Cookie Consent by Free Privacy Policy website

Online informace pro lékárny



HLADINA VITAMINU D VÝRAZNĚ KLESÁ JIŽ V LISTOPADU



Apel na doplňování vitaminu D bývá zpravidla nejvyšší po zimě. S jeho deficitem se ale potýkáme již v pozdním podzimu, jak ukázala analýza společnosti SYNLAB, lídra v oblasti laboratorní diagnostiky. Z porovnání několika tisíc testů napříč věkovými skupinami vychází, že medián hodnot hladiny vitaminu D výrazně klesá pod doporučenou referenční mez již v listopadu.

Adekvátní hladina vitaminu D v organismu by se dle doporučení WHO měla pohybovat v rozmezí 75 a 125 nmol/l. Společnost SYNLAB zkoumala poslední dva roky výsledky krevních testů hladiny vitaminu D s cílem identifikovat, ve kterém měsíci po létě, kdy již není možné čerpat vitamin D přirozeně ze slunce, klesá jeho hladina pod referenční mez, a je tak vhodné začít s jeho doplňováním.

Jak analýza více než 200 000 výsledků testů ukázala, medián hodnot hladiny vitaminu D ukazuje mírný nedostatek již v říjnu (72,3 nmol/l). V listopadu se pak křivka nachází již výrazně pod referenční mezí (64,7 nmol/l) a klesající tendenci si udržuje až do března (58,8 nmol/l).

Ultrafialové paprsky, které po proniknutí do kůže pomáhají v organismu tvořit vitamin D, je v našich zeměpisných šířkách možné zachytit při jasné obloze zhruba od května do září," upřesňuje MUDr. Marek Antoš z laboratoře SYNLAB a dodává: „Z letních zásob dokáže organismus vitamin D čerpat okolo šesti týdnů. Jak potvrdila i naše analýza, na konci října či nejpozději začátkem listopadu je tak již potřeba začít s jeho doplňováním."

................

Jak MUDr. Antoš zmiňuje na webu Zdravinaroda.cz, výhodou čerpání vitaminu D ze slunce je také to, že se jím tímto způsobem nelze předávkovat.

Tělo si jeho tvorbu přizpůsobí vlastním potřebám a vyprodukuje ho pouze tolik, kolik dokáže využít.

................

Spojenec v boji proti infekcím

Nedostatečná hladina vitaminu D v těle může mít řadu negativních dopadů na zdraví. Kromě oslabení imunitního systému, a tedy větší náchylnosti k respiračním onemocněním, jejichž sezóna právě začala, způsobuje také únavu či poruchy nálady.

V horších případech, kdy se hladina vitaminu D pohybuje pod normou dlouhodobě, může dojít k narušení rovnováhy vápníku a fosforu v těle s přímým účinkem na střevo, ledviny a kosti, u nichž následně dochází k osteoporóze neboli řídnutí. Deficit „déčka" se podílí také na rozvoji diabetu, alergií a kardiovaskulárních či nádorových onemocnění," upozorňuje MUDr. Marek Antoš. 

Jak vitamin D nejlépe doplnit?

Vitamin D je možné doplnit do těla stravou, a to nejlépe živočišného původu. Tato forma - vitamin D3 - je hojně obsažena v tučných mořských rybách, vejcích či mléčných výrobcích.

„Relativně komplikované je ale načerpávat vitamin D mimo období léta pro vegany. V rostlinné stravě se totiž vyskytuje jen ve velmi těžce vstřebatelné formě. Tito lidé by tak měli sáhnout po doplňcích stravy. Vždy však ideálně po domluvě s lékárníkem, či lékařem," doporučuje MUDr. Antoš.

Ze stravy je ideální čerpat okolo 1 000 IU vitaminu D denně. Při jednorázových vyšších dávkách „jednou za čas" hrozí předávkování, které může mít negativní vliv na srdce a ledviny. 

