Cookie Consent by Free Privacy Policy website

Online informace pro lékárny



HOMEOPATIE ZA TÁROU: HOMEOPATIE UČÍ TĚLO, JAK PŘÍŠTĚ REAGOVAT LÉPE



Na homeopatii můžeme nahlížet třeba jako na návrat ke kořenům medicíny. Současně ji ale můžeme přijímat jako vítanou metodu budoucnosti. Tak ji vidí i praktikuje MUDr. Hana Váňová, zakladatelka Homeopatické lékařské asociace (HLA).

Homeopatie je léčebná metoda, jejíž principy formuloval německý lékař Christian Samuel Hahnemann (1755-1843). Díky dlouholetému bádání a stovkám pokusů vypracoval z homeopatie rozsáhlou a účinnou terapeutickou metodu. Dovedl ho k tomu skeptický postoj k léčebným postupům, které se v době jeho života používaly - projímadla, pouštění žilou či léčení preparáty rtuti...

„Hahnemann byl velmi otevřený člověk, zajímal se, zkoumal a pátral... Byl velmi vzdělaný a znal mnoho jazyků, díky čemuž měl hodně načteno. Zajímal se i o Hippokratovo učení, které ho v mnohém inspirovalo," popisuje Hana Váňová a dodává: „Homeopatie je metoda opravdu účinná, když ji správně používáte. Ať ji používáte jako odborník nebo i jako laik, musíte vědět, kde má možnosti působení a kde má své limity," uvedla své poutavé vystoupení MUDr. Hana Váňová, zkušená praktická lékařka a homeopatka, zakládající předsedkyně Rady HLA a lektorka Mezinárodní školy klinické homeopatie (CEDH), na setkání s novináři a zástupci médií věnujících se problematice zdraví a zdravého životního stylu. Na listopadovém pravidelné setkání s novináři, v příjemném prostředí pražské kavárny Art-n-Coffee, se s redaktory mimo jiné podělila o svůj osobní příběh a bohaté zkušenosti s homeopatií, které nasbírala za více jak 30 let své lékařské praxe.

Homeopatie vznikla asi před 200 lety a je stále součástí komplementární medicíny. Pacientů, kteří sahají po homeopatii neustále přibývá. Jak například ukázal průzkumu společnosti Harris Interactive, která v roce 2022 provedla šetření v devíti evropských zemích, jednosložkové léky, vícesložkové léky či kombinaci obou druhů homeopatických léků někdy v životě použilo 48 % dotázaných Čechů. V naprosté většině evropských zemí je s homeopatií spokojeno 8 z 10 dotázaných, kteří ji nejčastěji volí u léčby dětí, při chronických onemocněních nebo tehdy, když jiné léčebné přístupy nepřinesly efekt. Pro ty, kteří s homeopatií začínají, však nemusí být jednoduché se v ní zorientovat. 

Praktická lékařka MUDr. Hana Váňová se v Litovli věnuje také třeba akupunktuře.

Od roku 2008 zde provozuje soukromou homeopatickou poradnu a věnuje se také publikační a přednáškové činnosti pro odbornou i laickou veřejnost.

Jejím krédem je: MEDICÍNA JE JEN JEDNA A HOMEOPATIE JE JEJÍ SOUČÁSTÍ.

Zdroj: hla-homeopatie.cz

 

Jak s homeopatií začít? Kdy může nejvíce pomoci a jak se vyznat v jednotlivých léčivých přípravcích? I na tyto otázky se na neformálním setkání s novináři snažila MUDr. Váňová odpovědět.

Za každou nemocí je příběh I. 

Každý člověk má ve svém těle programy, které se mu promítají do zdravotních obtíží. Mnoho nemocí má psychosomatický původ, a proto je pro homeopata velmi důležité umět se správně pacienta zeptat nejen na aktuální projevy nemoci, ale i její doprovodné příznaky a okolnosti konkrétního období, kdy se obtíže poprvé objevily.

„Homeopatika jsou vyrobená ze substancí rostlinného, živočišného nebo minerálního původu. Z nich se vyrobí mateční tinktura, o které přesně víme, jaké má farmaceutické vlastnosti. Díky ředění a dynamizaci, které vymyslel Hahnemann, se z nich stávají léky nejen účinné, ale i naprosto bezpečné," vysvětluje Váňová.

Homeopatické léky mají úžasnou vlastnost, protože působí ve směru fyziologie těla, a učí ho, jak správně reagovat. To je vlastnost, kterou nemá žádná jiná metoda. Homeopatie má samozřejmě i své limity: není to metoda substituční, nenahradí operaci ani antibiotika při závažné bakteriální infekci.

