
Výzkumem v oblasti homeopatie se zabývají týmy ve vědeckých institucích a na univerzitách po celém světě. Homeopatický výzkumný institut Homeopathy Research Institute (HRI) vznikl na konci 90. let minulého století za účelem šíření povědomí o vysoce kvalitních výzkumech z oblasti homeopatie. Londýnská instituce má zajišťovat spolupráci a sdílení vědeckých poznatků mezi jednotlivými vědeckými týmy z celého světa týkajících se účinnost homeopatických léčivých přípravků. A každé dva roky se koná Konference HRI s cílem poskytnout vědcům z celého světa příležitost prezentovat své výsledky.
Jedním ze zakladatelů je i současný výkonný ředitel HRI, dr. Alexander Tournier, který mj. pracoval 10 let v Cancer Research UK jako výzkumník pracující na problémech na rozhraní mezi biologií, fyzikou a matematikou. Homeopatie ho začala zajímat v okamžiku, kdy s ní sám měl osobní zkušenost a zjistil, že je funkční. V tu chvíli pochopil, že je potřeba homeopatii podpořit a zaměřit se na výzkum v oblasti této léčebné metody. V roce 2021 pokračoval ve svém základním výzkumu v Institutu pro výzkum komplementárních léků (IKIM), který je součástí Bernské univerzity. Tato švýcarská instituce integruje konvenční a komplementární medicínu do výzkumu, výuky a následně i do péče o pacienty. Již přes 20 let se Dr. Tournier věnuje na mezinárodní úrovni výzkumu a předávání exaktních informací mezi vědeckými týmy. Výsledkem je velké množství kvalitních studií o přínosu homeopatie v léčbě.
„Často se potkáváme s názorem, že homeopatie je jen placebo, a že žádný účinek nad placebo efektem neexistuje. Tak to ale není. My vědci se snažíme kvalitními výzkumy informovat pacienty i zdravotnické odborníky o tom, že jsme dospěli díky našim výzkumům k výsledkům, které potvrzují, že nejde jen o placebo. Chceme, aby zdravotničtí pracovníci i pacienti věděli, že homeopatii mohou používat, a zároveň jim poskytnout argumenty pro případné odpůrce," vysvětluje Tournier.
V oblasti homeopatie existuje velké množství kvalitních klinických studií, které dodávají hmatatelné důkazy a prokazují účinnost homeopatických léčivých přípravků. Zkoumání probíhá v reálném životě pacientů, a kromě účinnosti klinické studie potvrzují i další fakta: homeopatické léky jsou pro pacienty bezpečné a dobře je snáší. V rámci základního výzkumu je v laboratořích zkoumán mechanismus účinku homeopatických léčivých přípravků.
„V laboratořích v Bernu studujeme procesy dynamizace a snažíme se chápat fyzikálně-chemické vlastnosti homeopatických roztoků. Zabýváme se také biologickým účinkem jednotlivých homeopatických ředění," přibližuje Tournier.
.....................
Celkově bylo klinických studií a prací ze základního výzkumu zveřejněno kolem 7 000, dohledatelné jsou mimo jiné i na vědeckém serveru https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/.
Informace o výzkumu v oblasti homeopatie je možné prostudovat také na stránkách HRI: https://www.hri-research.org/.
Za zmínku stojí například observační klinická případová studie, zveřejněná v létě 2023, která informuje o zkušenostech homeopatů s léčbou širokého spektra pacientů s COVID-19 z různých zemí světa. I když rozdíly mezi jednotlivými zeměmi v předepsaných homeopatických lécích byly významné, většina lékařů ve studii hlásila zlepšení symptomů pacientů krátce po zahájení homeopatické léčby.1
Pro zájemce o studie je na stránkách Homeopatické lékařské asociace (HLA) sekce s názvem KLINICKÉ STUDIE.2
.....................
V Evropě se homeopatickým výzkumem zabývají vědci ve Francii, Velké Británii, Švýcarsku (zmíněný Bernský institut), Německu (Berlín), Rakousku (Vídeň) a Itálii (Bologna). HRI má propojené vědecké postupy a výsledky také s vědci v USA a pozadu nezůstává ani Střední a Jižní Amerika, kde vědecké týmy pracují na výzkumu homeopatie v Mexiku, Brazílii a Chile.
„Významným partnerem v oblasti výzkumu v homeopatii je i Indie, kde je tato metoda velmi populární také mezi pacienty. Jsou zde zajímavé výzkumné programy a s kolegy z Indie velmi úzce spolupracujeme," uzavírá dr. Tournier.
Zdroj: Tisková zpráva Homeopathy Research Institute: kvalitní výzkumy a spolupráce vědeckých týmů z celého světa
Reference:
1. Alexander Tournier, Yvonne Fok, Robbert van Haselen a Aaron To. Homeopatická léčba pacientů s COVID-19: Zjištění Mezinárodního registru klinických případů Clificol. Zprávy o integrativní medicíně 2023 2:1, 87-96.