Hladinu si lze ověřit z krve

Klesající hladina vitaminu D v podzimních měsících se nemusí týkat každého, vždy záleží na míře jeho čerpání ze slunce, příjmu ze stravy, věku či zdravotním stavu. Každý, kdo si chce hladinu vitamínu D ověřit, může podstoupit laboratorní test krve. Vyšetření nabízí také laboratoře SYNLAB. Na odběr krve není nutná žádná speciální příprava. Stačí se dostatečně napít, nekouřit a vyvarovat se náročné fyzické aktivity. Výsledky vyšetření, které jsou zpravidla k dispozici do dvou pracovních dní, je vhodné následně konzultovat s lékařem.

Jak často si testovat hladinu vitaminu D v krvi?

  • alespoň jednou za rok, ideálně na konci podzimu nebo na začátku jara
  • ženy před plánovaným těhotenstvím nebo v počátku gravidity

................

Preventivní program společnosti SYNLAB ZDRAVÍ NÁRODA informuje již od roku 2014 veřejnost o tom, jak předcházet závažným onemocněním a jak pečovat o své zdraví.

Klade důraz na nutnost přesných laboratorních testů a následné diagnostiky, které jsou nedílnou součástí preventivní péče a cílené léčby.

................

Zdroj: Tiskové a PR oddělení synlab czech s.r.o.

Zpět

DOBRÉ VÝSLEDKY PROJEKTU PACIENTSKÉ SPOKOJENOSTI V ČR

Ministr zdravotnictví představil 12. června výsledky mezinárodního projektu Patient Reported Indicator Surveys (PaRIS). Projekt mapuje zkušenosti a spokojenost chronicky nemocných pacientů s primární zdravotní péčí v 19 státech OECD (Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj). Česká republika v něm dosáhla nadprůměrných výsledků. Do šetření se zapojilo 4 136 českých pacientů ze 110 ordinací praktických lékařů. Mezi pacienty ve věku 45 let a více má 85,2 % alespoň jedno a 53,3% dvě a více chronických onemocnění. Až 96 % chronicky nemocných pacientů hodnotilo kvalitu péče v Česku jako dobrou. Češi uvádějí nadprůměrnou spokojenost s kvalitou péče, duševním zdravím i dlouhodobým vztahem se svými lékaři. Celkem 72 % českých pacientů uvedlo, že své fyzické zdraví hodnotí jako dobré či velmi dobré. Tento výsledek je mírně nad průměrem všech 19 zapojených zemí, který činí 70 %. Dále pak 87 % českých respondentů označilo své duševní zdraví za dobré. Průměr mezi zeměmi OECD činil 83 %, což řadí ČR mezi země s nejvyšší mírou spokojenosti v této oblasti. Více než čtyři z pěti osob (87 %) se třemi nebo více chronickými onemocněními v ČR uvádějí, že jejich léky byly v posledních 12 měsících zkontrolovány zdravotnickým pracovníkem, což je o 12 procentních bodů více, než činí průměr OECD. Český zdravotní systém vykazuje nadstandardní výsledky i v oblasti koordinace péče, ve schopnosti lékařů sladit péči o pacienta napříč různými službami.

PŘEDÁNY CENY A. MASARYKOVÉ ZA OŠETŘOVATELSTVÍ

Cena PhDr. Alice Garrigue Masarykové, udílená od roku 2022, nese jméno dcery prezidenta T. G. Masaryka, která se zasloužila o rozvoj ošetřovatelství a sociální péče u nás. Na slavnostním ceremoniálu, který se uskutečnil ve spolupráci Ministerstva zdravotnictví a Výboru pro zdravotnictví Senátu Parlamentu České republiky, předal náměstek ministra zdravotnictví Jakub Dvořáček ocenění těm, kteří svým dlouhodobým přínosem dělají dobré jméno českému ošetřovatelství. Cenu v roce 2025 získaly: prof. PhDr. Valérie Tóthová, PhD., Dr.h.c. za celoživotní akademickou a odbornou činnost v oblasti ošetřovatelství; PhDr. Martina Šochmanová, MBA za dlouholetou aktivní činnost ve vedení profesní organizace; Lenka Vaculová za výjimečné nasazení v každodenní přímé péči o pacienty, lidský přístup a trvalý přínos k důstojnosti a kvalitě poskytované zdravotní péče. Zvláštní poděkování patří rodině Jiřiny Meissnerové, která se celý profesní život s hlubokým nasazením věnovala péči o pacienty na plicním oddělení nemocnice v Krnově.

DOPORUČUJEME