Mnoho lidí začíná s homeopatií, až když už jsou v pasti, a to je trochu škoda, protože lepší by bylo začít na počátku potíží. Tělo dává už dlouho dopředu jasné signály, které ukazují, kde a jak je porušena rovnováha organismu, kde je tělo oslabeno. A podle těchto signálů je možné vybrat homeopatický lék, který podpoří obranyschopnost jak u virózy, tak u akutních emočních poruch. Takto léčené nemoci pak nepřecházejí do chronicity. Lékaři si musí uvědomit, že příčina většiny onemocnění je v programových vzorcích, v psychice člověka, a když si to uvědomí i pacienti, tak dává smysl, proč vyhledávat homeopatii," vysvětluje Hana Váňová.

Totalita homeopatii nepřála

Homeopatie byla v období komunismu v Československu zakázána. V rámci alternativní medicíny se mohl jen omezený počet lékařů vzdělávat pouze v oblasti akupunktury.

„Medicínu jsem studovala v době totalitního režimu a už při studiích mi došlo, že postupy v rámci zdravotnického systému mi nestačí. Začala jsem proto hledat i jiné možnosti, měla jsem štěstí a povedlo se mi dostat k akupunktuře," popisuje Hana Váňová.

Poprvé se s homeopatií seznámila po revoluci v roce 1991 v pražské nemocnici Na Homolce, kde se konalo setkání s předními francouzskými lékaři homeopaty.

„V posluchárně pro 400 lidí bylo úplně narváno, seděli jsme na schodech, protože na některé nevyšlo místo, a když začali lékaři hovořit o homeopatii, zdálo se mi to naprosto neuvěřitelné a říkala jsem si, že je to zázrak a že nerozumím tomu, proč se už dávno takto neléčí," popisuje homeopatka.

Sama se pak radila s jedním z přednášejících o opakujících se zdravotních obtížích svého malého syna a ten jí doporučil homeopatikum, po jehož třech dávkách potíže úplně vymizely. „Najednou se ve mně něco probudilo a uvědomila jsem si, že to je ono, kvůli čemu jsem studovala medicínu. Protože homeopatie patří do rukou lékařů a jedině lékař je zodpovědný za diagnózu, bez které se neobejdeme ani v homeopatii," doplňuje Váňová.

Za každou nemocí je příběh II.

MUDr. Váňová připomněla homeopatický lék Aconitum napellus. Hodí se tam, kde je v obraze pacienta velký strach a emoční obtíže. Je vhodný na různé obtíže po náhlém úleku či šoku. Tyto prožitky se mohou projevovat nočním pomočování, koktáním, vysokým tlakem nebo poruchami menstruačního cyklu. Lék může být vhodný také pro malé děti, které prošly např. náročným porodem a nesou si z něj od té doby trauma, které se může somatizovat např. do ORL obtíží v podobě opakovaných zánětů středního ucha.

Další homeopatický lék na akutní emoční potíže, který lékařka vypíchla, je Gelsemium semprevirens. Prospěšný může být osobám, které trpí trémou, mají strach před zkouškou, z autoškoly, nebo se obávají vyšetření v nemocnici, a jsou tímto stavem paralyzovanáni - emočně, fyzicky i psychicky. Tento lék je také osvědčený při emočních šocích, vznikajících v důsledku rozchodu či úmrtí blízké osoby, kdy dochází k paralýze a strachu z budoucnosti.

„V homeopatii je třeba znát souvislosti, moc ráda vzpomínám na to, jak jsem během své práce praktického lékaře navštěvovala starší pacienty, kteří už nedokázali sami do ordinace přijít. Bylo velmi přínosné s nimi chvíli pobýt, protože jsem dostala i další informace, na které v ordinaci není čas - o tom, jak se pacientovi daří a co se mu přihodilo. Bylo díky tomu možné vytvořit přesnou diagnózu a najít příčinu zdravotních obtíží," popisuje.

Jeden z nejznámějších homeopatických léků je Arnica montana. Má vynikající vliv na dobré prokrvení a regeneraci a skvěle působí při prevenci namožení, svalové únavě a pocitu zhmoždění. Vhodná je také k podávání při úrazech a v rámci předoperačního a pooperačního stavu, podporuje totiž hojení.

„Pokud člověk podstupuje kardiologickou operaci, je potřeba myslet na to, že po zákroku v cévním řečišti srdce dojde k náhlému prokrvení ischemické oblasti, a může tak dojít k pooperační fibrilaci srdce. Kombinace léků Arnica montana 9 C a Carbo vegetabis 9 C významně snižuje riziko této komplikace, pokud se použije jako doplněk ke všem běžně používaným postupům pod dohledem kardiologů" vysvětluje Hana Váňová.

