Cookie Consent by Free Privacy Policy website

Online informace pro lékárny



JÓGA V DOBĚ COVIDU



Lékaři, a samozřejmě i lékárníci, to dobře znají; postcovidové potíže, se kterými se setkávají v ordinacích a v lékárnách, mají v menší nebo větší míře prakticky všichni, kteří tuto nemoc prodělali.

Typické jsou bolesti hlavy, potíže s dechem, únava, poruchy koncentrace i paměti. 82 procentům osob se po prodělání nemoci zhoršily zdravotní problémy a potíže s pamětí (podle výzkumu, který uveřejnil The Lancet, July 2021) mělo 8 měsíců po prodělání covidu více než 40 procent účastníků výzkumu.

Očkování a pohybová aktivita

Očkování a prevence je to nejlepší, co pro sebe může každý z nás udělat. K posílení zdraví a zlepšování imunity patří zdravá vyvážená strava s dostatkem vitaminů a minerálů, pohybová aktivita - nejlépe na čerstvém vzduchu, a prevence stresu.

Fyzická aktivita zároveň snižuje riziko kardiovaskulárních chorob, obezity (obezita je nemoc!), kladně působí i na hladinu krevního tlaku a cholesterolu. Pravidelná lehká až středně těžká fyzická zátěž je i prevencí covidu, protože aktivuje imunitní systém. Především lidé vyššího věku by měli vědět, že vysoká intenzivní zátěž bez dostatku odpočinku zhoršuje buněčnou imunitu, a tak by se měli věnovat - podle svých možností - svižné chůzi, a to každý den. Dobrým pomocníkem jsou nordic walking hole, které pomáhají procvičit i horní polovinu těla.  Denní procházky a protažení a posílení vhodných partií (střed těla) často stačí k dobrému stavu organismu a pomáhá i proti depresi a stresu.

Jak na stres?

Poučka, že se máme vyhýbat stresu, je sice známá, ale většinou si s ní nevíme rady. Nabízejí se však možností, které si s ním - při správném vedení - umějí poradit. Jsou to jógové techniky.

„Není to o tom, že se ,oblečeme do oblečku' a jdeme někam dělat pro laiky nezvyklé krkolomné pozice," vysvětluje neznalcům MUDr. Kateřina Sheardová, Ph.D., vedoucí Výzkumného centra pro poruchy paměti ve Fakultní nemocnici u sv. Anny v Brně. 

„Stěžejní roli při józe má i meditace, kterou se nelze naučit teď, hned a okamžitě. Patří k ní samozřejmě i úvodní procvičení těla." 

Doktorka Sheardová cvičí jógu desítky let, má zkušenosti ze zahraničí (a pochopitelně i z Indie). Je neuroložka se specializací na neurodegenerativní onemocnění a poruchy paměti a zakladatelkou první studie stárnutí u nás „Czech Brain Aging Study". Jejím hlavním výzkumným zájmem jsou preventivní opatření, zdravý životní styl a techniky, které ovlivňují Brain maintenance a pomáhají předcházet chronickému stresu jako je jóga, meditace a techniky všímavosti.

Foto: FNUSA

 

MUDr. Kateřina Sheardová, Ph.D., bude reprezentovat Českou republiku v panelu Evropské neurologické akademie (EAN) pro demence. Mezi hlavní cíle, které chce v rámci této platformy propagovat, patří zejména zaměření se na klinicky dostupné časné biomarkery nemoci a posílení výzkumu rizikových faktorů vzniku demence spojených se životním stylem a jejich propagace jako preventivního opatření široké veřejnosti. Její odborné aktivity si můžeme připomenout i v rozhovoru na www.fnusa-icrc.org ZDE 

Foto ze setkání s novináři na Velvyslanectví Indické republiky: J.E. Hemant H Kotalwar, velvyslanec Indické republiky v České republice, neuroložka Kateřina Sheardová a Michael Vlček, certifikovaný lektor jógy; člen výboru nevládní organizace Jóga v denním životě.

