
MUDr. Eva Kettmannová
S diagnózami od písmene L pokračuje letošní Minerální abeceda, série článků o využití solí Dr. Schüsslera v klinické praxi. V každém článku uvádíme diagnózy, v jejichž léčbě jsme dosáhli u našich pacientů dobrých výsledků. U některých běžných potíží se minerální soli osvědčily jako hlavní léčba. U komplikovaných, chronických nebo vleklých potíží je předepisujeme jako efektivní doplňkovou léčbu ke klasické léčbě.
Pro úplné začátečníky doporučuji přečíst postupně články o jednotlivých Schüsslerových solích, je jich celkem 12, a najdete je v záložce SERIÁLY na Magazínu.
U všech níže uvedených diagnóz budou minerální soli Dr. Schüsslera doporučené v tomto článku představovat doplňkovou léčbu k terapii předepsané ošetřujícím lékařem.
Zánět ledvinné pánvičky
Jako u každého zánětlivého onemocnění začínáme minerální solí No.3 Ferrum phosphoricum D12 - využíváme antiflogistický a imunomodulační účinek této soli.
V kombinaci s No.3 podáváme další dvě soli: No.4 Kalium chloratum D6 a No.10 Natrium sulfuricum D6.
Začínáme s intenzivnějším dávkováním: á cca 10 minut během prvních 2 hodin od objevení příznaků podáváme 1tbl. Tablety rozpouštíme v ústech.
Následně přecházíme na obvyklé dávkování: rozpouštíme 6tbl od každé soli ve 2dcl vody a po doušcích popíjíme během celého dne až do vymizení příznaků.
Následně doporučujeme během rekonvalescence užívat No.2 Calcium phosphoricum D6 2xdenně 1tbl minimálně 3 týdny.
Ledvinové kameny
U náhodného USG nálezu, kdy pacient zatím nevykazuje žádné klinické příznaky, můžeme nasadit tuto kombinaci Schüsslerových solí:
K uvedené dvojkombinaci ze Základních solí Dr. Schüsslera můžeme přidat jednu z tzv. Doplňkových solí:
No.23 Natrium bicarbonicum D12 - také působí na překyselení a podporuje acidobazickou rovnováhu v krvi a tkáních.
Ze začátku podáváme v dávkování á cca 10 minut během prvních 2 hodin od objevení příznaků. Následně přecházíme na obvyklé dávkování: rozpouštíme 6tbl od každé soli ve 2dcl vody a po doušcích popíjíme během celého dne.
Ledvinová kolika
U ledvinové koliky k minerálním solím uvedeným v tabulce přidáváme No.7 Magnesium phosphoricum D6 pro spasmolytický a analgetický efekt.
Dávkování: u této minerální soli němečtí kolegové doporučují rozpuštění v horké vodě pro zvýšení spasmolytického i analgetického účinku - 6tbl ve 2dcl horké vody a pomalu popíjet ještě za tepla.
.................................
Pro zájemce o léčebnou metodu minerálních solí dle Dr. Schüsslera bych ráda doporučila workshop Obličejová diagnostika pro lékárníky. Jedná se o praktickou a rychlou diagnostickou metodu na výběr vhodné minerální soli.
Až 90 % lékárníků vyškolených v ČR v této metodě ji používá ve své každodenní praxi a pochvalují si, že se jim dostává pozitivní zpětné vazby od pacientů, kteří pak chodí „za svým" lékárníkem.
