Cookie Consent by Free Privacy Policy website

Online informace pro lékárny



CO MAJÍ V ROCE 2025 POJIŠŤOVNY PRO MAMINKY?



Zdravotní pojišťovny nabízejí v rámci svých preventivních programů řadu benefitů právě pro budoucí a novopečené maminky a jejich miminka. Rodičky mohou využít příspěvky na různé vitaminy a doplňky stravy, screeningy v těhotenství nebo třeba předporodní kurzy.

Jaké novinky v nabídce přibyly?

Na webových stránkách pojišťoven se ženy dozví přesné podmínky čerpání, do jaké doby od zaplacení lze o příspěvek žádat, nebo jaké další dokumenty je třeba doložit. Odkazy najdete také v tabulce v článku.

„Postup je takový, že maminky u nás zaplatí například za předporodní kurz nebo za screening a dostanou od nás doklad. Následně si u své konkrétní pojišťovny požádají o proplacení. Někdy se může jednat o celou částku, jindy o část výdajů. Některé pojišťovny mají budget na celou graviditu a z toho si ženy platí například cvičení pro těhotné, předporodní kurz pro rodiče, screeningy, případně nadstandardní pokoj na porodnici... Je vhodné, aby si maminka zjistila aktuální informace dostupné na webových stránkách své pojišťovny," radí MUDr. Markéta Matoušková, primářka Gynekologicko-porodnického oddělení nemocnice Slaný. 

Speciální příspěvky pro nedonošená miminka a nově i pro novorozence s rozštěpem rtu

Největší pojišťovna v České republice VZP nabízí ženám příspěvky nejen během těhotenství, ale i po narození miminka.

„V roce 2025 mohou nastávající maminky nebo maminky 6 měsíců po porodu zažádat o příspěvek do maximální výše 5 000 Kč na screeningy v těhotenství či neinvazivní prenatální test. Maminky také mohou příspěvek využít např. na vhodné aktivity v těhotenství, podporu kojení, zakoupení či zapůjčení monitoru dechu apod.," uvádí Viktorie Plívová, tisková mluvčí VZP.

Speciální bonus ve výši 3000 Kč nabízí pojišťovna pro nedonošená miminka. Maminka může až do 12 měsíců po porodu žádat o příspěvek na nákup speciální výživy zakoupené v lékárně nebo na rehabilitační péči pro nedonošená miminka. Novinkou v roce 2025 je pak příspěvek pro novorozence (do jednoho roku věku) s rozštěpem rtu na nákup speciálních nostril, a to ve výši 4 500 korun. Nostrily jsou silikonové nosní výztuhy ve tvaru "trubiček", které slouží pro dorovnávání symetrie nosu a průchodnosti rozštěpené nosní dírky. 

Nové navýšení kreditu pro děti

Příspěvky mohou využít i ženy pojištěné u Oborové zdravotní pojišťovny zaměstnanců bank, pojišťoven a stavebnictví (OZP).

„Zdravotní pojišťovna OZP podporuje nastávající i novopečené maminky v první řadě příspěvkem až 3000 korun, který je možné využít například na úhradu: vitaminů a doplňků stravy pro těhotné (např. Femibion, Mamavit, atd.), vyšetření v těhotenství (např. screening plodu, ÚZ, genetické vyšetření), předporodní kurzy, očkování v těhotenství apod.," informuje František Tlapák, tiskový mluvčí OZP.

Příspěvek ve stejné výši, tedy až 3000 korun, mohou maminky čerpat také na své miminko, a využít ho například na očkování novorozenců proti rotavirům, úhradu nákladů spojených s porodem, kurzy plavání a cvičení dětí do 12 měsíců, pořízení přístrojů a pomůcek pro péči o miminka (např. odsávačku na mléko, monitor dechu apod.) nebo očkování matky v těhotenství určené pro preventivní ochranu budoucích novorozenců. Vedle toho mohou těhotné ženy a novopečené maminky využít i všechny programy poskytované výměnou za kredity nashromážděné v klientské aplikaci VITAKARTA.

„Od letošního roku jsme zvýšili novoroční kredit pro děti z 200 na 500 kreditů, a za zřízení nového uživatelského účtu ve VITAKARTĚ připisujeme také 500 kreditů (pokud tedy naše pojištěnka VITAKARTU používá, po přidání nově narozeného miminka jí na její účet za tohoto novorozence připíšeme 500 kreditů)," dodává Tlapák.

