
Číst si kilech, kterých možná někdo nosíme navíc, a právě v době, kdy pečeme vánoční cukroví, je trochu neomalenost. Ale možná se můžeme zamyslet, jak do nového roku vykročit co nejlíp, raději ne s předsevzetím, ale s rozmyslem.
Moje přítelkyně mi kdysi říkala - začnu s hubnutím, až dojím vánoční cukroví. Možná ano, ale jak na to? Nebo - jak na to už během Vánoc?
Obezita je nemoc
Problém není v tom, že se samy (nebo sami) sobě nelíbíme v plavkách, problém je jinde. Nadváha, a především obezita škodí žlučníku, kloubům, cévám, srdci, diabetu a astmatu (pokud těmito nemocemi trpíme), narušuje kvalitu spánku i psychiku. Nadváhu nebo dokonce obezitu má u nás většina obyvatel a bohužel i mnoho dětí a dospívajících.
Nerezignujme kvůli horším genům
Odborníci teď zjistili, a to jsme dosud netušili, že za naše problémy s hmotností výrazně mohou geny:
„Obezita je extrémně silně geneticky daná," řekla nám MUDr. Dita Pichlerová, Ph.D., vedoucí lékařka Centra léčby obezity při interní klinice FN Motol.
Ale na geny to všechno svést nemůžeme. Obvykle nejíme tehdy, když máme hlad, ale hlavně pro potěšení. Když máme radost, smutek, dobrou náladu v dobré společnosti, špatnou náladu sami doma, vypěstovali jsme si závislost na sladkostech. Máme chutě a ne hlad. Špatně spíme, málo se pohybujeme. Tak co s tím?
Hubnutí není jednoduchý proces
Především tehdy, pokud máme víc let za sebou než před sebou, nejde to snadno a rychle, často jsou naše přání o ideální váze nereálná. Těžko už budeme vážit tolik jako ve dvaceti, pokud je nám o 30 víc. Pokud máme „jen" nadváhu, úspěchem je zhubnout 10 procent a potom si tuto váhu udržet.
Není to sprint, ale běh na dlouhou trať
„Hmotnost udrží jen ten, kdo přestane ,dietovat' a neustále sám se sebou bojovat," tvrdí MUDr. Pichlerová.
Ti, kdo mají nadváhu nebo jsou obézní, musejí počítat s trvalou změnou životního stylu, a to postupnými pomalými změnami, aby si potvora náš mozek měl čas zafixovat si nové návyky.
A pokud to opravdu nejde a nezvládneme to sami, pomohou nám odborníci. Vyhledejte si nutričního terapeuta (výživového specialistu radéji ne) nebo lékaře, zabývajícího se léčbou nadváhy a obezity. Ti vám poradí a budou sledovat váš zdravotní stav.
Antiobezitika někdy ano, ale...
Tyto přípravky se předepisují osobám s vysokým BMI anebo pacientům s přidruženými chorobami. Někteří z nich tyto pilulky nebo injekce hůř tolerují, ale i s tímto problémem umějí odborníci poradit. Na rozdíl od těchto přípravků pojišťovny hradí bariatrické operace, ale pacient musí předem projít řadou vyšetření a po výkonu doživotně docházet na kontroly.
......................
Seznam lékařů, kteří se na léčbu obezity specializují, a mnoho dalších informací lze najít na www.netloustneme.cz.
......................
Zázračná dieta neexistuje
O tom, jak nejlépe hubnout a zhubnout, koluje řada mýtů, ale žádný zázračný prostředek nebo univerzální rada.
Přesto je možné řídit se několika dobrými doporučeními od nutriční terapeutky Mgr. Anety Seidlové:
......................
A co ještě platí?
Mějme se rádi a pochvalme se, dobře se vyspěme, někdy lenošme, nestresujme se kvůli maličkostem, nezapomínejme na přátele a občas si dejme - a to je opravdu rada odborníků - skleničku vína, kávu se dvěma či třemi kousky vánočního cukroví nebo kousek čokolády - a užijme si to!
A nezapomeňme na svižnou procházku.
