Cookie Consent by Free Privacy Policy website

Online informace pro lékárny



MANAŽEŘI V ÉŘE AI



Umělá inteligence (AI) se stává stále důležitějším nástrojem také pro manažery ve farmaceutickém průmyslu. Díky svým schopnostem zpracovávat velké množství dat, identifikovat trendy a automatizovat úkoly může AI výrazně zlepšit rozhodování, efektivitu a konkurenceschopnost farmaceutických společností. V oboru dokáže AI analyzovat historická data o prodeji léků, sledovat chování pacientů / klientů lékáren a e-shopů a podat v rychlém čase dostupné informace o konkurenčních produktech. S její pomocí lze předpovědět budoucí trendy a poptávku po nových lécích. Manažerům pomůže s automatizací rutinních úkolů, jako je zadávání dat a vytváření reportů, což uvolňuje zaměstnance pro kreativnější práci. A i zde jim umí AI pomoci. Kdo se rychle zorientuje v AI revoluci, může ušetřit čas i peníze.

Je proto důležité, aby manažeři farmaceutických společností porozuměli možnostem AI a byli schopni ji efektivně při své práci využívat.

Manažeři v éře AI: Workshop Health communication o umělé inteligenci přilákal odborníky z farmaceutických společností

S cílem pomoci manažerům chytře implementovat nástroje AI do každodenní praxe uspořádal tým Health communication a Eduwin workshop s názvem „Manažeři v Éře AI: Jak vést svoji práci v tempu doby", který proběhl 16. října 2024 v pražském Karlíně. Akce přilákala přes 50 účastníků.

Mgr. Martin Krček je odborník s bohatými zkušenostmi v konverzační AI. Vedl týmy AI ve společnostech AT&T, IBM, a organizoval globální Voice Hackathon. Pracoval na implementaci hlasových asistentů a chatbotů pro renomované organizace, jako jsou Electrolux, ComApp, Český rozhlas a poskytoval workshopy pro O2, Google a ČSOB. V praktických ukázkách nastínil, jak si například zjednodušit práci při přepisování hlasových záznamů z videí, přednášek nebo seminářů. Jak si rychle nadabovat klip ve 4 světových jazycích? 

Pod vedením zkušeného lektora Martina Krčka, uznávaného odborníka na technologie a jejich aplikaci v byznysu, se účastníci dozvěděli o nejnovějších trendech a možnostech využití umělé inteligence.

Jak nejlépe využít ChatGPT a dalších AI nástroje při své práci, v interní i externí komunikaci?

Workshop se zaměřil především na praktické využití AI v každodenním řízení projektů a týmů, automatizaci rutinních činností a zlepšení rozhodovacích procesů. Důraz byl kladen na to, jak AI zjednodušuje komplexní procesy, poskytuje manažerům více času na strategické úkoly a nabízí nástroje pro zvýšení produktivity týmů.

Jedním z vrcholů workshopu byly praktické ukázky nástrojů AI, které si účastníci mohli sami vyzkoušet. Díky interaktivním cvičením a simulacím měli účastníci možnost přímo vidět, jak mohou AI nástroje zvýšit jejich produktivitu a zefektivnit týmovou práci. Martin Krček navíc sdílel konkrétní příklady z praxe, které ukazují, jak mohou manažeři začít implementovat AI do své každodenní práce, například při tvorbě webových stránek, prezentací nebo propagačních materiálů včetně videí.

Organizátoři z Health communication a Eduwinu připravili online variantu a záznam workshopu, aby poskytli informace i těm, kteří se nemohli říjnové akce zúčastnit. V plánu jsou další kurzy a semináře.

Zpracovali -red-, Jan Štolba a AI

Zpět

DOBRÉ VÝSLEDKY PROJEKTU PACIENTSKÉ SPOKOJENOSTI V ČR

Ministr zdravotnictví představil 12. června výsledky mezinárodního projektu Patient Reported Indicator Surveys (PaRIS). Projekt mapuje zkušenosti a spokojenost chronicky nemocných pacientů s primární zdravotní péčí v 19 státech OECD (Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj). Česká republika v něm dosáhla nadprůměrných výsledků. Do šetření se zapojilo 4 136 českých pacientů ze 110 ordinací praktických lékařů. Mezi pacienty ve věku 45 let a více má 85,2 % alespoň jedno a 53,3% dvě a více chronických onemocnění. Až 96 % chronicky nemocných pacientů hodnotilo kvalitu péče v Česku jako dobrou. Češi uvádějí nadprůměrnou spokojenost s kvalitou péče, duševním zdravím i dlouhodobým vztahem se svými lékaři. Celkem 72 % českých pacientů uvedlo, že své fyzické zdraví hodnotí jako dobré či velmi dobré. Tento výsledek je mírně nad průměrem všech 19 zapojených zemí, který činí 70 %. Dále pak 87 % českých respondentů označilo své duševní zdraví za dobré. Průměr mezi zeměmi OECD činil 83 %, což řadí ČR mezi země s nejvyšší mírou spokojenosti v této oblasti. Více než čtyři z pěti osob (87 %) se třemi nebo více chronickými onemocněními v ČR uvádějí, že jejich léky byly v posledních 12 měsících zkontrolovány zdravotnickým pracovníkem, což je o 12 procentních bodů více, než činí průměr OECD. Český zdravotní systém vykazuje nadstandardní výsledky i v oblasti koordinace péče, ve schopnosti lékařů sladit péči o pacienta napříč různými službami.

PŘEDÁNY CENY A. MASARYKOVÉ ZA OŠETŘOVATELSTVÍ

Cena PhDr. Alice Garrigue Masarykové, udílená od roku 2022, nese jméno dcery prezidenta T. G. Masaryka, která se zasloužila o rozvoj ošetřovatelství a sociální péče u nás. Na slavnostním ceremoniálu, který se uskutečnil ve spolupráci Ministerstva zdravotnictví a Výboru pro zdravotnictví Senátu Parlamentu České republiky, předal náměstek ministra zdravotnictví Jakub Dvořáček ocenění těm, kteří svým dlouhodobým přínosem dělají dobré jméno českému ošetřovatelství. Cenu v roce 2025 získaly: prof. PhDr. Valérie Tóthová, PhD., Dr.h.c. za celoživotní akademickou a odbornou činnost v oblasti ošetřovatelství; PhDr. Martina Šochmanová, MBA za dlouholetou aktivní činnost ve vedení profesní organizace; Lenka Vaculová za výjimečné nasazení v každodenní přímé péči o pacienty, lidský přístup a trvalý přínos k důstojnosti a kvalitě poskytované zdravotní péče. Zvláštní poděkování patří rodině Jiřiny Meissnerové, která se celý profesní život s hlubokým nasazením věnovala péči o pacienty na plicním oddělení nemocnice v Krnově.

DOPORUČUJEME