Služby komunitních porodních asistentek

Česká průmyslová zdravotní pojišťovna (ČPZP) nabízí pro budoucí maminky speciální program Manažerka mateřství.

„Od ledna letošního roku jsme zvýšili příspěvek na 3 000 z dosavadních 2 500 korun, je také nově možno využít jej na služby soukromé porodní asistentky či na služby laktačních poradkyň," uvádí Elenka Mazurková, tisková mluvčí ČPZP. Pojišťovna tím reaguje na stále oblíbenější trend komunitních porodních asistentek.

„Porodní asistentka například v rámci předporodního kurzu či setkání v těhotenské poradně naváže s budoucí maminkou bližší kontakt. Jsou spolu pak i při porodu a když se miminko narodí, jde ještě kupříkladu zkontrolovat laktaci, zjistit, jak se žena hojí, jestli má všechno dobře zorganizované nebo zda nepotřebuje nějakou další odbornou pomoc. Nově od února nabízíme i možnost, aby po porodu porodní asistentka našeho oddělení navštívila maminku a miminko v domácím prostředí a zkontrolovala stav rodičky, pomoc s kojením, péči o poporodní zranění i o novorozence," přibližuje práci komunitních porodních asistentek MUDr. Matoušková.

ČPZP nabízí i další programy, třeba program Žena po porodu, kde je možné příspěvek 1000 Kč využít například na různé pomůcky týkající se kojení a péče o dítě. Pro děti do 2 let lze čerpat až 500 Kč také v programu Chůva 24 na nákup monitoru dechu a chůvičky. 

Příspěvek na analýzu mateřského mléka 

Využívat příspěvky z Fondu prevence mohou také ženy pojištěné u Zdravotní pojišťovny Ministerstva vnitra ČR, která nabízí možnost využití nejen na předporodní kurzy, vitaminy a minerály, pomůcky pro kojení, vyšetření v těhotenství, dentální hygienu pro těhotné, ale také na služby laktační poradkyně, cvičení pro těhotné a ženy po porodu, odběr pupečníkové krve, masáže pro těhotné či stimulaci svalů pánevního dna na magnetickém křesle. Za příspěvek mohou maminky také nakoupit mateřské mléko z banky mateřského mléka nebo zaplatit analýzu mateřského mléka. Speciální příspěvek nabízí ZPMVČR rovněž pro podporu vícerčat.

Až 2000 Kč mohou dostat ženy pojištěné u Vojenské zdravotní pojišťovny na prevenci v těhotenství a po porodu, částku 1000 Kč nabízí těhotným a ženám po porodu zdravotní pojišťovna Revírní bratrská pokladna, maminky vícerčat mají nárok na bonusový příspěvek do 1213 Kč.

Zaměstnanecká pojišťovna Škoda nabízí příspěvek v době těhotenství ve výši 500 Kč, příspěvek po porodu až 1600 Kč, příspěvky na vyšetření a screeningy (prvotrimestrální screening, podrobné morfologické vyšetření plodu, vyšetření štítné žlázy, NIPT test) a také novorozenecký balíček v hodnotě 2500 Kč.

Programy pro ženy na podporu duševního zdraví

Některé z pojišťoven nabízejí také příspěvky na duševní zdraví. Ženy během těhotenství a po porodu jsou vystaveny náročným změnám nejen tělesným, ale i těm psychickým.

Proto u nás probíhá projekt, kdy každá rodička dostává po porodu zapůjčený tablet, v němž vyplní dotazník Národního ústavu duševního zdraví, zaměřený na poporodní deprese, poporodní blues atd. Díky tomu můžeme vytipovat, zda nepatří do rizikové skupiny," přibližuje MUDr. Matoušková. Tento projekt je zdarma, pokud by však rodička využila následně psychosociální intervenci absolvovanou u soukromého terapeuta s patřičnou kvalifikací, může si u pojišťovny zažádat o příspěvky na tyto terapie.

