
Na konci ledna letošního roku proběhlo pravidelné setkání zástupců Homeopatické lékařské asociace (HLA) s novináři. Hostem a hlavní přednášející byla tentokrát MUDr. Svatava Žalmanová, gynekoložka a lektorka HLA, která aktuálně působí jako vedoucí lékařka ambulantní gynekologie v pražském Ústavu pro péči o matku a dítě. Tématem byla menopauza jako milník v životě ženy. Pro velkou skupinu žen je to období, které je po pubertě a těhotenství další etapou, kterou doprovází až „bouřlivé" fyzické a psychické změny.
Jak nejlépe menopauzou projít? Jak si pomocí homeopatie šetrně poradit s nežádoucími příznaky?
A jak začít vnímat menopauzu jako něco pozitivního, co přináší ženě do života nové příležitosti? Velmi důležité je, aby si žena v období menopauzy uvědomila, že právě nyní začíná fáze, kdy se bude věnovat jen sobě.
„Energii, kterou celý život ženy vydávaly, by měly začít s počínající menopauzou sbírat zpátky pro sebe, nasávat a energeticky samy sebe udržovat," popisuje MUDr. Žalmanová.
Každá žena je jedinečná a stejně tak je to i s procesy v jejím těle. Menopauzu tedy každá prožívá jinak. Pokud se však podaří ženě zvládnout přechod do klimakteria, může se těšit na klidné období, které je odměnou za to, co žena v životě dokázala. Klíčem ke spokojenosti je, aby se na všechno, co ze sebe vydala, dokázala dívat s láskou, radostí a chutí.
Žena nejčastěji po většinu svého života zastává roli matky, která se stará o rodinu, a zvládá u toho většinou i chodit do práce. Její život je v této fázi velmi aktivní a je v rámci rodiny nepostradatelná. Děti však rostou, staví se na vlastní nohy a postupně opouštějí hnízdo. V tomto období žena přirozeně zraje a v jejím těle začne postupně docházet ke změnám souvisejícím právě s menopauzou. K tzv. přechodu neboli klimakteriu u ženy dochází většinou po 50. roce života. Změny přicházející s menopauzou žena vnímá často velmi těžce. Absence menstruace ji vyloučí ze skupiny plodných žen a čelit musí také nastavení společnosti.
„Celý svět je zaměřen na krásu, mladost, štíhlost, energii, a to všechno ženám začíná v období kolem menopauzy chybět. Začínají být energeticky na nižší úrovni a musí spořit svojí energii samy pro sebe," vysvětluje MUDr. Žalmanová
„Měnit se začíná i tělo ženy, a bohužel ne do formy, která by se nám líbila. Ženy mají nadmuté bříško, větší obložení kolem pasu, na druhou kolej je přesunut i sexuální život, protože přichází únava, nižší apetit a někdy i fyzické obtíže. Typické pro období menopauzy jsou také nervozita, přecitlivělost a psychické rozladění," dodává lékařka.
Zdravotní obtíže žen v období menopauzy
Osteoporóza: Přestože je kost jednou z nejpevnějších tkání v lidském těle, je to živý organismus. Zhruba v 25 letech života je kostní zrání ukončeno a kosti v těle bývají nejpevnější. S příchodem menopauzy však slábne vliv estrogenu a na kosti to má velký vliv. Přestože je kost stále stejně veliká, začíná měnit strukturu a řídne.
„Žena by si v období počínající menopauzy měla nechat u obvodního lékaře osteoporózu vyšetřit. Slouží k tomu tzv. denzitometrie, která odhalí, jak na tom struktura kostí je. Zda jsou kosti v těle prořídlé a jsou ve fází osteopenie, což je předfáze osteoporózy, nebo zda žena již osteoporózou trpí," vysvětluje Žalmanová a dodává: „Ve chvíli, kdy je žena v menopauze, měla by počítat s tím, že se bude kvalita jejích kostí postupem hormonálních změn snižovat. Sama by proto měla k této skutečnosti aktivně přistoupit." Důležité je také vzít v potaz genetickou výbavu. Ženy, jejichž maminky a babičky osteoporózou trpěly, velmi pravděpodobně toto onemocnění také postihne.
