
Chladné měsíce roku se hlásí tradičně rostoucím výskytem respiračních onemocnění. Jak si s nimi poradit šetrně, pomocí homeopatických léčivých přípravků, připomněla redaktorům zdravotnických periodik ORL lékařka, homeopatka a lektorka Homeopatcké lékařské asociace (HLA), MUDr. Lucie Kozáková.
Snídani s novináři pořádala HLA 15. října 2024 a tématem bylo: "Jak na nejčastější ORL obtíže."
MUDr. Lucie Kozáková pracovala 25 let jako lékařka na oddělení ORL v nemocnici v Litoměřicích. Během své praxe se začala zajímat také o homeopatii. Lektorkou HLA je od roku 2017. MUDr. Kozáková také ochotně odpovídá na dotazy, které přijdou do poradny Světa homeopatie. Každý čtvrtek od 10:00 do 11:00 hodin je také k dispozici na Call lince, kde zdarma konzultuje se zájemci jejich akutní zdravotní problémy.
Foto: Svět homeopatie
„Při léčbě ORL obtíží nedoporučuji pouze jeden homeopatický lék, ale kombinaci více léků podle toho, jaké jsou klinické příznaky nemocného," vysvětluje MUDr. Kozáková a dodává: „Každý lék by měl být podáván v dávce 5 granulí 3-5 x denně podle intenzity příznaků, po zlepšení frekvenci se dávkování snižuje"
Za hlavní lék při léčbě zánětu v ORL oblasti považuje MUDr. Kozáková Ferrum phosphoricum 9 C: první příznaky virózy, zvýšená teplota do 38°C, vodnatá rýma s nitkami krve, únava, pokašlávání, bolesti hlavy, v krku, pobolívání ouška.
Rýma
Počáteční příznaky rýmy jsou nenápadné - začíná se ucpávat nos, ze kterého vytéká lehce vodnatý sekret, a to vše doprovází salvy kýchání. Nemocnému často vadí chlad a průvan. Při infektu je vhodné dopřát tělu odpočinek, přísun tekutin a vitamínů a nachlazení „vyležet". Pokud nastoupí zvýšená teplota, je vhodné ji nechat proběhnout. A do hodnoty 38,5°C ji nesrážet. Teplota je totiž ve stavu nemoci velmi důležitá, protože pomáhá imunitnímu systému s infekcí bojovat. Ne vždy jsou na daný stav účinná antibiotika a ne všechny stavy je vyžadují.
Homeopatické léky mohou být podávány již při prvních příznacích rýmy a nachlazení.
Zánět středního ucha
Velmi častým onemocněním v oblasti ORL je otitida. Jedná se o komplikaci rýmy, která vzniká v souvislosti s nachlazením a velmi často jí trpí malé děti. Ke zhoršení stavu dochází zejména v nočních hodinách, dítě má příznaky respirační infekce, většinou rýmu, budí se s pláčem a náhlou bolestí ouška...A rodiče s ním musí vyrazit do nemocnice.
Na pohotovosti je často provedena paracentéza, tzn. instrumentální protnutí bubínku, a tím dojde k uvolnění nahromaděného sekretu při zánětu. Lékaři nasazují často i antibiotika, aby zánět doléčili.
„Abychom předešli zánětu středního ucha, je třeba při každé rýmě u dítěte dbát na určitá pravidla. Dítě by mělo pravidelně smrkat, aby sekret nestagnoval v oblasti nosohltanu. Pomocí nosních kapek můžeme snížit nejen otok sliznice nosu, ale i v oblasti sluchových trubic, a tím snížit riziko vzniku zánětu středouší. Vhodné je také vystříkávat oblast nosní sliznice mořskou vodou", vysvětluje MUDr. Kozáková.
Při počínajících bolestech ouška doporučuje lékařka nasadit tyto homeopatické léky:
Při bolestech uší je třeba, aby lékař vyšetřil nemocného komplexně, podíval se nejen do ucha, ale i do krku. ORL oblasti jsou totiž propojené a velmi často se stává, že u angíny vystřeluje bolest až do ucha.
Bolest v krku
„V případě onemocnění streptokokovou angínou je jediné řešení nasadit antibiotika. Jako doplňkovou léčbu ale můžeme použít právě homeopatické léky, protože pacientovi sníží bolesti urychlí jeho léčbu," popisuje MUDr. Kozáková.
Chrapot a únava hlasivek
S bolestí v krku a nachlazením bývají také spojené potíže s hlasem, jako je ztráta hlasu, chrapot a únava hlasivek.
Homeopatické léky podle příčiny
V případě, že léky podáme včas, je možné, že se nemoc vůbec nerozvine, proto je velmi vhodné a praktické se těmito léky vybavit a být připraven. Homeopatické léky podle příčiny se dávkují 5 granulí 1-2x denně.
