
Chrapot „získáme" velice snadno. Většinou ani nevíme jak. Je krásný, sluneční den, vyrazíme na krátkou procházku do parku. Cestou se zastavíme na zmrzlinu nebo jednu studenou limonádu, abychom se trošku zchladili. A ráno, světe div se, bolest v krku, popř. nemůžeme najít svůj hlas. Naše hlasivky vydávají v lepším případě zvuk podobající se řezání dřeva pilou, každé slovo v krku přímo řeže. Navštívil nás chrapot. Co s tím?
Chrapot je příznakem infekce na hlasivkách. Stačí k tomu velice málo - studený vzduch, průvan, klimatizace, studené nápoje. Velice často se chrapot objevuje u osob, které často a hodně mluví a mají hlasivky přetížené. Hlasivky se potáhnou hlenem, který je třeba odkašlat a dostat pryč.
S tím výborně pomohou některé bylinky. Mezi zázračné byliny na hlasivky patří šalvěj, divizna, sléz a lipový květ. Popíjejí se pomalu po doušcích, aby kontakt čaje s hlasivkami byl co nejdelší. Výborným receptem na chrapot je minerální voda Vincentka, nejlépe v kombinaci s teplým mlékem. Pro toho, kdo tuto kombinaci chuťově nezvládá, je možné použít Vincentku samotnou nebo z ní vyrobené pastilky, které se snadno vezmou s sebou přes den do práce či školy. Pastilky z islandského lišejníku mohou pomoci zvlhčit sliznici v krku a zklidnit postižené hlasivky.
Neméně důležitý je hlasový klid, aby si hlasivky odpočinuly a měly dostatek prostoru k léčbě. Pokud již musíme mluvit, snažíme se mluvit co možná nejpřirozeněji. Šepot naše hlasivky velice namáhá.
A jak nám může pomoci homeopatie? Vždy záleží na jednotlivých příznacích a příčině chrapotu.
Aconitum napellus 9C působí na chrapot, který vznikl po prochladnutí suchým větrem - průvan, klimatizace. Chrapot doprovází suchý kašel a suchá sliznice i kůže.
Pokud se přidá k uvedeným příznakům i obtížné polykání, bolest hlavy a pocení, je vhodné sáhnout pro lék Belladonna 9C. Většinou jej doprovází i zarudnutí obličeje. Oba léky se podávají po 5ti granulích 2-3x denně.
Jiný lék vyžaduje chrapot, který je nejhorší po ránu a „rozmluvením" se trochu vylepší. Většinou ale k večeru se opět námahou zhorší. V tomto případě použijeme lék Rhus toxicodendron 9C. Tento chrapot většinou vzniká po vlhkém prochladnutí - propocení, promoknutí.
Indikace pro lék Arum triphytum 5C je jasná. Chrapot s neustálými změnami barvy hlasu, který přeskakuje do jiné polohy. Většinou chrapot doprovází pálivá sliznice a rty mohou být rozpraskané s olupující se kůžičkou a krvácejícími prasklinkami.
Jiný chrapot je ale z důvodu namožených hlasivek. Stává se to nejen učitelům a zpěvákům, ale snadno i ostatním po dostatečně silném fandění sportovnímu týmu či zpívání u táboráku nebo na koncertu milované hudební skupiny. V tomto případě je ideálním lékem Arnica montana 9C.Uužívá se několikrát denně. Lze ji ale vzít i preventivně, pokud víme, že hlasivky budeme hodně namáhat.
Léků na chrapot je mnohem více, než ty nejčastější, které jsem uvedla. Pokud si nejsme jisti, který z nich vybrat, máme k dispozici také vícesložkový přípravek Homeovox. Obsahuje nejen většinu výše uvedených léků, ale i mnohé navíc. Léky jsou v nižším ředění než v monokomponentech, ale zabírají výborně. Dvě draže se nechají volně rozpustit v ústech každou hodinu do zlepšení a pak interval mezi jednotlivým dávkami postupně prodlužujeme.
Přeji Vám silný zdravý hlas nejen po celé léto.
PharmDr. Lenka Štýsová
Mohlo by vás dále zajímat:
HOMEOPATIE ZA TÁROU: JEČNÉ ZRNO
HOMEOPATIE ZA TÁROU: KRČNÍ PÁTEŘ
Ministr zdravotnictví představil 12. června výsledky mezinárodního projektu Patient Reported Indicator Surveys (PaRIS). Projekt mapuje zkušenosti a spokojenost chronicky nemocných pacientů s primární zdravotní péčí v 19 státech OECD (Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj). Česká republika v něm dosáhla nadprůměrných výsledků. Do šetření se zapojilo 4 136 českých pacientů ze 110 ordinací praktických lékařů. Mezi pacienty ve věku 45 let a více má 85,2 % alespoň jedno a 53,3% dvě a více chronických onemocnění. Až 96 % chronicky nemocných pacientů hodnotilo kvalitu péče v Česku jako dobrou. Češi uvádějí nadprůměrnou spokojenost s kvalitou péče, duševním zdravím i dlouhodobým vztahem se svými lékaři. Celkem 72 % českých pacientů uvedlo, že své fyzické zdraví hodnotí jako dobré či velmi dobré. Tento výsledek je mírně nad průměrem všech 19 zapojených zemí, který činí 70 %. Dále pak 87 % českých respondentů označilo své duševní zdraví za dobré. Průměr mezi zeměmi OECD činil 83 %, což řadí ČR mezi země s nejvyšší mírou spokojenosti v této oblasti. Více než čtyři z pěti osob (87 %) se třemi nebo více chronickými onemocněními v ČR uvádějí, že jejich léky byly v posledních 12 měsících zkontrolovány zdravotnickým pracovníkem, což je o 12 procentních bodů více, než činí průměr OECD. Český zdravotní systém vykazuje nadstandardní výsledky i v oblasti koordinace péče, ve schopnosti lékařů sladit péči o pacienta napříč různými službami.
Cena PhDr. Alice Garrigue Masarykové, udílená od roku 2022, nese jméno dcery prezidenta T. G. Masaryka, která se zasloužila o rozvoj ošetřovatelství a sociální péče u nás. Na slavnostním ceremoniálu, který se uskutečnil ve spolupráci Ministerstva zdravotnictví a Výboru pro zdravotnictví Senátu Parlamentu České republiky, předal náměstek ministra zdravotnictví Jakub Dvořáček ocenění těm, kteří svým dlouhodobým přínosem dělají dobré jméno českému ošetřovatelství. Cenu v roce 2025 získaly: prof. PhDr. Valérie Tóthová, PhD., Dr.h.c. za celoživotní akademickou a odbornou činnost v oblasti ošetřovatelství; PhDr. Martina Šochmanová, MBA za dlouholetou aktivní činnost ve vedení profesní organizace; Lenka Vaculová za výjimečné nasazení v každodenní přímé péči o pacienty, lidský přístup a trvalý přínos k důstojnosti a kvalitě poskytované zdravotní péče. Zvláštní poděkování patří rodině Jiřiny Meissnerové, která se celý profesní život s hlubokým nasazením věnovala péči o pacienty na plicním oddělení nemocnice v Krnově.