
Jaké homeopatické přípravky si do lékárničky zabalit pro případy poranění, tvorby puchýřů z dlouhé túry, spálení od slunce, úpalu nebo úžehu?
Mgr. Jana Pilecká a Monika Mikešková z lékárny Bellis v Mníšku pod Brdy, kde provozují i homeopatickou poradnu, přinášejí tipy pro klidnou dovolenou.
ARNICA MONTANA 9 C nebo 15 C: základní lék poranění, krvácení, ale i před namáhavým výšlapem či nedocenitelný lék v prevenci před svalovou horečkou. Je vždy vhodné rozpustit ho před výletem 10 granulí do lahve s vodou a popíjet při chůzi.
SILICEA 5 C: špatně se hojící podebraná rána, trn zůstal v ráně, bodlina od mořského ježka. Dávkování: 3x denně 5 granulí. Lze potírat i roztokem, ale pozor u kardiostimulátorů, nitroděložního tělíska a jiných implantátů.
BELLADONNA 9 C, 15 C: důležitý lék při úpalu, úžehu. Hlava je temně rudá, sálavé teplo z ní vyzařuje. Spálení od slunce s horkostí a teplotou. Dotyčný si stěžuje na bolesti hlavy, které jsou tepavé. Dávkování: 3-4x denně 5 granulí.
APIS MELLIFICA 15 C, 30 C: otok po píchnutí bodavým hmyzem, popálení kopřivou, požahání např. medusou. Dávkování: 4-5x denně 5 granulí.
RHUS TOXICODENDRON 15 C: tvorba puchýřů od špatné obuvi, či dlouhé chůze, vhodný je i při vzniku oparu.
NATRUM MURIATICUM 15 C: vhodný na opar ze slunce a velmi důležitý lék při lumbagu, které vzniklo z propocení beder a následném ofouknutí. Příklad sundání batohu po výletu, kdy máme propocené triko a fouká i jen lehký vítr, a dojde k zatuhnutí a bolesti.
Nezbytností je mít v lékárničce dezinfekci, u dětí je potřeba volit nepálivou např. na bázi octenidinu.
„Nutné je se vybavit dobře držícími náplastmi, i voděodolnými a v různých velikostech, a také náplastí cívkovou, která je vhodná v případě většího zranění. Dále je nutné mít s sebou sterilní obvazy, gázové čtverce na přikrytí rány, mastný tyl a trojcípý šátek na fixaci končetiny," vysvětluje Monika Mikešková z lékárny Bellis v Mníšku pod Brdy, a dodává: „Chybět by nemělo ani obinadlo s dlouhým tahem na bandážování výronu a hydrogelové náplasti při tvorbě puchýřů."
Velmi důležité jsou také preparáty na spálení od slunce. Vhodné jsou přípravky na bázi dexpanthenolu, aloe vera a kyseliny hyaluronové. Přibalit je třeba i sterilní výplach očí, s obsahem světlíku lékařského, nebo s obsahem septonexu (carbetopendecinii bromidum), ušní kapky proti bolesti s výtažkem z cholinu a thymolu (tyto látky zabraňují bakteriální infekci a zánětu). Základem je být vybaven kvalitním opalovacím krémem, který má požadovaný faktor dle místa, kam cestujeme a podle fototypu osob, které jedou na dovolenou. Pokud je člověk alergik či atopik, volíme přípravky, které toto zohledňují a splňují principy citlivé pokožky.
Jaké přípravky proti hmyzu a repelenty si přibalit do cestovní lékárničky?
Preventivně před vstupem do zamořeného prostředí nasadit dvojkombinaci léků:
LEDUM PALUSTRE 15 C: preventivně proti komárům. Dávkování: 2x denně 5 granulí.
RUTA GRAVEOLENS 15 C: preventivně proti klíšťatům. Dávkování: 2x denně 5 granulí.
Důležité je mít repelentní přípravek. Pro menší děti od 1 roku věku volíme přípravky na bázi esenciálních olejů (levandule, geranium, menthol, citronela), pro dospělé pak přípravky s obsahem látky DEET. Pro děti i domácí mazlíčky jsou vhodné i repelentní náramky či gumičky do vlasů, které jsou napuštěné éterickými oleji.
Alergické stavy
HYPERICUM PERFORATUM 15 C: solární erytém ze slunce lokalizován na hrudníku s velikým svěděním. Dávkování: 2-3x denně 5 granulí.
NATRUM MURIATICUM 15 C: solární alergie, která se vyskytne při pobytu u moře. Dávkování: 2-3x denně 5 granulí.
POUMON HISTAMINE 15 C: základní lék alergie při prvních potížích podávejte 3-4x denně 5 granulí.
