Cookie Consent by Free Privacy Policy website

Online informace pro lékárny



HOMEOPATIE ZA TÁROU: NEJČASTĚJŠÍ ORL OBTÍŽE



Chladné měsíce roku se hlásí tradičně rostoucím výskytem respiračních onemocnění. Jak si s nimi poradit šetrně, pomocí homeopatických léčivých přípravků, připomněla redaktorům zdravotnických periodik ORL lékařka, homeopatka a lektorka Homeopatcké lékařské asociace (HLA), MUDr. Lucie Kozáková.

Snídani s novináři pořádala HLA 15. října 2024 a tématem bylo: "Jak na nejčastější ORL obtíže." 

MUDr. Lucie Kozáková pracovala 25 let jako lékařka na oddělení ORL v nemocnici v Litoměřicích. Během své praxe se začala zajímat také o homeopatii. Lektorkou HLA je od roku 2017. MUDr. Kozáková také ochotně odpovídá na dotazy, které přijdou do poradny Světa homeopatie. Každý čtvrtek od 10:00 do 11:00 hodin je také k dispozici na Call lince, kde zdarma konzultuje se zájemci jejich akutní zdravotní problémy.

Foto: Svět homeopatie

„Při léčbě ORL obtíží nedoporučuji pouze jeden homeopatický lék, ale kombinaci více léků podle toho, jaké jsou klinické příznaky nemocného," vysvětluje MUDr. Kozáková a dodává: „Každý lék by měl být podáván v dávce 5 granulí 3-5 x denně podle intenzity příznaků, po zlepšení frekvenci se dávkování snižuje"

Za hlavní lék při léčbě zánětu v ORL oblasti považuje MUDr. Kozáková Ferrum phosphoricum 9 C: první příznaky virózy, zvýšená teplota do 38°C, vodnatá rýma s nitkami krve, únava, pokašlávání, bolesti hlavy, v krku, pobolívání ouška.

Rýma

Počáteční příznaky rýmy jsou nenápadné - začíná se ucpávat nos, ze kterého vytéká lehce vodnatý sekret, a to vše doprovází salvy kýchání. Nemocnému často vadí chlad a průvan. Při infektu je vhodné dopřát tělu odpočinek, přísun tekutin a vitamínů a nachlazení „vyležet". Pokud nastoupí zvýšená teplota, je vhodné ji nechat proběhnout. A do hodnoty 38,5°C ji nesrážet. Teplota je totiž ve stavu nemoci velmi důležitá, protože pomáhá imunitnímu systému s infekcí bojovat. Ne vždy jsou na daný stav účinná antibiotika a ne všechny stavy je vyžadují.

Homeopatické léky mohou být podávány již při prvních příznacích rýmy a nachlazení.

  • Nux vomica 9 C: vodnatý sekret z nosu, ucpaný nos hlavně v noci, salvy kýchání po ránu, přecitlivělost na chlad, průvan
  • Kalium muriaticum 9 C: hlenovitá bělavá rýma, zatéká do krku, lze ji i vysmrkat, zalehnutí ucha, praskání v krku
  • Kalium bichromicum 9 C: žlutozelený vazký výtok znosu, později ucpaný nos s krustami, bolesti při kořeni nosu a bodové bolesti v tvářích

Zánět středního ucha

Velmi častým onemocněním v oblasti ORL je otitida. Jedná se o komplikaci rýmy, která vzniká v souvislosti s nachlazením a velmi často jí trpí malé děti. Ke zhoršení stavu dochází zejména v nočních hodinách, dítě má příznaky respirační infekce, většinou rýmu, budí se s pláčem a náhlou bolestí ouška...A rodiče s ním musí vyrazit do nemocnice.

Na pohotovosti je často provedena paracentéza, tzn. instrumentální protnutí bubínku, a tím dojde k uvolnění nahromaděného sekretu při zánětu. Lékaři nasazují často i antibiotika, aby zánět doléčili.

