Cookie Consent by Free Privacy Policy website

Online informace pro lékárny



MODERNÍ TERAPIE KAŠLE I.



Kašel je příznakem celé řady onemocnění, jejichž etiologie se různí. Pro pacienty představuje výraznou zátěž, protože pro organismus je to svalová práce, narušení odpočinku nutného k regeneraci (zhoršení kvality spánku) a vyčerpání spojené s kašlem snižuje také obranyschopnost a reparační procesy na sliznicích. Nejčastější příčinou vzniku kašle je akutní infekce respiračního traktu se zvýšeným výskytem v chladných měsících roku. Podle charakteru dělíme kašel na suchý (dráždivý), záchvatovitý a vlhký s produkcí hlenu.

O jaký druh kašle se jedná, je jedno z primárních zjištění, které musí lékárník cíleným dotazováním u pacienta ověřit. Záleží na tom správná volba léčiva a dispenzace, což je jedna ze základních činností farmaceuta v lékárně. To vede ke správnému a bezpečnému užívání léku pacientem, tedy k maximalizaci účinků, a přispívá současně i k minimalizaci rizik.

PharmDr. Gabriela Kroupová si pro lékárníky připravila odbornou přednášku na téma Moderní terapie kašle, kterou již nyní můžete zhlédnout na portálu Educomm. Seznámí v ní kolegy s aktuálními přístupy u léčby kašle, s důrazem na roli lékárníků jako klíčových poskytovatelů zdravotní péče. Účastníci získají přehled o možnostech farmakologické terapie kašle, včetně účinných látek a jejich mechanismů působení. Jsou popsány specifické potřeby různých skupin pacientů (děti, těhotné a kojící ženy). Přednáška klade důraz na praktické znalosti a doporučení pro lékárníky, kteří mohou efektivněji poradit s výběrem přípravků, upozornit na možné interakce a vedlejší účinky a poskytnout poradenství při samoléčbě kašle.

Jaký je mechanismus působení hlavních účinných látek používaných pro samoléčbu různých typů kašle?

Jaká jsou doporučení a omezení při volbě antitusik u dětí?

Kromě akreditované přednášky nám PharmDr. Gabriela Kroupová odpověděla na zásadní otázky týkající se volby správné farmakoterapie kašle:


Odbornou přednášku Moderní terapie kašle od PharmDr. Gabriely Kroupové můžete již nyní vystudovat na Educommu.


MODERNÍ TERAPIE KAŠLE II.

Zpět

NOVELY ZÁKONA MÍŘÍ K PODPISU

Senát schválil 12. června novely zákonů o veřejném zdravotním pojištění a elektronizaci zdravotnictví. První z nich výrazně podporuje prevenci prostřednictvím bonusů poskytovaných pojištěncům z fondů prevence zdravotních pojišťoven, umožňuje čerpat hrazené zdravotní služby v zahraničí do výše tamní úhrady i pro opakované nebo dlouhodobé případy a přináší úhradu moderních metod ve stomatologii. Novela zákona o elektronizaci zdravotnictví pak zavádí nové funkce jako elektronický očkovací průkaz, e-Žádanky a centrální registr preventivních vyšetření. Obě novely nyní zamíří k podpisu prezidenta republiky. Novela zákona vytvoří základ pro plné rozvinutí systému elektronického zdravotnictví (eHealth) v Česku, například sdílený zdravotní záznam bude rozdělen na dvě části – emergentní záznam s klíčovými údaji (např. krevní skupina, alergie) a záznam o výsledcích preventivních a screeningových vyšetření. S účinností novel se počítá od 1. 1. 2026.

DOBRÉ VÝSLEDKY PROJEKTU PACIENTSKÉ SPOKOJENOSTI V ČR

Ministr zdravotnictví představil 12. června výsledky mezinárodního projektu Patient Reported Indicator Surveys (PaRIS). Projekt mapuje zkušenosti a spokojenost chronicky nemocných pacientů s primární zdravotní péčí v 19 státech OECD (Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj). Česká republika v něm dosáhla nadprůměrných výsledků. Do šetření se zapojilo 4 136 českých pacientů ze 110 ordinací praktických lékařů. Mezi pacienty ve věku 45 let a více má 85,2 % alespoň jedno a 53,3% dvě a více chronických onemocnění. Až 96 % chronicky nemocných pacientů hodnotilo kvalitu péče v Česku jako dobrou. Češi uvádějí nadprůměrnou spokojenost s kvalitou péče, duševním zdravím i dlouhodobým vztahem se svými lékaři. Celkem 72 % českých pacientů uvedlo, že své fyzické zdraví hodnotí jako dobré či velmi dobré. Tento výsledek je mírně nad průměrem všech 19 zapojených zemí, který činí 70 %. Dále pak 87 % českých respondentů označilo své duševní zdraví za dobré. Průměr mezi zeměmi OECD činil 83 %, což řadí ČR mezi země s nejvyšší mírou spokojenosti v této oblasti. Více než čtyři z pěti osob (87 %) se třemi nebo více chronickými onemocněními v ČR uvádějí, že jejich léky byly v posledních 12 měsících zkontrolovány zdravotnickým pracovníkem, což je o 12 procentních bodů více, než činí průměr OECD. Český zdravotní systém vykazuje nadstandardní výsledky i v oblasti koordinace péče, ve schopnosti lékařů sladit péči o pacienta napříč různými službami.

PŘEDÁNY CENY A. MASARYKOVÉ ZA OŠETŘOVATELSTVÍ

Cena PhDr. Alice Garrigue Masarykové, udílená od roku 2022, nese jméno dcery prezidenta T. G. Masaryka, která se zasloužila o rozvoj ošetřovatelství a sociální péče u nás. Na slavnostním ceremoniálu, který se uskutečnil ve spolupráci Ministerstva zdravotnictví a Výboru pro zdravotnictví Senátu Parlamentu České republiky, předal náměstek ministra zdravotnictví Jakub Dvořáček ocenění těm, kteří svým dlouhodobým přínosem dělají dobré jméno českému ošetřovatelství. Cenu v roce 2025 získaly: prof. PhDr. Valérie Tóthová, PhD., Dr.h.c. za celoživotní akademickou a odbornou činnost v oblasti ošetřovatelství; PhDr. Martina Šochmanová, MBA za dlouholetou aktivní činnost ve vedení profesní organizace; Lenka Vaculová za výjimečné nasazení v každodenní přímé péči o pacienty, lidský přístup a trvalý přínos k důstojnosti a kvalitě poskytované zdravotní péče. Zvláštní poděkování patří rodině Jiřiny Meissnerové, která se celý profesní život s hlubokým nasazením věnovala péči o pacienty na plicním oddělení nemocnice v Krnově.

DOPORUČUJEME