
Mgr. Karel Šlegr
Mezi předpoklady rozšíření nabídky lékáren o kategorii veterinárních přípravků patří, že cílová skupina pacientů a zákazníků lékárny má často domácího mazlíčka a lékárny mají nyní již standardně nabídku vnějších i vnitřních antiparazitik. Je to dáno i tím, že si mnoho lidí v době pandemie pořídilo domácího mazlíčka. Často nemají s chovem ale žádné zkušenosti, a tak i lékárník může být jejich rádcem v péči. I chovatelé užitkových zvířat často poptávají např. vitamínové doplňky. Existují i lékárny, které jsou partnery veterinářů a veterinárních klinik při přípravě magistraliter. Proto i vzdělávání ve veterinární farmacii nelze zanedbávat. Umění poradit je důležité.
ZAPOJTE SE DO NAŠÍ ANKETY!
Ano, uvítali![]() | 53,55% |
Ne![]() | 46,45% |
Sortiment a zaměření lékárny se tak v poslední době rozšiřují. Běžně jsou v lékárnách k dostání přípravky na odčervení, proti klíšťatům a odblešení, ale i na péči o uši, oči a srst. Také velký potenciál mají kloubní preparáty u psů a koček, ale i koní. V poslední době roste zájem o veterinární přípravky s obsahem kanabidiolu (CBD) ve formě kapek nebo jako součásti preparátů kloubní výživy a častý je i zájem v souvislosti s produkty péče o zuby a dásně i o pamlsky pro ústní hygienu.
Péče o oči
K pravidelné péči o domácí zvíře patří kontrola a správná hygiena očí, které jsou neustále vystavovány působení zevního prostředí jako je vítr, slunce, prach a nečistoty. Zdraví oka ohrožují často i infekční původci (viry, bakterie, houby aj.). I oči zvířat mohou trpět nedostatkem slzného filmu (syndromem suchého oka). Nejčastějším důvodem, který se pojí ke zdraví očí a zraku, jsou ale záněty spojivek (konjunktivitida). Ty mohou mít infekční nebo neinfekční původ. U zánětlivých onemocněních oči našich mazlíčků není vhodné bez indikace a veterinárního dozoru používat lidské masti a kapky, které mohou obsahovat antibiotika nebo kortikoidy. Oko je velmi citlivý orgán. Proto se vyplatí používat kvalitní veterinární oční kapky.
Citlivá ouška
To samé se týká i péče o uši. Čisté a zdravé ucho není nutno zbytečně čistit, mohl by být mechanicky podrážděn zvukovod, ale i zde kontrola a správná hygiena uší by měla být pro chovatele samozřejmostí. Zanedbaná péče o uši může mít pro zvíře nepříjemné následky. Případný neléčený zánět (otitida) by mohl vést ke chronickým změnám ve zvukovodu s rizikem úplného ohluchnutí. Prvním příznakem, že s ušima kočky nebo psa není něco v pořádku, je potřepávání hlavou, drbání packou na vnějším zvukovodu, nebo tření hlavy o podložku. Ušní boltce mají různé tvary a držení podle plemena. Nejlepší sluch mají boltce velké a vztyčené, záněty a kvasinkové infekce pak převážně hrozí mazlíčkům s převislýma ušima. Chlupatější plemena (nebo s chloupky v uších) trpí například na časté zapaření, v důsledku čehož dochází k pomnožení kvasinek a bakterií. Také vytrhávání ušních chloupků může způsobit poranění a následnou infekci. Příčin, které vedou k onemocnění zevního zvukovodu, je ale celá řada: cizí těleso, svrab, roztoči, prachové části aj. Zánět vnějšího zvukovodu (otitis externa) může být ale i samostatným problémem. I když je díky anatomii ušní bubínek koček i psů dostatečně chráněn, nepoužívejte vatové tyčinky k čištění hlubších míst, mohli byste nečistoty zasunout dál. Ušní maz, který je přirozenou ochranou, by překážku obalil a zvukovod zneprůchodnil. Navíc by se místním podrážděním mohl rozvinout zánět. Na hlubší místa uší používejte pouze a jen výplachy a veterinární ušní kapky.
Srst a kůže
Důležitým aspektem v preventivní péči o kůži je udržování a péče o srst. Základem této péče je správná výživa. Kvalitní strava je primárním stavebním kamenem pro zdravou pokožku a srst. Je proto důležité věnovat pozornost správnému složení a obsahu stravy, která má mít vyvážený poměr tuků, minerálních látek (vápníku, fosforu) a dalších živin. Důležité je také pravidelné kartáčování srsti, které pomáhá distribuovat přirozené kožní oleje po celé její délce a udržuje ji pěknou, lesklou a bez chomáčků.
