
MUDr. Eva Kettmannová
Minerální abeceda je název série článků o využití solí Dr. Schüsslera v klinické praxi. V každém článku uvádíme diagnózy, u kterých máme dobré výsledky v naší vlastní praxi. U některých běžných potíží se minerální soli osvědčily jako hlavní léčba, u komplikovaných, chronických nebo vleklých potíží je předepisujeme jako efektivní doplňkovou léčbu ke klasické léčbě.
Pro úplné začátečníky doporučuji přečíst si naše články o jednotlivých Schüsslerových solích, kterých je celkem 12. Najdete je v záložce SERIÁLY na Magazínu Healthcomm ZDE.
Diabetická neuropatie
Jedná se o nejčastější komplikaci diabetu, příčinou je dlouhodobě zvýšená glykémie. Poškozena může být nejen motorická a senzitivní inervace, ale i vegetativní.
Schüsslerovy soli (viz. tabulka níže) se u této diagnózy osvědčily jako komplementární léčba. Doporučujeme je užívat formou kúry na 4 týdny.
Dávkování: 6 tbl od každé soli nasypat do 1/2l vody a popíjet během dne nebo 3x2 tbl denně.
Demineralizace zubů
Vzniká vlivem vystavení kyselému prostředí, tento proces probíhá v menší či větší míře u každého jídla. Zároveň probíhá opačný proces - remineralizace. Minerály, které byly uvolněny ze zubního povrchu, jsou do něj opět ze slin navráceny. Pokud jsou oba procesy v rovnováze, jedná se o fyziologické děje.
Není-li tomu tak a převažuje-li demineralizace, dochází s postupem času k tvorbě zubního kazu. Nejdřív se projevuje pouze jako demineralizační léze. V této fázi může být ještě zpětně remineralizována díky vhodné zubní hygieně. Remineralizaci můžeme taky podpořit Schüsslerovými solemi s obsahem vápníku a fosforu, viz tabulka níže. V opačném případě může dojít ke zvětšování demineralizační léze a pokročí-li zubní kaz do dentinu, je již nutné ošetřit zubní kaz zubním lékařem.
Dávkování: Od každé soli 6 tbl do 2 dcl vody a popíjet během dne. Tyto dvě minerální soli doporučujeme podávat i preventivně formou kúry. Užívat 2 měsíce a kúru opakovat 2-3 x ročně.
......................................
Pro zájemce o léčebnou metodu pomocí minerálních solí dle Dr. Schüsslera bych ráda doporučila workshop Obličejová diagnostika pro lékárníky. Jedná se o praktickou a rychlou diagnostickou metodu na výběr vhodné minerální soli. Až 90 % lékárníků vyškolených v ČR v této metodě ji používá ve své každodenní praxi a pochvalují si, že se jim dostává pozitivní zpětná vazba od pacientů, kteří pak chodí „za svým lékárníkem".
Bližší info najdete zde www.vzdelavani-seminare.cz
MINERÁLNÍ SOLI U JATERNÍ CIRHÓZY A OVARIÁLNÍCH CYST?
MINERÁLNÍ SOLI U BASEDOWOVY NEMOCI A U BECHTĚREVOVY NEMOCI
MINERÁLNÍ SOLI U ARTRÓZY A ALOPECIE
Ministr zdravotnictví představil 12. června výsledky mezinárodního projektu Patient Reported Indicator Surveys (PaRIS). Projekt mapuje zkušenosti a spokojenost chronicky nemocných pacientů s primární zdravotní péčí v 19 státech OECD (Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj). Česká republika v něm dosáhla nadprůměrných výsledků. Do šetření se zapojilo 4 136 českých pacientů ze 110 ordinací praktických lékařů. Mezi pacienty ve věku 45 let a více má 85,2 % alespoň jedno a 53,3% dvě a více chronických onemocnění. Až 96 % chronicky nemocných pacientů hodnotilo kvalitu péče v Česku jako dobrou. Češi uvádějí nadprůměrnou spokojenost s kvalitou péče, duševním zdravím i dlouhodobým vztahem se svými lékaři. Celkem 72 % českých pacientů uvedlo, že své fyzické zdraví hodnotí jako dobré či velmi dobré. Tento výsledek je mírně nad průměrem všech 19 zapojených zemí, který činí 70 %. Dále pak 87 % českých respondentů označilo své duševní zdraví za dobré. Průměr mezi zeměmi OECD činil 83 %, což řadí ČR mezi země s nejvyšší mírou spokojenosti v této oblasti. Více než čtyři z pěti osob (87 %) se třemi nebo více chronickými onemocněními v ČR uvádějí, že jejich léky byly v posledních 12 měsících zkontrolovány zdravotnickým pracovníkem, což je o 12 procentních bodů více, než činí průměr OECD. Český zdravotní systém vykazuje nadstandardní výsledky i v oblasti koordinace péče, ve schopnosti lékařů sladit péči o pacienta napříč různými službami.
Cena PhDr. Alice Garrigue Masarykové, udílená od roku 2022, nese jméno dcery prezidenta T. G. Masaryka, která se zasloužila o rozvoj ošetřovatelství a sociální péče u nás. Na slavnostním ceremoniálu, který se uskutečnil ve spolupráci Ministerstva zdravotnictví a Výboru pro zdravotnictví Senátu Parlamentu České republiky, předal náměstek ministra zdravotnictví Jakub Dvořáček ocenění těm, kteří svým dlouhodobým přínosem dělají dobré jméno českému ošetřovatelství. Cenu v roce 2025 získaly: prof. PhDr. Valérie Tóthová, PhD., Dr.h.c. za celoživotní akademickou a odbornou činnost v oblasti ošetřovatelství; PhDr. Martina Šochmanová, MBA za dlouholetou aktivní činnost ve vedení profesní organizace; Lenka Vaculová za výjimečné nasazení v každodenní přímé péči o pacienty, lidský přístup a trvalý přínos k důstojnosti a kvalitě poskytované zdravotní péče. Zvláštní poděkování patří rodině Jiřiny Meissnerové, která se celý profesní život s hlubokým nasazením věnovala péči o pacienty na plicním oddělení nemocnice v Krnově.