
Je běžně přijímáno, že kouření marihuany není škodlivé pro plíce, nebo méně škodlivé než kouření tabáku. Existuje sice mnoho respektovaných výzkumů, které identifikují škody způsobené kouřením cigaret, ale o účincích kouření marihuany známo velmi málo. Ještě méně výzkumů bylo provedeno na kombinovaných účincích kouření marihuany a cigaret.
.................
Kouření tabákových výrobků přímo vystavuje epiteliální tkáň nejméně 60 silným chemickým karcinogenům s potenciálem způsobit poškození DNA buněk hrtanu, průdušek a plicního epitelu.
Nejběžnějšími sloučeninami v tabákovém kouři jsou nikotin, formaldehyd, amoniak, oxid uhelnatý, oxid uhličitý, benzopyreny, dehet, aceton, hydroxychinon, kadmium a oxidy dusíku.
.................
Výsledky průzkumu, který letos v listopadu prezentovala Radiologická společnost Severní Ameriky (RSNA), poukazují na to, že kouření marihuany v kombinaci s cigaretami může vést ke zvýšenému poškození plicních sklípků. Aby určili účinky kouření marihuany a cigaret, autoři v rámci multicentrické prospektivní studie zkoumali snímky hrudníku CT čtyř skupin pacientů: nekuřáků, kuřáků cigaret, kuřáků marihuany a kombinovaných kuřáků marihuany a cigaret. Konzumenti marihuany zahrnutí ve studii ji kouřili alespoň čtyřikrát měsíčně po dobu dvou let. Pacienti, kteří užívali marihuanu prostřednictvím jedlých produktů nebo orálních kapek, byli ze studie vyloučeni.
Výzkumníci zjistili, že lidé kombinující marihuanu s cigaretami měli 12krát vyšší pravděpodobnost výskytu centrilobulárního emfyzému než nekuřáci. Centrilobulární emfyzém je typ plicního emfyzému, při kterém jsou poškozeny plicní sklípky. To může vést k dýchacím obtížím a dalším vážným respiračním symptomům.
„Průměrný počet let kouření marihuany byl menší ve srovnání s kuřáky cigaret a kombinovanými kuřáky marihuany a cigaret," uvedla Jessie Kang, MD, spoluautorka studie, která působí jako radiolog na Dalhousie University v kanadském Halifaxu. „Nicméně, kouřená marihuana je často nefiltrovaná, což může potenciálně vést k většímu množství škodlivých částic vstupujících do dýchacích cest a plic," doplňuje vědkyně.
Kombinovaní kuřáci marihuany a cigaret byli třikrát až čtyřikrát více náchylní k zesílení stěn dýchacích cest, což může vést k infekcím, jizvení a dalšímu poškození tkání. Souvislost zesílení bronchiálních stěn pouze s marihuanou a pouze s tabákem nebyla tak významná. Podobné výsledky byly pozorovány i u centrilobulárního a paraseptálního emfyzému, což naznačuje, že kombinace kouření cigaret a marihuany může mít násobně devastující účinek na plíce a dýchací cesty.
Kouření jako rizikový faktor
Jsou-li plíce dlouhodobě vystaveny zplodinám hoření obsahujícím karcinogenní látky, může dojít k mutacím buněk, jejich nekontrolovanému množení, a tím ke vzniku plicní rakoviny. Proto je kouření považováno za hlavní rizikový faktor pro vznik nádorového onemocnění plic a na dlouholeté silné kuřáky se v některých zemích zaměřují screeningové programy. Patří mezi ně i Česká republika - tuzemský národní program časného záchytu rakoviny plic je určen dlouholetým silným kuřákům (i bývalým) ve věku 55-74 let, kteří o něj mohou projevit zájem u praktického lékaře. Následné pneumologické vyšetření a CT snímek může odhalit nádor i v počátečním bezpříznakovém stádiu a zvýšit tak šanci pacienta na vyléčení.
.................
Zdravé plíce nekuřáků obsahují alveolární makrofágy (tzv. prašné buňky), k jejichž funkci patří zejména pohlcování vdechnutého cizorodého prašného materiálu. Když se tabákový kouř dostane do plic, spustí dramatický příliv makrofágů a neutrofilů v průduškách a plicním epitelu. Jejich černé zbarvení dává např. u kuřáků celé plíci tmavý vzhled - tzv. kuřácké plíce.
