Cookie Consent by Free Privacy Policy website

Online informace pro lékárny



KOMPLEMENTÁRNÍ MEDICÍNA VIII.



V osmém pokračování exkurze po doplňkových, veřejností v současnosti ale často vyhledávaných formách léčebných přístupů a metod, se autor, PharmDr. Tomáš Arndt, zaměří na Gemmoterapii.

Název metody vychází z latinského výrazu pro pupen - "gemmon", protože právě ty (také někdy mladé výhonky či kořeny) používá jako léčivé prostředky. Tato metoda vychází z přesvědčení, že obsahují tzv. "informační energii", která může pomoci léčit. Podle autora teorie právě pupeny obsahují "veškerou sílu rostliny", protože jsou ve fázi intenzivního množení buněk a obsahují více nukleových kyselin (genetické informace) než ostatní tkáně, obsahují minerální látky, stopové prvky, vitamíny a různé růstové faktory, jako jsou hormony (auxiny, giberelin) a enzymy, a také koncentrovanou minerální mízu, kterou strom nebo rostlina vytváří na jaře. Proto jsou skutečným koncentrátem informací, obsahujících léčebný potenciál celé rostliny (nebo stromu). 

Naředěné matečné tinktury

Uvedené embryonální tkáně rostlin se zpracovávají macerací ve směsi vody, alkoholu a rostlinného glycerinu (glycerolu). Získává se z nich tzv. "glycerinový macerát". Pro míchání a ředění se užívají homeopatické postupy i označení. Nicméně, nejedná se o homeopatika. Gemmoterapeutikum je obvykle ředěno jen jednou, tedy z hlediska homeopatie jsou to naředěné matečné tinktury (TM, tinctura materia). Toto ředění D1 (1:10) podle gemmoterapeutů v sobě spojuje alopatické ("klasické") působení obsažených látek (tak, jak je zná farmakognosie) s informačním působením dynamizace (metoda používaná při výrobě homeopatik). Použitá voda hraje podle této metody roli jak při extrakci účinných látek, tak při "energetickém přenosu" z původního pupenu.

Gemmoterapeutika mají posilovat obranyschopnost organismu, zlepšit funkci centrální nervové soustavy, stimulovat vylučovací orgány a vůbec působit očistným (depurativním, též detoxikačním podle přírodní medicíny) způsobem.

Například macerát z lípy stříbrné (Tilia tomentosa) by tak měl mít jak sedativní účinky květů, tak depurativní (ve smyslu celostní medicíny) a diuretické účinky dřeva. Podobně i pupen hlohu (Crataegus oxyacantha nebo Crataegus monogyna) má mít léčivé vlastnosti plodů (působení na srdeční sval) i květů (srdeční rytmus). 

.........................................................................................

Pro zajímavost můžeme zmínit jaké mají mít některé přípravky vyrobené z pupen určitých rostlin nebo stromů podle tvrzení gemmoterapeutů:

Olše (rod Alnus) je používána pro terapii zánětlivých procesy. Je doporučována zejména tam, kde je vysoká sedimentace a večerní subfebrilní čili mírně zvýšené teploty. Dalšími oblastmi, kde se dá použít, jsou záněty kostí, osteoporóza nebo při revmatismu

Bříza (rod Betula) má mít tzv. drenážní (očišťující, detoxikační) prostředek. Specificky má pozitivně ovlivňovat jaterní činnost a renální insuficienci s výskytem bílkoviny v moči.

Habr (rod Carpinus) má působit v oblasti nosohltanové dutiny a průdušnice, kde má zlepšit hojení poraněných a zanícených sliznic. Rovněž má stimulovat činnost jater a tlumit zvýšenou krvácivost vyvolanou nedostatkem krevních destiček.

Kaštan pravý (Castanea sativa) je zajímavý tím, že má důsledně odstraňovat autointoxikaci organismu a také zlepšit žilní cirkulaci. Rovněž má zregenerovat lymfatický systém a srážet lymfatické otoky.

Černý rybíz (Ribes nigrum) má postavení v gemmoterapii jako antialergikum. Má stimulovat činnost nadledvinek a snížit hypertrofii prostaty. Pokud se použije dohromady s maliníkem, má regulovat hormonální činnost vaječníků a dělohy. Gemmoterapeuté ho doporučují při sterilitě, na vaječníkové cysty a klimakterické potíže. Ve směsi s kalinou a rozmarýnem ho doporučují na alergie všeho druhu. Pokud je smíchán s borovicí a vinnou révou, má pomoci při zánětech kloubů, křečových žilách nebo angíny.

Růže šípková (Rosa canina) má mít použití při recidivujících záněty v době růstu dětí a mladistvých. Pokud je smíchána s jedlí a břízou, tak je doporučována při angíně, bronchitidě a k regeneraci slinivku břišní. Rovněž, jako rod Bříza, má detoxikovat organismus.

Dávkování těchto přípravků se pohybuje od pěti do patnácti kapek denně.

.........................................................................................

Nejvíce se tato metoda rozvíjí ve Francii, ale můžeme se s ní setkat i u nás. V České republice zavedl gemmoterapii bylinkář Rudolf Franěc a z jeho pracovních výsledků začali vycházet bylinkáři Janča a Zentrich. V roce 1998 začala vyrábět gemmoterapeutika Mgr. Jarmila Podhorná.

