
MUDr. Eva Kettmannová
Minerální abeceda je název série článků o využití solí Dr. Schüsslera v klinické praxi. V každému článku uvádíme diagnózy, u kterých máme dobré výsledky v naší vlastní praxi. U některých běžných potíží se minerální soli osvědčily jako hlavní léčba, u komplikovaných, chronických nebo vleklých potíží je předepisujeme jako efektivní doplňkovou léčbu ke klasické léčbě.
Pro úplné začátečníky doporučuji přečíst si naše předchozí články o jednotlivých základních dvanácti Schüsslerových solích. Najdete je v záložce SERIÁLY na Magazínu Healthcomm ZDE, nebo se můžete přihlásit na vzdělávací semináře ZDE.
Morbus Bechtěrev (ankylozující spondylitida)
Jedná se o chronické zánětlivé onemocnění, které se lokalizuje do kloubů páteře a přilehlých měkkých tkání kolem páteře. Typická je ranní ztuhlost, noční bolesti v sakroiliakální oblasti páteře a postupná progrese do vyšších etáží páteře. Kromě postižení páteře se toto onemocnění může projevit i například bolestí pat, kyčlí, ramenních kloubů nebo úponů Achillovy šlachy. Vše může být doprovázeno někdy i celkovými příznaky, jako jsou zvýšené teploty a únava. Dle statistiky je postiženo až 1 % populace, 2 až 3x častěji se postižení týká mužů. Obvykle se první příznaky objeví mezi 18. a 30. rokem života.
V mé ordinaci celostní medicíny se mi osvědčilo doporučení dalších minerálních solí podle individuálního deficitu - nejlépe je lze zvolit pomocí Obličejového diagnostiky, kterou používal i popsal sám Dr. Heinrich Schüssler.
Ke zmírnění bolestí může lokálně pomoci i krém Traumeel, díky protizánětlivému účinku. Za důležitou součást léčby považuji také motivaci pacienta k pravidelnému zdravotnímu cvičení. Užívání Bachových esencí se mi osvědčuje jako účinný podpůrný prostředek na zvýšení odolnosti vůči každodennímu stresu, což taky může významně přispět ke zpomalení progrese tohoto onemocnění.
Basedowova nemoc (Morbus Graves-Basedow)
Jedná se o autoimunitní onemocnění štítné žlázy, které způsobuje typické příznaky hypertyreózy: metabolické, srdeční a oční komplikace. Typické subjektivní projevy jsou palpitace, zvýšená nervozita, podrážděnost, svalová slabost, nadměrné pocení, vlčí hlad v kombinaci s hubnutím a třes rukou, u žen také poruchy menstruačního cyklu. Nejcharakterističtější projevy Graves-Basedowovy nemoci jsou struma a exoftalmus, ale nemusí být přítomny u každého pacienta.
Minerální soli Dr. Schüsslera mohou být doplňkem ke klasické léčbě. Náš německý kolega a lektor této léčebné metody, Günther Heepen, doporučuje No. 8 Natrium chloratum D6 3x denně 2tbl u pacientů, kteří se vyznačují bledostí v obličeji. Pro všechny pacienty s diagnózou Graves-Basedowovy nemoci doporučuje zvolit soli s obsahem jódu, které patří do řady tzv. doplňkových solí Dr. Schüsslera (jsou to soli No. 13 až No. 27). Tyto dvě soli regulují, neboli harmonizují činnost štítné žlázy při hypo- i hyperfunkci: No. 15 Kalium jodatum D6 a No. 24 Arsenum jodatum D12. Užívají se 3-5x denně 1tbl.
..............................
V článku se zmiňuji o Obličejové diagnostice, čili Antlitzdiagnostice. Je to jednoduchý diagnostický nástroj vhodný do praxe zdravotníka k rychlému stanovení deficitu minerální soli/solí. Pokud Vás tato metoda oslovila, můžete si ji osvojit během 2x 3 hodin na workshopu Obličejová diagnostika dle Dr. Schüsslera, pořádám jej dvakrát ročně právě pro zdravotníky.
Název léčivého přípravku: Calcium fluoratum/Silicea/Magnesium phosphoricum/Natrium chloratum DHU D12/D6 tablety. Složení: 1 tableta obsahuje Calcium fluoratum/Silicea/magnesium phosphoricum/Natrium chloratum /D6 250 mg, laktózu, pšeničný škrob, magnesium-stearát. Obvyklé dávkování: 3x 2 tablety. Perorální podání. Upozornění: Uchovávejte mimo dohled a dosah dětí. Homeopatický léčivý přípravek bez schválených léčebných indikací. Biochemické tablety podle Dr. Schüsslera No. 1/11/7/8. Nepoužívejte po uplynutí doby použitelnosti. Používejte podle rady odborníka na homeopatii. Pokud si nejste jistý(á), poraďte se se svým lékařem nebo lékárníkem. Pokud Vám lékař sdělil, že nesnášíte některé cukry, poraďte se se svým lékařem, než začnete tento léčivý přípravek užívat. Pšeničný škrob v tomto léku obsahuje lepek ve velmi malém množství (je považován za bezlepkový) a je velmi nepravděpodobné, že by způsobil problémy, pokud máte celiakii. Jedna tableta neobsahuje více než 0,95 μg lepku. Pokud máte alergii na pšenici (odlišnou od celiakie), neměl (a) byste tento lék užívat. Držitel rozhodnutí o registraci: Deutsche Homöopathie-Union DHU -Arzneimittel GmbH & Co. KG, Ottostraße 24, 76227 Karlsruhe, Německo. Výrobce: Schwabe Austria GmbH, Richard Strauss-Straße 13, 1230 Vídeň, Rakousko. Datum revize textu: 5. 10. 2021/ 16. 7. 2021/. Registrační číslo: 93/196/92-A/C, 93/327/92-A/C, 93/220/15-C, 93/295/92-A/C. Výdej možný v lékárně. Není hrazen z prostředků veřejného zdravotního pojištění.