 

Co všechno je jóga

Jóga není jen cvičení, ale komplexní systém pomáhající celkovému zdraví. Do něj patří i dietní doporučení a duchovní osobní rozvoj. A znovu nemůžeme nezmínit venkovní aktivity, a především také zaměření na správné dýchání. Kdo už jógu nějaký čas praktikuje, umí to, co většina z nás neumí - správně dýchat. Vědomé pohyby (ásány) se zapojením dechu zlepšují koncentraci a působí i proti depresi. A pozor - kladně působí na mozkové oblasti spojené s pamětí a imunitou.

„Dýchání s plným vědomím, koncentrace na dech," vysvětluje dr. Sheardová, „zlepšuje nervové oscilace v mozku a tím i paměť. (Arshamian Journal of Neuroscience, November 2018) Nosní dechové techniky zlepšují neuronální aktivitu, pomáhají udržet paměťové stopy a celkově posilují paměť. Mindfullness (všímavost) snižuje stres a zlepšuje imunitní profil."

Mgr. Jana Ulíková

Foto: archiv a autorka

......

Příště se spolu s Mgr. Janou Ulíkovou podíváme na problematiku ochrany paměti stravou, představíme si studii stárnutí a její výsledky - vliv SWB na atrofii mozku.

Zpět

DOBRÉ VÝSLEDKY PROJEKTU PACIENTSKÉ SPOKOJENOSTI V ČR

Ministr zdravotnictví představil 12. června výsledky mezinárodního projektu Patient Reported Indicator Surveys (PaRIS). Projekt mapuje zkušenosti a spokojenost chronicky nemocných pacientů s primární zdravotní péčí v 19 státech OECD (Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj). Česká republika v něm dosáhla nadprůměrných výsledků. Do šetření se zapojilo 4 136 českých pacientů ze 110 ordinací praktických lékařů. Mezi pacienty ve věku 45 let a více má 85,2 % alespoň jedno a 53,3% dvě a více chronických onemocnění. Až 96 % chronicky nemocných pacientů hodnotilo kvalitu péče v Česku jako dobrou. Češi uvádějí nadprůměrnou spokojenost s kvalitou péče, duševním zdravím i dlouhodobým vztahem se svými lékaři. Celkem 72 % českých pacientů uvedlo, že své fyzické zdraví hodnotí jako dobré či velmi dobré. Tento výsledek je mírně nad průměrem všech 19 zapojených zemí, který činí 70 %. Dále pak 87 % českých respondentů označilo své duševní zdraví za dobré. Průměr mezi zeměmi OECD činil 83 %, což řadí ČR mezi země s nejvyšší mírou spokojenosti v této oblasti. Více než čtyři z pěti osob (87 %) se třemi nebo více chronickými onemocněními v ČR uvádějí, že jejich léky byly v posledních 12 měsících zkontrolovány zdravotnickým pracovníkem, což je o 12 procentních bodů více, než činí průměr OECD. Český zdravotní systém vykazuje nadstandardní výsledky i v oblasti koordinace péče, ve schopnosti lékařů sladit péči o pacienta napříč různými službami.

PŘEDÁNY CENY A. MASARYKOVÉ ZA OŠETŘOVATELSTVÍ

Cena PhDr. Alice Garrigue Masarykové, udílená od roku 2022, nese jméno dcery prezidenta T. G. Masaryka, která se zasloužila o rozvoj ošetřovatelství a sociální péče u nás. Na slavnostním ceremoniálu, který se uskutečnil ve spolupráci Ministerstva zdravotnictví a Výboru pro zdravotnictví Senátu Parlamentu České republiky, předal náměstek ministra zdravotnictví Jakub Dvořáček ocenění těm, kteří svým dlouhodobým přínosem dělají dobré jméno českému ošetřovatelství. Cenu v roce 2025 získaly: prof. PhDr. Valérie Tóthová, PhD., Dr.h.c. za celoživotní akademickou a odbornou činnost v oblasti ošetřovatelství; PhDr. Martina Šochmanová, MBA za dlouholetou aktivní činnost ve vedení profesní organizace; Lenka Vaculová za výjimečné nasazení v každodenní přímé péči o pacienty, lidský přístup a trvalý přínos k důstojnosti a kvalitě poskytované zdravotní péče. Zvláštní poděkování patří rodině Jiřiny Meissnerové, která se celý profesní život s hlubokým nasazením věnovala péči o pacienty na plicním oddělení nemocnice v Krnově.

DOPORUČUJEME