Rekonvalescenci je důležité nepodcenit
Rekonvalescence po nemoci je velmi důležitá, a to jak u malých dětí, tak u dospělých. Často je však velmi podceňována - dospělí mnohdy pracují i při nemoci a děti se vracejí do školních a školkových kolektivů velmi brzy po tom, co jim odezní nejhorší příznaky nemoci. Tělo však potřebuje čas a imunitní systém se po boji s infekcí potřebuje dát zpět do rovnováhy. Podpořit tělo v rekonvalescenci mohou i homeopatické léky, které je vhodné dávkovat 5 granulí 2 x denně.
Senát schválil 12. června novely zákonů o veřejném zdravotním pojištění a elektronizaci zdravotnictví. První z nich výrazně podporuje prevenci prostřednictvím bonusů poskytovaných pojištěncům z fondů prevence zdravotních pojišťoven, umožňuje čerpat hrazené zdravotní služby v zahraničí do výše tamní úhrady i pro opakované nebo dlouhodobé případy a přináší úhradu moderních metod ve stomatologii. Novela zákona o elektronizaci zdravotnictví pak zavádí nové funkce jako elektronický očkovací průkaz, e-Žádanky a centrální registr preventivních vyšetření. Obě novely nyní zamíří k podpisu prezidenta republiky. Novela zákona vytvoří základ pro plné rozvinutí systému elektronického zdravotnictví (eHealth) v Česku, například sdílený zdravotní záznam bude rozdělen na dvě části – emergentní záznam s klíčovými údaji (např. krevní skupina, alergie) a záznam o výsledcích preventivních a screeningových vyšetření. S účinností novel se počítá od 1. 1. 2026.
Ministr zdravotnictví představil 12. června výsledky mezinárodního projektu Patient Reported Indicator Surveys (PaRIS). Projekt mapuje zkušenosti a spokojenost chronicky nemocných pacientů s primární zdravotní péčí v 19 státech OECD (Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj). Česká republika v něm dosáhla nadprůměrných výsledků. Do šetření se zapojilo 4 136 českých pacientů ze 110 ordinací praktických lékařů. Mezi pacienty ve věku 45 let a více má 85,2 % alespoň jedno a 53,3% dvě a více chronických onemocnění. Až 96 % chronicky nemocných pacientů hodnotilo kvalitu péče v Česku jako dobrou. Češi uvádějí nadprůměrnou spokojenost s kvalitou péče, duševním zdravím i dlouhodobým vztahem se svými lékaři. Celkem 72 % českých pacientů uvedlo, že své fyzické zdraví hodnotí jako dobré či velmi dobré. Tento výsledek je mírně nad průměrem všech 19 zapojených zemí, který činí 70 %. Dále pak 87 % českých respondentů označilo své duševní zdraví za dobré. Průměr mezi zeměmi OECD činil 83 %, což řadí ČR mezi země s nejvyšší mírou spokojenosti v této oblasti. Více než čtyři z pěti osob (87 %) se třemi nebo více chronickými onemocněními v ČR uvádějí, že jejich léky byly v posledních 12 měsících zkontrolovány zdravotnickým pracovníkem, což je o 12 procentních bodů více, než činí průměr OECD. Český zdravotní systém vykazuje nadstandardní výsledky i v oblasti koordinace péče, ve schopnosti lékařů sladit péči o pacienta napříč různými službami.
Cena PhDr. Alice Garrigue Masarykové, udílená od roku 2022, nese jméno dcery prezidenta T. G. Masaryka, která se zasloužila o rozvoj ošetřovatelství a sociální péče u nás. Na slavnostním ceremoniálu, který se uskutečnil ve spolupráci Ministerstva zdravotnictví a Výboru pro zdravotnictví Senátu Parlamentu České republiky, předal náměstek ministra zdravotnictví Jakub Dvořáček ocenění těm, kteří svým dlouhodobým přínosem dělají dobré jméno českému ošetřovatelství. Cenu v roce 2025 získaly: prof. PhDr. Valérie Tóthová, PhD., Dr.h.c. za celoživotní akademickou a odbornou činnost v oblasti ošetřovatelství; PhDr. Martina Šochmanová, MBA za dlouholetou aktivní činnost ve vedení profesní organizace; Lenka Vaculová za výjimečné nasazení v každodenní přímé péči o pacienty, lidský přístup a trvalý přínos k důstojnosti a kvalitě poskytované zdravotní péče. Zvláštní poděkování patří rodině Jiřiny Meissnerové, která se celý profesní život s hlubokým nasazením věnovala péči o pacienty na plicním oddělení nemocnice v Krnově.