Cookie Consent by Free Privacy Policy website

Online informace pro lékárny



HOMEOPATIE ZA TÁROU: CESTOVNÍ LÉKÁRNIČKA



Jaké zdravotní nástrahy můžete při letním cestování očekávat? Jaké přípravky by neměly chybět v kufru, batohu nebo příručním zavazadle cestovatelů? Takovým tématům se věnovalo další neformální setkání s novináři, které pořádala Homeopatická lékařská asociace (HLA).

O tématu v pražském Jazz Docku promluvily odbornice - lékárnice Mgr. Jana Pilecká a farmaceutická asistentka Monika Mikešková - obě z lékárny Bellis v Mníšku pod Brdy. Poradily tipy na vybavení cestovní lékárničky a věnovaly se homeopatickým přípravkům, které je vhodné na cestu přibalit. Ve své lékárně totiž provozují i homeopatickou poradnu.

 

Před sestavením lékárničky je potřeba si ujasnit, komu bude určena a do jaké oblasti cestujeme. Důležité je nezapomenout i na zvířecí mazlíčky, pokud se s námi také na cesty vydají. Co je třeba si dále před cestou ujasnit?

  • zda hrozí v oblasti výskyt průjmů či jiných onemocnění
  • zda je v destinaci zvýšený výskyt nebezpečného hmyzu (malarické oblasti, oblasti zamořené klíšťaty, komáry či blackflies)
  • jaká je běžná teplota v oblasti - zda hrozí spálení sluncem či prochladnutí
  • zda mají cestující osoby nějaké indispozice (náchylnost ke zranění, dysmenorrhea, světlá pokožka, zažívací potíže, alergie atd.)
  • zda s námi cestují malé děti a senioři

„Pro kojence a batolata jsou nezbytné léky proti průjmu, zvracení a dehydrataci. Chybět by neměl kvalitní opalovací krém - ideálně s minerálním filtrem - a oblečení s UV faktorem. Nezbytné jsou také léky proti úpalu, teplotě a bolesti, dezinfekce, obvazový materiál. Důležité je zabalit i repelent, který by měl být ideálně na přírodní bázi či na bázi esenciálních olejů," vysvětluje Mgr. Jana Pilecká.

U starších lidí je třeba brát zřetel na chronická onemocnění a mít vždy s sebou dostatek léků, které užívají pravidelně. Na cestách je pak riziko průjmu, zácpy, zvracení, úpalu, fyzického či psychického vyčerpání, alergické reakce či poštípání hmyzem. Časté jsou také zlomeniny a odřeniny.

Domácí mazlíčci se na cestách často potýkají s trávicími poruchami, proto je potřeba nezapomenout na černé uhlí, které využijete, pokud zvíře sežere něco toxického. Chybět by neměla ani desinfekce na poranění, obvazový materiál a přípravky proti ektoparazitům.

Jaké homeopatické přípravky si do lékárničky zabalit proti zažívacím potížím?

Průjmová onemocnění a zvracení, způsobené znečištěnou vodou či zkaženým jídlem, potíže v oblasti břicha:

ARSENICUM ALBUM 9 C: lék proti průjmu způsobený zkaženou potravou, slabost, pálení konečníku, stolice značně páchne. Dávkování: 5 granulí po každé stolici.

COLOCYNTHIS 9 C: křeče v oblasti břicha, které nutí ke schoulení se do klubíčka a vyžadují teplý obklad na břicho. Dávkování: 5 granulí 3x denně.

IPECACUANHA 9 C: lék proti zvracení, které neulevuje, jazyk je čistý. Vhodný je i u hlenovitého kašle, kdy dotyčný zvrací hlen. Dávkování: 5 granulí 3x denně. Lze rozpustit 10 granulí do 500 ml převařené kojenecké vody a zamrazit, pokud máme přístup k mrazničce a pocucávat homeopatický lék v kostkách ledu, který ulevuje od dávení.

NUX VOMICA 9 C: velmi cenný lék při žaludečních potížích, nauzee, průjmu, nadmutí, pocitu kamene v žaludku, zvracení, které ulevuje. Tyto potíže vznikají z přejedení, nebo z přemíry alkoholických nápojů. Velmi cenný lék při nachlazení z klimatizace, kdy je ucpaný nos a dotyčný neustále kýchá. Dávkování: 3-4x denně 5 granulí.

CHINA 9 C: důležitý lék při dehydrataci v důsledku zvracení, průjmu, zvýšeného pocení a fyzického vyčerpání, (i po porodu). Břicho je nafouklé ovšem odchod plynů ani říhání neulevuje. Dávkování: 3x denně 5 granulí.

PLATINA 9 C: lék na cestovatelskou zácpu, dávkování: 1-2x denně 5 granulí.

COCCULUS INDICUS 9 C: lék kinetóz, kdy se cestuje autem a vadí pohyb dopředu. Nasadit 1-2 dny před cestou 1x denně 5 granulí a při sednutí do auta vycucat 5 granulí klidně každých 30 minut.

BORAX 9 C: kinetózy při pohybu nahoru a dolů, typicky mořská nemoc, cestování letadlem. Dávkujeme stejně jako u Cocculus indicus.

