
Magazín Healthcomm, který je součástí rodiny edukačních projektů Health communication, zjišťuje od konce března mezi svými čtenáři, lékárníky a farmaceutickými asistenty, důležité informace, které ho posunou k atraktivnímu a vyhledávanému obsahu. Průzkum formou ankety poběží ještě několik měsíců, aby redakce zjistila, jaké rubriky a témata čtenáře nejvíce zajímají a co by si přáli v budoucnu v obsahu Magazínu najít. Výsledky průzkumu pomohou redakci lépe sladit ediční plán časopisu s potřebami a zájmy cílové skupiny.
Z průzkumu průběžně vyplývá, že Magazín Healthcomm je pro své čtenáře důležitým zdrojem informací a inspirace. Anketu mají čtenáři na Magazínu, mohli ji ale vyplnit také účastníci VIII. 3D 360° kongresu Healthcomm Professional - Berlín a nyní také (až do 27. června 2024) účastníci speciálního on-line kongresu se zaměřením na prevenci kardiovaskulárních chorob - KARDIO 2024.
Ze 110 vyplněných dotazníků vyplývá, že mezi nejoblíbenější rubriky s převahou patří odborné články, druhou preferovanou formou, pro kterou si čtenáři Magazín vyhledají, jsou soutěže a kvízy, kde si procvičí své znalosti z oboru. Mezi TOP 5 článků roku 2024 zatím patří letošní realizované 3D soutěže - Valentýnská a Velikonoční, ke kterým jistě přibude i aktuální verze 3D soutěže - Letní lékárnička. Do 3D soutěží aktivně vstupuje přes 800 čtenářů.
Čtenáři oceňují aktuální informace z oblasti farmacie, medicíny a zdravotnické legislativy. Zajímají je také novinky o léčivech a trendech v oboru představené formou článku. Takové informace například letos přináší seriál Mgr. Karla Šlegra Nadějné molekuly. Řada čtenářů hledá v článcích také praktické rady a zkušenosti ostatních odborníků, které jim pomohou v jejich každodenní práci. Podle měření počtu otevření jednotlivých článků se ukazuje, že nemalému zájmu se těší zejména komplementární přístupy k léčbě a své příznivce mají i články z historie lékárenství a medicíny. Drtivou většinu takových příspěvků již několik let pro Magazín připravuje PharmDr. Tomáš Arndt. Letos se věnuje slavným českým lékům.
A co by to bylo za profesionály, kdyby je nezajímaly Novinky ze sortimentu a Sezonní produktové tipy z lékáren? Tyto krátké informativní rubriky jsou podle průzkumu hned na 3. místě v žebříčku vyhledávaných rubrik Magazínu.
Většina čtenářů na stránky Magazínu (www.hcmagazin.cz) vstupuje z počítače či notebooku (81%), 40 % si ho pročítá někdy i z mobilního telefonu, na tabletu si Magazín někdy zobrazí asi 16 % čtenářů.
V dubnu 2024 bylo celkové zobrazení Magazínu 14 380, v květnu 15 056. Zatím rekordním měsícem zájmu byl březen s počtem zobrazení stránek 15 814. Roste tak průměrné roční zobrazení stránek, které monitorujeme od roku 2016. Letošní rok aspiruje z pohledu počtu zobrazení na rekordní, kdy by se průměrný počet zobrazení za měsíc mohl vyšplhat přes 14 až 15 000. Vloni to bylo 11 259. I za to děkujeme našim čtenářům, kteří zachovávají Magazínu Healthcomm svoji přízeň.
Magazín byl také mediálním partnerem Pharmacy Eventu v Brně a svoji expozici má jako partner i na probíhajícím on-line kongresu Kardio 2024.
Jaká témata by si čtenáři rádi přečetli v Magazínu?
V anketě mohli respondenti napsat, jakou problematiku by si chtěli osvěžit prostřednictvím článku na Magazínu. Kde jim chybí informace? Uvítali by více článků o lékových interakcích, o léčbě chronických zánětů, andropauze, očkování a jeho rizicích i benefitech, Alzheimerově chorobě, obezitě, o syndromu vyhoření, ale třeba také o vlivu modrého světla na stárnutí kůže - což je poměrně mladé zjištění.
V další, jednoduché anketě na Magazínu, se znovu ptáme, na jaké téma bychom měli zrealizovat článek?
Zatím jsou preference tří vybraných témat vyrovnané...
Opakuje se i žádost o více informací z oblasti legislativy zdravotnických prostředků, které se bude letos věnovat celý seriál na partnerském portálu Educomm.cz. Všechna poptávaná témata si redakce zaznamenala a bude se snažit zajistit autory, kteří se jich ujmou a zpracují je ještě letos pro čtenáře Magazínu.
Redakce Magazínu Healthcomm si výsledků průzkumu velmi váží a zasadí se o to, aby obsah časopisu co nejlépe odpovídal potřebám a zájmům čtenářů. V nejbližší době se zaměří na rozšiřování nabídky článků, jak si je přáli čtenáři v anketě.
