Cookie Consent by Free Privacy Policy website

Online informace pro lékárny



KOČIČÍ ALERGENY JSOU NEJAGRESIVNĚJŠÍ



V České republice žije podle výzkumné agentury Ipsos* přes 2,5 milionu alergiků. Odhaduje se však, že reálné číslo je mnohem vyšší - řada lidí totiž nemá alergii diagnostikovanou, nebo se u nich onemocnění ještě neprojevilo naplno. S určitým projevem alergie se podle statistik setkalo 9 z 10 Čechů.

Dvě třetiny alergiků dle průzkumu* vnímají projevy svého onemocnění jako obtěžující a 11 % alergie vyřadí z běžného fungování. Zároveň se jedná i o poměrně finančně náročnou záležitost. Za přípravky k potlačení/minimalizaci symptomů průměrný alergik vydá 550 Kč.* 

Alergii, nepřiměřené reakci imunitního systému, vždy musí předcházet kontakt potřebný k rozvoji přecitlivělosti. O tomto kontaktu ale pacient nemusí vědět (nepřímý kontakt), u kojenců může jít o předchozí kontakt v děloze apod.

„Některé typy alergií pozná snadno i sám pacient - často jde o ty sezónní, které se objevují pouze v určité měsíce. Mezi nejčastější alergeny patří pyly, prach, roztoči, bakterie, některé potraviny nebo léky. Alergie se však projevuje i v podobě přehnané imunitní reakce na hmyzí jedy, typicky po štípnutí včelou nebo vosou. V České republice totiž moc jiných živočišných jedů, které mohou vyvolat alergii, není," říká MUDr. Martin Hospodka, vedoucí lékař alergologie v Canadian Medical, a zdůrazňuje, že některé projevy mohou být sotva znatelné, zatímco jindy vyžadují i hospitalizaci. 

 

Velkou roli hraje rodinná anamnéza pacienta. K diagnostice alergie někdy dochází pozdě - často i o několik let. Onemocnění alergií se dá často velmi úspěšně léčit alergenovou imunoterapií, např. taková léčba alergie na hmyzí štípnutí dosahuje až 96% úspěšnosti. Alergie spontánně vymizí velmi zřídka. S tímto fenoménem se setkáváme zejména u kojenců s alergií na základní potraviny, ale nemusí to být pravidlem.

Kočičí alergeny jsou nejagresivnější

Až 30 % českých alergiků má problémy s reakcí na domácí mazlíčky. Mnoho lidí se mylně domnívá, že má alergii pouze na jejich srst. Alergeny zvířat se ale nacházejí zejména v kožních šupinách. Dalším zdrojem jsou sliny a moč zvířete. Kočičí alergeny jsou navíc agresivní, velmi dobře ulpívají na površích předmětů a na oblečení. Mohou snadno kontaminovat i nejmenší prachové částice. Řadíme je proto jak mezi alergeny kontaktní, tak mezi alergeny vzdušné.

 „Alergie na zvířata se projevuje zpravidla alergickou rýmou. Mezi její příznaky patří například opakované kýchání, ucpaný nos nebo vodnatý výtok z nosu. Objevuje se ale i zarudnutí nebo pálení očí," vysvětluje MUDr. Hospodka, a dodává: „V žádném případě nedoporučuji tyto příznaky podceňovat, jelikož se nemoc může rozvinout až v bronchiální astma. S mazlíčky se kvůli onemocnění nemusíme nutně rozloučit. Je však nezbytné dodržovat předepsanou léčbu od alergologa a chodit na pravidelné prohlídky."

Sezonní alergie

Pylové alergeny se do těla dostávají velmi snadno, na svědomí posléze mívají takzvané inhalační alergie, které platí za ty vůbec nejrozšířenější. Řadíme je mezi alergie sezonní, které zpravidla začínají na jaře - příznaky se objevují v době kvetení rostlin a končí na podzim. Zdrojem pylu jsou zejména trávy, obiloviny, stromy a byliny.1,2

„Alergie na pyl se projeví většinou ihned, v řádu několika minut. Mezi příznaky patří senná rýma, záchvatovité kýchání, ucpaný nos nebo zánět spojivek. Výjimkou není ani svědění celého těla. Závažnějšími projevy jsou pak dýchací potíže. Každý pacient má často své charakteristické projevy alergie a svoji specifickou kombinaci alergenů, na které reaguje. Podle sezony kvetení je tak nucen každoročně respektovat vlastní pylový kalendář," říká MUDr. Hospodka.

Jistotu přináší jedině vyšetření

Nejlepší prevencí je omezit kontakt s alergeny, v některých případech je to však téměř nemožné. Léčba závisí jednak na druhu alergie, ale i na její intenzitě. V některých případech je nutné užívat léky.3

Při vyšetření v alergologické ambulanci se často používá tzv. „Prick test" - kožní vyšetření, kdy alergolog na předloktí nanese kapky nejčastějších alergenů. Podle rozsahu podráždění na kůži následně vyhodnotí míru nesnášenlivosti u konkrétní látky. Komplexnějším vyšetřením je chemická analýza vzorku krve - například EUC Laboratoře nabízejí balíček Alergie Alex 2. Vyšetřovány jsou protilátky třídy IgE proti specifickým alergenům. Klinicky nevýznamné protilátky, které by mohly výsledek zkreslit, jsou automaticky blokovány. Konkrétně je celkově vyšetřováno 178 alergenových komponent a 117 alergenových extraktů. Je to dnes jediné vyšetření, které umožňuje vyšetřit najednou takto široký profil alergií pacienta.