Mgr. Jana Ulíková
ALKOHOL A TUČNÁ JÍDLA DÁVAJÍ JÁTRŮM ZABRAT
NADĚJNÉ MOLEKULY: POLEMIKY O INJEKCÍCH NA HUBNUTÍ
NADĚJNÉ MOLEKULY: POLEMIKY O INJEKCÍCH NA HUBNUTÍ II.
Senát schválil 12. června novely zákonů o veřejném zdravotním pojištění a elektronizaci zdravotnictví. První z nich výrazně podporuje prevenci prostřednictvím bonusů poskytovaných pojištěncům z fondů prevence zdravotních pojišťoven, umožňuje čerpat hrazené zdravotní služby v zahraničí do výše tamní úhrady i pro opakované nebo dlouhodobé případy a přináší úhradu moderních metod ve stomatologii. Novela zákona o elektronizaci zdravotnictví pak zavádí nové funkce jako elektronický očkovací průkaz, e-Žádanky a centrální registr preventivních vyšetření. Obě novely nyní zamíří k podpisu prezidenta republiky. Novela zákona vytvoří základ pro plné rozvinutí systému elektronického zdravotnictví (eHealth) v Česku, například sdílený zdravotní záznam bude rozdělen na dvě části – emergentní záznam s klíčovými údaji (např. krevní skupina, alergie) a záznam o výsledcích preventivních a screeningových vyšetření. S účinností novel se počítá od 1. 1. 2026.
Ministr zdravotnictví představil 12. června výsledky mezinárodního projektu Patient Reported Indicator Surveys (PaRIS). Projekt mapuje zkušenosti a spokojenost chronicky nemocných pacientů s primární zdravotní péčí v 19 státech OECD (Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj). Česká republika v něm dosáhla nadprůměrných výsledků. Do šetření se zapojilo 4 136 českých pacientů ze 110 ordinací praktických lékařů. Mezi pacienty ve věku 45 let a více má 85,2 % alespoň jedno a 53,3% dvě a více chronických onemocnění. Až 96 % chronicky nemocných pacientů hodnotilo kvalitu péče v Česku jako dobrou. Češi uvádějí nadprůměrnou spokojenost s kvalitou péče, duševním zdravím i dlouhodobým vztahem se svými lékaři. Celkem 72 % českých pacientů uvedlo, že své fyzické zdraví hodnotí jako dobré či velmi dobré. Tento výsledek je mírně nad průměrem všech 19 zapojených zemí, který činí 70 %. Dále pak 87 % českých respondentů označilo své duševní zdraví za dobré. Průměr mezi zeměmi OECD činil 83 %, což řadí ČR mezi země s nejvyšší mírou spokojenosti v této oblasti. Více než čtyři z pěti osob (87 %) se třemi nebo více chronickými onemocněními v ČR uvádějí, že jejich léky byly v posledních 12 měsících zkontrolovány zdravotnickým pracovníkem, což je o 12 procentních bodů více, než činí průměr OECD. Český zdravotní systém vykazuje nadstandardní výsledky i v oblasti koordinace péče, ve schopnosti lékařů sladit péči o pacienta napříč různými službami.
Cena PhDr. Alice Garrigue Masarykové, udílená od roku 2022, nese jméno dcery prezidenta T. G. Masaryka, která se zasloužila o rozvoj ošetřovatelství a sociální péče u nás. Na slavnostním ceremoniálu, který se uskutečnil ve spolupráci Ministerstva zdravotnictví a Výboru pro zdravotnictví Senátu Parlamentu České republiky, předal náměstek ministra zdravotnictví Jakub Dvořáček ocenění těm, kteří svým dlouhodobým přínosem dělají dobré jméno českému ošetřovatelství. Cenu v roce 2025 získaly: prof. PhDr. Valérie Tóthová, PhD., Dr.h.c. za celoživotní akademickou a odbornou činnost v oblasti ošetřovatelství; PhDr. Martina Šochmanová, MBA za dlouholetou aktivní činnost ve vedení profesní organizace; Lenka Vaculová za výjimečné nasazení v každodenní přímé péči o pacienty, lidský přístup a trvalý přínos k důstojnosti a kvalitě poskytované zdravotní péče. Zvláštní poděkování patří rodině Jiřiny Meissnerové, která se celý profesní život s hlubokým nasazením věnovala péči o pacienty na plicním oddělení nemocnice v Krnově.