Je důležité říct že tato metoda není uznávaná klasickou medicínou a čelí kritice ze strany odborné lékařské veřejnosti.

Na závěr je zajímavé zmínit, že sice tato metoda vznikla ve 20. století, ale Mathioli ve svém proslulém herbáři doporučuje používat mazání z topolových pupenů. Také v ruském lidovém léčitelství se používaly pupeny z břízy k léčbě revmatismu nebo ledvinových chorob.

PharmDr. Tomáš Arndt

KOMPLEMENTÁRNÍ MEDICÍNA I. (Homeopatika)

KOMPLEMENTÁRNÍ MEDICÍNA II. (Bachovky)

KOMPLEMENTÁRNÍ MEDICÍNA III. (Tkáňové soli)

KOMPLEMENTÁRNÍ MEDICÍNA IV. (Clusterová medicína)

KOMPLEMENTÁRNÍ MEDICÍNA V. (Antroposofická medicína)

KOMPLEMENTÁRNÍ MEDICÍNA VI. (Homotoxikologie)

KOMPLEMENTÁRNÍ MEDICÍNA VII. (Naturopatie)

Zpět

NOVELY ZÁKONA MÍŘÍ K PODPISU

Senát schválil 12. června novely zákonů o veřejném zdravotním pojištění a elektronizaci zdravotnictví. První z nich výrazně podporuje prevenci prostřednictvím bonusů poskytovaných pojištěncům z fondů prevence zdravotních pojišťoven, umožňuje čerpat hrazené zdravotní služby v zahraničí do výše tamní úhrady i pro opakované nebo dlouhodobé případy a přináší úhradu moderních metod ve stomatologii. Novela zákona o elektronizaci zdravotnictví pak zavádí nové funkce jako elektronický očkovací průkaz, e-Žádanky a centrální registr preventivních vyšetření. Obě novely nyní zamíří k podpisu prezidenta republiky. Novela zákona vytvoří základ pro plné rozvinutí systému elektronického zdravotnictví (eHealth) v Česku, například sdílený zdravotní záznam bude rozdělen na dvě části – emergentní záznam s klíčovými údaji (např. krevní skupina, alergie) a záznam o výsledcích preventivních a screeningových vyšetření. S účinností novel se počítá od 1. 1. 2026.

DOBRÉ VÝSLEDKY PROJEKTU PACIENTSKÉ SPOKOJENOSTI V ČR

Ministr zdravotnictví představil 12. června výsledky mezinárodního projektu Patient Reported Indicator Surveys (PaRIS). Projekt mapuje zkušenosti a spokojenost chronicky nemocných pacientů s primární zdravotní péčí v 19 státech OECD (Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj). Česká republika v něm dosáhla nadprůměrných výsledků. Do šetření se zapojilo 4 136 českých pacientů ze 110 ordinací praktických lékařů. Mezi pacienty ve věku 45 let a více má 85,2 % alespoň jedno a 53,3% dvě a více chronických onemocnění. Až 96 % chronicky nemocných pacientů hodnotilo kvalitu péče v Česku jako dobrou. Češi uvádějí nadprůměrnou spokojenost s kvalitou péče, duševním zdravím i dlouhodobým vztahem se svými lékaři. Celkem 72 % českých pacientů uvedlo, že své fyzické zdraví hodnotí jako dobré či velmi dobré. Tento výsledek je mírně nad průměrem všech 19 zapojených zemí, který činí 70 %. Dále pak 87 % českých respondentů označilo své duševní zdraví za dobré. Průměr mezi zeměmi OECD činil 83 %, což řadí ČR mezi země s nejvyšší mírou spokojenosti v této oblasti. Více než čtyři z pěti osob (87 %) se třemi nebo více chronickými onemocněními v ČR uvádějí, že jejich léky byly v posledních 12 měsících zkontrolovány zdravotnickým pracovníkem, což je o 12 procentních bodů více, než činí průměr OECD. Český zdravotní systém vykazuje nadstandardní výsledky i v oblasti koordinace péče, ve schopnosti lékařů sladit péči o pacienta napříč různými službami.

PŘEDÁNY CENY A. MASARYKOVÉ ZA OŠETŘOVATELSTVÍ

Cena PhDr. Alice Garrigue Masarykové, udílená od roku 2022, nese jméno dcery prezidenta T. G. Masaryka, která se zasloužila o rozvoj ošetřovatelství a sociální péče u nás. Na slavnostním ceremoniálu, který se uskutečnil ve spolupráci Ministerstva zdravotnictví a Výboru pro zdravotnictví Senátu Parlamentu České republiky, předal náměstek ministra zdravotnictví Jakub Dvořáček ocenění těm, kteří svým dlouhodobým přínosem dělají dobré jméno českému ošetřovatelství. Cenu v roce 2025 získaly: prof. PhDr. Valérie Tóthová, PhD., Dr.h.c. za celoživotní akademickou a odbornou činnost v oblasti ošetřovatelství; PhDr. Martina Šochmanová, MBA za dlouholetou aktivní činnost ve vedení profesní organizace; Lenka Vaculová za výjimečné nasazení v každodenní přímé péči o pacienty, lidský přístup a trvalý přínos k důstojnosti a kvalitě poskytované zdravotní péče. Zvláštní poděkování patří rodině Jiřiny Meissnerové, která se celý profesní život s hlubokým nasazením věnovala péči o pacienty na plicním oddělení nemocnice v Krnově.

DOPORUČUJEME