
Tradiční čínská medicína (TČM) Qiliqiangxin (QL) snižuje hospitalizaci pro srdeční selhání a kardiovaskulární úmrtí u pacientů se srdečním selháním a sníženou ejekční frakcí (HFrEF), a to podle nejnovějšího výzkumu prezentovaného na srpnovém zasedání Hot Line na kongresu Evropské kardiologické společnosti.
QL je extrakt tradiční čínské medicíny získaný z 11 druhů bylin (tabulka 1), mezi kterými najdeme ženšen, skořicovník nebo Aconiti Lateralis (česky Oměj, čínsky Fuzi), což je tradiční bylinný lék široce používaný v Číně a dalších asijských zemích k léčbě srdečního selhání, revmatoidní artritidy a různých druhů bolestí.
V pilotní studii QL snížil hladiny N-terminálního pro-B-typu natriuretického peptidu (NT-proBNP) a zlepšil symptomy srdečního selhání u pacientů s HFrEF, když byl přidán k zavedené léčbě srdečního selhání. Preklinické studie také ukázaly, že QL má příznivé účinky na zmírnění fibrózy myokardu a srdeční remodelaci.
Studie QUEST hodnotila klinickou účinnost a bezpečnost QL na závažné výsledky srdečního selhání u pacientů s HFrEF. Zkouška byla provedena ve 133 nemocnicích v pevninské Číně a Hong Kong SAR v Číně. Do studie byli zařazeni dospělí pacienti s HFrEF s ejekční frakcí levé komory 40 % nebo nižší a NT-proBNP 450 pg/ml nebo vyšší, kteří byli na stabilním standardním základním léčebném režimu po dobu alespoň dvou týdnů před zařazením. Pacienti byli randomizováni způsobem 1:1, aby dostávali qiliqiangxin (čtyři tobolky, třikrát denně) nebo placebo vedle standardních léků na chronické srdeční selhání. Primárním cílovým parametrem byla rehospitalizace pro zhoršení srdečního selhání nebo kardiovaskulární úmrtí.
Do analýzy bylo zahrnuto celkem 3 110 pacientů, z nichž 1 555 bylo randomizováno na qiliqiangxin a 1 555 na placebo. Průměrný věk byl 62 let a 72,1 % tvořili muži. Na začátku byla průměrná ejekční frakce levé komory 32 % a medián NT-proBNP byl 1730,80 pg/ml.
Během střední doby sledování 18,3 měsíce se primární cílový ukazatel objevil u 389 pacientů (25,02 %) ve skupině s qiliqiangxinem a u 467 pacientů (30,03 %) ve skupině s placebem. Tento účinek souvisel jak s nižším rizikem rehospitalizace pro zhoršení srdečního selhání, tak kardiovaskulární smrtí ve skupině qiliqiangxin. Účinek qiliqiangxinu na primární výsledek byl obecně konzistentní napříč předem specifikovanými podskupinami včetně podskupin definovaných podle věku a hladiny NT-proBNP au pacientů s nebo bez inhibitorů angiotenzinového receptoru/neprilysinu (ARNI).
Analýza bezpečnostních koncových bodů neprokázala žádný významný rozdíl v mortalitě ze všech příčin, která se vyskytla u 221 pacientů (14,21 %) ve skupině s qiliqiangxinem a 262 pacientů (16,85 %) ve skupině s placebem (HR, 0,84; 95% CI, 0,70 až 1,01 p=0,058). Kapsle Qiliqiangxin byly dobře snášeny, mezi těmito dvěma skupinami nebyly žádné velké rozdíly v nežádoucích účincích včetně gastrointestinálních příznaků, zhoršení funkce ledvin a zvýšení jaterních enzymů.
Hlavní výzkumný pracovník, profesor Xinli Li z First Affiliated Hospital of Nanjing Medical University, Nanjing, China, řekl: „Pokud je nám známo, toto byla první randomizovaná, dvojitě zaslepená kontrolovaná studie tradiční čínské medicíny pro léčbu chronického srdečního selhání. Naše zjištění prokazují významný klinický přínos qiliqiangxinu u pacientů s HFrEF, což podporuje použití qiliqiangxinu jako doplňkové terapie k léčbě srdečního selhání."
Studie a reference:
1. Yao W, Cheang I, Liao S, a kol . Protokol studie pro randomizovanou kontrolovanou studii: Qiliqiangxin u srdečního selhání: hodnocení snížení morTality (QUEST). BMC doplněk Med Ther . 2020;20:38.
2. Li X, Zhang J, Huang J a kol . Multicentrická, randomizovaná, dvojitě zaslepená, paralelní skupina, placebem kontrolovaná studie účinků tobolek qili qiangxin u pacientů s chronickým srdečním selháním. J Am Coll Cardiol . 2013;62:1065-1072.
