Cookie Consent by Free Privacy Policy website

Online informace pro lékárny



KADIDLO NAD ZLATO



Kadidlo není jen vánoční františek

Pokud si Vánoce spojujete s vůní malého kužele, který pomalu odhořívá na kamnech, pak cítíte vůni kadidla. František se připravuje z páleného dřevěného uhlí, které se namele a promísí s kadidlem. To mu pak dává v kouři rozptýlenou, charakteristickou vůni.

Kadidlo neboli olibanum, je pryskyřice vytékající z dřeviny kadidlovníku (Boswellia). Stromy začnou dostatečně produkovat pryskyřici až tak za 10 let. Nejkvalitnější kadidlo z Kadidlovníku pravého (Boswellia sacra) pochází z Ománu. Kadidlo se tradičně získává nařezáváním jeho kůry. Čerstvá pryskyřice na vzduchu tuhne a vytváří charakteristické bílé „kapičky". Sklizeň pryskyřice se provádí dvakrát, někdy i třikrát ročně. Ománci kadidlo sbírají zpravidla jen jednou ročně, před obdobím monzunových dešťů. Nejkvalitnější pryskyřice má v sobě vysoký obsah terpenů, seskviterpenů a diterpenů, které způsobují silné aroma. Vůně kadidla i jeho vlastnosti byly po tisíciletí využívány v různých kulturách po celém světě. Dá se říci, že jde o jednu z nejstarších známých vonných látek. Parfuméři ji označují jako jemně zahalující, dřevitě sladkou vůni s citrusovými, kořeněnými a svěžími nádechy. Kadidlo je stále oblíbenou součástí parfémů a kosmetických přípravků pro svou příjemnou vůni a údajné omlazující účinky.

...................

Stromy Boswellia - kadidlovníky patří do čeledi Burseraceae (březulovité), stejně jako třeba myrhovníky (Comiphora myrhae).

Pro oba tropické stromy je typická jejich voňavá pryskyřice - klejopryskyřice, která po naříznutí vytéká z kůry.

...................

 

Kadidlo bylo a zůstává nedílnou součástí mnoha náboženských obřadů. Jeho kouř byl považován za spojení mezi nebem a zemí a byl používán k očištění prostoru a duše. Užívání kadidel jako součást náboženského rituálu převzalo ve starověku východní, později i západní křesťanství. Pro uchovávání kadidla se užívá nádoba zvaná loďka, ze které se kadidlo sype na žhavé uhlíky v kadidelnici, pomocí které se pak vonný kouř rozptyluje. Při náboženských obřadech je jeho použití doloženo již v Egyptě, Mezopotámii a dalších dávných civilizacích. Kadidlo je zmiňováno v Bibli jako jeden z darů tří králů narozenému Ježíšovi, dalšími dary byla myrha a zlato. Kadidlo symbolizuje božskou poctu a modlitbu. Obě vzácné pryskyřice se také po staletí používaly jako léčiva a hojivé masti. 

Kadidlo nad zlato

Kadidlo bylo transportováno po slavné Kadidlové stezce z Arábie do různých částí světa. Bylo ceněno více než zlato a bylo součástí bohatého obchodu. Slavné jordánské skalní město Petra bylo prý vystavěno za peníze, které se utržily prodejem kadidla.

Využití kadidla

Dnes se kadidlo využívá i v domácí aromaterapii pro své uklidňující a relaxační účinky. Pomáhá při meditaci a snižuje stres. Kadidlo bylo ale tradičně využíváno v různých léčebných metodách. Beduíni ho vyznávali jako hojivý prostředek. Přisuzovaly se mu také protizánětlivé a antiseptické účinky. Ajurvédská medicína používá indické kadidlo (Boswellia serrata) po tisíciletí k léčbě hojení ran, posílení ženského hormonálního systému, k ochraně před patogenními mikroorganismy a k řešení problémů s artritidou. Obsažené boswellové kyseliny mají skutečně prokázané protizánětlivé účinky, které se i dnes využívají při léčbě různých zánětlivých stavů, zejména při artritidě spojené s bolestmi kloubů. Boswellové kyseliny patří mezi biologicky účinné pentacyklické triterpeny se silným protizánětlivým účinkem.1 Inhibují 5-lipoxygenasu, kterou je kyselina arachidonová přeměňována na leukotrieny, které podněcují spuštění zánětlivých procesů v tkáni. Dále také inhibují leukocytární elastázu, což je rovněž mechanismus podílející se na vzniku zánětu. 2,3 Díky odlišnému mechanismu působení oproti NSAID nemají kyseliny boswellové negativní účinky na gastrointestinální trakt a proteosyntézu.4

Předmětem výzkumu je dále otázka, zda kadidlo může posilovat imunitní systém a chránit tělo před infekcemi. Zkoumá se také  protinádorová aktivita boswellových kyselin.2,5 A také, zda může být prospěšné při léčbě respiračních potíží jako je astma nebo chronická bronchitida. Esenciální olej z kadidla se používá stále častěji v kosmetice pro své hojivé a regenerační účinky na pokožku. Kadidlo je proto součástí mnoha kosmetických přípravků, jako jsou krémy, oleje, mýdla nebo prostředky dentální hygieny. Země Východu používají právě kadidlo k udržení zdravé ústní dutiny. Místní lidé mají ve zvyku kadidlovníkovou pryskyřici žvýkat pro zdraví zubů a dásní.

