Cookie Consent by Free Privacy Policy website

Online informace pro lékárny



DRASTICKÉ HUBNUTÍ A PLODNOST



Tradiční novoroční předsevzetí, která se nejčastěji týkají zbavení se zlozvyků a kil navíc, nenechávají v klidu ani odborníky na reprodukční medicínu. Připomínají, že těm, kteří se snaží o potomstvo a mají kila navíc, rozhodně neprospěje drakonické a překotné hubnutí.

Lékařské studie ukazují, že drastické hubnutí k lepší plodnosti nevede, naopak může tělu ublížit. Poukazují také na fakt, že na zvýšení schopnosti reprodukce by měli zapracovat i muži. Přemíra konzumace potravin s vysokým glykemickým indexem (sladké nápoje, chipsy, bílé pečivo atp.) totiž negativně ovlivňuje jejich plodnost, a to v podobě nižší pohyblivosti spermií.

„Ze zdravotního hlediska samozřejmě není dobré být obézní. Na druhou stranu rychlé až hysterické shazování kil před začátkem procesu umělého oplodnění také není zdravé. Tělo se dostává do ketoacidózy, snaha rychle zhubnout člověka stresuje a celkově ovlivňuje jeho psychiku. Poslední větší studie publikované v USA na Harvardu navíc ukázaly, že krátkodobé zhubnutí pro zvýšení plodnosti žen s nadváhou a obezitou, které podstupují IVF, nefunguje," říká specialista na umělé oplodnění MUDr. Marcel Štelcl, Ph.D., vedoucí lékař reprodukční kliniky ReproGenesis.

„Jsme proto raději, když žena přijde tak, jak je, než abychom čekali rok a více na to, jestli se jí podaří přebytečná kila shodit. Průměrný věk párů, když nás poprvé navštíví, se pohybuje kolem 37 let. V úspěšném procesu vedoucím k oplodnění hraje roli doslova každý měsíc. U žen s výraznější nadváhou sice můžeme očekávat komplikovanější anestezii a obtížnější odběr vajíček, nicméně čekat na pozvolnou a zdraví neškodnou redukci hmotnosti může skutečně zabrat mnoho měsíců. Frustrace pacientek se tak ještě více prohlubuje," zdůrazňuje MUDr. Štelcl.

Lékaři obecně doporučují držet se zásad vyváženého a rozumného stravování celoživotně - extrémní výkyvy jak na jednu, tak druhou stranu tělu zkrátka neprospívají.

S neplodností léčíme ženy i jejich partnery. Příčiny neplodnosti nacházíme rovnoměrně u obou. Jak vyplynulo z populační prospektivní kohortové studie, jejíž výsledky publikovali autoři loni v říjnu, plodnost mužů ovlivňuje i konzumace potravin s vysokou, nebo naopak nízkou glykemickou hodnotou. Ve skupině 651 mužů na tom byly lépe ti, kteří jedli zdravěji. Kvalita spermií mužů, jež preferovali ‚rychlé cukry', byla nižší," uvádí MUDr. Štelcl.

............

Jak zjistit (ne)plodnost?

  • U mužů spermiogramem, který ukáže počet a morfologii spermií.
  • U žen gynekologickým vyšetřením včetně ultrazvuku vaječníků, vejcovodů a dělohy. Součástí vyšetření neplodnosti u žen jsou také odběry krve, které odhalí její hormonální profil. Z něj se vyčte aktuální zásoba vajíček, poruchy menstruačního cyklu nebo ovulace. Zjišťuje se hladina antimülleriánského hormonu (AMH), který je tvořen ve vaječníku buňkami preantrálních a malých antrálních folikulů do velikosti 4 mm. Jedná se tedy o atypický hormon, jehož hladiny jsou přímo závislé na počtu a typu folikulů a jeho hladina se během cyklu nemění. AMH je hodnotou ovariální rezervy a klesá přirozeně s věkem ženy.
............

Podle odborníků na umělou reprodukci je důležité především přijít včas, po 35. roce života totiž plodnost ženy rychle klesá. V Česku se pomocí asistované reprodukce (IVF) rodí přibližně 4-5 % dětí.

MaVePR

KDYŽ KILA BRÁNÍ POČETÍ

Zpět

DOBRÉ VÝSLEDKY PROJEKTU PACIENTSKÉ SPOKOJENOSTI V ČR

Ministr zdravotnictví představil 12. června výsledky mezinárodního projektu Patient Reported Indicator Surveys (PaRIS). Projekt mapuje zkušenosti a spokojenost chronicky nemocných pacientů s primární zdravotní péčí v 19 státech OECD (Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj). Česká republika v něm dosáhla nadprůměrných výsledků. Do šetření se zapojilo 4 136 českých pacientů ze 110 ordinací praktických lékařů. Mezi pacienty ve věku 45 let a více má 85,2 % alespoň jedno a 53,3% dvě a více chronických onemocnění. Až 96 % chronicky nemocných pacientů hodnotilo kvalitu péče v Česku jako dobrou. Češi uvádějí nadprůměrnou spokojenost s kvalitou péče, duševním zdravím i dlouhodobým vztahem se svými lékaři. Celkem 72 % českých pacientů uvedlo, že své fyzické zdraví hodnotí jako dobré či velmi dobré. Tento výsledek je mírně nad průměrem všech 19 zapojených zemí, který činí 70 %. Dále pak 87 % českých respondentů označilo své duševní zdraví za dobré. Průměr mezi zeměmi OECD činil 83 %, což řadí ČR mezi země s nejvyšší mírou spokojenosti v této oblasti. Více než čtyři z pěti osob (87 %) se třemi nebo více chronickými onemocněními v ČR uvádějí, že jejich léky byly v posledních 12 měsících zkontrolovány zdravotnickým pracovníkem, což je o 12 procentních bodů více, než činí průměr OECD. Český zdravotní systém vykazuje nadstandardní výsledky i v oblasti koordinace péče, ve schopnosti lékařů sladit péči o pacienta napříč různými službami.

PŘEDÁNY CENY A. MASARYKOVÉ ZA OŠETŘOVATELSTVÍ

Cena PhDr. Alice Garrigue Masarykové, udílená od roku 2022, nese jméno dcery prezidenta T. G. Masaryka, která se zasloužila o rozvoj ošetřovatelství a sociální péče u nás. Na slavnostním ceremoniálu, který se uskutečnil ve spolupráci Ministerstva zdravotnictví a Výboru pro zdravotnictví Senátu Parlamentu České republiky, předal náměstek ministra zdravotnictví Jakub Dvořáček ocenění těm, kteří svým dlouhodobým přínosem dělají dobré jméno českému ošetřovatelství. Cenu v roce 2025 získaly: prof. PhDr. Valérie Tóthová, PhD., Dr.h.c. za celoživotní akademickou a odbornou činnost v oblasti ošetřovatelství; PhDr. Martina Šochmanová, MBA za dlouholetou aktivní činnost ve vedení profesní organizace; Lenka Vaculová za výjimečné nasazení v každodenní přímé péči o pacienty, lidský přístup a trvalý přínos k důstojnosti a kvalitě poskytované zdravotní péče. Zvláštní poděkování patří rodině Jiřiny Meissnerové, která se celý profesní život s hlubokým nasazením věnovala péči o pacienty na plicním oddělení nemocnice v Krnově.

DOPORUČUJEME