„Abychom předešli zánětu středního ucha, je třeba při každé rýmě u dítěte dbát na určitá pravidla. Dítě by mělo pravidelně smrkat, aby sekret nestagnoval v oblasti nosohltanu. Pomocí nosních kapek můžeme snížit nejen otok sliznice nosu, ale i v oblasti sluchových trubic, a tím snížit riziko vzniku zánětu středouší. Vhodné je také vystříkávat oblast nosní sliznice mořskou vodou", vysvětluje MUDr. Kozáková.

Při počínajících bolestech ouška doporučuje lékařka nasadit tyto homeopatické léky:

  • Ferrum phosporicum 9 C: vodnatá rýma s nitkami krve, zvýšená teplota, pobolívání ucha
  • Belladonna 9 C: intenzivní tepavá bolest ucha, horečka nad 38 °C s pocením, horkost v obličeji

Při bolestech uší je třeba, aby lékař vyšetřil nemocného komplexně, podíval se nejen do ucha, ale i do krku. ORL oblasti jsou totiž propojené a velmi často se stává, že u angíny vystřeluje bolest až do ucha. 

Bolest v krku

„V případě onemocnění streptokokovou angínou je jediné řešení nasadit antibiotika. Jako doplňkovou léčbu ale můžeme použít právě homeopatické léky, protože pacientovi sníží bolesti urychlí jeho léčbu," popisuje MUDr. Kozáková.

  • Phytolaca decandra 9 C: řezavá bolest v krku, bolestí uší při polykání, potřeba neustále polykat
  • Belladonna 9 C: červené až rudé překrvené mandle, pocit suchosti v krku, tepavá bolest

Chrapot a únava hlasivek

S bolestí v krku a nachlazením bývají také spojené potíže s hlasem, jako je ztráta hlasu, chrapot a únava hlasivek.

  • Arnica montana 9 C: potíže s hlasem po hlasové námaze, u profesionálních řečníků, zpěváků a herců
  • Apis mellifica 30 C: při otoku hlasivek, zlepšení chladem

Homeopatické léky podle příčiny

V případě, že léky podáme včas, je možné, že se nemoc vůbec nerozvine, proto je velmi vhodné a praktické se těmito léky vybavit a být připraven. Homeopatické léky podle příčiny se dávkují 5 granulí 1-2x denně.

  • Aconitum napellus 15 C: prudký začátek onemocnění, následek suchého chladu (vítr na horách, špatně zvolené oblečení na kolo), budí se kolem půlnoci s úzkostí, horečka nad 38°C bez pocení, zimnice
  • Dulcamara 15 C: onemocnění jako následek pobytu ve vlhkém prostředí - déšť, plavání v bazénu, venkovní pobyt v mlze

Rekonvalescenci je důležité nepodcenit

Rekonvalescence po nemoci je velmi důležitá, a to jak u malých dětí, tak u dospělých. Často je však velmi podceňována - dospělí mnohdy pracují i při nemoci a děti se vracejí do školních a školkových kolektivů velmi brzy po tom, co jim odezní nejhorší příznaky nemoci. Tělo však potřebuje čas a imunitní systém se po boji s infekcí potřebuje dát zpět do rovnováhy. Podpořit tělo v rekonvalescenci mohou i homeopatické léky, které je vhodné dávkovat 5 granulí 2 x denně.

  • Ferrum phosphoricum 9 C: bledost, únava, zvýšená teplota, vodnatá rýma s nitkami krve, suché pokašlávání, nechutenství
  • Sulfur iodatum 9 C: rýma vodnatá i hlenovitá, pokašlávání, zvýšená teplota, bolesti kloubů, zvětšené uzliny, čistí lymfu, vhodný po infekční mononukleóze
  • China 9 C: fyzická únava, slabost, zvláště po předchozím onemocnění doprovázené ztrátou tekutin - pocení, poruchy termoregulace
Zpět