Zdroj: Side-Effect PR

Více na https://www.slanyporodnice.cz/

PRŮVODCE VYŠETŘENÍM V TĚHOTENSTVÍ

PORODNÍ TRAUMA NENÍ JEDINOU PŘÍČINOU DUŠEVNÍ NEPOHODY RODIČEK

NOVÁ PILULKA NA POPORODNÍ DEPRESI

Zpět

NOVELY ZÁKONA MÍŘÍ K PODPISU

Senát schválil 12. června novely zákonů o veřejném zdravotním pojištění a elektronizaci zdravotnictví. První z nich výrazně podporuje prevenci prostřednictvím bonusů poskytovaných pojištěncům z fondů prevence zdravotních pojišťoven, umožňuje čerpat hrazené zdravotní služby v zahraničí do výše tamní úhrady i pro opakované nebo dlouhodobé případy a přináší úhradu moderních metod ve stomatologii. Novela zákona o elektronizaci zdravotnictví pak zavádí nové funkce jako elektronický očkovací průkaz, e-Žádanky a centrální registr preventivních vyšetření. Obě novely nyní zamíří k podpisu prezidenta republiky. Novela zákona vytvoří základ pro plné rozvinutí systému elektronického zdravotnictví (eHealth) v Česku, například sdílený zdravotní záznam bude rozdělen na dvě části – emergentní záznam s klíčovými údaji (např. krevní skupina, alergie) a záznam o výsledcích preventivních a screeningových vyšetření. S účinností novel se počítá od 1. 1. 2026.

DOBRÉ VÝSLEDKY PROJEKTU PACIENTSKÉ SPOKOJENOSTI V ČR

Ministr zdravotnictví představil 12. června výsledky mezinárodního projektu Patient Reported Indicator Surveys (PaRIS). Projekt mapuje zkušenosti a spokojenost chronicky nemocných pacientů s primární zdravotní péčí v 19 státech OECD (Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj). Česká republika v něm dosáhla nadprůměrných výsledků. Do šetření se zapojilo 4 136 českých pacientů ze 110 ordinací praktických lékařů. Mezi pacienty ve věku 45 let a více má 85,2 % alespoň jedno a 53,3% dvě a více chronických onemocnění. Až 96 % chronicky nemocných pacientů hodnotilo kvalitu péče v Česku jako dobrou. Češi uvádějí nadprůměrnou spokojenost s kvalitou péče, duševním zdravím i dlouhodobým vztahem se svými lékaři. Celkem 72 % českých pacientů uvedlo, že své fyzické zdraví hodnotí jako dobré či velmi dobré. Tento výsledek je mírně nad průměrem všech 19 zapojených zemí, který činí 70 %. Dále pak 87 % českých respondentů označilo své duševní zdraví za dobré. Průměr mezi zeměmi OECD činil 83 %, což řadí ČR mezi země s nejvyšší mírou spokojenosti v této oblasti. Více než čtyři z pěti osob (87 %) se třemi nebo více chronickými onemocněními v ČR uvádějí, že jejich léky byly v posledních 12 měsících zkontrolovány zdravotnickým pracovníkem, což je o 12 procentních bodů více, než činí průměr OECD. Český zdravotní systém vykazuje nadstandardní výsledky i v oblasti koordinace péče, ve schopnosti lékařů sladit péči o pacienta napříč různými službami.

PŘEDÁNY CENY A. MASARYKOVÉ ZA OŠETŘOVATELSTVÍ

Cena PhDr. Alice Garrigue Masarykové, udílená od roku 2022, nese jméno dcery prezidenta T. G. Masaryka, která se zasloužila o rozvoj ošetřovatelství a sociální péče u nás. Na slavnostním ceremoniálu, který se uskutečnil ve spolupráci Ministerstva zdravotnictví a Výboru pro zdravotnictví Senátu Parlamentu České republiky, předal náměstek ministra zdravotnictví Jakub Dvořáček ocenění těm, kteří svým dlouhodobým přínosem dělají dobré jméno českému ošetřovatelství. Cenu v roce 2025 získaly: prof. PhDr. Valérie Tóthová, PhD., Dr.h.c. za celoživotní akademickou a odbornou činnost v oblasti ošetřovatelství; PhDr. Martina Šochmanová, MBA za dlouholetou aktivní činnost ve vedení profesní organizace; Lenka Vaculová za výjimečné nasazení v každodenní přímé péči o pacienty, lidský přístup a trvalý přínos k důstojnosti a kvalitě poskytované zdravotní péče. Zvláštní poděkování patří rodině Jiřiny Meissnerové, která se celý profesní život s hlubokým nasazením věnovala péči o pacienty na plicním oddělení nemocnice v Krnově.

DOPORUČUJEME