
Leden je v tradiční čínské medicíně (TČM) spojován s vodním prvkem a orgány jako jsou ledviny a močový měchýř. Stejně jako dění v přírodě, je toto období pro člověka charakteristické klidným tempem, odpočinkem a vnitřním zaměřením. Tělo by mělo odpočívat a čerpat sílu pro další roční období.
Kořen života
V TČM mají ledviny jiný základní význam než v západní medicíně. Ne, že by národy Východu nevěděli, že čistí krev od odpadních látek, hrají důležitou roli i v udržování vodní a elektrolytové rovnováhy, v regulaci krevního tlaku a v udržování acidobazické rovnováhy. Jen nejsou primárně chápány pouze jako orgán pro filtraci krve. Jsou považovány za zdroj životní energie. Za místo, kde je uložena vrozená životní energie, která je zodpovědná za růst, vývoj a reprodukci. V TČM jsou ledviny považovány za kořen života, protože ovlivňují celkové zdraví a vitalitu organismu. Jejich vztah k ostatním orgánům je komplexní a založený na tzv. principu pěti elementů. Ledviny podporují srdce a dodávají mu energii. Pokud jsou ledviny oslabené, může se to projevit bušením srdce, nespavostí nebo úzkostí. S plícemi ledviny spolupracují při regulaci vody v těle. Pokud jsou ledviny oslabené, může to vést k problémům s dýcháním nebo suchému kašli. Slezina přeměňuje potravu na energii a krev. A ledviny pomáhají udržovat tuto energii a krev v pohybu. Játra ukládají krev a regulují emocionální stav. Pokud jsou ledviny oslabené, může být člověk podrážděný, unavený nebo trpět nespavostí. Stav ledvin se odráží také na stavu a kondici kůže nebo vlasů. Silné ledviny podporují imunitní systém a odolnost vůči onemocnění. Jin uložené v ledvinách je nezbytné pro sexuální funkce a plodnost.
Na co si dát v lednu pozor a na co se zaměřit?
Ledvinám neprospívá chlad, který může narušit rovnováhu jin a jang v těle a oslabit ledviny. I v zimě je důležité udržovat tělo v pohybu. Vyberte si aktivity, které vám budou příjemné a nebudou vás přetěžovat. Cvičení jako Tai chi, jóga nebo qigong (Čchi-gong) mohou být velmi prospěšná. Qigong obsahuje velmi pomalé plynulé pohyby pro protažení, s přesně vedeným dechem. To pomáhá odstranit blokády v našem těle, aby mohla životní energie Čchi volně proudit celým tělem. Qigong se na rozdíl od Tai chi neřadí mezi bojová umění, protože se výhradně zaměřuje na udržení zdraví. Mezi hlavní výhody Tai chi patří schopnost zlepšit rovnováhu, ale také při cvičení dochází ke snížení stresových hormonů produkovaných sympatickým nervovým systémem, což může pomoci snížit srdeční frekvenci a krevní tlak. Mnohé jógové pozice jemně masírují oblast břicha a bederní páteře, čímž podporují krevní oběh v ledvinách a zlepšují jejich funkci. Zkuste si denně dopřát pozici Motýla nebo Lomenou svíčku... Vyhledejte si další jógové pozice pro zdravé ledviny. Cvičte jen tak, kam vám dovolí vaše tělo. Rozsah se s pravidelným cvičením rychle zlepšuje! A konečně, správné držení těla u těchto cvičení jako je jóga, Tai-chi nebo Qigong uvolňuje tlak na ledviny a podporuje jejich optimální funkci. Řadu videí s ukázkami cviků si můžete najít na YouTube. Ale i tak noste celé své tělo v lednu vzpřímeně - uvolněte orgány v břišní dutině, aby měly prostor „dýchat" a „sbírat dostatek energie".
Čchi v lidském těle pochází ze dvou zdrojů. První část je vrozená a je uložena v ledvinách, druhá je získaná z potravy a vzduchu, který dýcháme. Z jídelníčku bychom měli v lednu eliminovat studené a syrové potraviny, které mohou oslabit naše trávení. Strava by měla být vyživující, zahřívající a obohacená o koření. Vhodná je konzumace polévek, třeba s obsahem česneku, kurkumy, zázvoru nebo chilli. Sáhnout můžeme i po luštěninách a rýži. Vhodné jsou ořechy a semena a samozřejmě teplé nápoje.
Ledviny jsou spojené s emocemi
Leden je obdobím, kdy se zaměřujeme na své vnitřní já. Péče o ledviny a močový měchýř nám pomůže udržet si zdraví a vitalitu po celý rok. Dostatečný odpočinek je rovněž důležitý pro regeneraci energie jin. Je tedy čas na meditaci, kvalitní spánek a vyvarování se stresu. V TČM je každému orgánu přiřazena určitá emoce a ledvinám je přisuzován strach. Strach může vyčerpávat energii a oslabovat ledviny. Ledviny jsou úzce spojeny s močovým měchýřem, proto chronický strach může způsobit problémy s močením jako je inkontinence nebo časté močení.
Jak se strach projevuje na ledvinách?
Snažte se v lednu omezit stresové situace a najít si čas na relaxaci.
