Cookie Consent by Free Privacy Policy website

Online informace pro lékárny



KDYŽ SRDCE SELHÁVÁ



Srdeční selhání je závažné onemocnění, kdy srdce nedokáže dodávat do všech tělesných orgánů a tkání dostatečné množství okysličené krve. Hlavními příznaky jsou dušnost, a to i v noci a nejen při námaze, otoky nohou - především kotníků, a také větší únava.

Nepodceňujme je

Toto onemocnění se může týkat až 2 procent dospělých, přibližně u procenta lidí mladších než 55 let a více než 10 procent u sedmdesátiletých a starších. A odborníci tvrdí, že každá nutnost hospitalizace takto postižených jedinců zhoršuje jejich prognózu. A bez odpovídající léčby do pěti let zemře asi polovina nemocných.

Nové možnosti léčení

Farmakologická léčba se v poslední době změnila především v možnostech individualizovaného přístupu k pacientovi; některá léčiva konkrétní pacienti netolerují, ale existují možnosti, jak medikamenty dobře vyladit.

Nové technologie významně pomáhají

První pacienti trpící srdečním selháním, kteří mají srdeční implantát Biotronik, využívají vylepšenou aplikaci. S její pomocí mohou hned zaznamenávat své symptomy, a také kontaktovat svého lékaře, který jim v případě potíží volá.

 

Jak to funguje

Data z této aplikace se dostávají do systému Heartinsight, a ten dokáže předem rozpoznat potencionální riziko selhání srdeční funkce i předpovědět možné riziko hospitalizace až 40 dnů předem.

„Výhoda této technologie je především v tom, že lékařům poskytuje nízkou míru falešných výstrah, všechna data zobrazuje v přehledném panelu a dokáže upozornit na zhoršující se příznaky selhávání srdce ještě dřív, než je nahlásí pacient," vysvětluje prof. MUDr. Miloš Táborský, přednosta kardiologické kliniky FN Olomouc. „Zavedení této technologie do každodenní praxe znamená pro pacienty delší a bezpečnější život doma a ve spolupráci s lékařem optimalizaci léčby."

Pacient Pavel je spokojený

Narodil se s nedomykavostí srdeční chlopně. První problémy se srdcem se u něj objevily ve třiadvaceti, kdy mu implantovali aortální chlopeň, a po 15 letech podstoupil další operaci, kdy mu místo biologické chlopně dali mechanickou.

„I po této operaci jsem se cítil dobře a pokračoval nejen ve svém podnikání, dál jsem se věnoval svému podnikání a absolvoval i lovecké a rybářské cesty do zahraničí."

Obtíže se ale vrátily a Pavlovi implantovali kardioverter-defibrilátor. Opět se vrátil ke svým aktivitám, ale před pár lety se objevily arytmie a srdeční selhání. Dvakrát prodělal katetrizační ablaci a je jedním z prvních pacientů, který využívá novou technologii - implantát Biotronik s vylepšenou pacientskou aplikací.

„Vědomí, že jsem trvale pod dohledem, mě uklidňuje," říká a doporučuje ji ostatním kardiakům. „Umožnila mi vrátit se do života."

Společnost Biotronik (se sídlem v Berlíně se zastoupením ve stovce zemí) vyrábí a vyvíjí spolehlivá medicínská kardiovaskulární a endovaskulární zařízení už více než 50 let. Inovace tohoto výrobce doslova zachraňuje životy a umožňuje pacientům s onemocněním srdce a cév kvalitní život.

Mgr. Jana Ulíková

...........................................................
.............................................
..........................

LETNÍ MĚSÍCE MOHOU BÝT PRO KARDIAKY RIZIKOVÉ

EMPAGLIFLOZIN BUDE OD KVĚTNA HRAZENÝ V INDIKACI SRDEČNÍHO SELHÁNÍ BEZ OHLEDU NA STAV EJEKČNÍ FRAKCE

ČTYŘI SIGNÁLY SRDEČNÍCH OBTÍŽÍ

Zpět

DOBRÉ VÝSLEDKY PROJEKTU PACIENTSKÉ SPOKOJENOSTI V ČR

Ministr zdravotnictví představil 12. června výsledky mezinárodního projektu Patient Reported Indicator Surveys (PaRIS). Projekt mapuje zkušenosti a spokojenost chronicky nemocných pacientů s primární zdravotní péčí v 19 státech OECD (Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj). Česká republika v něm dosáhla nadprůměrných výsledků. Do šetření se zapojilo 4 136 českých pacientů ze 110 ordinací praktických lékařů. Mezi pacienty ve věku 45 let a více má 85,2 % alespoň jedno a 53,3% dvě a více chronických onemocnění. Až 96 % chronicky nemocných pacientů hodnotilo kvalitu péče v Česku jako dobrou. Češi uvádějí nadprůměrnou spokojenost s kvalitou péče, duševním zdravím i dlouhodobým vztahem se svými lékaři. Celkem 72 % českých pacientů uvedlo, že své fyzické zdraví hodnotí jako dobré či velmi dobré. Tento výsledek je mírně nad průměrem všech 19 zapojených zemí, který činí 70 %. Dále pak 87 % českých respondentů označilo své duševní zdraví za dobré. Průměr mezi zeměmi OECD činil 83 %, což řadí ČR mezi země s nejvyšší mírou spokojenosti v této oblasti. Více než čtyři z pěti osob (87 %) se třemi nebo více chronickými onemocněními v ČR uvádějí, že jejich léky byly v posledních 12 měsících zkontrolovány zdravotnickým pracovníkem, což je o 12 procentních bodů více, než činí průměr OECD. Český zdravotní systém vykazuje nadstandardní výsledky i v oblasti koordinace péče, ve schopnosti lékařů sladit péči o pacienta napříč různými službami.

PŘEDÁNY CENY A. MASARYKOVÉ ZA OŠETŘOVATELSTVÍ

Cena PhDr. Alice Garrigue Masarykové, udílená od roku 2022, nese jméno dcery prezidenta T. G. Masaryka, která se zasloužila o rozvoj ošetřovatelství a sociální péče u nás. Na slavnostním ceremoniálu, který se uskutečnil ve spolupráci Ministerstva zdravotnictví a Výboru pro zdravotnictví Senátu Parlamentu České republiky, předal náměstek ministra zdravotnictví Jakub Dvořáček ocenění těm, kteří svým dlouhodobým přínosem dělají dobré jméno českému ošetřovatelství. Cenu v roce 2025 získaly: prof. PhDr. Valérie Tóthová, PhD., Dr.h.c. za celoživotní akademickou a odbornou činnost v oblasti ošetřovatelství; PhDr. Martina Šochmanová, MBA za dlouholetou aktivní činnost ve vedení profesní organizace; Lenka Vaculová za výjimečné nasazení v každodenní přímé péči o pacienty, lidský přístup a trvalý přínos k důstojnosti a kvalitě poskytované zdravotní péče. Zvláštní poděkování patří rodině Jiřiny Meissnerové, která se celý profesní život s hlubokým nasazením věnovala péči o pacienty na plicním oddělení nemocnice v Krnově.

DOPORUČUJEME