Bližší info najdete na www.vzdelavani-seminare.cz, nebo dále na www.mudrkettmannova.cz
MINERÁLNÍ SOLI NA AKUTNÍ KATAR HORNÍCH DÝCHACÍCH CEST NEBO U AKUTNÍ KOLPITIDY
ZMÍRNĚNÍ NEŽÁDOUCÍCH ÚČINKŮ CHEMOTERAPIE A ZLEPŠENÍ KVALITY ŽIVOTA U ONKOLOGICKÉHO PACIENTA
SCHÜSSLEROVY MINERÁLNÍ SOLI U INTOXIKACE ALKOHOLEM A JÍDLEM
Senát schválil 12. června novely zákonů o veřejném zdravotním pojištění a elektronizaci zdravotnictví. První z nich výrazně podporuje prevenci prostřednictvím bonusů poskytovaných pojištěncům z fondů prevence zdravotních pojišťoven, umožňuje čerpat hrazené zdravotní služby v zahraničí do výše tamní úhrady i pro opakované nebo dlouhodobé případy a přináší úhradu moderních metod ve stomatologii. Novela zákona o elektronizaci zdravotnictví pak zavádí nové funkce jako elektronický očkovací průkaz, e-Žádanky a centrální registr preventivních vyšetření. Obě novely nyní zamíří k podpisu prezidenta republiky. Novela zákona vytvoří základ pro plné rozvinutí systému elektronického zdravotnictví (eHealth) v Česku, například sdílený zdravotní záznam bude rozdělen na dvě části – emergentní záznam s klíčovými údaji (např. krevní skupina, alergie) a záznam o výsledcích preventivních a screeningových vyšetření. S účinností novel se počítá od 1. 1. 2026.
Ministr zdravotnictví představil 12. června výsledky mezinárodního projektu Patient Reported Indicator Surveys (PaRIS). Projekt mapuje zkušenosti a spokojenost chronicky nemocných pacientů s primární zdravotní péčí v 19 státech OECD (Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj). Česká republika v něm dosáhla nadprůměrných výsledků. Do šetření se zapojilo 4 136 českých pacientů ze 110 ordinací praktických lékařů. Mezi pacienty ve věku 45 let a více má 85,2 % alespoň jedno a 53,3% dvě a více chronických onemocnění. Až 96 % chronicky nemocných pacientů hodnotilo kvalitu péče v Česku jako dobrou. Češi uvádějí nadprůměrnou spokojenost s kvalitou péče, duševním zdravím i dlouhodobým vztahem se svými lékaři. Celkem 72 % českých pacientů uvedlo, že své fyzické zdraví hodnotí jako dobré či velmi dobré. Tento výsledek je mírně nad průměrem všech 19 zapojených zemí, který činí 70 %. Dále pak 87 % českých respondentů označilo své duševní zdraví za dobré. Průměr mezi zeměmi OECD činil 83 %, což řadí ČR mezi země s nejvyšší mírou spokojenosti v této oblasti. Více než čtyři z pěti osob (87 %) se třemi nebo více chronickými onemocněními v ČR uvádějí, že jejich léky byly v posledních 12 měsících zkontrolovány zdravotnickým pracovníkem, což je o 12 procentních bodů více, než činí průměr OECD. Český zdravotní systém vykazuje nadstandardní výsledky i v oblasti koordinace péče, ve schopnosti lékařů sladit péči o pacienta napříč různými službami.
Cena PhDr. Alice Garrigue Masarykové, udílená od roku 2022, nese jméno dcery prezidenta T. G. Masaryka, která se zasloužila o rozvoj ošetřovatelství a sociální péče u nás. Na slavnostním ceremoniálu, který se uskutečnil ve spolupráci Ministerstva zdravotnictví a Výboru pro zdravotnictví Senátu Parlamentu České republiky, předal náměstek ministra zdravotnictví Jakub Dvořáček ocenění těm, kteří svým dlouhodobým přínosem dělají dobré jméno českému ošetřovatelství. Cenu v roce 2025 získaly: prof. PhDr. Valérie Tóthová, PhD., Dr.h.c. za celoživotní akademickou a odbornou činnost v oblasti ošetřovatelství; PhDr. Martina Šochmanová, MBA za dlouholetou aktivní činnost ve vedení profesní organizace; Lenka Vaculová za výjimečné nasazení v každodenní přímé péči o pacienty, lidský přístup a trvalý přínos k důstojnosti a kvalitě poskytované zdravotní péče. Zvláštní poděkování patří rodině Jiřiny Meissnerové, která se celý profesní život s hlubokým nasazením věnovala péči o pacienty na plicním oddělení nemocnice v Krnově.