
Takové kávové zrno z cukrárny..........., už se mi sbíhají sliny. Zrno obilí - obilky - to si umím dobře představit. A co takové ječné nebo vlčí? Co si pod tím představit?
Ječné zrno je zánět mazové žlázky řasy na očním víčku. Zánět je doprovázen bulkou na očním víčku, která je zarudnutá, pálí, bolí a je tam výrazný otok. Před objevením se bulky může postižené místo svědět. Nejčastější příčinou je ucpání mazové žlázky. Většinou po několika dnech ječné zrno samo dozraje a praskne. Hnis se vyplaví a postižené místo se začne zahojit. Přikládáním teplých obkladů je možné zrání ječného zrna urychlit. Vytékající hnis opatrně otíráme a na zklidnění můžeme použít odvar z heřmánku nebo světlíku. Pokud se stav nelepší, je vhodné navštívit očního lékaře.
Vlčí zrno je podobné, ale postihuje v hlubších vrstvách víčka Meibomovy žlázky. Více se vyskytují na horním víčku a produkují sekret bohatý na lipidy. Při jejich ucpání dochází k hromadění sekretu a následnému zanícení. Může dojít, stejně jako u ječného, k bakteriální infekci. Víčko je vhodné opatrně čistit. Pokud nedojde k samovolnému vyléčení, je vhodné navštívit lékaře.
A jak nám může pomoci homeopatie? Podle příznaků můžeme použít několik homeopatik.
Apis mellifica 9C - pokud se na víčku objeví růžový otok s bodavými bolestmi, stav se zlepšuje přikládáním studených obkladů.
Belladonna 9C - červené zduření očního víčka je doprovázeno horkostí a tepavými bolestmi, postižené oko je mnohem citlivější na světlo.
Euphrasia 9C - použije se většinou na začátku vzniku ječného zrna, kdy je oko červené, objevuje se pálení a pocit písku v oku.
Pokud je oční víčko červené, oteklé a doprovází jej palčivá bolest, která se zlepšuje přikládáním teplého obkladu, je vhodné sáhnout pro lék Arsenicum album 9C. Tento lék doprovází také pocit odřeného víčka.
Při výtoku nažloutlého hnisu použijeme lék Pulsatilla 9C. zanícené víčko bývá i slepené žlutým skretem, svědí a k úlevě dochází po přiložení studeného obkladu.
Mercurius solubilis 9C je lék na ječné zrno, kdy z něj vytéká lepkavý hnisající sekret.
K urychlení prasknutí hnisavé bulky je možno přidat lék Hepar sulfur 15C. Zrno je velice bolestivé, zanícené. Bolest se projevuje při každém mrknutí. Je citlivé na dotyk a stav se zlepšuje přiložením teplého obkladu.
Pokud je přítomno zatvrdnutí bez zjevného hnisání, je indikován lék Staphysagria 9C. Víčko většinou svědí, může být doprovázeno prasklinkami v koutku oka. Tento lék je také základním lékem na léčbu vlčího zrna.
Léky používáme podle akutnosti stavu 2-3x denně 5 granulí. Pokud během 3-4dní nedojde k zlepšení, je vhodné postiženému pacientovi se zrnem doporučit návštěvu očního lékaře.
PharmDr. Lenka Štýsová
Senát schválil 12. června novely zákonů o veřejném zdravotním pojištění a elektronizaci zdravotnictví. První z nich výrazně podporuje prevenci prostřednictvím bonusů poskytovaných pojištěncům z fondů prevence zdravotních pojišťoven, umožňuje čerpat hrazené zdravotní služby v zahraničí do výše tamní úhrady i pro opakované nebo dlouhodobé případy a přináší úhradu moderních metod ve stomatologii. Novela zákona o elektronizaci zdravotnictví pak zavádí nové funkce jako elektronický očkovací průkaz, e-Žádanky a centrální registr preventivních vyšetření. Obě novely nyní zamíří k podpisu prezidenta republiky. Novela zákona vytvoří základ pro plné rozvinutí systému elektronického zdravotnictví (eHealth) v Česku, například sdílený zdravotní záznam bude rozdělen na dvě části – emergentní záznam s klíčovými údaji (např. krevní skupina, alergie) a záznam o výsledcích preventivních a screeningových vyšetření. S účinností novel se počítá od 1. 1. 2026.
Ministr zdravotnictví představil 12. června výsledky mezinárodního projektu Patient Reported Indicator Surveys (PaRIS). Projekt mapuje zkušenosti a spokojenost chronicky nemocných pacientů s primární zdravotní péčí v 19 státech OECD (Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj). Česká republika v něm dosáhla nadprůměrných výsledků. Do šetření se zapojilo 4 136 českých pacientů ze 110 ordinací praktických lékařů. Mezi pacienty ve věku 45 let a více má 85,2 % alespoň jedno a 53,3% dvě a více chronických onemocnění. Až 96 % chronicky nemocných pacientů hodnotilo kvalitu péče v Česku jako dobrou. Češi uvádějí nadprůměrnou spokojenost s kvalitou péče, duševním zdravím i dlouhodobým vztahem se svými lékaři. Celkem 72 % českých pacientů uvedlo, že své fyzické zdraví hodnotí jako dobré či velmi dobré. Tento výsledek je mírně nad průměrem všech 19 zapojených zemí, který činí 70 %. Dále pak 87 % českých respondentů označilo své duševní zdraví za dobré. Průměr mezi zeměmi OECD činil 83 %, což řadí ČR mezi země s nejvyšší mírou spokojenosti v této oblasti. Více než čtyři z pěti osob (87 %) se třemi nebo více chronickými onemocněními v ČR uvádějí, že jejich léky byly v posledních 12 měsících zkontrolovány zdravotnickým pracovníkem, což je o 12 procentních bodů více, než činí průměr OECD. Český zdravotní systém vykazuje nadstandardní výsledky i v oblasti koordinace péče, ve schopnosti lékařů sladit péči o pacienta napříč různými službami.
Cena PhDr. Alice Garrigue Masarykové, udílená od roku 2022, nese jméno dcery prezidenta T. G. Masaryka, která se zasloužila o rozvoj ošetřovatelství a sociální péče u nás. Na slavnostním ceremoniálu, který se uskutečnil ve spolupráci Ministerstva zdravotnictví a Výboru pro zdravotnictví Senátu Parlamentu České republiky, předal náměstek ministra zdravotnictví Jakub Dvořáček ocenění těm, kteří svým dlouhodobým přínosem dělají dobré jméno českému ošetřovatelství. Cenu v roce 2025 získaly: prof. PhDr. Valérie Tóthová, PhD., Dr.h.c. za celoživotní akademickou a odbornou činnost v oblasti ošetřovatelství; PhDr. Martina Šochmanová, MBA za dlouholetou aktivní činnost ve vedení profesní organizace; Lenka Vaculová za výjimečné nasazení v každodenní přímé péči o pacienty, lidský přístup a trvalý přínos k důstojnosti a kvalitě poskytované zdravotní péče. Zvláštní poděkování patří rodině Jiřiny Meissnerové, která se celý profesní život s hlubokým nasazením věnovala péči o pacienty na plicním oddělení nemocnice v Krnově.