
Trendem doby je asi již od Hrabalových Postřižin zkracování a platí to stále více, nejen u dámských účesů nebo sukní. Čas je pro nás cennou komoditou. A pro zdravotnické profesionály to platí dvojnásobně. V dnešním, rychle se rozvíjejícím světě je vzdělávání klíčovým prvkem úspěchu a profesního růstu. Ačkoli získávání nových poznatků v oblasti medicíny a farmacie vyžaduje čas a úsilí, existují způsoby, jak dobře hospodařit s časem účastníků vzdělávacích akcí. Na to pamatuje i společnost Health communication, která formy, délku i strukturu svých edukačních projektů přizpůsobuje „tempu lékárníkovu".
O nejbližší online akci Healthcomm Professional si můžete přečíst ZDE.
Nemůžete se zúčastnit celodenního odborného kongresu?
Lékárníci a farmaceutičtí asistenti patří mezi nejvytíženější zdravotnické profese. Podle průzkumu ČLnK z roku 2019 tráví lékárník v průměru 8,5 hodiny denně v lékárně, z toho 6,5 hodiny přímou prací s klienty. Navíc má lékárna řadu legislativních a administrativních povinností, což je těžké zvládat i díky dlouho trvajícímu podstavu personálu v lékárnách. Podle odhadů ČLnK chybí v České republice asi 1000 lékárníků a 2000 farmaceutických asistentů. Povinností lékárníka je účast v procesu kontinuálního vzdělávání, ale mnoho lékárníků nemůže navštěvovat kongresy právě kvůli výše zmíněným skutečnostem. Řešením jsou on-line webináře a konference či e-learningové kurzy.
Řada odborníků z lékáren ale preferuje kontaktní akce, na kterých se vzájemně potkávají kolegové nebo bývalí spolužáci, aby si v příjemné atmosféře předali zkušenosti z praxe i osobního života. Je to příležitost zeptat se přednášejících na doplňující otázky, poznat nové kolegy či možnost poslechnout si respektovanou osobnost svého oboru. Nemůžete trávit dva dny, ani jeden celý den na kongresu?
„Pokud jsou lékárníci vytíženi a nemohou přijít na celodenní kongres, nevadí. Nově na kongresech Healthcomm Professional, které jsme pro letošní podzim nazvali PHARMACY EVENTY, mají možnost vystudovat dopolední nebo odpolední akreditovanou část. Každá bude mít svůj kvalitní odborný program a bude samostatně akreditována u ČLnK. Pokud účastník absolvuje obě části, získá bodové ohodnocení za 2 akce," informuje o novém konceptu Ivana Bystroňová, manažerka projektu Educomm a fyzických akcí společnosti Health communication.
PHARMACY EVENTY PODZIM 2023 - BUĎTE V OBRAZE
TERMÍNY
Brno - 12. 10. 2023
Praha - 2. 11. 2023
Hradec Králové - 9. 11. 2023
REGISTRACE
Registrujte se na dopolední event (9:00 - 13:10)
Registrujte se na odpolední event (14:40 - 19:00)
Možnost účastnit se dopoledního i odpoledního eventu jako 2 akcí.
Registrujte se ZDE
OBSAH
Pharmacy eventy přinesou 4 odborné bloky
2 sály: hlavní (odborný program + panelové diskuze) a vedlejší sál (přednášky + workshopy)
...................................
Těšte se na...
Oběd bude možné si předem objednat za poplatek 350 Kč.
Účastnický poplatek
- celodenní 900 Kč (předem), na místě 1000 Kč
- půldenní 500 Kč (předem) a na místě 600 Kč
Magazín bude tradičním mediálním partnerem a přinese vám další informace o právě chystaném odborném programu. Sledujte proto pravidelně stránky Magazínu, kde v tomto článku zveřejníme další podrobnosti podzimních PHARMACY EVENTŮ.
