
Než jsme se stačili pořádně rozkoukat, prázdniny utekly jako voda a je tady opět září. A s ním i školní povinnosti. Někteří zvládají start ve škole bez problémů, jiní to mají o něco náročnější. Po dvou měsících volna znovu usednout do školních lavic, v klidu sedět, poslouchat potichu výklad pana učitele a k tomu ještě dávat pozor, když se myšlenky stále vrací k prázdninám.
Základem pro úspěšný start je dostatek živin nejen pro hlavu, ale i pro celé tělo. Do stravy bychom měli zařadit potraviny bohaté na omega-3 mastné kyseliny jako jsou vlašské ořechy, vejce, chia semínka a tučné mořské ryby jako je losos. Omega-3 mastné kyseliny jsou důležité pro soustředění. Vhodně je k tomuto účelu doplňuje hořčík. Ten najdeme v avokádu, špenátu, banánech, mandlích, ovesných vločkách, pohance a třeba v čočce. Neméně důležitý je i přísun zinku a vitaminů skupiny B, C, D a E. Velké množství zinku najdeme v dýňových semínkách, špenátu, kešu a obilných klíčcích.
I přes náročný začátek školy ale nesmíme zapomínat na dostatek pohybu na čerstvém vzduchu. Pohyb posiluje nejen svaly a celkovou kondici, ale zlepšuje se zásobování kyslíku do všech koutů lidského těla. A když se k tomu přidají ještě sluneční paprsky, je to úžasný balzám pro tělo i duši. Každá buňka dostane svůj příděl živin a kyslíku a může znovu vesele pracovat. Pohyb posiluje i celý imunitní systém, který po návratu z prázdnin jede na plné obrátky. Setkávání se se spolužáky, které jsme neviděli celé prázdniny, plná škola dětí, které ani pořádně neznáme, to vše přispívá k velké kumulaci různých bacilů a virů, s kterými si musí imunitní systém poradit.
A jak může pomoci homeopatie?
U psychického vyčerpání pomůže Kalium phosphoricum 15C. Působí výborně u duševního přepracování, které je často spojeno i s fyzickou únavou a bolestmi hlavy. Pokud duševní vyčerpání vede až k celkovému zpomalení a neschopnosti přemýšlet a lhostejnosti, můžeme sáhnout po léku Phosphoricum acidum 15C. Oba léky je vhodné užívat 2x denně, popřípadě podle potřeby přidat 3x denně.
Imunitu můžeme podpořit vhodnými doplňky stravy s obsahem rakytníku a betaglukanů. S podporou imunity pomůže i echinacea a laktobacily. V homeopatii máme úžasný lék na posílení - a to je Oscillococcinum. Působí protivirově a lze jej užívat jak od prvních příznaků, ale také preventivně. Preventivně se podává 1x týdně celá tuba od začátku září. Tento lék můžeme doplnit lékem Echinacea 5C. ten se užívá vždy po týdnech - jeden týden 1x denně a druhý týden vynechat. Takto střídáme celý podzim a zimu. Tuto dvojici homeopatických léků doplňuje lék Silicea 15C. užívá se 1x týdně a úžasně posiluje účinek kombinace Oscillococcina s Echinaceou.
Září je spojeno také se začátkem různých pravidelných sportovních kroužků. O prázdninách bylo spoustu času na pohyb, ale také na odpočinek. Nyní ale do volného času zasahuje škola a příprava na ni. Proto je vhodné nezapomenout na lék Arnica montana 9C. pomůže s rychlejší regenerací svalů a únava rychleji zmizí. Alespoň po dobu, než si na nový režim tělo přivykne.
PharmDr. Lenka Štýsová
Četli jste také?
HOMEOPATIE ZA TÁROU: TRAMPOTY VÝLETNÍKŮ
HOMEOPATIE ZA TÁROU: JEČNÉ ZRNO
HOMEOPATIE ZA TÁROU: KRČNÍ PÁTEŘ
Ministr zdravotnictví představil 12. června výsledky mezinárodního projektu Patient Reported Indicator Surveys (PaRIS). Projekt mapuje zkušenosti a spokojenost chronicky nemocných pacientů s primární zdravotní péčí v 19 státech OECD (Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj). Česká republika v něm dosáhla nadprůměrných výsledků. Do šetření se zapojilo 4 136 českých pacientů ze 110 ordinací praktických lékařů. Mezi pacienty ve věku 45 let a více má 85,2 % alespoň jedno a 53,3% dvě a více chronických onemocnění. Až 96 % chronicky nemocných pacientů hodnotilo kvalitu péče v Česku jako dobrou. Češi uvádějí nadprůměrnou spokojenost s kvalitou péče, duševním zdravím i dlouhodobým vztahem se svými lékaři. Celkem 72 % českých pacientů uvedlo, že své fyzické zdraví hodnotí jako dobré či velmi dobré. Tento výsledek je mírně nad průměrem všech 19 zapojených zemí, který činí 70 %. Dále pak 87 % českých respondentů označilo své duševní zdraví za dobré. Průměr mezi zeměmi OECD činil 83 %, což řadí ČR mezi země s nejvyšší mírou spokojenosti v této oblasti. Více než čtyři z pěti osob (87 %) se třemi nebo více chronickými onemocněními v ČR uvádějí, že jejich léky byly v posledních 12 měsících zkontrolovány zdravotnickým pracovníkem, což je o 12 procentních bodů více, než činí průměr OECD. Český zdravotní systém vykazuje nadstandardní výsledky i v oblasti koordinace péče, ve schopnosti lékařů sladit péči o pacienta napříč různými službami.
Cena PhDr. Alice Garrigue Masarykové, udílená od roku 2022, nese jméno dcery prezidenta T. G. Masaryka, která se zasloužila o rozvoj ošetřovatelství a sociální péče u nás. Na slavnostním ceremoniálu, který se uskutečnil ve spolupráci Ministerstva zdravotnictví a Výboru pro zdravotnictví Senátu Parlamentu České republiky, předal náměstek ministra zdravotnictví Jakub Dvořáček ocenění těm, kteří svým dlouhodobým přínosem dělají dobré jméno českému ošetřovatelství. Cenu v roce 2025 získaly: prof. PhDr. Valérie Tóthová, PhD., Dr.h.c. za celoživotní akademickou a odbornou činnost v oblasti ošetřovatelství; PhDr. Martina Šochmanová, MBA za dlouholetou aktivní činnost ve vedení profesní organizace; Lenka Vaculová za výjimečné nasazení v každodenní přímé péči o pacienty, lidský přístup a trvalý přínos k důstojnosti a kvalitě poskytované zdravotní péče. Zvláštní poděkování patří rodině Jiřiny Meissnerové, která se celý profesní život s hlubokým nasazením věnovala péči o pacienty na plicním oddělení nemocnice v Krnově.