-red-

Literatura:
1. Patocka J. Biologically active pentacyclic triterpenes and their current medicine signification. J Appl Biomed 2003; 1: 7-12.
2. Singh S, Khajuria A, Taneja SC, Johri RK, Singh J, Qazi GN. Boswellic acids: A leukotriene inhibitor also effective through topical application in inflammatory disorders. Phytomedicine. 2008; 15: 400-407.
3. Poeckel D, Werz O. Boswellic acids: biological actions and molecular targets. Curr Med Chem. 2006; 13: 3359-3369.
4. Ammon HP. Boswellic acids in chronic inflammatory diseases. Planta Med. 2006; 72: 1100-1116.
5. Khan MA, Ali R, Parveen R, Najmi AK, Ahmad S. Pharmacological evidences for cytotoxic and antitumor properties of Boswellic acids from Boswellia serrata. J Ethnopharmacol. 2016 Sep 15;191:315-323.

V čínské filozofii Feng Shui se kadidlo používá k harmonizaci prostoru a přivolání pozitivní energie?

Podporuje hojení ran a snižuje viditelnost jizev? Může být tedy užitečné při léčbě akné či strií.

Kadidlový esenciální olej můžete přidat do svého oblíbeného pleťového krému jako anti-aging složku?

Zpět

DOBRÉ VÝSLEDKY PROJEKTU PACIENTSKÉ SPOKOJENOSTI V ČR

Ministr zdravotnictví představil 12. června výsledky mezinárodního projektu Patient Reported Indicator Surveys (PaRIS). Projekt mapuje zkušenosti a spokojenost chronicky nemocných pacientů s primární zdravotní péčí v 19 státech OECD (Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj). Česká republika v něm dosáhla nadprůměrných výsledků. Do šetření se zapojilo 4 136 českých pacientů ze 110 ordinací praktických lékařů. Mezi pacienty ve věku 45 let a více má 85,2 % alespoň jedno a 53,3% dvě a více chronických onemocnění. Až 96 % chronicky nemocných pacientů hodnotilo kvalitu péče v Česku jako dobrou. Češi uvádějí nadprůměrnou spokojenost s kvalitou péče, duševním zdravím i dlouhodobým vztahem se svými lékaři. Celkem 72 % českých pacientů uvedlo, že své fyzické zdraví hodnotí jako dobré či velmi dobré. Tento výsledek je mírně nad průměrem všech 19 zapojených zemí, který činí 70 %. Dále pak 87 % českých respondentů označilo své duševní zdraví za dobré. Průměr mezi zeměmi OECD činil 83 %, což řadí ČR mezi země s nejvyšší mírou spokojenosti v této oblasti. Více než čtyři z pěti osob (87 %) se třemi nebo více chronickými onemocněními v ČR uvádějí, že jejich léky byly v posledních 12 měsících zkontrolovány zdravotnickým pracovníkem, což je o 12 procentních bodů více, než činí průměr OECD. Český zdravotní systém vykazuje nadstandardní výsledky i v oblasti koordinace péče, ve schopnosti lékařů sladit péči o pacienta napříč různými službami.

PŘEDÁNY CENY A. MASARYKOVÉ ZA OŠETŘOVATELSTVÍ

Cena PhDr. Alice Garrigue Masarykové, udílená od roku 2022, nese jméno dcery prezidenta T. G. Masaryka, která se zasloužila o rozvoj ošetřovatelství a sociální péče u nás. Na slavnostním ceremoniálu, který se uskutečnil ve spolupráci Ministerstva zdravotnictví a Výboru pro zdravotnictví Senátu Parlamentu České republiky, předal náměstek ministra zdravotnictví Jakub Dvořáček ocenění těm, kteří svým dlouhodobým přínosem dělají dobré jméno českému ošetřovatelství. Cenu v roce 2025 získaly: prof. PhDr. Valérie Tóthová, PhD., Dr.h.c. za celoživotní akademickou a odbornou činnost v oblasti ošetřovatelství; PhDr. Martina Šochmanová, MBA za dlouholetou aktivní činnost ve vedení profesní organizace; Lenka Vaculová za výjimečné nasazení v každodenní přímé péči o pacienty, lidský přístup a trvalý přínos k důstojnosti a kvalitě poskytované zdravotní péče. Zvláštní poděkování patří rodině Jiřiny Meissnerové, která se celý profesní život s hlubokým nasazením věnovala péči o pacienty na plicním oddělení nemocnice v Krnově.

DOPORUČUJEME