Nezbytný při prevenci osteoporózy je pohyb. Žena by se měla pravidelně hýbat, dbát na pestrou stravu a mít dostatek vitamínu D, který je pro zdravé kosti nezbytný.
„Získávání vitamínu D ze slunce je velmi obtížné. Aby člověk dostal potřebnou dávku, musel by se každý den vystavit slunci bez oděvu a ochranného krému v době od 11 do 15 hodin na 20 minut. Naše populace žije indoorový způsob života, a proto je tento postup velmi nereálný. Proto všem ženám v menopauze doporučuji, aby doplňovaly vitamín D pomocí tablet. Je to opravdu velmi důležité," zdůrazňuje Žalmanová.
Klíčový je také přísun vápníku. Pokud nemá žena výživová omezení, je vhodné zařadit do jídelníčku tvrdý sýr, tvaroh a kysané mléčné výrobky. Dobře tělu poslouží také doplněk ve formě vitamínu K2, který pomáhá při regulaci metabolismu vápníku v těle a podporuje ukládání vápníku do kostí. Pozor by ženy měly dát na tavené sýry, ty totiž obsahují fosforečné soli, které naopak tělo vápníku zbavují. Trvale by neměly být v jídelníčku dospělých žen ani dětí.
Léčbu osteoporózy je možné podpořit i homeopaticky a medikace musí jít ruku v ruce s výše uvedenými doporučeními.
„Homeopatie je šetrná léčebná metoda a může v léčbě osteoporózy zastoupit klasickou medikaci, která má často velké nežádoucí účinky. Ve chvíli, kdy žena zjistí, že má osteoporózu, je vhodné nasadit tzv. calcareové soli," vysvětluje lékařka.
„Calcareové soli v ředění 5C je vhodné brát každý den ráno a večer, minimálně 3 měsíce v kuse. Pak si dát 3 měsíce pauzu a ve stejné frekvenci je opět nasadit," popisuje Žalmanová.
Návaly horka
„Samotné návaly horka mohou mít různé projevy a také různá homeopatická řešení. Nedá se to určit obecně a musí se zjistit, jak žena konkrétní nával horkosti prožívá a jak se při něm cítí," popisuje lékařka.
Psychické obtíže
Ženy ztrácí pocit atraktivity, jsou přecitlivělé a psychicky rozladěné a k jejich psychické pohodě nepřidá ani syndrom prázdného hnízda po odchodu dětí z domácnosti. Častá je nespavost i nervozita.
„Je potřeba, aby se od situace dokázaly oprostit, zpomalily a nechaly si s jednotlivými životními problémy, které jim přináší stres, pomoci," vysvětluje lékařka.
Homeopatická příprava na gynekologickou operaci
Ženy v období menopauzy často z různých důvodů podstupují gynekologické operace. Rozhodně není vhodné před zákrokem začínat s hubnutím, protože žena tím ztrácí regenerační schopnosti. Připravit se na operaci pomohou homeopatika, která skvěle fungují i v rámci následné rekonvalescence.
„V gynekologii je řada stavů, které se dají léčit homeopaticky, ale nikdy to nesmí probíhat bez předchozího gynekologického vyšetření. Žádné homeopatické sezení nenahradí prohlídku u lékaře gynekologa," uzavírá MUDr. Svatava Žalmanová.
Zdroj: Tisková konference "Homeopatie v životě ženy" - jak si šetrně poradit s nástrahami perimenopauzy a menopauzy, ale i s problémy menstruačního cyklu, 24. 1. 2025.
HOMEOPATIE ZA TÁROU: STRES II.