-red-
ZAPIŠTE SI DO DIÁŘE
Senát schválil 12. června novely zákonů o veřejném zdravotním pojištění a elektronizaci zdravotnictví. První z nich výrazně podporuje prevenci prostřednictvím bonusů poskytovaných pojištěncům z fondů prevence zdravotních pojišťoven, umožňuje čerpat hrazené zdravotní služby v zahraničí do výše tamní úhrady i pro opakované nebo dlouhodobé případy a přináší úhradu moderních metod ve stomatologii. Novela zákona o elektronizaci zdravotnictví pak zavádí nové funkce jako elektronický očkovací průkaz, e-Žádanky a centrální registr preventivních vyšetření. Obě novely nyní zamíří k podpisu prezidenta republiky. Novela zákona vytvoří základ pro plné rozvinutí systému elektronického zdravotnictví (eHealth) v Česku, například sdílený zdravotní záznam bude rozdělen na dvě části – emergentní záznam s klíčovými údaji (např. krevní skupina, alergie) a záznam o výsledcích preventivních a screeningových vyšetření. S účinností novel se počítá od 1. 1. 2026.
Ministr zdravotnictví představil 12. června výsledky mezinárodního projektu Patient Reported Indicator Surveys (PaRIS). Projekt mapuje zkušenosti a spokojenost chronicky nemocných pacientů s primární zdravotní péčí v 19 státech OECD (Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj). Česká republika v něm dosáhla nadprůměrných výsledků. Do šetření se zapojilo 4 136 českých pacientů ze 110 ordinací praktických lékařů. Mezi pacienty ve věku 45 let a více má 85,2 % alespoň jedno a 53,3% dvě a více chronických onemocnění. Až 96 % chronicky nemocných pacientů hodnotilo kvalitu péče v Česku jako dobrou. Češi uvádějí nadprůměrnou spokojenost s kvalitou péče, duševním zdravím i dlouhodobým vztahem se svými lékaři. Celkem 72 % českých pacientů uvedlo, že své fyzické zdraví hodnotí jako dobré či velmi dobré. Tento výsledek je mírně nad průměrem všech 19 zapojených zemí, který činí 70 %. Dále pak 87 % českých respondentů označilo své duševní zdraví za dobré. Průměr mezi zeměmi OECD činil 83 %, což řadí ČR mezi země s nejvyšší mírou spokojenosti v této oblasti. Více než čtyři z pěti osob (87 %) se třemi nebo více chronickými onemocněními v ČR uvádějí, že jejich léky byly v posledních 12 měsících zkontrolovány zdravotnickým pracovníkem, což je o 12 procentních bodů více, než činí průměr OECD. Český zdravotní systém vykazuje nadstandardní výsledky i v oblasti koordinace péče, ve schopnosti lékařů sladit péči o pacienta napříč různými službami.
Cena PhDr. Alice Garrigue Masarykové, udílená od roku 2022, nese jméno dcery prezidenta T. G. Masaryka, která se zasloužila o rozvoj ošetřovatelství a sociální péče u nás. Na slavnostním ceremoniálu, který se uskutečnil ve spolupráci Ministerstva zdravotnictví a Výboru pro zdravotnictví Senátu Parlamentu České republiky, předal náměstek ministra zdravotnictví Jakub Dvořáček ocenění těm, kteří svým dlouhodobým přínosem dělají dobré jméno českému ošetřovatelství. Cenu v roce 2025 získaly: prof. PhDr. Valérie Tóthová, PhD., Dr.h.c. za celoživotní akademickou a odbornou činnost v oblasti ošetřovatelství; PhDr. Martina Šochmanová, MBA za dlouholetou aktivní činnost ve vedení profesní organizace; Lenka Vaculová za výjimečné nasazení v každodenní přímé péči o pacienty, lidský přístup a trvalý přínos k důstojnosti a kvalitě poskytované zdravotní péče. Zvláštní poděkování patří rodině Jiřiny Meissnerové, která se celý profesní život s hlubokým nasazením věnovala péči o pacienty na plicním oddělení nemocnice v Krnově.