
V seriálu KOMPLEMENTÁRNÍ MEDICÍNA se PharmDr. Tomáš Arndt věnuje více či méně známým směrům alternativní medicíny, které v současné době zažívají renesanci, neboť se stávají mezi uživateli poměrně populární. I když mají své zatvrzelé odpůrce na jedné straně a nadšené příznivce na straně druhé, má každý tábor své argumenty. Autor proto v každém článku uvádí základní fakta bez hodnocení samotného přístupu či metody. Úsudek pak nechává na „laskavé čtenářce či laskavém čtenáři", jak sám říká.
Schüsslerovy soli patří k stále více oblíbeným, byť ještě ne tolik rozšířeným druhům komplementární medicíny. Můžeme se také setkat s označením tkáňové soli, buněčné soli, biochemické soli nebo zkráceně biominerály.
Jsou pojmenované po jejich objeviteli, německém lékaři, doktoru Wilhelmu Heinrichu Schüsslerovi (1821-1898). Ten vyšel z předpokladu, že jednou z příčin vzniku nemocí je nedostatek určité minerálních solí v těle. A to i přes jejich dostatek v potravě, protože jsou určitým způsobem zablokovány. Vybral si jedenáct minerálních solí, kterým přisoudil zásadní význam a označil je jako tzv. funkční přípravky. Jejich užívání má vést ke zlepšení zásobování buněk těla minerálními látkami.
K těmto minerálním solím (v homeopatickém ředění) patřily Calcium fluoratum D12, Calcium phosphoricum D6, Ferrum phosphoricum D12, Kalium chloratum D6, Kalium phosphoricum D6, Kalium sulfuricum D6, Magnesium phosphoricum D6, Natrium chloratum D6, Natrium phosphoricum D6, Natrium sulfuricum D6 a Silicea D12.
Homeopatické ředění (potence) se používá proto, že podle této alternativní metody se v této koncentraci se do těla dostávají minerály z potravy a jsou pro tělo nejlépe využitelné. Ovšem je třeba zmínit, že se nejedná o homeopatika, ty mají působit na základě jiného principu ("similia similibus curentur", tj. podobné se léčí podobným).
Později k nim doktor Schüssler přidal sůl dvanáctou, Calcium sulfuricum D6. V průběhu dalších let přibyly ještě další soli (do konečného počtu dvaceti sedmi), nicméně stále je uznáváno, že k hlavní léčbě stačí původních dvanáct.
Zdravotní přínos tkáňových solí
Ze zdravotních problémů, kde je příznivci této metody doporučováno užívání Schüsslerových solí, lze zmínit například podpora imunitního systému, únava a vyčerpání, migréna, bolesti hlavy, stres a nervozita, zdravotní problémy pleti, vlasů a nehtů, kožní onemocnění (ekzém, dermatitida, akné), bolesti, podpora při léčbě zlomenin a jiných zranění, bolestivá menstruace, dna, revma nebo osteoporóza.
Teorie působení Schüsslerových solí vychází z tvrzení, že podstatou nemoci je patologická změna buňky. Ta může nastat díky nedostatečnému zásobení minerálními látkami. Z toho vyplývá, že naše zdraví ovlivňuje příjem minerálů v dostatečném množství, ale také formě.
V optimálním případě by mělo být jejich množství dostatečné v potravinách. Tak to ovšem není, protože potraviny jsou často pěstovány či ošetřovány různým, často nekvalitním způsobem. Svoji roli ovšem také hraje zvýšená fyzická či psychická námaha a samozřejmě všudypřítomný stres. Nedostatek minerálů v těle se podle této teorie projevuje nejdříve nedostatkem energie, únavou, oslabenou imunitou, předčasnými příznaky stárnutí, trávicími problémy či bolestmi hlavy. Doplněním minerálů dochází k obnově optimální funkce buněk a uvedené symptomy postupně mizí.
Jak je uváděno užívání tablet se Schüsslerovými solemi?
Pro silnější účinek Schüsslerových solí je doporučeno užívat jednotlivé tablety vícekrát za den než užít stejný počet tablet jednou denně. Podle výkladů této alternativní metody při akutních stavech by se mělo několik tablet v rychlém sledu po sobě. Pokud jde o chronické nemoci, užívat by se měly užívat tablety dlouhodobě, v časovém intervalu od několika týdnů do několika měsíců. Délku terapie by měla ovlivnit celková kondice a vitalita pacienta. Tablety se nepolykají, ale rozpouštějí v ústech. Je to z důvodu lepší vstřebatelnosti minerálních látek přes ústní sliznici. Je lepší dodržet alespoň desetiminutový odstup do jídle, ale není to nutné. Jejich užívání u těhotných a kojících žen není zakázáno.
Dospělí obvykle užívají 3 x denně jednu až dvě tablety. V akutních stavech je doporučeno užívat jednu tabletu každých pět až deset minut do dosažení citelné úlevy. Je také možné soli použít soli ve formě horkého nápoje. Dokonce je možné smíchat několik solí (ne více než čtyři) dohromady. Do šálku s horkou vodou se dá deset tablet vybrané tkáňové soli (případně po pěti tabletách od každé ze zvolených soli), vše se zamíchá a po malých doušcích se zvolna popíjí. Je doporučeno podržet každý doušek před polknutím alespoň kratší dobu v ústech.