Nadělil vám Ježíšek novou knihu? Čtěte si ji večer před spaním, když odložíte mobil a notebook. Lednové meditace, jóga nebo dechová cvičení mohou pomoci snížit stres a úzkost. Připravíte si dobrou pozici „kořenu života" pro celý letošní rok.
Pomáhá také popíjení bylinných čajů z kopřivy, břízy, přesličky nebo schizandry. Schizandra se řadí mezi adaptogeny a v TČM patří mezi 50 základních nejdůležitějších bylin. Je známá jako „duševní tonikum". Její pravidelné užívání navozuje vyrovnanou náladu a psychickou vyrovnanost. Ájurvéda nedá zase dopustit na kotvičník (Tribulus). Tato rostlina je považována za nejlepším diuretikum, má antimikrobiální vlastnosti a velmi silný účinek proti případným infekcím. Dodává sílu a zlepšuje výdrž ledvin, také pomáhá udržovat správnou tvorbu moči. V Evropě ji ale známe nejlépe co by přírodní afrodiziakum.
Chramst
BIOINFORMAČNÍ A TRADIČNÍ ČÍNSKÁ MEDICÍNA
MINERÁLNÍ SOLI NA ZÁNĚT LEDVINNÉ PÁNVIČKY, LEDVINOVÉ KAMENY A LEDVINOVOU KOLIKU
JAK NA DETOX A PREVENCI JARNÍ ÚNAVY
Senát schválil 12. června novely zákonů o veřejném zdravotním pojištění a elektronizaci zdravotnictví. První z nich výrazně podporuje prevenci prostřednictvím bonusů poskytovaných pojištěncům z fondů prevence zdravotních pojišťoven, umožňuje čerpat hrazené zdravotní služby v zahraničí do výše tamní úhrady i pro opakované nebo dlouhodobé případy a přináší úhradu moderních metod ve stomatologii. Novela zákona o elektronizaci zdravotnictví pak zavádí nové funkce jako elektronický očkovací průkaz, e-Žádanky a centrální registr preventivních vyšetření. Obě novely nyní zamíří k podpisu prezidenta republiky. Novela zákona vytvoří základ pro plné rozvinutí systému elektronického zdravotnictví (eHealth) v Česku, například sdílený zdravotní záznam bude rozdělen na dvě části – emergentní záznam s klíčovými údaji (např. krevní skupina, alergie) a záznam o výsledcích preventivních a screeningových vyšetření. S účinností novel se počítá od 1. 1. 2026.
Ministr zdravotnictví představil 12. června výsledky mezinárodního projektu Patient Reported Indicator Surveys (PaRIS). Projekt mapuje zkušenosti a spokojenost chronicky nemocných pacientů s primární zdravotní péčí v 19 státech OECD (Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj). Česká republika v něm dosáhla nadprůměrných výsledků. Do šetření se zapojilo 4 136 českých pacientů ze 110 ordinací praktických lékařů. Mezi pacienty ve věku 45 let a více má 85,2 % alespoň jedno a 53,3% dvě a více chronických onemocnění. Až 96 % chronicky nemocných pacientů hodnotilo kvalitu péče v Česku jako dobrou. Češi uvádějí nadprůměrnou spokojenost s kvalitou péče, duševním zdravím i dlouhodobým vztahem se svými lékaři. Celkem 72 % českých pacientů uvedlo, že své fyzické zdraví hodnotí jako dobré či velmi dobré. Tento výsledek je mírně nad průměrem všech 19 zapojených zemí, který činí 70 %. Dále pak 87 % českých respondentů označilo své duševní zdraví za dobré. Průměr mezi zeměmi OECD činil 83 %, což řadí ČR mezi země s nejvyšší mírou spokojenosti v této oblasti. Více než čtyři z pěti osob (87 %) se třemi nebo více chronickými onemocněními v ČR uvádějí, že jejich léky byly v posledních 12 měsících zkontrolovány zdravotnickým pracovníkem, což je o 12 procentních bodů více, než činí průměr OECD. Český zdravotní systém vykazuje nadstandardní výsledky i v oblasti koordinace péče, ve schopnosti lékařů sladit péči o pacienta napříč různými službami.
Cena PhDr. Alice Garrigue Masarykové, udílená od roku 2022, nese jméno dcery prezidenta T. G. Masaryka, která se zasloužila o rozvoj ošetřovatelství a sociální péče u nás. Na slavnostním ceremoniálu, který se uskutečnil ve spolupráci Ministerstva zdravotnictví a Výboru pro zdravotnictví Senátu Parlamentu České republiky, předal náměstek ministra zdravotnictví Jakub Dvořáček ocenění těm, kteří svým dlouhodobým přínosem dělají dobré jméno českému ošetřovatelství. Cenu v roce 2025 získaly: prof. PhDr. Valérie Tóthová, PhD., Dr.h.c. za celoživotní akademickou a odbornou činnost v oblasti ošetřovatelství; PhDr. Martina Šochmanová, MBA za dlouholetou aktivní činnost ve vedení profesní organizace; Lenka Vaculová za výjimečné nasazení v každodenní přímé péči o pacienty, lidský přístup a trvalý přínos k důstojnosti a kvalitě poskytované zdravotní péče. Zvláštní poděkování patří rodině Jiřiny Meissnerové, která se celý profesní život s hlubokým nasazením věnovala péči o pacienty na plicním oddělení nemocnice v Krnově.