NOVELY ZÁKONA MÍŘÍ K PODPISU

Senát schválil 12. června novely zákonů o veřejném zdravotním pojištění a elektronizaci zdravotnictví. První z nich výrazně podporuje prevenci prostřednictvím bonusů poskytovaných pojištěncům z fondů prevence zdravotních pojišťoven, umožňuje čerpat hrazené zdravotní služby v zahraničí do výše tamní úhrady i pro opakované nebo dlouhodobé případy a přináší úhradu moderních metod ve stomatologii. Novela zákona o elektronizaci zdravotnictví pak zavádí nové funkce jako elektronický očkovací průkaz, e-Žádanky a centrální registr preventivních vyšetření. Obě novely nyní zamíří k podpisu prezidenta republiky. Novela zákona vytvoří základ pro plné rozvinutí systému elektronického zdravotnictví (eHealth) v Česku, například sdílený zdravotní záznam bude rozdělen na dvě části – emergentní záznam s klíčovými údaji (např. krevní skupina, alergie) a záznam o výsledcích preventivních a screeningových vyšetření. S účinností novel se počítá od 1. 1. 2026.

DOBRÉ VÝSLEDKY PROJEKTU PACIENTSKÉ SPOKOJENOSTI V ČR

Ministr zdravotnictví představil 12. června výsledky mezinárodního projektu Patient Reported Indicator Surveys (PaRIS). Projekt mapuje zkušenosti a spokojenost chronicky nemocných pacientů s primární zdravotní péčí v 19 státech OECD (Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj). Česká republika v něm dosáhla nadprůměrných výsledků. Do šetření se zapojilo 4 136 českých pacientů ze 110 ordinací praktických lékařů. Mezi pacienty ve věku 45 let a více má 85,2 % alespoň jedno a 53,3% dvě a více chronických onemocnění. Až 96 % chronicky nemocných pacientů hodnotilo kvalitu péče v Česku jako dobrou. Češi uvádějí nadprůměrnou spokojenost s kvalitou péče, duševním zdravím i dlouhodobým vztahem se svými lékaři. Celkem 72 % českých pacientů uvedlo, že své fyzické zdraví hodnotí jako dobré či velmi dobré. Tento výsledek je mírně nad průměrem všech 19 zapojených zemí, který činí 70 %. Dále pak 87 % českých respondentů označilo své duševní zdraví za dobré. Průměr mezi zeměmi OECD činil 83 %, což řadí ČR mezi země s nejvyšší mírou spokojenosti v této oblasti. Více než čtyři z pěti osob (87 %) se třemi nebo více chronickými onemocněními v ČR uvádějí, že jejich léky byly v posledních 12 měsících zkontrolovány zdravotnickým pracovníkem, což je o 12 procentních bodů více, než činí průměr OECD. Český zdravotní systém vykazuje nadstandardní výsledky i v oblasti koordinace péče, ve schopnosti lékařů sladit péči o pacienta napříč různými službami.

PŘEDÁNY CENY A. MASARYKOVÉ ZA OŠETŘOVATELSTVÍ

Cena PhDr. Alice Garrigue Masarykové, udílená od roku 2022, nese jméno dcery prezidenta T. G. Masaryka, která se zasloužila o rozvoj ošetřovatelství a sociální péče u nás. Na slavnostním ceremoniálu, který se uskutečnil ve spolupráci Ministerstva zdravotnictví a Výboru pro zdravotnictví Senátu Parlamentu České republiky, předal náměstek ministra zdravotnictví Jakub Dvořáček ocenění těm, kteří svým dlouhodobým přínosem dělají dobré jméno českému ošetřovatelství. Cenu v roce 2025 získaly: prof. PhDr. Valérie Tóthová, PhD., Dr.h.c. za celoživotní akademickou a odbornou činnost v oblasti ošetřovatelství; PhDr. Martina Šochmanová, MBA za dlouholetou aktivní činnost ve vedení profesní organizace; Lenka Vaculová za výjimečné nasazení v každodenní přímé péči o pacienty, lidský přístup a trvalý přínos k důstojnosti a kvalitě poskytované zdravotní péče. Zvláštní poděkování patří rodině Jiřiny Meissnerové, která se celý profesní život s hlubokým nasazením věnovala péči o pacienty na plicním oddělení nemocnice v Krnově.

DOPORUČUJEME