Setkání s novináři organizované Homeopatickou lékařskou asociací a společností BOIRON: JAK ZAČÍT S HOMEOPATIÍ, 27. listopadu 2024

HOMEOPATICKOU LÉČBU VOLÍ ČÍM DÁL VÍC PACIENTŮ

HOMEOPATIE ZA TÁROU: STRES I.

HOMEOPATIE ZA TÁROU: STRES II.

HOMEOPATIE ZA TÁROU: NEJČASTĚJŠÍ ORL OBTÍŽE

Zpět

NOVELY ZÁKONA MÍŘÍ K PODPISU

Senát schválil 12. června novely zákonů o veřejném zdravotním pojištění a elektronizaci zdravotnictví. První z nich výrazně podporuje prevenci prostřednictvím bonusů poskytovaných pojištěncům z fondů prevence zdravotních pojišťoven, umožňuje čerpat hrazené zdravotní služby v zahraničí do výše tamní úhrady i pro opakované nebo dlouhodobé případy a přináší úhradu moderních metod ve stomatologii. Novela zákona o elektronizaci zdravotnictví pak zavádí nové funkce jako elektronický očkovací průkaz, e-Žádanky a centrální registr preventivních vyšetření. Obě novely nyní zamíří k podpisu prezidenta republiky. Novela zákona vytvoří základ pro plné rozvinutí systému elektronického zdravotnictví (eHealth) v Česku, například sdílený zdravotní záznam bude rozdělen na dvě části – emergentní záznam s klíčovými údaji (např. krevní skupina, alergie) a záznam o výsledcích preventivních a screeningových vyšetření. S účinností novel se počítá od 1. 1. 2026.

DOBRÉ VÝSLEDKY PROJEKTU PACIENTSKÉ SPOKOJENOSTI V ČR

Ministr zdravotnictví představil 12. června výsledky mezinárodního projektu Patient Reported Indicator Surveys (PaRIS). Projekt mapuje zkušenosti a spokojenost chronicky nemocných pacientů s primární zdravotní péčí v 19 státech OECD (Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj). Česká republika v něm dosáhla nadprůměrných výsledků. Do šetření se zapojilo 4 136 českých pacientů ze 110 ordinací praktických lékařů. Mezi pacienty ve věku 45 let a více má 85,2 % alespoň jedno a 53,3% dvě a více chronických onemocnění. Až 96 % chronicky nemocných pacientů hodnotilo kvalitu péče v Česku jako dobrou. Češi uvádějí nadprůměrnou spokojenost s kvalitou péče, duševním zdravím i dlouhodobým vztahem se svými lékaři. Celkem 72 % českých pacientů uvedlo, že své fyzické zdraví hodnotí jako dobré či velmi dobré. Tento výsledek je mírně nad průměrem všech 19 zapojených zemí, který činí 70 %. Dále pak 87 % českých respondentů označilo své duševní zdraví za dobré. Průměr mezi zeměmi OECD činil 83 %, což řadí ČR mezi země s nejvyšší mírou spokojenosti v této oblasti. Více než čtyři z pěti osob (87 %) se třemi nebo více chronickými onemocněními v ČR uvádějí, že jejich léky byly v posledních 12 měsících zkontrolovány zdravotnickým pracovníkem, což je o 12 procentních bodů více, než činí průměr OECD. Český zdravotní systém vykazuje nadstandardní výsledky i v oblasti koordinace péče, ve schopnosti lékařů sladit péči o pacienta napříč různými službami.

PŘEDÁNY CENY A. MASARYKOVÉ ZA OŠETŘOVATELSTVÍ

Cena PhDr. Alice Garrigue Masarykové, udílená od roku 2022, nese jméno dcery prezidenta T. G. Masaryka, která se zasloužila o rozvoj ošetřovatelství a sociální péče u nás. Na slavnostním ceremoniálu, který se uskutečnil ve spolupráci Ministerstva zdravotnictví a Výboru pro zdravotnictví Senátu Parlamentu České republiky, předal náměstek ministra zdravotnictví Jakub Dvořáček ocenění těm, kteří svým dlouhodobým přínosem dělají dobré jméno českému ošetřovatelství. Cenu v roce 2025 získaly: prof. PhDr. Valérie Tóthová, PhD., Dr.h.c. za celoživotní akademickou a odbornou činnost v oblasti ošetřovatelství; PhDr. Martina Šochmanová, MBA za dlouholetou aktivní činnost ve vedení profesní organizace; Lenka Vaculová za výjimečné nasazení v každodenní přímé péči o pacienty, lidský přístup a trvalý přínos k důstojnosti a kvalitě poskytované zdravotní péče. Zvláštní poděkování patří rodině Jiřiny Meissnerové, která se celý profesní život s hlubokým nasazením věnovala péči o pacienty na plicním oddělení nemocnice v Krnově.

DOPORUČUJEME