Senát schválil 12. června novely zákonů o veřejném zdravotním pojištění a elektronizaci zdravotnictví. První z nich výrazně podporuje prevenci prostřednictvím bonusů poskytovaných pojištěncům z fondů prevence zdravotních pojišťoven, umožňuje čerpat hrazené zdravotní služby v zahraničí do výše tamní úhrady i pro opakované nebo dlouhodobé případy a přináší úhradu moderních metod ve stomatologii. Novela zákona o elektronizaci zdravotnictví pak zavádí nové funkce jako elektronický očkovací průkaz, e-Žádanky a centrální registr preventivních vyšetření. Obě novely nyní zamíří k podpisu prezidenta republiky. Novela zákona vytvoří základ pro plné rozvinutí systému elektronického zdravotnictví (eHealth) v Česku, například sdílený zdravotní záznam bude rozdělen na dvě části – emergentní záznam s klíčovými údaji (např. krevní skupina, alergie) a záznam o výsledcích preventivních a screeningových vyšetření. S účinností novel se počítá od 1. 1. 2026.
Ministr zdravotnictví představil 12. června výsledky mezinárodního projektu Patient Reported Indicator Surveys (PaRIS). Projekt mapuje zkušenosti a spokojenost chronicky nemocných pacientů s primární zdravotní péčí v 19 státech OECD (Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj). Česká republika v něm dosáhla nadprůměrných výsledků. Do šetření se zapojilo 4 136 českých pacientů ze 110 ordinací praktických lékařů. Mezi pacienty ve věku 45 let a více má 85,2 % alespoň jedno a 53,3% dvě a více chronických onemocnění. Až 96 % chronicky nemocných pacientů hodnotilo kvalitu péče v Česku jako dobrou. Češi uvádějí nadprůměrnou spokojenost s kvalitou péče, duševním zdravím i dlouhodobým vztahem se svými lékaři. Celkem 72 % českých pacientů uvedlo, že své fyzické zdraví hodnotí jako dobré či velmi dobré. Tento výsledek je mírně nad průměrem všech 19 zapojených zemí, který činí 70 %. Dále pak 87 % českých respondentů označilo své duševní zdraví za dobré. Průměr mezi zeměmi OECD činil 83 %, což řadí ČR mezi země s nejvyšší mírou spokojenosti v této oblasti. Více než čtyři z pěti osob (87 %) se třemi nebo více chronickými onemocněními v ČR uvádějí, že jejich léky byly v posledních 12 měsících zkontrolovány zdravotnickým pracovníkem, což je o 12 procentních bodů více, než činí průměr OECD. Český zdravotní systém vykazuje nadstandardní výsledky i v oblasti koordinace péče, ve schopnosti lékařů sladit péči o pacienta napříč různými službami.
Cena PhDr. Alice Garrigue Masarykové, udílená od roku 2022, nese jméno dcery prezidenta T. G. Masaryka, která se zasloužila o rozvoj ošetřovatelství a sociální péče u nás. Na slavnostním ceremoniálu, který se uskutečnil ve spolupráci Ministerstva zdravotnictví a Výboru pro zdravotnictví Senátu Parlamentu České republiky, předal náměstek ministra zdravotnictví Jakub Dvořáček ocenění těm, kteří svým dlouhodobým přínosem dělají dobré jméno českému ošetřovatelství. Cenu v roce 2025 získaly: prof. PhDr. Valérie Tóthová, PhD., Dr.h.c. za celoživotní akademickou a odbornou činnost v oblasti ošetřovatelství; PhDr. Martina Šochmanová, MBA za dlouholetou aktivní činnost ve vedení profesní organizace; Lenka Vaculová za výjimečné nasazení v každodenní přímé péči o pacienty, lidský přístup a trvalý přínos k důstojnosti a kvalitě poskytované zdravotní péče. Zvláštní poděkování patří rodině Jiřiny Meissnerové, která se celý profesní život s hlubokým nasazením věnovala péči o pacienty na plicním oddělení nemocnice v Krnově.