.................
Zcroj: ADDICTS
Reference:
https://www.news-medical.net/news/20231128/Combined-marijuana-and-cigarette-smoking-may-increase-lung-damage.aspx
https://prevenceproplice.cz/cs/program/pro-koho/
DÉLKA ŽIVOTA PŘI KARCINOMU PLIC SE ZVYŠUJE
Senát schválil 12. června novely zákonů o veřejném zdravotním pojištění a elektronizaci zdravotnictví. První z nich výrazně podporuje prevenci prostřednictvím bonusů poskytovaných pojištěncům z fondů prevence zdravotních pojišťoven, umožňuje čerpat hrazené zdravotní služby v zahraničí do výše tamní úhrady i pro opakované nebo dlouhodobé případy a přináší úhradu moderních metod ve stomatologii. Novela zákona o elektronizaci zdravotnictví pak zavádí nové funkce jako elektronický očkovací průkaz, e-Žádanky a centrální registr preventivních vyšetření. Obě novely nyní zamíří k podpisu prezidenta republiky. Novela zákona vytvoří základ pro plné rozvinutí systému elektronického zdravotnictví (eHealth) v Česku, například sdílený zdravotní záznam bude rozdělen na dvě části – emergentní záznam s klíčovými údaji (např. krevní skupina, alergie) a záznam o výsledcích preventivních a screeningových vyšetření. S účinností novel se počítá od 1. 1. 2026.
Ministr zdravotnictví představil 12. června výsledky mezinárodního projektu Patient Reported Indicator Surveys (PaRIS). Projekt mapuje zkušenosti a spokojenost chronicky nemocných pacientů s primární zdravotní péčí v 19 státech OECD (Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj). Česká republika v něm dosáhla nadprůměrných výsledků. Do šetření se zapojilo 4 136 českých pacientů ze 110 ordinací praktických lékařů. Mezi pacienty ve věku 45 let a více má 85,2 % alespoň jedno a 53,3% dvě a více chronických onemocnění. Až 96 % chronicky nemocných pacientů hodnotilo kvalitu péče v Česku jako dobrou. Češi uvádějí nadprůměrnou spokojenost s kvalitou péče, duševním zdravím i dlouhodobým vztahem se svými lékaři. Celkem 72 % českých pacientů uvedlo, že své fyzické zdraví hodnotí jako dobré či velmi dobré. Tento výsledek je mírně nad průměrem všech 19 zapojených zemí, který činí 70 %. Dále pak 87 % českých respondentů označilo své duševní zdraví za dobré. Průměr mezi zeměmi OECD činil 83 %, což řadí ČR mezi země s nejvyšší mírou spokojenosti v této oblasti. Více než čtyři z pěti osob (87 %) se třemi nebo více chronickými onemocněními v ČR uvádějí, že jejich léky byly v posledních 12 měsících zkontrolovány zdravotnickým pracovníkem, což je o 12 procentních bodů více, než činí průměr OECD. Český zdravotní systém vykazuje nadstandardní výsledky i v oblasti koordinace péče, ve schopnosti lékařů sladit péči o pacienta napříč různými službami.
Cena PhDr. Alice Garrigue Masarykové, udílená od roku 2022, nese jméno dcery prezidenta T. G. Masaryka, která se zasloužila o rozvoj ošetřovatelství a sociální péče u nás. Na slavnostním ceremoniálu, který se uskutečnil ve spolupráci Ministerstva zdravotnictví a Výboru pro zdravotnictví Senátu Parlamentu České republiky, předal náměstek ministra zdravotnictví Jakub Dvořáček ocenění těm, kteří svým dlouhodobým přínosem dělají dobré jméno českému ošetřovatelství. Cenu v roce 2025 získaly: prof. PhDr. Valérie Tóthová, PhD., Dr.h.c. za celoživotní akademickou a odbornou činnost v oblasti ošetřovatelství; PhDr. Martina Šochmanová, MBA za dlouholetou aktivní činnost ve vedení profesní organizace; Lenka Vaculová za výjimečné nasazení v každodenní přímé péči o pacienty, lidský přístup a trvalý přínos k důstojnosti a kvalitě poskytované zdravotní péče. Zvláštní poděkování patří rodině Jiřiny Meissnerové, která se celý profesní život s hlubokým nasazením věnovala péči o pacienty na plicním oddělení nemocnice v Krnově.