
Poslední odbornou akcí pořádanou v roce 2024 společností Healthcomm Professional byl 2D kongres BOLEST lidského těla v souvislostech. Probíhal online od 20. listopadu do 19. prosince.
Možnost vystudovat 11 přednášek z odborného programu, zhlédnout bonusové příspěvky s problematikou bolesti nebo se seznámit s novinkami v léčbě, či se jen tak pro zajímavost projít Sálem poznání, využilo celkem 1380 účastníků!
2D tematický on-line kongres BOLEST byl určen pro lékárníky, farmaceutické asistenty a další nelékařské zdravotnické profesionály z Česka i Slovenska. Ti všichni vědí, že díky novým poznatkům mohou pomoci svým pacientům dosáhnout optimální léčby bolesti, zlepšit jejich kvalitu života a zabránit možným komplikacím. Protože lékárník může v léčbě bolesti, vedle lékaře či v součinnosti s ním, hrát klíčovou roli. Může pacientů poradit, jak správně léky na bolest užívat, ale také upozorní, jaké jsou jejich možné vedlejší účinky, interakce nebo kontraindikace. Lékárník může také radit pacientům o nefarmakologických způsobech léčby bolesti, které jsou s farmakoterapií kompatibilní. Odborník z lékárny je tedy součástí multidisciplinárního týmu, který se léčbou bolesti zabývá. Navíc je lékárna často prvním místem, kam pacient trpící bolestí zamíří. A také víme, že analgetika patří mezi nejužívanější skupiny léčiv.
V Kongresovém sálu mohli v průběhu jednoho měsíce studující sledovat sdělení od 12 lektorů včetně rozhovoru dvou odborníků, virtuální prohlídky mozku a míchy nebo kazuistiky. Přednášky byly rozděleny do dvou samostatně akreditovaných bloků. Odborný program ohodnotila ČLnK 5 body (I. odborný blok) a 6 body (II. odborný blok). Pokud tedy lékárník vystudoval přednášky obou bloků, mohl získat do systému celoživotního vzdělávání celkem 11 bodů. Slovenská komora medicínsko technických pracovníkov (SKMTP) ohodnotila program celkem 4 kredity: 2 kredity (I. odborný blok) a 2 kredity (II. odborný blok). Akce byla rovněž schválena profesními organizacemi ČKFA a POUZP. Odbornými garanty kongresu byli PharmDr. MVDr. Vilma Vranová, Ph.D. a prim. MUDr. Marek Hakl, Ph.D.
„...vzhledem k rostoucímu trendu samoléčení roste riziko předávkování, lékových interakcí i nežádoucích účinků léčby bolesti. To zvyšuje význam farmaceuta jako odborníka, který musí doporučit správné analgetické dávky a upozornit na rizika duplicitní terapie. Doporučení vhodných režimových opatření nebo nefarmakologických metod, jako je například využití tepla, může napomoci k úspěšnému zvládnutí bolesti," připomněla PharmDr. Vilma Vranová, Ph.D., která do programu přispěla přednáškou „Management léčby bolesti".
Počet přednášek (odborných i bonusových) na jednoho studujícího dosáhl skvělého statistického výsledku, a to 11, 18. Obsah nabízených sdělení tedy účastníky zaujal. Které přednášky přitáhly největší pozornost?
Lékař Marek Hakl zaujal přednáškou „Léčba bolesti pohybového aparátu". V průběhu kongresu mu mohli také účastníci zasílat své dotazy, které se k problematice vztahují. Odpovědi naleznete na portálu Educomm ZDE.
Farmaceutka Hana Kotolová si připravila přednášku „Neurotropní vitamíny skupiny B (B1, B6 a B12) a jejich možné využití v asistovaném samoléčení bolestí zad".
Lékařka Veronika Glumbíková se v rozhovoru s kolegou Janem Strojilem zaměřila na bolesti v ORL oblasti a na racionální antibiotickou léčbu. Kdy je potřeba a kdy naopak není nutná, i když často zbytečně předepisována. Imunolog Jan Krejsek ve své přednášce „Bolest: komunikační uzel sdílený imunitou, zánětem a nervovou soustavou" ukázal, jak nervová soustava při vzniku bolesti úzce kooperuje s imunitní soustavou a dalšími buněčnými strukturami těla. Ozřejmil souvislosti mezi zánětem a bolestí. Již tradičně si lékař Matěj Kuchár připravuje ve VR zobrazení a komentovaný výklad týkající se orgánů a soustav lidského těla, jejichž problematika je aktuálně probírána. Program kongresu BOLEST osvěžil VR prohlídkou mozku a míchy a drah vedení bolesti.
Periferní neuropatii, neuropatické bolesti a možnosti její farmakoterapie pohledem lékárníka se v programu zabýval Mgr. Ondřej Šimand. Farmakoterapii tzv. běžné bolesti připomněl účastníkům doc. MUDr. Jiří Kozák, Ph.D. Na lékové interakce s nápoji a (super)potravinami upozornil PharmDr. Josef Suchopár. PharmDr. Jan Martin, Ph.D. si již tradičně připravil výlet do světa léčivých rostlin, tentokrát ukázal analgetický potenciál Sluncovky kalifornské. Zpestřením byla kazuistika „Volba racionální farmakoterapie u pacienta s KVCH" od PharmDr. Veroniky Kunešové, Ph.D.