2. https://hla-homeopatie.cz/cs/26-klinicke-studie
Evropský výbor pro homeopatii (ECH) v minulém roce (2023) podpořil vznik nové pracovní skupiny pro agrohomeopatii?
Ta oficiálně zahájila svou práci v listopadu 2023 a přijala institucionální partnerství brazilské asociace homeopatie v zemědělství a životním prostředí ABHAMA. V posledních desetiletích údaje z výzkumu a zprávy o rozšíření homeopatie v zemědělství z různých zemí po celém světě otevřely potenciál využití této metody k ošetření rostlin a plodin. Homeopatie tak může přispět k rozvoji systémů produkce zdravých potravin.
HOMEOPATICKOU LÉČBU VOLÍ ČÍM DÁL VÍC PACIENTŮ
HOMEOPATIE ZA TÁROU: PATNÍ OSTRUHA
Senát schválil 12. června novely zákonů o veřejném zdravotním pojištění a elektronizaci zdravotnictví. První z nich výrazně podporuje prevenci prostřednictvím bonusů poskytovaných pojištěncům z fondů prevence zdravotních pojišťoven, umožňuje čerpat hrazené zdravotní služby v zahraničí do výše tamní úhrady i pro opakované nebo dlouhodobé případy a přináší úhradu moderních metod ve stomatologii. Novela zákona o elektronizaci zdravotnictví pak zavádí nové funkce jako elektronický očkovací průkaz, e-Žádanky a centrální registr preventivních vyšetření. Obě novely nyní zamíří k podpisu prezidenta republiky. Novela zákona vytvoří základ pro plné rozvinutí systému elektronického zdravotnictví (eHealth) v Česku, například sdílený zdravotní záznam bude rozdělen na dvě části – emergentní záznam s klíčovými údaji (např. krevní skupina, alergie) a záznam o výsledcích preventivních a screeningových vyšetření. S účinností novel se počítá od 1. 1. 2026.
Ministr zdravotnictví představil 12. června výsledky mezinárodního projektu Patient Reported Indicator Surveys (PaRIS). Projekt mapuje zkušenosti a spokojenost chronicky nemocných pacientů s primární zdravotní péčí v 19 státech OECD (Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj). Česká republika v něm dosáhla nadprůměrných výsledků. Do šetření se zapojilo 4 136 českých pacientů ze 110 ordinací praktických lékařů. Mezi pacienty ve věku 45 let a více má 85,2 % alespoň jedno a 53,3% dvě a více chronických onemocnění. Až 96 % chronicky nemocných pacientů hodnotilo kvalitu péče v Česku jako dobrou. Češi uvádějí nadprůměrnou spokojenost s kvalitou péče, duševním zdravím i dlouhodobým vztahem se svými lékaři. Celkem 72 % českých pacientů uvedlo, že své fyzické zdraví hodnotí jako dobré či velmi dobré. Tento výsledek je mírně nad průměrem všech 19 zapojených zemí, který činí 70 %. Dále pak 87 % českých respondentů označilo své duševní zdraví za dobré. Průměr mezi zeměmi OECD činil 83 %, což řadí ČR mezi země s nejvyšší mírou spokojenosti v této oblasti. Více než čtyři z pěti osob (87 %) se třemi nebo více chronickými onemocněními v ČR uvádějí, že jejich léky byly v posledních 12 měsících zkontrolovány zdravotnickým pracovníkem, což je o 12 procentních bodů více, než činí průměr OECD. Český zdravotní systém vykazuje nadstandardní výsledky i v oblasti koordinace péče, ve schopnosti lékařů sladit péči o pacienta napříč různými službami.
Cena PhDr. Alice Garrigue Masarykové, udílená od roku 2022, nese jméno dcery prezidenta T. G. Masaryka, která se zasloužila o rozvoj ošetřovatelství a sociální péče u nás. Na slavnostním ceremoniálu, který se uskutečnil ve spolupráci Ministerstva zdravotnictví a Výboru pro zdravotnictví Senátu Parlamentu České republiky, předal náměstek ministra zdravotnictví Jakub Dvořáček ocenění těm, kteří svým dlouhodobým přínosem dělají dobré jméno českému ošetřovatelství. Cenu v roce 2025 získaly: prof. PhDr. Valérie Tóthová, PhD., Dr.h.c. za celoživotní akademickou a odbornou činnost v oblasti ošetřovatelství; PhDr. Martina Šochmanová, MBA za dlouholetou aktivní činnost ve vedení profesní organizace; Lenka Vaculová za výjimečné nasazení v každodenní přímé péči o pacienty, lidský přístup a trvalý přínos k důstojnosti a kvalitě poskytované zdravotní péče. Zvláštní poděkování patří rodině Jiřiny Meissnerové, která se celý profesní život s hlubokým nasazením věnovala péči o pacienty na plicním oddělení nemocnice v Krnově.