
I když se obecně má za to, že první s technikou tejpování přišel v roce 1979 japonský chiropraktik dr. Kenzo Kase, bude určitě koncept podpory kloubů a svalů pomocí lepicích pásek mnohem starší. Lidé si totiž již dávno před kineziotejpy intuitivně uvědomovali, že obvázání zraněné končetiny může pomoci nejen při hojení, ale také při stabilizaci kloubů a svalů.
Doktor Kenzo Kase, vnuk japonské tradiční léčitelky, absolvoval chiropraktickou školu v americkém Chicagu a dokázal spojit své odborné „západní" vzdělání s věděním o akupunktuře, moxování, meridiánech a dalších přístupech medicíny „východní". U svých pacientů při fyzioterapiích a rehabilitaci začal využívat elastické pásky, které měly pozitivní vliv na klouby, svalovou aktivitu, lymfatický i cévní systém, ale třeba i na úlevu od bolesti. V druhé polovině 20. století se tak elastické tejpy staly velkým pomocníkem v různých terapeutických metodách, nejen ve sportovní medicíně, kde jsou veřejnosti nejvíce na očích. Své uplatnění si tejpování našlo v oborech medicíny, například v již zmíněné fyzioterapii, ortopedii, ergoterapii, ale také v neurologii, při léčbě otoků a jizev nebo dokonce ve veterinární medicíně či estetické medicíně.
Proč používáme tejpy:
Výhody tejpování
Použití napnutých pružných tejpů má oproti fixním prostředkům, jako je bandážování či ortézy, řadu výhod:
Tejpování je založeno na principu ovlivnění somatosenzorického, krevního a lymfatického systému.
Tejpování nepomáhá jen vítězům
Kineziologické a speciální pásky FIXAtape® jsou vyvinuty podle nejnovějších principů v oblasti fyzioterapie. Jsou dermatologicky testovány a klinicky hodnoceny jako zdravotnické prostředky. Specialisté - fyzioterapeuti, ale i běžní uživatelé, používají pásky FIXAtape® především k fixaci namožených či natažených svalů, k redukci otoků a modřin či jako prostředek svalové korekce. Výhodou řady FIXAtape® je mimo jiné i široké portfolio pásek - od těch klasických až po pásky určené vrcholovým sportovcům - vybere si zkrátka každý!
KINEZIOLOGICKÁ TEJPOVACÍ PÁSKA FIXAtape® SPORT
Elastické textilní tejpovací pásky určené ke zpevnění svalů, kloubů a šlach při zvýšené pohybové aktivitě. Pásky jsou Latex free. Správná aplikace napomáhá před možným svalovým přetížením. Na výběr je bohaté barevné spektrum tejpů.
BAVLNĚNÁ TEJPOVACÍ PÁSKA FIXAtape® CLASSIC
Silně fixační bavlněné pevné pásky ke zpevnění svalů, kloubů a šlach. Lze použít i k fixaci obvazů a dlah.
SAMOFIXAČNÍ OBINADLO FIXAtape® STRETCH
Vícevrstvé kohezivní kompresní obinadlo, vysoce prodyšné a pružné i při opakovaném použití. Latex free. K fixaci končetin, dlah, obkladů, kanyl a po odběrech krve.
Tejpy mohou sloužit i jako neviditelná podprsenka pro dokonalý outfit?
FIXAtape® PUSH UP páska je určená k zakrytí a zvednutí poprsí jakékoliv velikosti.
Více o široké nabídce Kineziologických a speciálních pásků FIXAtape® i možnostech jejich praktického využití na Tejpovací a speciální pásky - ALFAVITA, s.r.o.
Článek obsahuje firemní sdělení společnosti ALFA VITA, s.r.o.
Ministr zdravotnictví představil 12. června výsledky mezinárodního projektu Patient Reported Indicator Surveys (PaRIS). Projekt mapuje zkušenosti a spokojenost chronicky nemocných pacientů s primární zdravotní péčí v 19 státech OECD (Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj). Česká republika v něm dosáhla nadprůměrných výsledků. Do šetření se zapojilo 4 136 českých pacientů ze 110 ordinací praktických lékařů. Mezi pacienty ve věku 45 let a více má 85,2 % alespoň jedno a 53,3% dvě a více chronických onemocnění. Až 96 % chronicky nemocných pacientů hodnotilo kvalitu péče v Česku jako dobrou. Češi uvádějí nadprůměrnou spokojenost s kvalitou péče, duševním zdravím i dlouhodobým vztahem se svými lékaři. Celkem 72 % českých pacientů uvedlo, že své fyzické zdraví hodnotí jako dobré či velmi dobré. Tento výsledek je mírně nad průměrem všech 19 zapojených zemí, který činí 70 %. Dále pak 87 % českých respondentů označilo své duševní zdraví za dobré. Průměr mezi zeměmi OECD činil 83 %, což řadí ČR mezi země s nejvyšší mírou spokojenosti v této oblasti. Více než čtyři z pěti osob (87 %) se třemi nebo více chronickými onemocněními v ČR uvádějí, že jejich léky byly v posledních 12 měsících zkontrolovány zdravotnickým pracovníkem, což je o 12 procentních bodů více, než činí průměr OECD. Český zdravotní systém vykazuje nadstandardní výsledky i v oblasti koordinace péče, ve schopnosti lékařů sladit péči o pacienta napříč různými službami.
Cena PhDr. Alice Garrigue Masarykové, udílená od roku 2022, nese jméno dcery prezidenta T. G. Masaryka, která se zasloužila o rozvoj ošetřovatelství a sociální péče u nás. Na slavnostním ceremoniálu, který se uskutečnil ve spolupráci Ministerstva zdravotnictví a Výboru pro zdravotnictví Senátu Parlamentu České republiky, předal náměstek ministra zdravotnictví Jakub Dvořáček ocenění těm, kteří svým dlouhodobým přínosem dělají dobré jméno českému ošetřovatelství. Cenu v roce 2025 získaly: prof. PhDr. Valérie Tóthová, PhD., Dr.h.c. za celoživotní akademickou a odbornou činnost v oblasti ošetřovatelství; PhDr. Martina Šochmanová, MBA za dlouholetou aktivní činnost ve vedení profesní organizace; Lenka Vaculová za výjimečné nasazení v každodenní přímé péči o pacienty, lidský přístup a trvalý přínos k důstojnosti a kvalitě poskytované zdravotní péče. Zvláštní poděkování patří rodině Jiřiny Meissnerové, která se celý profesní život s hlubokým nasazením věnovala péči o pacienty na plicním oddělení nemocnice v Krnově.