„Jde o novou generaci testu, která umožňuje vyšetřit najednou téměř kompletní profil alergenů. Vyšetřit tedy lze tímto testem v laboratoři najednou 295 alergenů z velmi malého množství odebrané krve," popisuje MUDr. Petr Podroužek, CSc., odborný ředitel EUC Laboratoří.

Test ALEX 2 umožňuje přesněji cílit léčbu pacienta a indikaci alergenové imunoterapie, odhadnout závažnost alergických reakcí a případný další vývoj onemocnění.

...............................

*Průzkum probíhal v červnu 2019 pomocí online panelu Ipsos. V první screeningové části byl dotázán reprezentativní vzorek populace ČR 18-65 let, n=1575 respondentů. Hlavní část dotazníku odpovídalo 525 respondentů, kteří v posledních 12 měsících trpěli nějakými alergickými projevy.

Zdroj: Tisková zpráva EUC

Reference:
1. https://www.nzip.cz/clanek/367-pylove-alergie-spoustece-a-priznaky
2. https://zdravi.euro.cz/clanky/alergie-na-pyl-projevy-priznaky-lecba/
3. https://www.vzp.cz/o-nas/tiskove-centrum/otazky-tydne/lecba-alergie

Zpět

NOVELY ZÁKONA MÍŘÍ K PODPISU

Senát schválil 12. června novely zákonů o veřejném zdravotním pojištění a elektronizaci zdravotnictví. První z nich výrazně podporuje prevenci prostřednictvím bonusů poskytovaných pojištěncům z fondů prevence zdravotních pojišťoven, umožňuje čerpat hrazené zdravotní služby v zahraničí do výše tamní úhrady i pro opakované nebo dlouhodobé případy a přináší úhradu moderních metod ve stomatologii. Novela zákona o elektronizaci zdravotnictví pak zavádí nové funkce jako elektronický očkovací průkaz, e-Žádanky a centrální registr preventivních vyšetření. Obě novely nyní zamíří k podpisu prezidenta republiky. Novela zákona vytvoří základ pro plné rozvinutí systému elektronického zdravotnictví (eHealth) v Česku, například sdílený zdravotní záznam bude rozdělen na dvě části – emergentní záznam s klíčovými údaji (např. krevní skupina, alergie) a záznam o výsledcích preventivních a screeningových vyšetření. S účinností novel se počítá od 1. 1. 2026.

DOBRÉ VÝSLEDKY PROJEKTU PACIENTSKÉ SPOKOJENOSTI V ČR

Ministr zdravotnictví představil 12. června výsledky mezinárodního projektu Patient Reported Indicator Surveys (PaRIS). Projekt mapuje zkušenosti a spokojenost chronicky nemocných pacientů s primární zdravotní péčí v 19 státech OECD (Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj). Česká republika v něm dosáhla nadprůměrných výsledků. Do šetření se zapojilo 4 136 českých pacientů ze 110 ordinací praktických lékařů. Mezi pacienty ve věku 45 let a více má 85,2 % alespoň jedno a 53,3% dvě a více chronických onemocnění. Až 96 % chronicky nemocných pacientů hodnotilo kvalitu péče v Česku jako dobrou. Češi uvádějí nadprůměrnou spokojenost s kvalitou péče, duševním zdravím i dlouhodobým vztahem se svými lékaři. Celkem 72 % českých pacientů uvedlo, že své fyzické zdraví hodnotí jako dobré či velmi dobré. Tento výsledek je mírně nad průměrem všech 19 zapojených zemí, který činí 70 %. Dále pak 87 % českých respondentů označilo své duševní zdraví za dobré. Průměr mezi zeměmi OECD činil 83 %, což řadí ČR mezi země s nejvyšší mírou spokojenosti v této oblasti. Více než čtyři z pěti osob (87 %) se třemi nebo více chronickými onemocněními v ČR uvádějí, že jejich léky byly v posledních 12 měsících zkontrolovány zdravotnickým pracovníkem, což je o 12 procentních bodů více, než činí průměr OECD. Český zdravotní systém vykazuje nadstandardní výsledky i v oblasti koordinace péče, ve schopnosti lékařů sladit péči o pacienta napříč různými službami.

PŘEDÁNY CENY A. MASARYKOVÉ ZA OŠETŘOVATELSTVÍ

Cena PhDr. Alice Garrigue Masarykové, udílená od roku 2022, nese jméno dcery prezidenta T. G. Masaryka, která se zasloužila o rozvoj ošetřovatelství a sociální péče u nás. Na slavnostním ceremoniálu, který se uskutečnil ve spolupráci Ministerstva zdravotnictví a Výboru pro zdravotnictví Senátu Parlamentu České republiky, předal náměstek ministra zdravotnictví Jakub Dvořáček ocenění těm, kteří svým dlouhodobým přínosem dělají dobré jméno českému ošetřovatelství. Cenu v roce 2025 získaly: prof. PhDr. Valérie Tóthová, PhD., Dr.h.c. za celoživotní akademickou a odbornou činnost v oblasti ošetřovatelství; PhDr. Martina Šochmanová, MBA za dlouholetou aktivní činnost ve vedení profesní organizace; Lenka Vaculová za výjimečné nasazení v každodenní přímé péči o pacienty, lidský přístup a trvalý přínos k důstojnosti a kvalitě poskytované zdravotní péče. Zvláštní poděkování patří rodině Jiřiny Meissnerové, která se celý profesní život s hlubokým nasazením věnovala péči o pacienty na plicním oddělení nemocnice v Krnově.

DOPORUČUJEME