
PharmDr. Jana Strieglerová
Kalium chloratum, chlorid draselný (KCl), se nachází v mnoha tkáních, především v nervové a svalové. Je důležité pro přenos nervových impulsů a funkci buněčných membrán.
Kalium chloratum D6 je Schűsslerova minerální sůl č. 4. Má velký vztah k sliznicím a léčbě slizničních zánětů. Uplatňuje se především v tzv. 2. fázi zánětu, kdy na překrvených a oteklých sliznicích dochází k tvorbě viskózních sekretů, které mají bělavou barvu. Podporuje regeneraci sliznic.
Obličejové znaky nedostatku soli Kalium chloratum (tzv. Antlitzdiagnostika)
Čím větší a dlouhodobější nedostatek konkrétních minerálů v těle je, tím výraznější změny jsou v obličeji viditelné.
V případě nedostatku Kalium chloratum je průsvitná, bělavá pokožka obličeje, prosvítající červené žilky na tvářích a zvláště ženy trápí kuperóza, rozšířené žilky a kapiláry nejen na tvářích a nose, ale i na jiných částech těla. Kolem očí bílé zbarvení kůže a namodrale červené tváře. Mohou se tvořit milia (bílé pupínky na tvářích i nose). Jazyk je potažený bílým povlakem.
Nejčastější kombinace se solí Kalium chloratum D6:
Sůl č. 4 + sůl č. 3 (Ferrum phosphoricum D12). Výsledkem je protizánětlivý účinek a vliv na první dvě fáze zánětu (první fáze se vyznačuje překrvením, prosáknutím, zduřením a bolestivostí, tzv. suchá fáze zánětu). Tato kombinace, zavčas nasazená, je vhodná k zabránění rozvoje bakteriální superinfekce a zhoršení klinického obrazu nemoci. Velmi dobře působí při slizničních zánětech na všech úrovních organismu.
Další častá kombinace soli č. 4 se solí č. 9 Natrium phosphoricum D6, je vhodná při akutních i chronických zánětlivých procesech sliznic trávicího traktu. Upravuje acidobazickou rovnováhu, pomáhá při překyselení, dráždění sliznic a má regenerační účinky.
Dávkování a užívání:
Při akutních potížích (např. rýma, vlhký kašel, dyspeptické potíže apod.) se Schűsslerovy minerály podávají často, v intervalu 30 min. až 1 hodiny 2 tablety rozpustit v ústech. Se zlepšením příznaků snižovat dávky až na 3x denně 2 tablety do odeznění potíží.
Děti do 12 let 1 tabletu. Jednodušší variantou může být rozpuštění 6 tablet do 2 dcl vody a v uvedeném režimu popíjet.
U chronických stavů (chronické střevní záněty, chronický zánět dutin, opakované cystitidy,...) je třeba dlouhodobější užívání 2-3 měsíce 3x denně 2 tablety. V průběhu roku lze podle stavu 2-3x zopakovat.
Firemní prezentace
Název léčivého přípravku: Kalium chloratum D5-D30 tablety. Složení: 1 tableta obsahuje kalium chloratum DHU, monohydrát laktózy, bramborový škrob, magnesium-stearát. Dávkování: 3x 2 tablety. Perorální podání. Upozornění: Uchovávejte mimo dohled a dosah dětí. Homeopatický léčivý přípravek bez schválených léčebných indikací. Biochemické tablety podle Dr. Schüsslera No. 4. Nepoužívejte po uplynutí doby použitelnosti. Používejte podle rady odborníka na homeopatii. Pokud si nejste jistý(á), poraďte se se svým lékařem nebo lékárníkem. Držitel rozhodnutí o registraci: Deutsche Homöopathie-Union DHU -Arzneimittel GmbH & Co. KG, Ottostraße 24, 76227 Karlsruhe, Německo.Výrobce: Schwabe Austria GmbH, Richard Strauss-Straße 13, 1230 Vídeň, Rakousko. Datum revize textu: 29.8.2019.
Mohlo by vás k problematice zajímat:
Ministr zdravotnictví představil 12. června výsledky mezinárodního projektu Patient Reported Indicator Surveys (PaRIS). Projekt mapuje zkušenosti a spokojenost chronicky nemocných pacientů s primární zdravotní péčí v 19 státech OECD (Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj). Česká republika v něm dosáhla nadprůměrných výsledků. Do šetření se zapojilo 4 136 českých pacientů ze 110 ordinací praktických lékařů. Mezi pacienty ve věku 45 let a více má 85,2 % alespoň jedno a 53,3% dvě a více chronických onemocnění. Až 96 % chronicky nemocných pacientů hodnotilo kvalitu péče v Česku jako dobrou. Češi uvádějí nadprůměrnou spokojenost s kvalitou péče, duševním zdravím i dlouhodobým vztahem se svými lékaři. Celkem 72 % českých pacientů uvedlo, že své fyzické zdraví hodnotí jako dobré či velmi dobré. Tento výsledek je mírně nad průměrem všech 19 zapojených zemí, který činí 70 %. Dále pak 87 % českých respondentů označilo své duševní zdraví za dobré. Průměr mezi zeměmi OECD činil 83 %, což řadí ČR mezi země s nejvyšší mírou spokojenosti v této oblasti. Více než čtyři z pěti osob (87 %) se třemi nebo více chronickými onemocněními v ČR uvádějí, že jejich léky byly v posledních 12 měsících zkontrolovány zdravotnickým pracovníkem, což je o 12 procentních bodů více, než činí průměr OECD. Český zdravotní systém vykazuje nadstandardní výsledky i v oblasti koordinace péče, ve schopnosti lékařů sladit péči o pacienta napříč různými službami.
Cena PhDr. Alice Garrigue Masarykové, udílená od roku 2022, nese jméno dcery prezidenta T. G. Masaryka, která se zasloužila o rozvoj ošetřovatelství a sociální péče u nás. Na slavnostním ceremoniálu, který se uskutečnil ve spolupráci Ministerstva zdravotnictví a Výboru pro zdravotnictví Senátu Parlamentu České republiky, předal náměstek ministra zdravotnictví Jakub Dvořáček ocenění těm, kteří svým dlouhodobým přínosem dělají dobré jméno českému ošetřovatelství. Cenu v roce 2025 získaly: prof. PhDr. Valérie Tóthová, PhD., Dr.h.c. za celoživotní akademickou a odbornou činnost v oblasti ošetřovatelství; PhDr. Martina Šochmanová, MBA za dlouholetou aktivní činnost ve vedení profesní organizace; Lenka Vaculová za výjimečné nasazení v každodenní přímé péči o pacienty, lidský přístup a trvalý přínos k důstojnosti a kvalitě poskytované zdravotní péče. Zvláštní poděkování patří rodině Jiřiny Meissnerové, která se celý profesní život s hlubokým nasazením věnovala péči o pacienty na plicním oddělení nemocnice v Krnově.