Redakce si cení důvěry čtenářů a bude se i nadále snažit o to, aby jim přinášela kvalitní a užitečný obsah!
Každý měsíc odměňujeme aktivní respondenty
Vyplněním ankety jste zařazeni do pravidelného losování o měsíční výhru od Magazínu. Z 60 respondentů byli v dubnu vylosováni dva lékárníci, kteří od redakce získali voucher na nákup aromakosmetiky v hodnotě 1.000,- Kč.
Květnové výherce jsme ze 110 odpovědí již také vylosovali, jsou to lékárnice z Litoměřic a Kralup nad Vltavou.
Jména najdete v rubrice Výherci soutěží. Výherci budou o výhře informováni.
Zapojte se i vy! V červnu opět vylosujeme dva výherce.
Napište nám, co vás zajímá a co vám chybí v Magazínu ZDE
Senát schválil 12. června novely zákonů o veřejném zdravotním pojištění a elektronizaci zdravotnictví. První z nich výrazně podporuje prevenci prostřednictvím bonusů poskytovaných pojištěncům z fondů prevence zdravotních pojišťoven, umožňuje čerpat hrazené zdravotní služby v zahraničí do výše tamní úhrady i pro opakované nebo dlouhodobé případy a přináší úhradu moderních metod ve stomatologii. Novela zákona o elektronizaci zdravotnictví pak zavádí nové funkce jako elektronický očkovací průkaz, e-Žádanky a centrální registr preventivních vyšetření. Obě novely nyní zamíří k podpisu prezidenta republiky. Novela zákona vytvoří základ pro plné rozvinutí systému elektronického zdravotnictví (eHealth) v Česku, například sdílený zdravotní záznam bude rozdělen na dvě části – emergentní záznam s klíčovými údaji (např. krevní skupina, alergie) a záznam o výsledcích preventivních a screeningových vyšetření. S účinností novel se počítá od 1. 1. 2026.
Ministr zdravotnictví představil 12. června výsledky mezinárodního projektu Patient Reported Indicator Surveys (PaRIS). Projekt mapuje zkušenosti a spokojenost chronicky nemocných pacientů s primární zdravotní péčí v 19 státech OECD (Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj). Česká republika v něm dosáhla nadprůměrných výsledků. Do šetření se zapojilo 4 136 českých pacientů ze 110 ordinací praktických lékařů. Mezi pacienty ve věku 45 let a více má 85,2 % alespoň jedno a 53,3% dvě a více chronických onemocnění. Až 96 % chronicky nemocných pacientů hodnotilo kvalitu péče v Česku jako dobrou. Češi uvádějí nadprůměrnou spokojenost s kvalitou péče, duševním zdravím i dlouhodobým vztahem se svými lékaři. Celkem 72 % českých pacientů uvedlo, že své fyzické zdraví hodnotí jako dobré či velmi dobré. Tento výsledek je mírně nad průměrem všech 19 zapojených zemí, který činí 70 %. Dále pak 87 % českých respondentů označilo své duševní zdraví za dobré. Průměr mezi zeměmi OECD činil 83 %, což řadí ČR mezi země s nejvyšší mírou spokojenosti v této oblasti. Více než čtyři z pěti osob (87 %) se třemi nebo více chronickými onemocněními v ČR uvádějí, že jejich léky byly v posledních 12 měsících zkontrolovány zdravotnickým pracovníkem, což je o 12 procentních bodů více, než činí průměr OECD. Český zdravotní systém vykazuje nadstandardní výsledky i v oblasti koordinace péče, ve schopnosti lékařů sladit péči o pacienta napříč různými službami.
Cena PhDr. Alice Garrigue Masarykové, udílená od roku 2022, nese jméno dcery prezidenta T. G. Masaryka, která se zasloužila o rozvoj ošetřovatelství a sociální péče u nás. Na slavnostním ceremoniálu, který se uskutečnil ve spolupráci Ministerstva zdravotnictví a Výboru pro zdravotnictví Senátu Parlamentu České republiky, předal náměstek ministra zdravotnictví Jakub Dvořáček ocenění těm, kteří svým dlouhodobým přínosem dělají dobré jméno českému ošetřovatelství. Cenu v roce 2025 získaly: prof. PhDr. Valérie Tóthová, PhD., Dr.h.c. za celoživotní akademickou a odbornou činnost v oblasti ošetřovatelství; PhDr. Martina Šochmanová, MBA za dlouholetou aktivní činnost ve vedení profesní organizace; Lenka Vaculová za výjimečné nasazení v každodenní přímé péči o pacienty, lidský přístup a trvalý přínos k důstojnosti a kvalitě poskytované zdravotní péče. Zvláštní poděkování patří rodině Jiřiny Meissnerové, která se celý profesní život s hlubokým nasazením věnovala péči o pacienty na plicním oddělení nemocnice v Krnově.