Wilhelm Heinrich Schüßler, německý homeopatický lékař a zakladatel „biochemického léčení" tzv. Schüßlerovými solemi, studoval i v Praze? Navštěvoval zde mimo jiné i přednášky o homeopatii.
Dvanáct použitých sloučenin minerálních solí je těch, které lze podle Schüßlera stále nalézt v popelu mrtvého a spáleného těla: fosforečnan železitý, chlorid draselný, fosforečnan, síran, fluorid vápenatý, fosforečnan, síran, fosforečnan hořečnatý, chlorid sodný, fosfát, síran a křemík.
SCHÜSSLEROVY MINERÁLNÍ SOLI U ARTRÓZY A ALOPECIE
SCHÜSSLEROVY MINERÁLNÍ SOLI PŘI ZÁPALU PLIC
SCHÜSSLEROVY MINERÁLNÍ SOLI U VYSOKÉHO KREVNÍHO TLAKU A VITILIGA
Senát schválil 12. června novely zákonů o veřejném zdravotním pojištění a elektronizaci zdravotnictví. První z nich výrazně podporuje prevenci prostřednictvím bonusů poskytovaných pojištěncům z fondů prevence zdravotních pojišťoven, umožňuje čerpat hrazené zdravotní služby v zahraničí do výše tamní úhrady i pro opakované nebo dlouhodobé případy a přináší úhradu moderních metod ve stomatologii. Novela zákona o elektronizaci zdravotnictví pak zavádí nové funkce jako elektronický očkovací průkaz, e-Žádanky a centrální registr preventivních vyšetření. Obě novely nyní zamíří k podpisu prezidenta republiky. Novela zákona vytvoří základ pro plné rozvinutí systému elektronického zdravotnictví (eHealth) v Česku, například sdílený zdravotní záznam bude rozdělen na dvě části – emergentní záznam s klíčovými údaji (např. krevní skupina, alergie) a záznam o výsledcích preventivních a screeningových vyšetření. S účinností novel se počítá od 1. 1. 2026.
Ministr zdravotnictví představil 12. června výsledky mezinárodního projektu Patient Reported Indicator Surveys (PaRIS). Projekt mapuje zkušenosti a spokojenost chronicky nemocných pacientů s primární zdravotní péčí v 19 státech OECD (Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj). Česká republika v něm dosáhla nadprůměrných výsledků. Do šetření se zapojilo 4 136 českých pacientů ze 110 ordinací praktických lékařů. Mezi pacienty ve věku 45 let a více má 85,2 % alespoň jedno a 53,3% dvě a více chronických onemocnění. Až 96 % chronicky nemocných pacientů hodnotilo kvalitu péče v Česku jako dobrou. Češi uvádějí nadprůměrnou spokojenost s kvalitou péče, duševním zdravím i dlouhodobým vztahem se svými lékaři. Celkem 72 % českých pacientů uvedlo, že své fyzické zdraví hodnotí jako dobré či velmi dobré. Tento výsledek je mírně nad průměrem všech 19 zapojených zemí, který činí 70 %. Dále pak 87 % českých respondentů označilo své duševní zdraví za dobré. Průměr mezi zeměmi OECD činil 83 %, což řadí ČR mezi země s nejvyšší mírou spokojenosti v této oblasti. Více než čtyři z pěti osob (87 %) se třemi nebo více chronickými onemocněními v ČR uvádějí, že jejich léky byly v posledních 12 měsících zkontrolovány zdravotnickým pracovníkem, což je o 12 procentních bodů více, než činí průměr OECD. Český zdravotní systém vykazuje nadstandardní výsledky i v oblasti koordinace péče, ve schopnosti lékařů sladit péči o pacienta napříč různými službami.
Cena PhDr. Alice Garrigue Masarykové, udílená od roku 2022, nese jméno dcery prezidenta T. G. Masaryka, která se zasloužila o rozvoj ošetřovatelství a sociální péče u nás. Na slavnostním ceremoniálu, který se uskutečnil ve spolupráci Ministerstva zdravotnictví a Výboru pro zdravotnictví Senátu Parlamentu České republiky, předal náměstek ministra zdravotnictví Jakub Dvořáček ocenění těm, kteří svým dlouhodobým přínosem dělají dobré jméno českému ošetřovatelství. Cenu v roce 2025 získaly: prof. PhDr. Valérie Tóthová, PhD., Dr.h.c. za celoživotní akademickou a odbornou činnost v oblasti ošetřovatelství; PhDr. Martina Šochmanová, MBA za dlouholetou aktivní činnost ve vedení profesní organizace; Lenka Vaculová za výjimečné nasazení v každodenní přímé péči o pacienty, lidský přístup a trvalý přínos k důstojnosti a kvalitě poskytované zdravotní péče. Zvláštní poděkování patří rodině Jiřiny Meissnerové, která se celý profesní život s hlubokým nasazením věnovala péči o pacienty na plicním oddělení nemocnice v Krnově.