve věku 45 let a více má 85,2 % alespoň jedno a 53,3% dvě a více chronických onemocnění. Až 96 % chronicky nemocných pacientů hodnotilo kvalitu péče v Česku jako dobrou. Češi uvádějí nadprůměrnou spokojenost s kvalitou péče, duševním zdravím i dlouhodobým vztahem se svými lékaři. Celkem 72 % českých pacientů uvedlo, že své fyzické zdraví hodnotí jako dobré či velmi dobré. Tento výsledek je mírně nad průměrem všech 19 zapojených zemí, který činí 70 %. Dále pak 87 % českých respondentů označilo své duševní zdraví za dobré. Průměr mezi zeměmi OECD činil 83 %, což řadí ČR mezi země s nejvyšší mírou spokojenosti v této oblasti. Více než čtyři z pěti osob (87 %) se třemi nebo více chronickými onemocněními v ČR uvádějí, že jejich léky byly v posledních 12 měsících zkontrolovány zdravotnickým pracovníkem, což je o 12 procentních bodů více, než činí průměr OECD. Český zdravotní systém vykazuje nadstandardní výsledky i v oblasti koordinace péče, ve schopnosti lékařů sladit péči o pacienta napříč různými službami.
Cena PhDr. Alice Garrigue Masarykové, udílená od roku 2022, nese jméno dcery prezidenta T. G. Masaryka, která se zasloužila o rozvoj ošetřovatelství a sociální péče u nás. Na slavnostním ceremoniálu, který se uskutečnil ve spolupráci Ministerstva zdravotnictví a Výboru pro zdravotnictví Senátu Parlamentu České republiky, předal náměstek ministra zdravotnictví Jakub Dvořáček ocenění těm, kteří svým dlouhodobým přínosem dělají dobré jméno českému ošetřovatelství. Cenu v roce 2025 získaly: prof. PhDr. Valérie Tóthová, PhD., Dr.h.c. za celoživotní akademickou a odbornou činnost v oblasti ošetřovatelství; PhDr. Martina Šochmanová, MBA za dlouholetou aktivní činnost ve vedení profesní organizace; Lenka Vaculová za výjimečné nasazení v každodenní přímé péči o pacienty, lidský přístup a trvalý přínos k důstojnosti a kvalitě poskytované zdravotní péče. Zvláštní poděkování patří rodině Jiřiny Meissnerové, která se celý profesní život s hlubokým nasazením věnovala péči o pacienty na plicním oddělení nemocnice v Krnově.