Další léčivé přípravky, které je vhodné mít v lékárničce na cesty
Pokud přelétáme více časových pásem a hrozí Jet-lag, je vhodné nasadit lék PHOSPHORICUM ACIDUM 15 C. Dávkování: 2x denně 5 granulí
Pokud máme strach z cesty a létání, je vhodné nasadit lék GELSEMIUM SEMPERVIRENS 15 C nebo 30 C při začátku strachu a nervozity z cesty. Dávkování: 2x denně 5 granulí.
ACONITUM NAPELLUS 30 C: lék prochladnutí, vysokých teplot se zimnicí, šokových a panických situací. Dávkování: V akutním stavu podáváme 5 granulí každých 15 minut, s úlevou postupně vysazujeme.
Zdroje: tisková konference HLA, www.svethomeopatie.cz
HOMEOPATIE ZA TÁROU: CESTOVNÍ LÉKÁRNIČKA I.
ALERGII LZE ZMÍRNIT I POMOCÍ HOMEOPATIE
Senát schválil 12. června novely zákonů o veřejném zdravotním pojištění a elektronizaci zdravotnictví. První z nich výrazně podporuje prevenci prostřednictvím bonusů poskytovaných pojištěncům z fondů prevence zdravotních pojišťoven, umožňuje čerpat hrazené zdravotní služby v zahraničí do výše tamní úhrady i pro opakované nebo dlouhodobé případy a přináší úhradu moderních metod ve stomatologii. Novela zákona o elektronizaci zdravotnictví pak zavádí nové funkce jako elektronický očkovací průkaz, e-Žádanky a centrální registr preventivních vyšetření. Obě novely nyní zamíří k podpisu prezidenta republiky. Novela zákona vytvoří základ pro plné rozvinutí systému elektronického zdravotnictví (eHealth) v Česku, například sdílený zdravotní záznam bude rozdělen na dvě části – emergentní záznam s klíčovými údaji (např. krevní skupina, alergie) a záznam o výsledcích preventivních a screeningových vyšetření. S účinností novel se počítá od 1. 1. 2026.
Ministr zdravotnictví představil 12. června výsledky mezinárodního projektu Patient Reported Indicator Surveys (PaRIS). Projekt mapuje zkušenosti a spokojenost chronicky nemocných pacientů s primární zdravotní péčí v 19 státech OECD (Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj). Česká republika v něm dosáhla nadprůměrných výsledků. Do šetření se zapojilo 4 136 českých pacientů ze 110 ordinací praktických lékařů. Mezi pacienty ve věku 45 let a více má 85,2 % alespoň jedno a 53,3% dvě a více chronických onemocnění. Až 96 % chronicky nemocných pacientů hodnotilo kvalitu péče v Česku jako dobrou. Češi uvádějí nadprůměrnou spokojenost s kvalitou péče, duševním zdravím i dlouhodobým vztahem se svými lékaři. Celkem 72 % českých pacientů uvedlo, že své fyzické zdraví hodnotí jako dobré či velmi dobré. Tento výsledek je mírně nad průměrem všech 19 zapojených zemí, který činí 70 %. Dále pak 87 % českých respondentů označilo své duševní zdraví za dobré. Průměr mezi zeměmi OECD činil 83 %, což řadí ČR mezi země s nejvyšší mírou spokojenosti v této oblasti. Více než čtyři z pěti osob (87 %) se třemi nebo více chronickými onemocněními v ČR uvádějí, že jejich léky byly v posledních 12 měsících zkontrolovány zdravotnickým pracovníkem, což je o 12 procentních bodů více, než činí průměr OECD. Český zdravotní systém vykazuje nadstandardní výsledky i v oblasti koordinace péče, ve schopnosti lékařů sladit péči o pacienta napříč různými službami.
Cena PhDr. Alice Garrigue Masarykové, udílená od roku 2022, nese jméno dcery prezidenta T. G. Masaryka, která se zasloužila o rozvoj ošetřovatelství a sociální péče u nás. Na slavnostním ceremoniálu, který se uskutečnil ve spolupráci Ministerstva zdravotnictví a Výboru pro zdravotnictví Senátu Parlamentu České republiky, předal náměstek ministra zdravotnictví Jakub Dvořáček ocenění těm, kteří svým dlouhodobým přínosem dělají dobré jméno českému ošetřovatelství. Cenu v roce 2025 získaly: prof. PhDr. Valérie Tóthová, PhD., Dr.h.c. za celoživotní akademickou a odbornou činnost v oblasti ošetřovatelství; PhDr. Martina Šochmanová, MBA za dlouholetou aktivní činnost ve vedení profesní organizace; Lenka Vaculová za výjimečné nasazení v každodenní přímé péči o pacienty, lidský přístup a trvalý přínos k důstojnosti a kvalitě poskytované zdravotní péče. Zvláštní poděkování patří rodině Jiřiny Meissnerové, která se celý profesní život s hlubokým nasazením věnovala péči o pacienty na plicním oddělení nemocnice v Krnově.