3. Li F, Wang J, Song Y a kol . Qiliqiangxin zmírňuje apoptózu CMEC indukovanou Ang II snížením autofagie prostřednictvím osy ErbB2-AKT-FoxO3a. Life Sci . 2021;273:119239.
4. Gao RR, Wu XD, Jiang HM a kol . Tradiční čínská medicína qiliqiangxin zmírňuje fenylefrinem indukovanou srdeční hypertrofii prostřednictvím upregulace PPARy a PGC-1α. Ann Transl Med . 2018;6:153.
5. Sun X, Chen G, Xie Y, a kol . Qiliqiangxin zlepšuje srdeční funkci a zmírňuje remodelaci srdce u potkanů se srdečním selháním vyvolaným doxorubicinem. Pharm Biol . 2020;58:417-426.
6. Lu Y, Xiang M, Xin L, a kol . Qiliqiangxin moduluje střevní mikroflóru a inflammasom NLRP3, aby chránil před remodelací komor při srdečním selhání. Front Pharmacol . 2022;13:905424.
Senát schválil 12. června novely zákonů o veřejném zdravotním pojištění a elektronizaci zdravotnictví. První z nich výrazně podporuje prevenci prostřednictvím bonusů poskytovaných pojištěncům z fondů prevence zdravotních pojišťoven, umožňuje čerpat hrazené zdravotní služby v zahraničí do výše tamní úhrady i pro opakované nebo dlouhodobé případy a přináší úhradu moderních metod ve stomatologii. Novela zákona o elektronizaci zdravotnictví pak zavádí nové funkce jako elektronický očkovací průkaz, e-Žádanky a centrální registr preventivních vyšetření. Obě novely nyní zamíří k podpisu prezidenta republiky. Novela zákona vytvoří základ pro plné rozvinutí systému elektronického zdravotnictví (eHealth) v Česku, například sdílený zdravotní záznam bude rozdělen na dvě části – emergentní záznam s klíčovými údaji (např. krevní skupina, alergie) a záznam o výsledcích preventivních a screeningových vyšetření. S účinností novel se počítá od 1. 1. 2026.
Ministr zdravotnictví představil 12. června výsledky mezinárodního projektu Patient Reported Indicator Surveys (PaRIS). Projekt mapuje zkušenosti a spokojenost chronicky nemocných pacientů s primární zdravotní péčí v 19 státech OECD (Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj). Česká republika v něm dosáhla nadprůměrných výsledků. Do šetření se zapojilo 4 136 českých pacientů ze 110 ordinací praktických lékařů. Mezi pacienty ve věku 45 let a více má 85,2 % alespoň jedno a 53,3% dvě a více chronických onemocnění. Až 96 % chronicky nemocných pacientů hodnotilo kvalitu péče v Česku jako dobrou. Češi uvádějí nadprůměrnou spokojenost s kvalitou péče, duševním zdravím i dlouhodobým vztahem se svými lékaři. Celkem 72 % českých pacientů uvedlo, že své fyzické zdraví hodnotí jako dobré či velmi dobré. Tento výsledek je mírně nad průměrem všech 19 zapojených zemí, který činí 70 %. Dále pak 87 % českých respondentů označilo své duševní zdraví za dobré. Průměr mezi zeměmi OECD činil 83 %, což řadí ČR mezi země s nejvyšší mírou spokojenosti v této oblasti. Více než čtyři z pěti osob (87 %) se třemi nebo více chronickými onemocněními v ČR uvádějí, že jejich léky byly v posledních 12 měsících zkontrolovány zdravotnickým pracovníkem, což je o 12 procentních bodů více, než činí průměr OECD. Český zdravotní systém vykazuje nadstandardní výsledky i v oblasti koordinace péče, ve schopnosti lékařů sladit péči o pacienta napříč různými službami.
Cena PhDr. Alice Garrigue Masarykové, udílená od roku 2022, nese jméno dcery prezidenta T. G. Masaryka, která se zasloužila o rozvoj ošetřovatelství a sociální péče u nás. Na slavnostním ceremoniálu, který se uskutečnil ve spolupráci Ministerstva zdravotnictví a Výboru pro zdravotnictví Senátu Parlamentu České republiky, předal náměstek ministra zdravotnictví Jakub Dvořáček ocenění těm, kteří svým dlouhodobým přínosem dělají dobré jméno českému ošetřovatelství. Cenu v roce 2025 získaly: prof. PhDr. Valérie Tóthová, PhD., Dr.h.c. za celoživotní akademickou a odbornou činnost v oblasti ošetřovatelství; PhDr. Martina Šochmanová, MBA za dlouholetou aktivní činnost ve vedení profesní organizace; Lenka Vaculová za výjimečné nasazení v každodenní přímé péči o pacienty, lidský přístup a trvalý přínos k důstojnosti a kvalitě poskytované zdravotní péče. Zvláštní poděkování patří rodině Jiřiny Meissnerové, která se celý profesní život s hlubokým nasazením věnovala péči o pacienty na plicním oddělení nemocnice v Krnově.