„Rádi bychom všem poděkovali za účast na našem 2D tematickém online kongresu BOLEST lidského těla v souvislostech. Tento 30denní kongres byl opět důkazem, že vzdělávání ve zdravotnictví může být interaktivní, dostupné a zároveň přínosné pro praxi," vzkazuje účastníků, lektorů i partnerům kongresu Jakub Červienka, manažer 3D kongresů a fyzických akcí Healthcomm Professional.
Partnery 2D tematickém online kongresu BOLEST lidského těla v souvislostech byly společnosti a organizace:
„Těšíme se na Vás na některém z našich dalších online i fyzických kongresů. Rok 2025 přinese novou sérii odborných kongresů od Healthcomm Professional, které vám opět nabídnou možnost rozšířit si znalosti, získat potřebné body a budou Vás inspirovat pro každodenní praxi. Těšit se můžete na aktuální témata, špičkové přednášející a interaktivní formát, který oceníte jak z pohodlí domova, tak osobně v jednom ze tří hotelů v Praze, Brně a Ostravě. Sledujte naše kanály včetně Magazínu Healthcomm a buďte mezi prvními, kdo se dozví o akcích 2025," uzavírá Jakub Červienka.
-red-
KDE SE POTKÁME V ROCE 2025?
Senát schválil 12. června novely zákonů o veřejném zdravotním pojištění a elektronizaci zdravotnictví. První z nich výrazně podporuje prevenci prostřednictvím bonusů poskytovaných pojištěncům z fondů prevence zdravotních pojišťoven, umožňuje čerpat hrazené zdravotní služby v zahraničí do výše tamní úhrady i pro opakované nebo dlouhodobé případy a přináší úhradu moderních metod ve stomatologii. Novela zákona o elektronizaci zdravotnictví pak zavádí nové funkce jako elektronický očkovací průkaz, e-Žádanky a centrální registr preventivních vyšetření. Obě novely nyní zamíří k podpisu prezidenta republiky. Novela zákona vytvoří základ pro plné rozvinutí systému elektronického zdravotnictví (eHealth) v Česku, například sdílený zdravotní záznam bude rozdělen na dvě části – emergentní záznam s klíčovými údaji (např. krevní skupina, alergie) a záznam o výsledcích preventivních a screeningových vyšetření. S účinností novel se počítá od 1. 1. 2026.
Ministr zdravotnictví představil 12. června výsledky mezinárodního projektu Patient Reported Indicator Surveys (PaRIS). Projekt mapuje zkušenosti a spokojenost chronicky nemocných pacientů s primární zdravotní péčí v 19 státech OECD (Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj). Česká republika v něm dosáhla nadprůměrných výsledků. Do šetření se zapojilo 4 136 českých pacientů ze 110 ordinací praktických lékařů. Mezi pacienty ve věku 45 let a více má 85,2 % alespoň jedno a 53,3% dvě a více chronických onemocnění. Až 96 % chronicky nemocných pacientů hodnotilo kvalitu péče v Česku jako dobrou. Češi uvádějí nadprůměrnou spokojenost s kvalitou péče, duševním zdravím i dlouhodobým vztahem se svými lékaři. Celkem 72 % českých pacientů uvedlo, že své fyzické zdraví hodnotí jako dobré či velmi dobré. Tento výsledek je mírně nad průměrem všech 19 zapojených zemí, který činí 70 %. Dále pak 87 % českých respondentů označilo své duševní zdraví za dobré. Průměr mezi zeměmi OECD činil 83 %, což řadí ČR mezi země s nejvyšší mírou spokojenosti v této oblasti. Více než čtyři z pěti osob (87 %) se třemi nebo více chronickými onemocněními v ČR uvádějí, že jejich léky byly v posledních 12 měsících zkontrolovány zdravotnickým pracovníkem, což je o 12 procentních bodů více, než činí průměr OECD. Český zdravotní systém vykazuje nadstandardní výsledky i v oblasti koordinace péče, ve schopnosti lékařů sladit péči o pacienta napříč různými službami.
Cena PhDr. Alice Garrigue Masarykové, udílená od roku 2022, nese jméno dcery prezidenta T. G. Masaryka, která se zasloužila o rozvoj ošetřovatelství a sociální péče u nás. Na slavnostním ceremoniálu, který se uskutečnil ve spolupráci Ministerstva zdravotnictví a Výboru pro zdravotnictví Senátu Parlamentu České republiky, předal náměstek ministra zdravotnictví Jakub Dvořáček ocenění těm, kteří svým dlouhodobým přínosem dělají dobré jméno českému ošetřovatelství. Cenu v roce 2025 získaly: prof. PhDr. Valérie Tóthová, PhD., Dr.h.c. za celoživotní akademickou a odbornou činnost v oblasti ošetřovatelství; PhDr. Martina Šochmanová, MBA za dlouholetou aktivní činnost ve vedení profesní organizace; Lenka Vaculová za výjimečné nasazení v každodenní přímé péči o pacienty, lidský přístup a trvalý přínos k důstojnosti a kvalitě poskytované zdravotní péče. Zvláštní poděkování patří rodině Jiřiny Meissnerové, která se celý profesní život s hlubokým nasazením věnovala péči o pacienty na plicním oddělení nemocnice v Krnově.