V akutních stavech, kdy je požadován rychlý účinek, lze Schüsslerovy tkáňové soli užívat v této formě hlavně při náhlých křečích, bolestech hlavy a migrénách. Po odeznění akutních bolestí se má užívat jen jedna tableta třikrát denně hlavně v případech, kdy se jedná o pravidelně se opakující potíže, například migrény, křeče, zažívací problémy nebo menstruační bolesti.
U děti se podává přiměřené snížené dávkování. Používat je lze i s ostatními léčivy či homeopatiky.
PharmDr. Tomáš Arndt
..............................................................
Příště se spolu s autorem dozvíme více o clusterové medicíně, která má kořeny v Paracelsově středověké léčebné metodě, označované jako spagyrie.
Neunikly vám předchozí díly?
KOMPLEMENTÁRNÍ MEDICÍNA I.( Homeopatika)
KOMPLEMENTÁRNÍ MEDICÍNA II. (Bachovky)
Senát schválil 12. června novely zákonů o veřejném zdravotním pojištění a elektronizaci zdravotnictví. První z nich výrazně podporuje prevenci prostřednictvím bonusů poskytovaných pojištěncům z fondů prevence zdravotních pojišťoven, umožňuje čerpat hrazené zdravotní služby v zahraničí do výše tamní úhrady i pro opakované nebo dlouhodobé případy a přináší úhradu moderních metod ve stomatologii. Novela zákona o elektronizaci zdravotnictví pak zavádí nové funkce jako elektronický očkovací průkaz, e-Žádanky a centrální registr preventivních vyšetření. Obě novely nyní zamíří k podpisu prezidenta republiky. Novela zákona vytvoří základ pro plné rozvinutí systému elektronického zdravotnictví (eHealth) v Česku, například sdílený zdravotní záznam bude rozdělen na dvě části – emergentní záznam s klíčovými údaji (např. krevní skupina, alergie) a záznam o výsledcích preventivních a screeningových vyšetření. S účinností novel se počítá od 1. 1. 2026.
Ministr zdravotnictví představil 12. června výsledky mezinárodního projektu Patient Reported Indicator Surveys (PaRIS). Projekt mapuje zkušenosti a spokojenost chronicky nemocných pacientů s primární zdravotní péčí v 19 státech OECD (Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj). Česká republika v něm dosáhla nadprůměrných výsledků. Do šetření se zapojilo 4 136 českých pacientů ze 110 ordinací praktických lékařů. Mezi pacienty ve věku 45 let a více má 85,2 % alespoň jedno a 53,3% dvě a více chronických onemocnění. Až 96 % chronicky nemocných pacientů hodnotilo kvalitu péče v Česku jako dobrou. Češi uvádějí nadprůměrnou spokojenost s kvalitou péče, duševním zdravím i dlouhodobým vztahem se svými lékaři. Celkem 72 % českých pacientů uvedlo, že své fyzické zdraví hodnotí jako dobré či velmi dobré. Tento výsledek je mírně nad průměrem všech 19 zapojených zemí, který činí 70 %. Dále pak 87 % českých respondentů označilo své duševní zdraví za dobré. Průměr mezi zeměmi OECD činil 83 %, což řadí ČR mezi země s nejvyšší mírou spokojenosti v této oblasti. Více než čtyři z pěti osob (87 %) se třemi nebo více chronickými onemocněními v ČR uvádějí, že jejich léky byly v posledních 12 měsících zkontrolovány zdravotnickým pracovníkem, což je o 12 procentních bodů více, než činí průměr OECD. Český zdravotní systém vykazuje nadstandardní výsledky i v oblasti koordinace péče, ve schopnosti lékařů sladit péči o pacienta napříč různými službami.
Cena PhDr. Alice Garrigue Masarykové, udílená od roku 2022, nese jméno dcery prezidenta T. G. Masaryka, která se zasloužila o rozvoj ošetřovatelství a sociální péče u nás. Na slavnostním ceremoniálu, který se uskutečnil ve spolupráci Ministerstva zdravotnictví a Výboru pro zdravotnictví Senátu Parlamentu České republiky, předal náměstek ministra zdravotnictví Jakub Dvořáček ocenění těm, kteří svým dlouhodobým přínosem dělají dobré jméno českému ošetřovatelství. Cenu v roce 2025 získaly: prof. PhDr. Valérie Tóthová, PhD., Dr.h.c. za celoživotní akademickou a odbornou činnost v oblasti ošetřovatelství; PhDr. Martina Šochmanová, MBA za dlouholetou aktivní činnost ve vedení profesní organizace; Lenka Vaculová za výjimečné nasazení v každodenní přímé péči o pacienty, lidský přístup a trvalý přínos k důstojnosti a kvalitě poskytované zdravotní péče. Zvláštní poděkování patří rodině Jiřiny Meissnerové, která se celý profesní život s hlubokým nasazením věnovala péči o pacienty na plicním oddělení nemocnice v Krnově.