Existuje široká škála produktů pro prevenci v případě, že chodíme např. s pejskem do přírody a hrozí mu napadení blechami, klíšťaty a ostatními parazity. V lékárně je v nabídce velké množství veterinárních přípravků, které pomohou nejenom domácím mazlíčkům, na nejčastější problémy, se kterými se mohou setkat, a to v péči o oči, uši, srst a klouby, společně s ochranou před parazity.
Firemní prezentace
TraumaPet® shampoo Ag - šampón s koloidním stříbrem a esenciálními oleji
Šampón pomáhá zvířatům s:
Podrážděnou a suchou kůži
Ranami a kožními infekcemi
Nepříjemným zápachem
Svěděním
TraumaPet® shampoo Ag je speciálně vyvinutý pro pravidelnou péči o pokožku a srst psů a koček. Odstraňuje nečistoty, změkčuje a upravuje pokožku a srst a je velmi vhodný pro suchou a podrážděnou pokožku.
Obsah koloidního stříbra NanoComplex pomáhá léčit rány a záněty kůže.
Senát schválil 12. června novely zákonů o veřejném zdravotním pojištění a elektronizaci zdravotnictví. První z nich výrazně podporuje prevenci prostřednictvím bonusů poskytovaných pojištěncům z fondů prevence zdravotních pojišťoven, umožňuje čerpat hrazené zdravotní služby v zahraničí do výše tamní úhrady i pro opakované nebo dlouhodobé případy a přináší úhradu moderních metod ve stomatologii. Novela zákona o elektronizaci zdravotnictví pak zavádí nové funkce jako elektronický očkovací průkaz, e-Žádanky a centrální registr preventivních vyšetření. Obě novely nyní zamíří k podpisu prezidenta republiky. Novela zákona vytvoří základ pro plné rozvinutí systému elektronického zdravotnictví (eHealth) v Česku, například sdílený zdravotní záznam bude rozdělen na dvě části – emergentní záznam s klíčovými údaji (např. krevní skupina, alergie) a záznam o výsledcích preventivních a screeningových vyšetření. S účinností novel se počítá od 1. 1. 2026.
Ministr zdravotnictví představil 12. června výsledky mezinárodního projektu Patient Reported Indicator Surveys (PaRIS). Projekt mapuje zkušenosti a spokojenost chronicky nemocných pacientů s primární zdravotní péčí v 19 státech OECD (Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj). Česká republika v něm dosáhla nadprůměrných výsledků. Do šetření se zapojilo 4 136 českých pacientů ze 110 ordinací praktických lékařů. Mezi pacienty ve věku 45 let a více má 85,2 % alespoň jedno a 53,3% dvě a více chronických onemocnění. Až 96 % chronicky nemocných pacientů hodnotilo kvalitu péče v Česku jako dobrou. Češi uvádějí nadprůměrnou spokojenost s kvalitou péče, duševním zdravím i dlouhodobým vztahem se svými lékaři. Celkem 72 % českých pacientů uvedlo, že své fyzické zdraví hodnotí jako dobré či velmi dobré. Tento výsledek je mírně nad průměrem všech 19 zapojených zemí, který činí 70 %. Dále pak 87 % českých respondentů označilo své duševní zdraví za dobré. Průměr mezi zeměmi OECD činil 83 %, což řadí ČR mezi země s nejvyšší mírou spokojenosti v této oblasti. Více než čtyři z pěti osob (87 %) se třemi nebo více chronickými onemocněními v ČR uvádějí, že jejich léky byly v posledních 12 měsících zkontrolovány zdravotnickým pracovníkem, což je o 12 procentních bodů více, než činí průměr OECD. Český zdravotní systém vykazuje nadstandardní výsledky i v oblasti koordinace péče, ve schopnosti lékařů sladit péči o pacienta napříč různými službami.
Cena PhDr. Alice Garrigue Masarykové, udílená od roku 2022, nese jméno dcery prezidenta T. G. Masaryka, která se zasloužila o rozvoj ošetřovatelství a sociální péče u nás. Na slavnostním ceremoniálu, který se uskutečnil ve spolupráci Ministerstva zdravotnictví a Výboru pro zdravotnictví Senátu Parlamentu České republiky, předal náměstek ministra zdravotnictví Jakub Dvořáček ocenění těm, kteří svým dlouhodobým přínosem dělají dobré jméno českému ošetřovatelství. Cenu v roce 2025 získaly: prof. PhDr. Valérie Tóthová, PhD., Dr.h.c. za celoživotní akademickou a odbornou činnost v oblasti ošetřovatelství; PhDr. Martina Šochmanová, MBA za dlouholetou aktivní činnost ve vedení profesní organizace; Lenka Vaculová za výjimečné nasazení v každodenní přímé péči o pacienty, lidský přístup a trvalý přínos k důstojnosti a kvalitě poskytované zdravotní péče. Zvláštní poděkování patří rodině Jiřiny Meissnerové, která se celý profesní život s hlubokým nasazením věnovala péči o pacienty na plicním oddělení nemocnice v Krnově.