Při průjmovém onemocnění je potřeba si při dehydrataci hlídat pitný režim a být opatrný s Coca Colou, protože kvůli vysokému obsahu cukru může dojít k prohloubení dehydratace. K popíjení je vhodnější černý neslazený čaj. „Připravit si můžete i vlastní rehydratační roztok ze šťávy z jednoho pomeranče, půlky citronu, lžíce cukru a lžičky soli - to vše zalít 500 ml vody a popíjet. Na cesty je praktické přibalit již hotové rehydratační směsi v sáčcích, kde jejich obsah rozmícháme v příslušném množství vody," popisuje Monika Mikešková.

Na nevolnosti při cestování a potíže při zažívání lze případně v lékárně zakoupit i vícesložkové homeopatické přípravky.

„Před cestou a po celou dobu pobytu je vhodné nasadit preventivně probiotika a prebiotika, mít v lékárničce černé uhlí, přípravky na bázi tanátu želatiny či diosmectitu. Pokud víme, že jdeme do prostředí, kde nemáme garantovanou kvalitní pitnou vodu, mít přibalenou dezinfekci na vodu, nebo přenosný filtr na pitnou vodu," doplňuje Jana Pilecká.

Příště se s oběma odbornicemi blíže podíváme, jaké homeopatické přípravky jsou vhodné pro případy poranění během dovolené, tvorby puchýřů z dlouhé túry, spálení od slunce nebo úpalu. 

Zdroje: tisková konference HLA, www.svethomeopatie.cz

Mohlo by vás dále k problematice zajímat:

HOMEOPATIE ZA TÁROU: CESTOVNÍ LÉKÁRNIČKA II.

HOMEOPATIE ZA TÁROU: CHRAPOT

ALERGII LZE ZMÍRNIT I POMOCÍ HOMEOPATIE

HOMEOPATIE ZA TÁROU: PATNÍ OSTRUHA

Zpět

DOBRÉ VÝSLEDKY PROJEKTU PACIENTSKÉ SPOKOJENOSTI V ČR

Ministr zdravotnictví představil 12. června výsledky mezinárodního projektu Patient Reported Indicator Surveys (PaRIS). Projekt mapuje zkušenosti a spokojenost chronicky nemocných pacientů s primární zdravotní péčí v 19 státech OECD (Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj). Česká republika v něm dosáhla nadprůměrných výsledků. Do šetření se zapojilo 4 136 českých pacientů ze 110 ordinací praktických lékařů. Mezi pacienty ve věku 45 let a více má 85,2 % alespoň jedno a 53,3% dvě a více chronických onemocnění. Až 96 % chronicky nemocných pacientů hodnotilo kvalitu péče v Česku jako dobrou. Češi uvádějí nadprůměrnou spokojenost s kvalitou péče, duševním zdravím i dlouhodobým vztahem se svými lékaři. Celkem 72 % českých pacientů uvedlo, že své fyzické zdraví hodnotí jako dobré či velmi dobré. Tento výsledek je mírně nad průměrem všech 19 zapojených zemí, který činí 70 %. Dále pak 87 % českých respondentů označilo své duševní zdraví za dobré. Průměr mezi zeměmi OECD činil 83 %, což řadí ČR mezi země s nejvyšší mírou spokojenosti v této oblasti. Více než čtyři z pěti osob (87 %) se třemi nebo více chronickými onemocněními v ČR uvádějí, že jejich léky byly v posledních 12 měsících zkontrolovány zdravotnickým pracovníkem, což je o 12 procentních bodů více, než činí průměr OECD. Český zdravotní systém vykazuje nadstandardní výsledky i v oblasti koordinace péče, ve schopnosti lékařů sladit péči o pacienta napříč různými službami.

PŘEDÁNY CENY A. MASARYKOVÉ ZA OŠETŘOVATELSTVÍ

Cena PhDr. Alice Garrigue Masarykové, udílená od roku 2022, nese jméno dcery prezidenta T. G. Masaryka, která se zasloužila o rozvoj ošetřovatelství a sociální péče u nás. Na slavnostním ceremoniálu, který se uskutečnil ve spolupráci Ministerstva zdravotnictví a Výboru pro zdravotnictví Senátu Parlamentu České republiky, předal náměstek ministra zdravotnictví Jakub Dvořáček ocenění těm, kteří svým dlouhodobým přínosem dělají dobré jméno českému ošetřovatelství. Cenu v roce 2025 získaly: prof. PhDr. Valérie Tóthová, PhD., Dr.h.c. za celoživotní akademickou a odbornou činnost v oblasti ošetřovatelství; PhDr. Martina Šochmanová, MBA za dlouholetou aktivní činnost ve vedení profesní organizace; Lenka Vaculová za výjimečné nasazení v každodenní přímé péči o pacienty, lidský přístup a trvalý přínos k důstojnosti a kvalitě poskytované zdravotní péče. Zvláštní poděkování patří rodině Jiřiny Meissnerové, která se celý profesní život s hlubokým nasazením věnovala péči o pacienty na plicním oddělení nemocnice v Krnově.

DOPORUČUJEME